KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

...ponekad i pravda...
Moderator: Socrates
Moonlight
Moderator
Moderator
Reactions: 11585

KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Moonlight »

Poznato je da se se sve češće u saobraćajnim udesima koristi evropski obraza. Kada policiski službenici izađu na lice mijesta oni vam predlože da popunite evropski obrazac kako bi navodno izbjegli prekršajne kazne. Problem nastaje kada dođete do osiguravajućeg društva koje je dužno da nadoknadi štetu. Osiguravajuće društvo će se pozvati na član 158. Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojim je regulisano da u slučaju veće štete se obavezno vrši policiski uviđaj. Vi kada popunite obrazac nemate policiski zapisnik što se postavlja kao ozbiljan problem. Također će vam osiguravajuće društvo zatražiti i alko test kao uvjet za naknadu štete.

Šta uraditi?

Mi vam preporučujemo da u slučaju veće štete obavezno tražite uviđaj policije, gdje će se kao obavezno uraditi alko test. U svakom slučaju pozovite policiju, te ako popunjavate obrazac tražite da se uradi alko test ućesnika u nezgodi, i zapamtite koja policiska uprava vrši uviđaj, a nije na odmet da zapišete imena policiskih službenika koji podatak vam može zatrebati.

Naši savjeti proističu iz iskustva koje imamo i koje se u praksi pokazalo kao neophodno!

Piše mr.iur. Hrvačić Esad

slika
3
3 slika
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 849

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Čarobni »

Najčešći problem je to što ljudi, nakon udesa, ne fotografišu mjesto nezgode, položaj auta, oštećenja na autima, jer osiguranje odbija procjenu vršiti samo na osnovu crteža.
3
3 slika
Atomic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6685

Post Postao/la Atomic »

Jel murija sad obavezno naplacuje svaki uvidjaj ?
Ne vjerujem ovom obrazcu jer su nasa osiguranja kriminalne organizacije.
0
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 849

Post Postao/la Čarobni »

Policija je dužna, na poziv, izaći na lice mjesta, nerijetko će te, prema onom što vide, upravo oni uputiti na popunjavanje EU obrasca ili policijski uviđaj koji se, naravno, plaća.

EU obrazac je sasvim ok rješenje ako se sve obavi kako treba, fino se popuni, potpiše, fotografiše se mjesto nezgode, onda nemaju izbora, a i ako budu pravili probleme, samo angažuješ agenciju, jer će ista izvući dovoljno love da pokrije svoje troškove, a ti nećeš bit' na gubitku.
1
1 slika
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 14940

Post Postao/la dmr »

Policija dođe i napravi službenu zabilješku, platiš je možda 10KM. Ili čak i ne izađu, samo upišu u evidenciju i ti odeš i tražiš taj dokument. Mislim, svakako ga dobiješ u Policiji, nezavisno od toga jesu li izlazili na lice mjesta ili su ti vjerovali pa upisali u evidenciju. Njihov Zapisnik, sa skicama mjerama i fotkama košta mislim 100 ili 200KM. A naravno, pravila za evropski obrazac su jasna i jednostavna, treba popunjen obrazac, potpisan od obje strane u udesu , fotografije i policijska zabilješka, te tri stvari trebaju, pored preduvjeta da se radi o manjoj šteti. Sad kako odrediti je li manja ili veća šteta, to je već tricky. Ja sam zvao lika iz osiguranja. Ja inače odavno vozim službeno auto, vecina to zna i primijetio sam jednu veliku prednost kad je osiguranik firma, ... osiguranja uopšte ne petljaju, ne izbjegavaju platiti obaveze, jednostavno im se ne gubi klijent.
0
I'd agree with you, but then we'd both be wrong :keke
Odgovori

Natrag na “Pravo”