Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la dmr »

Sudija nije tako milostiv :D :D
0
:rolka
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Polaris »

dmr je napisao/la: 10 apr 2021, 18:37
Ariel je napisao/la: 10 apr 2021, 18:16
Hmm pa znaci ako nekoga u sabracajnoj nesreci ubijes, naravno nisi to namjerno ako se iskreno pokajes Allah ce ti oprostiti?
Hoce naravno, samo je pitanje koliko je nadlezan za ZOOBS :keke
Hvala @dmr ali sam se nadala nekom odgovoru bez tih nekih sala, zezancija
1
1 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la dmr »

Onda preskoci moje odgovore i cekaj ozbiljne :zbunj
0
:rolka
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Dina »

@Ariel Pa damir ti je, u biti, dobro odgovorio, to što ti konkretno pitaš, možda je najjednostavnije objasniti ovim hadisom...
“Allah neće kazniti moj ummet za greške (ono što učine nehotice), i u zaboravu, ili što urade pod prisilom.” (Bilježi Ibn Mādže, 2045)

Ehh, sada, prostom logikom nije isto kada neko ubije nekoga jer su mu, lupam, u tom trenutku kočnice otkazale...ili ako je pijan sjeo za volan pa nije bio u stanju zakočiti... Možda i nije imao namjeru ubiti, ali je svjesno izazvao opasnost, tako da sene treba bukvalno shvatati i zloupotrebljavati taj koncept oprosta...

Konkretno, za tvoj primjer, Božiji oprost je jedno, ali nadoknada štete oštećenim je nešto sasvim drugo...
Mada, pojam Milostivi je mnogo kompleksniji i odnosi se na puno toga više od samoga oprosta grijeha... Arapski bi bilo Er Rahman, i Er Rahim, Milostivi i Samilosni...
Postoji jedan meni najlakši za shvatiti primjer koji opisuje ovu milost, a opisan je u hadisu koji, parafraziram, govori o tome kako je neka zarobljena žena, majka, tražila u haosu nakon borbe svoje dijete... I kada ga je onako u panici i strahu konačno pronašla i uzela u naručje, Poslanik s.a.v.s. u tom trenutku kaže da je Bog milostiviji prema robovima svojim nego što je majka prema svome djetetu :dina

Ja baš i ne volim puno pisati na ovim temama, jer iz vlastitog iskustva znam da nikada ne bih bila religiozna da sam slušala pojedine ljude, ili čitala puno toga na internetu...
Ali, ova tema o milosti, i inače taj psihološki dio odgoja ličnosti, je nešto meni najdraže u vjeri... Nažalost, malo se o tome kod nas priča, ali zato postoji dosta dobrih knjiga na tu temu :meha3
3
3 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Crvena Nit »

Zašto nema žena, Božijih poslanika?
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Fatih »

Crvena Nit je napisao/la: 29 apr 2021, 16:38 Zašto nema žena, Božijih poslanika?
Cak i danas, tesko je zeni da se nametne kao lider u drustvu. Onda je dovoljno da zamislimo, kako bi tek uspjela zena u tim vremenima, i koliko bi je iko slusao.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Heidi »

Nemojte o tome ovdje, otvorite drugu temu.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Crvena Nit »

Fatih je napisao/la: 29 apr 2021, 16:53
Crvena Nit je napisao/la: 29 apr 2021, 16:38 Zašto nema žena, Božijih poslanika?
Cak i danas, tesko je zeni da se nametne kao lider u drustvu. Onda je dovoljno da zamislimo, kako bi tek uspjela zena u tim vremenima, i koliko bi je iko slusao.
Povijesno, bilo je žena lidera, zato mi nije jasno, zašto ih nema u abrahamskim religijama.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Fatih »

Ja se ne mogu sjetiti nikoga osim Kleopatre (naravno, govorim o vremenu kada su poslanici jos dolazili).
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Miss Y. »

Ssmo da se zahvalim @Fatih koji svakoj temi pristupi pazljivo i umjereno ali lijepo, kao i pdfovima koje moderira.
Jos jedna lijepa tema.

:thanks
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Fatih »

Miss Y. je napisao/la: 29 apr 2021, 17:07 Ssmo da se zahvalim @Fatih koji svakoj temi pristupi pazljivo i umjereno ali lijepo, kao i pdfovima koje moderira.
Jos jedna lijepa tema.

:thanks
Hvala ti. :ok
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bozji poslanici u islamu

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 29 apr 2021, 17:01
Fatih je napisao/la: 29 apr 2021, 16:53

Cak i danas, tesko je zeni da se nametne kao lider u drustvu. Onda je dovoljno da zamislimo, kako bi tek uspjela zena u tim vremenima, i koliko bi je iko slusao.
Povijesno, bilo je žena lidera, zato mi nije jasno, zašto ih nema u abrahamskim religijama.

Ne znam.tacan odgovor, potkrijepljen zapisima naravno, ali mislim da je to zbog toga sto zeni u Islamu pripada posebno mjesto..zena je zasticena, postedjena , a Poslanicki zovot je bio tezak, pun iskusenja..
1
1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Miss Y. »

@Fatih
Jesu li po dogovoru IZ ostavili salavate prije jacijskog ezana? :ovaj
Je li to svugdje ili samo u Sa?
Znam da je krenulo kad je počela corona.
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Miss Y. je napisao/la: 30 maj 2021, 22:24 @Fatih
Jesu li po dogovoru IZ ostavili salavate prije jacijskog ezana? :ovaj
Je li to svugdje ili samo u Sa?
Znam da je krenulo kad je počela corona.
Koliko ja znam, prosle godine su donijeli odluku da se prije sabahskog i jacijskog ezana uci tundzina salavat (na neodredjeno vrijeme, tj, dok traje pandemija). Ovdje se jos uci.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Miss Y. »

Aha znaci do daljnjeg.
Nadam se da je u svim kantonima.
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Ariel je napisao/la: 10 apr 2021, 18:16
dmr je napisao/la: 10 apr 2021, 17:52 pa oprasta počinjene grijehe ako se iskreno pokaješ. s tim da ne možeš sad namjerno, svjesno griješiti i ukalkulisati oprost na kraju balade :keke
Hmm pa znaci ako nekoga u sabracajnoj nesreci ubijes, naravno nisi to namjerno ako se iskreno pokajes Allah ce ti oprostiti?
Da bi neko djelo bilo okarakterisano kao lose ili dobro, te kao takvo i bude primljeno kod Allaha, svako od tih djela treba da ima namjeru/nijjet. Posto ti, ako nekoga ubijes u saobracajnoj nesreci nisi imala tu namjeru, to djelo samo od sebe nije zlo. Medjutim, ako je do tog djela dovela bahatost u voznji, brzina, alkohol ili bilo sta drugo sto je po automatizmu nesto sto je imalo namjeru (recimo da vozis 150km/h na magistralnom putu kroz naseljeno mjesto), to je vec nesto drugo.

I opet, ni tu ti niko ne smije reci da ti Allah nece oprostiti ako se iskreno pokajes. Prestajanjem cinjenja djela za koje se neko pokajao, preovladava misljenje da ce to djelo biti oprosteno. Allah najbolje zna.

I naravno, treba pomenuti da kajanje nije dovoljno za drzavne zakone, osim kao olaksavajuca okolnost u nekim slucajevima.
3
2 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

@Fatih
Zikr poslije namaza kakvo je tvoje stajalište po tom pitanju?

Također dova koju efendija uči nakon namaza, pa džematlije "Aminaju" da li to rade na glas ili u sebi?
0
I say what I think, I think what I say
Odgovori

Natrag na “Religija”