Starateljstvo nad djecom

...ponekad i pravda...
Moderator: Socrates
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Miss Y. »

I da, samo da ti kazem jer očito vrlo detaljno imas potrebu da pises o svemu.
Ne znam da li znas da su i djeca veliki manipulatori i interesdzije...mogu na momente biti... to dijete moze reci mami da je ti ne grlis... tako da se sve treba uzeti u obzir.

Kako god. Prebijati koplja preko dijeteta samo nanosi traume i bol njemu koji ce to citav zivot nositi. To je najgori način.
0
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Moonlight »

danak je napisao/la: 14 dec 2020, 19:46
Moonlight je napisao/la: 14 dec 2020, 19:30 Po Porodičnom zakonu BiH ne postoji zajedničko starateljstvo.
Djeca se nikada ne razdvajaju, tipa jedno ocu, jedno majci.
Po defaultu starateljstvo ide majci, ali može i ocu, zavisi od okolnosti.
Imaš i očeve koji sami traže da dijete viđaju jednom ili dva puta mjesečno čak i one koji svojevoljno prestanu viđati djecu.
U slučaju koji si ti spomenuo, otac treba uložiti žalbu na presudu ili tužbu za izmjenu presude.
Tu navesti da smatra da je to premalo vremena, da želi aktivno učestvovati u djetetovom odgoju i tražiti 2x sedmično i svaki drugi vikend cijeli. To će svaki sud pozdraviti. Pa kad to dobije nakon nekog vremena tražiti opet više vremena itd.
A ako želi starateljstvo neka tužbom traži, navede navode o zlostavljanju i zatraži da se to istraži, a da sud odredi nadležnu ustanovu i stručnjaka.
Najgora opcija je pomiriti se sa odlukom i rondati. Za sve ima riješenje I pravni lijek. Treba potražiti pravnu pomoć. Svaka država ima besplatnu, čak i ova naša mala :srce
znam,vec sastavljam tuzbu,ima pun klinac stvari koje trebam u istoj navesti,od vise vremena koje želim da smo nas dvojica zahedno do nepostivanja presude od strane bivse supruge oko nesmetane komunijacije putem mobitela djetetovog,do trazenja da dijete tokom raspusta a sad je krenuo u školu ,bude sa mnom i konacno ponovo traziti da dijdte zivi sa mnom,nema predaje ,sin sam kaze da mu najljepše sa tatom jer kad je sa mamom i njenim ropditeljima niko ga ni ne zagrli,citiram njegove rijeci
Ako sam sa stavljaš, molim te poslusaj savjet koji sam ja dobila od 2 advokata. Sudije ne vole puno da čitaju.
Sto jasnije i konciznije. Bez blaćenja supruge. To u njihovim očima ne izgleda tako kako ti pišeš, vec sve obrnuto.
Ako želiš starateljstvo u tužbi traži uz zahtjev da se vještaci te sve troje jer sumnjaš da dijete trpi psihičko nasilje. Tačka. Nema pisanja tvojih zaključaka i osjećaja.

Ako želiš više vremena s djetetom to i traži. Bez blaćenha majke, insinuacija itd.
Ako ti treba pomoć javi mi se u pp imam spremne forme, samo svoje podatke unesi.


Dijete he premalo za takve priče. Ne smiješ to raditi. Reci bio tata na putu, izgubio broj bilo sta, ali sad si tu. Nikad ništa protiv nje ne pričaj.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Socrates »

Dijete u tim godinama je proizvod roditelja, u najbukvalnijem smislu te rijeci.

I ja to vidim kao tragicno. :zbunj

Kao sto rekoh, ja mozda nemam djecu, ali sam bio dijete. Da sam ja na mjestu ovog djeteta, moji roditelji bi me dobro zapamtili kada narastem.

