Bitcoin i kriptovalute

Financijski trendovi, recesije, konjunkcije, poslovne prilike i neprilike...
Moderator: Moonlight, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la storm »

Naravno, Bitcoin je najzvučniji, ali postoji još tisuće kriptovaluta koje pružaju mogućnost zarade...
Nešto se opet događa, uvijek tu neki signali odigraju ulogu u podizanju vrijednosti...
Iz povijesti te kriptovalute...
Bitcoin je decentralizirana, distribuirana, anonimna platna mreža, a ujedno i virtualna kriptovaluta koju ta platna mreža koristi. Bitcoin platna mreža funkcionira pomoću kompleksnog algoritma izumio čovjek ili skupina ljudi pod pseudonimom Satoshi Nakamoto. Transakcije u mreži Bitcoin (s velikim B) se bilježe u javnoj knjizi (popisu transakcija) koristeći vlastitu valutu, koja se također zove bitcoin (ali s malim slovom "b"). Plaćanja se provode na principu peer-to-peer mreže, bez središnje institucije ili jednog administratora.

Novi bitcoini dodjeljuju se kao nagrada za obradu transakcija korisnicima koji nude svoju računalnu snagu za provjeru i spremanje uplata u javnoj knjizi. Ovi pojedinci ili tvrtke uključuju se u aktivnosti održavanja Bitcoin mreže (tzv. "rudarenje") u zamjenu za transakcijske pristojbe i novonastale bitcoine. Osim rudarenjem, bitcoini se mogu kupiti novcem (u kunama, eurima, dolarima ili bilo kojoj drugoj valuti) ili se dobivaju u zamjenu za proizvode i usluge. Korisnici mogu slati i primati bitcoine elektroničkim putem za neznatnu naknadu pomoću računalnih programa (tzv. "novčanika"), koji se mogu nalaziti na osobnom računalu, mobilnom uređaju ili na internetu kao web aplikacija.

Bitcoin kao način plaćanja za proizvode i usluge je u porastu. Trgovci prihvaćaju digitalnu valutu jer su naknade 2-3% niže nego kod kartičnih procesora. Europska bankarska agencija je upozorila da Bitcoin platnoj mreži nedostaje zaštite potrošača. Za razliku od kreditnih kartica, naknade za transakciju plaća kupac, a ne trgovac. Bitcoin transakcije su nepovratne - jednom izvršenu transakciju nije moguće poništiti. Komercijalna upotreba Bitcoin sustava je trenutno relativno mala u odnosu na njegovu uporabu od strane špekulanata koji zarađuju na cjenovnoj nestabilnosti (volatilnost) bitcoina.



Bitcoin se zbog svoje anonimnosti, kao i gotovina, može koristiti za ilegalne aktivnosti. U listopadu 2013. američki FBI zatvorio je "Silk Road" - online crno tržište i pritom su zaplijenili 144.000 bitcoina u vrijednosti 28,5 milijuna američkih dolara (prema tadašnjem tečaju). Odnos državnih institucija prema Bitcoinu varira od zemlje do zemlje, a u SADu i od savezne države do savezne države. U Njemačkoj bitcoin ima status privatnog novca, u Danskoj i Ujedinjenom kraljevstvu se na trgovanje bitcoinom ne plaća porez, a u većini zemalja EU se bitcoin slobodno koristi. No, neke vlade su pak neprijateljski nastrojene prema bitcoinu - Rusija je zabranila korištenje bitcoina, a u Kini kupnja bitcoina podliježe ograničenjima (npr. kineske banke ne smiju poslovati sa bitcoin tvrtkama).

Bitcoin za sada funkcionira na margini financijskog sustava. Ne izdaje ga središnja banka. Nije pod ingerencijom monternih vlasti i funkcionira bez ikakvih institucionalnih posrednika (banaka). Bitcoin je kritiziran zbog njegove zlouporabe u ilegalnim aktivnostima, visoke potrošnje električne energije, volatilnosti cijene, te mogućnosti da se radi o špekulativnom balonu.

NAJVIŠE U HISTORIJI
Bitcoin dostigao najvišu vrijednost do sada od 20 hiljada dolara

M. G.
slika
Bitcoin je danas prvi put u historiji probio nivo vrijednosti od 20 hiljada dolara, budući da su kripto entuzijasti ukazali na povećanu potražnju institucionalnih investitora za usijanom digitalnom valutom.


