Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 16 sep 2021, 09:42 A ja naivan stalno mislio, da svojeg boga smatrate poliglotom... :sok

Ali u biti tko sam ja, da bi trebao sve razumjeti... :ovaj

:muhadzir
I "naš" je tek reformacijom postao poliglota... Do tad se molilo isključivo na latinskom
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 16 sep 2021, 09:44
Mehaning je napisao/la: 16 sep 2021, 09:42 A ja naivan stalno mislio, da svojeg boga smatrate poliglotom... :sok

Ali u biti tko sam ja, da bi trebao sve razumjeti... :ovaj

:muhadzir
I "naš" je tek reformacijom postao poliglota... Do tad se molilo isključivo na latinskom
Neznam, nisam nikad razgovarao sa njim... :ovaj

Tako da "naš" baš me ni ne dira... :meha1
2
2 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

Fatih je napisao/la: 08 feb 2022, 12:45

Apologetik? Nisi citala moje stavove o drugim stvarima na temi "islam"? A to sto ima muslimana koji se slazu sa tobom i ovim wannabe fetvai-i-eminom, moze stati u jedan autobus.

Usput, cini se da pojam apologetik upotrebljavas "naopacke'.
Podsjeti me sva ova priča na neke situacije o kojim sam čitao a i nazočio...
Kako bi bilo sve po pravilima, ljudi sklapaju "Šerijatski" brak na određeni period. Na dan, 7 dana, mjesec itd isl.

Tehnički pravilo nije prekršeno, a suštinski teški haram.

Ljudi kako bi sebi opravdali grijehe (namjerno kažem sebi) dosjete se zaista svakakvih ideja i stvari.
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Max je napisao/la: 08 feb 2022, 14:32
Fatih je napisao/la: 08 feb 2022, 12:45

Apologetik? Nisi citala moje stavove o drugim stvarima na temi "islam"? A to sto ima muslimana koji se slazu sa tobom i ovim wannabe fetvai-i-eminom, moze stati u jedan autobus.

Usput, cini se da pojam apologetik upotrebljavas "naopacke'.
Podsjeti me sva ova priča na neke situacije o kojim sam čitao a i nazočio...
Kako bi bilo sve po pravilima, ljudi sklapaju "Šerijatski" brak na određeni period. Na dan, 7 dana, mjesec itd isl.

Tehnički pravilo nije prekršeno, a suštinski teški haram.

Ljudi kako bi sebi opravdali grijehe (namjerno kažem sebi) dosjete se zaista svakakvih ideja i stvari.


Misliš ono kad odu u Egipat malo da se "opuste"?
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 08 feb 2022, 14:35
Max je napisao/la: 08 feb 2022, 14:32
Podsjeti me sva ova priča na neke situacije o kojim sam čitao a i nazočio...
Kako bi bilo sve po pravilima, ljudi sklapaju "Šerijatski" brak na određeni period. Na dan, 7 dana, mjesec itd isl.

Tehnički pravilo nije prekršeno, a suštinski teški haram.

Ljudi kako bi sebi opravdali grijehe (namjerno kažem sebi) dosjete se zaista svakakvih ideja i stvari.


Misliš ono kad odu u Egipat malo da se "opuste"?
mah....
i sam sam sebi pravdao neke stvari, znajući da teško griješim....
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Max je napisao/la: 08 feb 2022, 14:39
Iskra je napisao/la: 08 feb 2022, 14:35



Misliš ono kad odu u Egipat malo da se "opuste"?
mah....
i sam sam sebi pravdao neke stvari, znajući da teško griješim....
Sjetan te navratio


Tako tamo kod mene kazu

Nema mi nista gore od toga cuti. Svi griješimo, svi...ali ne vadi se na šetana
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 08 feb 2022, 14:40
Max je napisao/la: 08 feb 2022, 14:39
mah....
i sam sam sebi pravdao neke stvari, znajući da teško griješim....
Sjetan te navratio