Razvod nije nikakav izgovor da puknes i kao roditelj.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la lejlamo »

uh, teška priča, težak životni period.

ima mnogo poteškoća, vjerujem da vam je svima jako teško, a kao posmatrač sa strane zaista mislim da bi dobar medijator sa individualnim pristupima mogao učiniti dosta pozitivnog i da krene nabolje...

razumijem teškoće sa kojima se suočavate kao bivši partneri, kao osobe, ali primarna vam je uloga roditelja.

i, znam da bez saradnje obje strane nema nekog uspjeha... nadam da ćete oboje dati prioritet roditeljskoj ulozi. sve ostalo je trenutno sporedno....



svu sreću želim i da što prije donesete odluku koja će biti u najboljem interesu djeteta, a i svih vas. :srce
0
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

Miss Y. je napisao/la: 14 dec 2020, 19:34 Da dodam samo.
Ono sto socijalni radnik predlozi jer zakonski normativ. Ljudi imaju u vidu u obaveze djeteta ovisno od uzrasta itd.
Svaki drugi vikend i dva radna dana po par sati. Realno dijete koje ide u skolu i ima hobije i društvo ne moze vise ni biti radnim danom.

To je samo prijedlog.
Roditelji mogu da se ne sloze.
Da npr otac uzima dijete češće i to im niko ne moze osporiti ako se oboje dogovore kao roditelji.
realno je i da bude svaki vikend kod drugog roditelja,ili bar tri vikenda a ne svaki drugi vikend plus dva sata nakon radnog vremena,pa i djeca idu u školu i u drugu smjenu i kako ce biti sa drugim roditeljem nakon radnog vremena ako je dijdte u školi?
0
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

Miss Y. je napisao/la: 14 dec 2020, 19:50 I da, samo da ti kazem jer očito vrlo detaljno imas potrebu da pises o svemu.
Ne znam da li znas da su i djeca veliki manipulatori i interesdzije...mogu na momente biti... to dijete moze reci mami da je ti ne grlis... tako da se sve treba uzeti u obzir.

Kako god. Prebijati koplja preko dijeteta samo nanosi traume i bol njemu koji ce to citav zivot nositi. To je najgori način.
to dijdte je samo prije par godina dok smo zivili u braku govorilo kako ga tata uvijek smiri i grli,nije bas govorio da mu mama to radi,ali nebitno,krenuli smo u pricu o tome oko toga koliko vremena bi trebalo da jdeca budu sa roditeljima,švedski model je po meni ok
0
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

Moonlight je napisao/la: 14 dec 2020, 19:50
danak je napisao/la: 14 dec 2020, 19:46

znam,vec sastavljam tuzbu,ima pun klinac stvari koje trebam u istoj navesti,od vise vremena koje želim da smo nas dvojica zahedno do nepostivanja presude od strane bivse supruge oko nesmetane komunijacije putem mobitela djetetovog,do trazenja da dijete tokom raspusta a sad je krenuo u školu ,bude sa mnom i konacno ponovo traziti da dijdte zivi sa mnom,nema predaje ,sin sam kaze da mu najljepše sa tatom jer kad je sa mamom i njenim ropditeljima niko ga ni ne zagrli,citiram njegove rijeci
Ako sam sa stavljaš, molim te poslusaj savjet koji sam ja dobila od 2 advokata. Sudije ne vole puno da čitaju.
Sto jasnije i konciznije. Bez blaćenja supruge. To u njihovim očima ne izgleda tako kako ti pišeš, vec sve obrnuto.
Ako želiš starateljstvo u tužbi traži uz zahtjev da se vještaci te sve troje jer sumnjaš da dijete trpi psihičko nasilje. Tačka. Nema pisanja tvojih zaključaka i osjećaja.

Ako želiš više vremena s djetetom to i traži. Bez blaćenha majke, insinuacija itd.
Ako ti treba pomoć javi mi se u pp imam spremne forme, samo svoje podatke unesi.


Dijete he premalo za takve priče. Ne smiješ to raditi. Reci bio tata na putu, izgubio broj bilo sta, ali sad si tu. Nikad ništa protiv nje ne pričaj.
ne pricam ja protiv njegove mame osim što sam mu rekao ono sto i sam zna,da ga je mama odvela da zivi kod maminih roditelja i da je bio sa tatom po par sati vikendom,jer mama nije dala da bude vise,sam je do presude svaku subotu i nedelju govorio tata pozuri moramo mami,galamice ako okasnimo

ne sastavljam bas sam,za sad stavljam na papir sve stvari koje cu traziti u tuzbi,mislim ne na papir nego u fajl na laptopu

javim ti se,hvala
0
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

Socrates je napisao/la: 14 dec 2020, 19:51 Dijete u tim godinama je proizvod roditelja, u najbukvalnijem smislu te rijeci.

