Starateljstvo nad djecom

...ponekad i pravda...
Moderator: Socrates
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Moonlight »

Da li imate starateljstvo nad svojom djecom? Koliko često ih viđate?
Da li smatrate da ja najbolje da su maloljetna djeca sa majkom?
Šta mislite o principu Svakom roditelju po jedno dijete? Da li je ok razdvajati djecu?
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

najidelanije je da dijete bude podjednako vremena sa oba roditelja,takozvano zajedničko roditeljstvo,u skandinavskim drzavama je to uveliko prisutno,djetetu su podjednako bitna oba roditelja
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Hannibal »

to je idealno roditeljima, djetetu je malo potesko bgm
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

a kako se dijdte navikne da jednog roditelja vidi jednom u mjesec dana na dva sata,koliko god samo dijdte htjelo da bude zajedno sa oba roditelja,tako bi se naviklo i da bude sedmicu dana sa mamom i sedmicu sa tatom,ili kako to već fercera u skandinavskim drzavama
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la lejlamo »

u takvoj situaciji nema univerzalnog i "najboljeg" modela. jako je individualno i zavisi od mnogo faktora.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Socrates »

Ne vidim kako moze biti fer razdvajati djecu. Jedno majci jedno ocu?

Mene to samo rastuzuje. :tugi

Sto se tice starateljstva pola-pola, zavisi od mnogih stvari. :zbunj
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

lejlamo je napisao/la: 14 dec 2020, 18:10 u takvoj situaciji nema univerzalnog i "najboljeg" modela. jako je individualno i zavisi od mnogo faktora.
slazem se
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Atomic »

Kome je dijete vise privrzeno,neka bude s njim/njom.
Mada ja nisam kompetentan da pisem o time.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Hannibal »

u mom slucaju je najbolje bilo da dijete ostane s mamom, jer malo je i ne bi se znao najbolje brinut o njemu
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

Atomic je napisao/la: 14 dec 2020, 18:28 Kome je dijete vise privrzeno,neka bude s njim/njom.
Mada ja nisam kompetentan da pisem o time.
šta kad je dijete podjednako privrženo ?,šta kad jedan roditelj zlostavlja dijete,psihicki,a sud odluci da dijete treba zivjeti sa njim a drugog roditelja vidjati par dana mjesecno.šta sa presudama a znam osobe,u sarajevu koje vide djecu svaki drugi vikend i utorkom dva sata,da ponovim dva sata,šta je dva sata u jednom velikom gradu???
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Socrates »

danak je napisao/la: 14 dec 2020, 18:32
Atomic je napisao/la: 14 dec 2020, 18:28 Kome je dijete vise privrzeno,neka bude s njim/njom.
Mada ja nisam kompetentan da pisem o time.
šta kad je dijete podjednako privrženo ?,šta kad jedan roditelj zlostavlja dijete,psihicki,a sud odluci da dijete treba zivjeti sa njim a drugog roditelja vidjati par dana mjesecno.šta sa presudama a znam osobe,u sarajevu koje vide djecu svaki drugi vikend i utorkom dva sata,da ponovim dva sata,šta je dva sata u jednom velikom gradu???
Ovo oko psihickog zlostavljanja djeteta bi trebalo biti zvanicno misljenje strucne osobe, koja bi to misljenje trebala iznijeti na sudu kao svjedok vjestak.

Sud ne donosi odluke na osnovu neprovjerenih tvrdnji bilo koje strane, nego na osnovu prezentiranog slucaja sa obje strane. Plus ako jos i dijete dobije svog licnog advokata dodijeljenog od strane drzave, sto zna biti slucaj u Kanadi.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Atomic »

danak je napisao/la: 14 dec 2020, 18:32
Atomic je napisao/la: 14 dec 2020, 18:28 Kome je dijete vise privrzeno,neka bude s njim/njom.
Mada ja nisam kompetentan da pisem o time.
šta kad je dijete podjednako privrženo ?,šta kad jedan roditelj zlostavlja dijete,psihicki,a sud odluci da dijete treba zivjeti sa njim a drugog roditelja vidjati par dana mjesecno.šta sa presudama a znam osobe,u sarajevu koje vide djecu svaki drugi vikend i utorkom dva sata,da ponovim dva sata,šta je dva sata u jednom velikom gradu???
Nemam djecu,pa cu izostaviti daljnju raspravu :papa
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Socrates »

Ne znam zasto ti je minus ako nemas djecu.