Kako javlja CNBC, najvrednijom svjetskom virtualnom valutom trgovano je za 4 posto više na cijenu od oko 20.327 američkih dolara, prema tržišnim podacima kompanije Coin Metrics, uzimajući u obzir današnji dobitak veći od 180 posto.

Bitcoin je ove godine bio na rascjepu. Analitičari kažu da su to potaknuli veliki ulagači kao što su Paul Tudor Jones i Stanley Druckenmiller koji vlastitu imovinu prebacuju u kriptovalutu, dok su tehnološke kompanije poput Squarea i MicroStrategy također nastojale nagomilati bitcoin.
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la R4IN »

I svi poceli kopati i oborili vrijednost.. :D
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la R4IN »

A podigli vrtoglavo cjene grafickih kartica..
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la Fatih »

R4IN je napisao/la: 16 dec 2020, 23:53 A podigli vrtoglavo cjene grafickih kartica..
Potrose vise na racun za el.energiju, nego sto iskopaju. Plus, jos kada se doda cijena svih grafickih, koje su "upregnuli", samo su zafrkali ljude koji kupuju kompjuter sa dobrom grafickom, cija je cijena sada zaista mnogo veca.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 16 dec 2020, 23:15 Naravno, Bitcoin je najzvučniji, ali postoji još tisuće kriptovaluta koje pružaju mogućnost zarade...
Nešto se opet događa, uvijek tu neki signali odigraju ulogu u podizanju vrijednosti...
Iz povijesti te kriptovalute...
Bitcoin je decentralizirana, distribuirana, anonimna platna mreža, a ujedno i virtualna kriptovaluta koju ta platna mreža koristi. Bitcoin platna mreža funkcionira pomoću kompleksnog algoritma izumio čovjek ili skupina ljudi pod pseudonimom Satoshi Nakamoto. Transakcije u mreži Bitcoin (s velikim B) se bilježe u javnoj knjizi (popisu transakcija) koristeći vlastitu valutu, koja se također zove bitcoin (ali s malim slovom "b"). Plaćanja se provode na principu peer-to-peer mreže, bez središnje institucije ili jednog administratora.

Novi bitcoini dodjeljuju se kao nagrada za obradu transakcija korisnicima koji nude svoju računalnu snagu za provjeru i spremanje uplata u javnoj knjizi. Ovi pojedinci ili tvrtke uključuju se u aktivnosti održavanja Bitcoin mreže (tzv. "rudarenje") u zamjenu za transakcijske pristojbe i novonastale bitcoine. Osim rudarenjem, bitcoini se mogu kupiti novcem (u kunama, eurima, dolarima ili bilo kojoj drugoj valuti) ili se dobivaju u zamjenu za proizvode i usluge. Korisnici mogu slati i primati bitcoine elektroničkim putem za neznatnu naknadu pomoću računalnih programa (tzv. "novčanika"), koji se mogu nalaziti na osobnom računalu, mobilnom uređaju ili na internetu kao web aplikacija.

Bitcoin kao način plaćanja za proizvode i usluge je u porastu. Trgovci prihvaćaju digitalnu valutu jer su naknade 2-3% niže nego kod kartičnih procesora. Europska bankarska agencija je upozorila da Bitcoin platnoj mreži nedostaje zaštite potrošača. Za razliku od kreditnih kartica, naknade za transakciju plaća kupac, a ne trgovac. Bitcoin transakcije su nepovratne - jednom izvršenu transakciju nije moguće poništiti. Komercijalna upotreba Bitcoin sustava je trenutno relativno mala u odnosu na njegovu uporabu od strane špekulanata koji zarađuju na cjenovnoj nestabilnosti (volatilnost) bitcoina.



Bitcoin se zbog svoje anonimnosti, kao i gotovina, može koristiti za ilegalne aktivnosti. U listopadu 2013. američki FBI zatvorio je "Silk Road" - online crno tržište i pritom su zaplijenili 144.000 bitcoina u vrijednosti 28,5 milijuna američkih dolara (prema tadašnjem tečaju). Odnos državnih institucija prema Bitcoinu varira od zemlje do zemlje, a u SADu i od savezne države do savezne države. U Njemačkoj bitcoin ima status privatnog novca, u Danskoj i Ujedinjenom kraljevstvu se na trgovanje bitcoinom ne plaća porez, a u većini zemalja EU se bitcoin slobodno koristi. No, neke vlade su pak neprijateljski nastrojene prema bitcoinu - Rusija je zabranila korištenje bitcoina, a u Kini kupnja bitcoina podliježe ograničenjima (npr. kineske banke ne smiju poslovati sa bitcoin tvrtkama).