Tako tamo kod mene kazu

Nema mi nista gore od toga cuti. Svi griješimo, svi...ali ne vadi se na šetana
Pa vidi jednu stvar, to i jesu šejtanska posla, odvraćanje od istine, wesvese itd itd...
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

Na nama je da se odupremo šejtanskom šaptanju. Ako znaš da je nešto pogrešno, upotrijebi svu svoju svijest i volju, uključi srce da se zaustaviš i s Božijom milosti okreneš i sačuvaš od zla
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Malena je napisao/la: 08 feb 2022, 17:27 Na nama je da se odupremo šejtanskom šaptanju. Ako znaš da je nešto pogrešno, upotrijebi svu svoju svijest i volju, uključi srce da se zaustaviš i s Božijom milosti okreneš i sačuvaš od zla
Da, tacno na to sam i mislila. Svi pogrijesimo, bezbroj puta ali moramo se valjda i oduprijeti, pokušati makar
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Max je napisao/la: 08 feb 2022, 14:32
Fatih je napisao/la: 08 feb 2022, 12:45

Apologetik? Nisi citala moje stavove o drugim stvarima na temi "islam"? A to sto ima muslimana koji se slazu sa tobom i ovim wannabe fetvai-i-eminom, moze stati u jedan autobus.

Usput, cini se da pojam apologetik upotrebljavas "naopacke'.
Podsjeti me sva ova priča na neke situacije o kojim sam čitao a i nazočio...
Kako bi bilo sve po pravilima, ljudi sklapaju "Šerijatski" brak na određeni period. Na dan, 7 dana, mjesec itd isl.

Tehnički pravilo nije prekršeno, a suštinski teški haram.

Ljudi kako bi sebi opravdali grijehe (namjerno kažem sebi) dosjete se zaista svakakvih ideja i stvari.
Takozvani muta' brak. Rek'o bi Mektic, "gledaj lika cega se dosjetio". Haramcina teska, obzirom sa kakvim nijjetom se ulazi u brak. A takav nijjet, da se prekine "brak" po dogovoru je batil/nistavan, te se prema tome, sve ono sto bude od intime, racuna kao zinaluk.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Max je napisao/la: 16 sep 2021, 09:37 @Fatih
od 4,38 poslušaj



o ovome govori i Pezić i dr. Ljakić,

Dakle da se vitri 3 rekata klanjaju bez sjednice na drugom rekatu, već sva tri, pa onda selam. (saglasno se u svemu šta se uči: Na prvom
bi učio: Sebbih isme Rabbikel-’A’la, nadrugom: Kul ja ejjuhel kafirun i na trećem: Kul huvallahu ehad. Kunut-dovu
bi učio prije ruku’a)

Međutim na netu nemam video (nmgu da nađem) niti jednog hanefiju pa sam našao neka textualna objašnjenja isto tako potkrijepljena hadisima i to:
VITR-NAMAZ U SUNNETU
ALLAHOVOG POSLANIKA, A. S.:
Prilog argumentaciji propisa
o vitru u hanefijskom mezhebu i
islamskoj tradiciji Bošnjaka
Hafiz Elvir DURANOVIĆ.
u pdf-u je pa mi se baš neda toliko slika (prnt screeno-va mečat), ali izmeđuostalog stoji i ovako:
Ukbe ibn Muslim kaže: “Upitao sam Abdullaha ibn Omera o vitr-namazu, pa mi je rekao: “Znaš li ti koji je dnevni vitr? Odgovorio sam: “Da, to je
akšam-namaz.” Rekao je: “Lijepo, istinu si rekao.” Zatim je dodao: “Jedne prilike bili smo u džamiji, pa je ustao neki čovjek i upitao Allahovog Poslanika, a. s., o vitr-namazu ili o noćnom namazu, pa mu je Vjerovjesnik, a. s., rekao: “Noćni namaz je dva po dva rekata. Pa kada se
budeš bojao da će nastupiti sabah, klanjaj jedan rekat vitra.“
26 U objašnjenju ovog hadisa Et-Tahavi je napisao: “Abdullah ibn Omer, r. a., je upitao Ukbeta: “Znašli ti koji je dnevni vitr?”, čime mu je htio
reći da je noćni vitr isti kao i dnevni vitr. Akšam-namaz ima tri rekata koji se klanjaju s jednim selamom, pa su, prema tome, Abdullahove, r. a., riječi dokaz da vitr ima tri rekata i da se klanja na isti način na koji se klanja akšam-namaz.
Zatim je Abdullah citirao poznati hadis Allahovog Poslanika, a. s., ali je svojim ranijim govorom pojasnio da se jedan rekat vitra klanja zajedno sa dva koja je već klanjao i to je vitr.“27