Pod jedan, necije si dijete i mozes se staviti u kozu djeteta. Pod dva, kada si roditelj i pogotovo ako imas iskustvo sa razvodom i borbe za starateljstvo nad djecom, tesko je biti objektivan. :zbunj
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

Socrates je napisao/la: 14 dec 2020, 18:37
danak je napisao/la: 14 dec 2020, 18:32

šta kad je dijete podjednako privrženo ?,šta kad jedan roditelj zlostavlja dijete,psihicki,a sud odluci da dijete treba zivjeti sa njim a drugog roditelja vidjati par dana mjesecno.šta sa presudama a znam osobe,u sarajevu koje vide djecu svaki drugi vikend i utorkom dva sata,da ponovim dva sata,šta je dva sata u jednom velikom gradu???
Ovo oko psihickog zlostavljanja djeteta bi trebalo biti zvanicno misljenje strucne osobe, koja bi to misljenje trebala iznijeti na sudu kao svjedok vjestak.

Sud ne donosi odluke na osnovu neprovjerenih tvrdnji bilo koje strane, nego na osnovu prezentiranog slucaja sa obje strane. Plus ako jos i dijete dobije svog licnog advokata dodijeljenog od strane drzave, sto zna biti slucaj u Kanadi.
da,to bi trebala odrediti strucna osoba,sta kad strucne osobe,soc. radnike zaboli ona stvar za tim??,šta je ako ne psih. zlostavljanje govoriti djetetu od 5 godina ,konstantno,izadji izt sobe,nisi je ti kupio,izadji iz sobe,ne spavas u njoj,nisam ti više mama ili tata,sta je ako nije psih. zlostavljanje uzeti kofer i govoriti djetetu kako ideš negdje drugo zivjetti,i naci sebi drugo dijete,da ne nabrajam dalje,i sve to proizvede rekaciju djeteta koje kaze svom roditelju ,dijdte od 5 godina ,zasto se tako ponasasa prema meni,a par dana kasnije,da se hoće ubiti jer se mama i tata razdvajaju,i kad jedan roditelj se obrati soc. radnicima,osobama u centru za s. rad,kazu mu ,ma vi tu pretjerujete
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la lejlamo »

opisao si jako ozbiljnu situaciju.
i budući da znam kako reaguju naši centri za socijalni rad, nemam šta drugo da kažem, osim da mi je najiskrenije žao što je dijete izloženo takvoj situaciji i da se nadam da će roditelj nekako uspjeti uvidjeti šta radi i zaustaviti se u tome.
0
danak
Novi behar
Novi behar
Reactions: 21
Postovi: 51
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:32

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la danak »

lejlamo je napisao/la: 14 dec 2020, 18:54 opisao si jako ozbiljnu situaciju.
i budući da znam kako reaguju naši centri za socijalni rad, nemam šta drugo da kažem, osim da mi je najiskrenije žao što je dijete izloženo takvoj situaciji i da se nadam da će roditelj nekako uspjeti uvidjeti šta radi.
neće,razvod je već nastupio prije pola godine,djetetu se puni i dalje glava glava blago rečeno glupostima
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Starateljstvo nad djecom

Post Postao/la Socrates »

danak je napisao/la: 14 dec 2020, 18:48
Socrates je napisao/la: 14 dec 2020, 18:37

Ovo oko psihickog zlostavljanja djeteta bi trebalo biti zvanicno misljenje strucne osobe, koja bi to misljenje trebala iznijeti na sudu kao svjedok vjestak.

Sud ne donosi odluke na osnovu neprovjerenih tvrdnji bilo koje strane, nego na osnovu prezentiranog slucaja sa obje strane. Plus ako jos i dijete dobije svog licnog advokata dodijeljenog od strane drzave, sto zna biti slucaj u Kanadi.
da,to bi trebala odrediti strucna osoba,sta kad strucne osobe,soc. radnike zaboli ona stvar za tim??,šta je ako ne psih. zlostavljanje govoriti djetetu od 5 godina ,konstantno,izadji izt sobe,nisi je ti kupio,izadji iz sobe,ne spavas u njoj,nisam ti više mama ili tata,sta je ako nije psih. zlostavljanje uzeti kofer i govoriti djetetu kako ideš negdje drugo zivjetti,i naci sebi drugo dijete,da ne nabrajam dalje,i sve to proizvede rekaciju djeteta koje kaze svom roditelju ,dijdte od 5 godina ,zasto se tako ponasasa prema meni,a par dana kasnije,da se hoće ubiti jer se mama i tata razdvajaju,i kad jedan roditelj se obrati soc. radnicima,osobama u centru za s. rad,kazu mu ,ma vi tu pretjerujete
Nije stvar socijalnih radnika. Ni socijalni radnici nisu dovoljno strucni da daju misljenje da je dijete psihicki zlostavljano od strane jednog roditelja.

Borba za starateljstvo je sudska, a ne borba licnih misljenja roditelja. Dakle, ako jedan roditelj misli da drugi psihicki zlostavlja dijete, on to prvo iznese advokatu koji ga zastupa, a onda je advokatova duznost da to na sudu dokaze. Dakle, taj advokat mora naci sto boljeg djecijeg psihologa, koji ovo moze utvrditi a onda i pred sudijom, pod zakletvom, iznijeti to svoje strucno misljenje.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Pravo”