Bitcoin za sada funkcionira na margini financijskog sustava. Ne izdaje ga središnja banka. Nije pod ingerencijom monternih vlasti i funkcionira bez ikakvih institucionalnih posrednika (banaka). Bitcoin je kritiziran zbog njegove zlouporabe u ilegalnim aktivnostima, visoke potrošnje električne energije, volatilnosti cijene, te mogućnosti da se radi o špekulativnom balonu.

NAJVIŠE U HISTORIJI
Bitcoin dostigao najvišu vrijednost do sada od 20 hiljada dolara

M. G.

Bitcoin je danas prvi put u historiji probio nivo vrijednosti od 20 hiljada dolara, budući da su kripto entuzijasti ukazali na povećanu potražnju institucionalnih investitora za usijanom digitalnom valutom.


Kako javlja CNBC, najvrednijom svjetskom virtualnom valutom trgovano je za 4 posto više na cijenu od oko 20.327 američkih dolara, prema tržišnim podacima kompanije Coin Metrics, uzimajući u obzir današnji dobitak veći od 180 posto.

Bitcoin je ove godine bio na rascjepu. Analitičari kažu da su to potaknuli veliki ulagači kao što su Paul Tudor Jones i Stanley Druckenmiller koji vlastitu imovinu prebacuju u kriptovalutu, dok su tehnološke kompanije poput Squarea i MicroStrategy također nastojale nagomilati bitcoin.
A imao sam sjajnu priliku na pocecima, a da "skoro ne mrdnem" nikuda. Ali, kontao, nema to buducnosti, bar ne neke posebne. :malagani
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la storm »

@Fatih i ja se štrecnem na svaku ovu vijest :roll
Neće otići na 100.000 ali dovoljno da se malo napuše balončić

Vrijednost bitcoina preko 30 hiljada dolara, očekuje se rast do 100 hiljada
M. G.
klix.ba
Digitalna valuta Bitcoin produžila je svoj rekordni rast u subotu, počevši godinu po prvi put s skokom od preko 30 hiljada američkih dolara, a sve više trgovaca i investitora kladi se da je na putu da postane glavni način plaćanja.


Cijena najpopularnije svjetske kriptovalute trgovala se u subotu do čak 33.099 dolara, a gotovo sva ostala tržišta zatvorena su tokom prvog vikenda 2021. godine. Posljednji put su porasla za oko 12 posto na 32.883 dolara.

Bitcoin je napredovao više od 300 posto u 2020. godini.

Valuta postoji otprilike desetak godina, a 2020. godine zabilježila je rast potražnje od većih američkih investitora, privučenih njenim svojstvima zaštite od inflacije i potencijalom za brzi dobitak, kao i očekivanjima da će postati glavna metoda plaćanja.

Neki su je doživljavali i kao sigurno utočište tokom pandemije koronavirusa, slično zlatu.

"Vrlo je vjerovatno da će imovina na kraju preći 100 hiljada dolara po novčiću", napisao je u subotu u e-poruci Sergey Nazarov, suosnivač Chainlinka, globalnog blockchain projekta.

"Ljudi godinama neprestano gube vjeru u svoje valute, a monetarna politika koja je rezultat ekonomskog utjecaja koronavirusa samo je ubrzala ovaj pad", dodao je.

Više kriptovaluta konkurenata koristi sličnu tehnologiju blockchain ili elektroničke knjige. Drugi najveći Ethereum zaradio je 2020. godine 465 posto, a u subotu je porastao za gotovo 7 posto.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la Hannibal »

ja skupljam pi 🤗
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 03 jan 2021, 18:44 ja skupljam pi 🤗
Pf?
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la Hannibal »

storm je napisao/la: 03 jan 2021, 18:54
Hannibal je napisao/la: 03 jan 2021, 18:44 ja skupljam pi 🤗
Pf?
pi brt, imam ih skoro 300. u zagrebu se u nekom kaficu kod veterine moze placat ovom valutom haha
cini mi se da je veliko toceno 4 pi, mogo bi pit za ove pare danima 😭
Screenshot_20210103-190007_Pi.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 03 jan 2021, 19:01
storm je napisao/la: 03 jan 2021, 18:54