nmgu link ovoga da stvaim nikako jer čim kliknem ide mi na download a na stranici sa koje download vrši nmgu da nađem...
Da, i sam sam dugo proveo tragajuci za propisima oko vitr namaza, obzirom da postoji vise misljenja. Kako se cini, najveca razlika izmedju uleme je u tome ko je kako okategorisao hadise koji govore o vitr namazu (isti je slucaj i sa mnogim drugim stvarima).

Ja sam, iako slijedim hanefijski fikh, prihvatio drugacije propise oko vitr namaza (upravo ovo sto dr. Naik govori), ponajvise sto nijedan imam, osim Ebu Hanife, nije okategorisao vitr kao vadzib, nego sunnet.

Kako god, insan u danasnje doba, kada imamo prilike da cujemo mnogo ucenjaka koji imaju te suptilne razlike, nece pogrijesiti ako uzme bilo koje. Jer, ovo ipak ne zadire u akidu, gdje su stvari daleko ozbiljnije.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

Fatih je napisao/la: 08 feb 2022, 20:18
Max je napisao/la: 16 sep 2021, 09:37 @Fatih
od 4,38 poslušaj



o ovome govori i Pezić i dr. Ljakić,

Dakle da se vitri 3 rekata klanjaju bez sjednice na drugom rekatu, već sva tri, pa onda selam. (saglasno se u svemu šta se uči: Na prvom
bi učio: Sebbih isme Rabbikel-’A’la, nadrugom: Kul ja ejjuhel kafirun i na trećem: Kul huvallahu ehad. Kunut-dovu
bi učio prije ruku’a)

Međutim na netu nemam video (nmgu da nađem) niti jednog hanefiju pa sam našao neka textualna objašnjenja isto tako potkrijepljena hadisima i to:
VITR-NAMAZ U SUNNETU
ALLAHOVOG POSLANIKA, A. S.:
Prilog argumentaciji propisa
o vitru u hanefijskom mezhebu i
islamskoj tradiciji Bošnjaka
Hafiz Elvir DURANOVIĆ.
u pdf-u je pa mi se baš neda toliko slika (prnt screeno-va mečat), ali izmeđuostalog stoji i ovako:
Ukbe ibn Muslim kaže: “Upitao sam Abdullaha ibn Omera o vitr-namazu, pa mi je rekao: “Znaš li ti koji je dnevni vitr? Odgovorio sam: “Da, to je
akšam-namaz.” Rekao je: “Lijepo, istinu si rekao.” Zatim je dodao: “Jedne prilike bili smo u džamiji, pa je ustao neki čovjek i upitao Allahovog Poslanika, a. s., o vitr-namazu ili o noćnom namazu, pa mu je Vjerovjesnik, a. s., rekao: “Noćni namaz je dva po dva rekata. Pa kada se
budeš bojao da će nastupiti sabah, klanjaj jedan rekat vitra.“
26 U objašnjenju ovog hadisa Et-Tahavi je napisao: “Abdullah ibn Omer, r. a., je upitao Ukbeta: “Znašli ti koji je dnevni vitr?”, čime mu je htio
reći da je noćni vitr isti kao i dnevni vitr. Akšam-namaz ima tri rekata koji se klanjaju s jednim selamom, pa su, prema tome, Abdullahove, r. a., riječi dokaz da vitr ima tri rekata i da se klanja na isti način na koji se klanja akšam-namaz.
Zatim je Abdullah citirao poznati hadis Allahovog Poslanika, a. s., ali je svojim ranijim govorom pojasnio da se jedan rekat vitra klanja zajedno sa dva koja je već klanjao i to je vitr.“27