I ja to vidim kao tragicno. :zbunj

Kao sto rekoh, ja mozda nemam djecu, ali sam bio dijete. Da sam ja na mjestu ovog djeteta, moji roditelji bi me dobro zapamtili kada narastem.

Razvod nije nikakav izgovor da puknes i kao roditelj.
da,logicno s tom razlikom da je ovo dijdte jedan roditelj svo vrijeme pokusavao zastititi a drugi ga unistavao,ubijao u pojam izjavama nisam ti vise mama
0
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

lejlamo je napisao/la: 14 dec 2020, 19:51 uh, teška priča, težak životni period.

ima mnogo poteškoća, vjerujem da vam je svima jako teško, a kao posmatrač sa strane zaista mislim da bi dobar medijator sa individualnim pristupima mogao učiniti dosta pozitivnog i da krene nabolje...

razumijem teškoće sa kojima se suočavate kao bivši partneri, kao osobe, ali primarna vam je uloga roditelja.

i, znam da bez saradnje obje strane nema nekog uspjeha... nadam da ćete oboje dati prioritet roditeljskoj ulozi. sve ostalo je trenutno sporedno....



svu sreću želim i da što prije donesete odluku koja će biti u najboljem interesu djeteta, a i svih vas. :srce
hvala,interes djeteta je meni u prvom planu
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Moonlight »

Ne znas ti to. Dijete je premalo. Iz konteksta izvuče stvari, a vi ste još emotivni i u stresu pa niste uvijek racionalni.
Tako je meni malac došao od oca i rekao Meni je babo rekao da se ubijem da skočim kroz prozor. Naravno da nisam pravila dramu. Kad smo razgovarali rekao mi je Neće da jede, neće na spavanje, neće da pere zubiće....Kad mu kazem Moras, on meni Ubicu se, skocit cu s balkona. I otac mu se naljutio, otvorio balkon i rekao Hajde skoči slobodno.
Tu je ta priča prestala. Ne kažem sad da je i to ok. Hoću da kažem kako djeca znaju izvući iz konteksta riječi.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

to dijdte je svojoj mami dok smo zivili zajedno reklo noc prije nego ce ga odvesti ,prije nego će odseliti,mama zasto se tako ponasas prema meni ,dva puta joj je rekao,ona njemu ostavicu te u domu za nezbrinutu djecu ja mu kazem nece niko tebe nigdje ostavljati dok imas tatu,iduce jutro odlazi sa njim,15 zadnjih dana je sa mnom spavao sa njom nije bas ni htio,nakopn 17 dana koliko se nismo vidjeli,dijdte mi jedva prilazi,kad sam ja njemu prisao i zagrlio ga ,bar 20 minuta me nije pustao iz zagrljaja,očito je bio ubijan u pojam pricom o ovakvom i onakvom tati
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Socrates »

danak je napisao/la: 14 dec 2020, 20:00
Socrates je napisao/la: 14 dec 2020, 19:51 Dijete u tim godinama je proizvod roditelja, u najbukvalnijem smislu te rijeci.

I ja to vidim kao tragicno. :zbunj

Kao sto rekoh, ja mozda nemam djecu, ali sam bio dijete. Da sam ja na mjestu ovog djeteta, moji roditelji bi me dobro zapamtili kada narastem.

Razvod nije nikakav izgovor da puknes i kao roditelj.
da,logicno s tom razlikom da je ovo dijdte jedan roditelj svo vrijeme pokusavao zastititi a drugi ga unistavao,ubijao u pojam izjavama nisam ti vise mama
Gledaj, ja zaista postujem sto si ti nama napisao svoju privatnu pricu.

Medjutim, mislim da je dosta toga i do tebe. Upuceni kazu barem 50%. Iz samog tvog pisanja se vidi da si povrijedjen razvodom, i to je, naravno, sasvim normalno. Medjutim, mislim da si ti ti povrijedjenost prenio u dobroj mjeri i na probleme oko starateljstva. Ne znam koliko se to odrazava na dijete, ali ne vidim mogucnost da se nikako ne odrazi.

Ja necu da ulazim kakva ti je bivsa supruga, jer niti je znam niti je ima ovdje da moze napisati nesto o sebi.

Onako kako mi se cini po tvom pisanju, oboje se morate mijenjati da postanete konstruktivniji nakon razvoda.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

sve ok,shvatam te
0
Odgovori

Natrag na “Pravo”