Pf?
pi brt, imam ih skoro 300. u zagrebu se u nekom kaficu kod veterine moze placat ovom valutom haha
cini mi se da je veliko toceno 4 pi, mogo bi pit za ove pare danima 😭
Screenshot_20210103-190007_Pi.jpg
Pa super...svidja mi se, ja ću negdje zviznuti, pa u šta će se izroditi, vidjeti ćemo...
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la Hannibal »

storm je napisao/la: 03 jan 2021, 19:03
Hannibal je napisao/la: 03 jan 2021, 19:01

pi brt, imam ih skoro 300. u zagrebu se u nekom kaficu kod veterine moze placat ovom valutom haha
cini mi se da je veliko toceno 4 pi, mogo bi pit za ove pare danima 😭
Screenshot_20210103-190007_Pi.jpg
Pa super...svidja mi se, ja ću negdje zviznuti, pa u šta će se izroditi, vidjeti ćemo...
evo ga haha
IMG-e391cf0a39f9bef517292dfa142512e9-V.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 03 jan 2021, 19:05
storm je napisao/la: 03 jan 2021, 19:03

Pa super...svidja mi se, ja ću negdje zviznuti, pa u šta će se izroditi, vidjeti ćemo...
evo ga haha
IMG-e391cf0a39f9bef517292dfa142512e9-V.jpg
Pa cool...boli te briga...baš ću pitati kako je s tim.
Imam tu par rudara....ljudi ne trebaju centralno, griju se na servere :valja
Al su bili ostarili 10 godina za zadnjeg pada :D
Bio je bitcoin već preko 23.000, pa pao na 6, 7 000...kad se nisu povješali :crni
2
2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la Hannibal »

storm je napisao/la: 03 jan 2021, 19:08
Hannibal je napisao/la: 03 jan 2021, 19:05

evo ga haha
IMG-e391cf0a39f9bef517292dfa142512e9-V.jpg
Pa cool...boli te briga...baš ću pitati kako je s tim.
Imam tu par rudara....ljudi ne trebaju centralno, griju se na servere :valja
Al su bili ostarili 10 godina za zadnjeg pada :D
Bio je bitcoin već preko 23.000, pa pao na 6, 7 000...kad se nisu povješali :crni
a ovaj pi sad za sad ne vrijedi nista cim ga ja dzaba skupljam haha
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22278
Postovi: 16994
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la Russki »

za mene je bitkoin bio najbolji kase sa dark veba moglo narucit sve i svasta za par maraka
0
abysmal depths are flooded
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la SmokingMan »

Da, dok je za početak na svom Silk Road.u Ros Ulbrih tušio svoje magične gljive, a kasnije dopustio svakoj ragi da prodaju narkotička sredstva.
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la storm »

Sleepy Joe je napisao/la: 03 jan 2021, 22:34 Da, dok je za početak na svom Silk Road.u Ros Ulbrih tušio svoje magične gljive, a kasnije dopustio svakoj ragi da prodaju narkotička sredstva.
Vidiš s te strane, i ne možeš zamjeriti skepticizam vlada, i banaka... hajde što se nama sviđa iz sitnih razloga, da nešto zaradimo, da imamo nešto love mimo poreznog sustava...to je sve minorno, kolike su mogućnosti trgovine drogom, oružjem, financiranje terorizma...
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Bitcoin i kriptovalute

Post Postao/la SmokingMan »

storm je napisao/la: 03 jan 2021, 22:49
Sleepy Joe je napisao/la: 03 jan 2021, 22:34 Da, dok je za početak na svom Silk Road.u Ros Ulbrih tušio svoje magične gljive, a kasnije dopustio svakoj ragi da prodaju narkotička sredstva.
Vidiš s te strane, i ne možeš zamjeriti skepticizam vlada, i banaka... hajde što se nama sviđa iz sitnih razloga, da nešto zaradimo, da imamo nešto love mimo poreznog sustava...to je sve minorno, kolike su mogućnosti trgovine drogom, oružjem, financiranje terorizma...
Čitam baš knjigu koja se dotiče ove tematike, hronološki. Uostalom, nije vjerovatno ni jedina stranica na Dark Webu koja se bavi trgovinom nelegalnih supstanci.
1
1 slika
slika
Odgovori

Natrag na “Ekonomija i poslovanje”