nmgu link ovoga da stvaim nikako jer čim kliknem ide mi na download a na stranici sa koje download vrši nmgu da nađem...
Da, i sam sam dugo proveo tragajuci za propisima oko vitr namaza, obzirom da postoji vise misljenja. Kako se cini, najveca razlika izmedju uleme je u tome ko je kako okategorisao hadise koji govore o vitr namazu (isti je slucaj i sa mnogim drugim stvarima).

Ja sam, iako slijedim hanefijski fikh, prihvatio drugacije propise oko vitr namaza (upravo ovo sto dr. Naik govori), ponajvise sto nijedan imam, osim Ebu Hanife, nije okategorisao vitr kao vadzib, nego sunnet.

Kako god, insan u danasnje doba, kada imamo prilike da cujemo mnogo ucenjaka koji imaju te suptilne razlike, nece pogrijesiti ako uzme bilo koje. Jer, ovo ipak ne zadire u akidu, gdje su stvari daleko ozbiljnije.
Kolko ti je trebalo da mi odgovoris ja sam mogao do sad tri mesheba izmjenjat
(:max)
2
2 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

Ulijećem ko padobranac :hihi
Ček, jesam li dobro razumjela :hm vitr može da se klanja bez sjedenja, dakle tri rekata bez sjedenja? Ili sam pogrešno protumačila :smoto
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

Malena je napisao/la: 09 feb 2022, 09:26 Ulijećem ko padobranac :hihi
Ček, jesam li dobro razumjela :hm vitr može da se klanja bez sjedenja, dakle tri rekata bez sjedenja? Ili sam pogrešno protumačila :smoto
da u cugu
joj kolko sam se ja zado u ovo bio,
bilo koji neparni broj se vitr može klanjati 1,3,5,7....
čak sam našao i sebi isprintao ček sada ću naći link.

evo ga
hafiz Elvir Duranović

https://ilmijja.ba/ojs/index.php/casopi ... /1371/1330
0
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Max je napisao/la: 09 feb 2022, 15:46
Malena je napisao/la: 09 feb 2022, 09:26 Ulijećem ko padobranac :hihi
Ček, jesam li dobro razumjela :hm vitr može da se klanja bez sjedenja, dakle tri rekata bez sjedenja? Ili sam pogrešno protumačila :smoto
da u cugu
joj kolko sam se ja zado u ovo bio,
bilo koji neparni broj se vitr može klanjati 1,3,5,7....
čak sam našao i sebi isprintao ček sada ću naći link.

evo ga
hafiz Elvir Duranović

https://ilmijja.ba/ojs/index.php/casopi ... /1371/1330

Sad sam zbunjena
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

@Fatih smatra li se hadis autenticnim tj vjerodostojnim u ovom slučaju?
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 09 feb 2022, 16:32
Max je napisao/la: 09 feb 2022, 15:46

da u cugu
joj kolko sam se ja zado u ovo bio,
bilo koji neparni broj se vitr može klanjati 1,3,5,7....
čak sam našao i sebi isprintao ček sada ću naći link.

evo ga
hafiz Elvir Duranović

https://ilmijja.ba/ojs/index.php/casopi ... /1371/1330

Sad sam zbunjena
Šuti
Na kraju sam odlucio kako sam i naučio…
2
1 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Odgovori

Natrag na “Religija”