Banke all about

Financijski trendovi, recesije, konjunkcije, poslovne prilike i neprilike...
Moderator: Moonlight, Socrates
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Banke all about

Post Postao/la SmokingMan »

blinkonce je napisao/la: 05 aug 2020, 12:56
Trafalgar Law je napisao/la: 05 aug 2020, 12:46

I nas su donedavno pegllali, ali su skontali da smo nezainteresirani za usluge, pa i ne zovu. Ja posebno, kome danas treba "crveno". :fiju

Neka si, i gledaj da više ne uliječeš u zaduženja, ja ih se lično grozim, ne volim dugove, teško se nosi msa njim, čak i kada posudim manje svote, novca, poštujem ljude, pa zbog takvog odnosa mali zajam zna biti psihološki tako velik, da razmišljaš o tome da ne iznevjeriš povjerenje drugih.

Tako sam ganjao prijatelja i koleginicu sa posla kada je prošao period samoizolacije. liejp ood njih što su mi izašli u susret, ali evo vama vaše pare, makar vam ih donio i na ruke.
Da ali moja mama je nisam ja, ali nekad moras dici kredit kad nemas drugog izbora :zbunj

I mislim da su joj nudili na 12000 KM kredit....
Eh to je ono što pritišće ovo društvo, i moja mama je zbog sestre onomad morala uletit u crveno 6.000 KM. Sreća, pa smo otplatili veći dio, akobogda otplatit će se i ostatak.
0
slika
blinkonce
Reactions:

Re: Banke all about

Post Postao/la blinkonce »

Trafalgar Law je napisao/la: 05 aug 2020, 12:59
blinkonce je napisao/la: 05 aug 2020, 12:56

Da ali moja mama je nisam ja, ali nekad moras dici kredit kad nemas drugog izbora :zbunj

I mislim da su joj nudili na 12000 KM kredit....
Eh to je ono što pritišće ovo društvo, i moja mama je zbog sestre onomad morala uletit u crveno 6.000 KM. Sreća, pa smo otplatili veći dio, akobogda otplatit će se i ostatak.
Hocete sigurno :oke
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Banke all about

Post Postao/la lejlamo »

ja sam stalno u prekoračenju, pretačem iz šupljeg u prazno.
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Banke all about

Post Postao/la dmr »

obicno su tu visoke kamate, na karticama, prekoracenjima,....

ja kreditnim karticama finansiram uglavnom poroke, bike parts & photo accessories :D
1
1 slika
:rolka
blinkonce
Reactions:

Re: Banke all about

Post Postao/la blinkonce »

dmr je napisao/la: 05 aug 2020, 13:06 obicno su tu visoke kamate, na karticama, prekoracenjima,....

ja kreditnim karticama finansiram uglavnom poroke, bike parts & photo accessories :D
Jeste, meni su dok sam bila u minusu sve skidali po 20, 30 maraka na kamatu...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Banke all about

Post Postao/la lejlamo »

jeste, tako i meni, ali ne mogu drugačije, i nisu u pitanju poroci, haha
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Banke all about

Post Postao/la dmr »

Ma jasno, nuzda zakon mijenja. Neko je negdje spominjao da puno ljudi podigne kredit da zatvore kartice, bas da smanje kamate. Ali ko opet ode u minus s karticama, tek tada nije napravio nista.
1
1 slika
:rolka
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Banke all about

Post Postao/la lejlamo »

dmr je napisao/la: 05 aug 2020, 13:16 Ma jasno, nuzda zakon mijenja. Neko je negdje spominjao da puno ljudi podigne kredit da zatvore kartice, bas da smanje kamate. Ali ko opet ode u minus s karticama, tek tada nije napravio nista.
pa meni bi se to desilo i gdje sam bila-nigdje. matematika je prosta i nema tu šta da se očekuje mirikl.

bez šoping kartice i odobrenog prekoračenja ne bih mogla poplaćati obaveze.
1
1 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Banke all about

Post Postao/la dmr »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 13:20
dmr je napisao/la: 05 aug 2020, 13:16 Ma jasno, nuzda zakon mijenja. Neko je negdje spominjao da puno ljudi podigne kredit da zatvore kartice, bas da smanje kamate. Ali ko opet ode u minus s karticama, tek tada nije napravio nista.
pa meni bi se to desilo i gdje sam bila-nigdje. matematika je prosta i nema tu šta da očekuje mirikl.

bez šoping kartice i odobrenog prekoračenja ne bih mogla poplaćati obaveze.
da, ali sve to platiš plus visoke kamate. u teoriji je sve jednostavno, preknjiži ovo ovamo i dalje ovako, dok se u praksi stvari zakomplikuju.
0
:rolka
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Banke all about

Post Postao/la lejlamo »

dmr je napisao/la: 05 aug 2020, 13:27
lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 13:20

pa meni bi se to desilo i gdje sam bila-nigdje. matematika je prosta i nema tu šta da očekuje mirikl.

bez šoping kartice i odobrenog prekoračenja ne bih mogla poplaćati obaveze.
da, ali sve to platiš plus visoke kamate. u teoriji je sve jednostavno, preknjiži ovo ovamo i dalje ovako, dok se u praksi stvari zakomplikuju.
pa ja ne znam opciju po kojoj bi domaćinstvo moglo opstati sa oko 900 KM za sve potrebe. eto, ako je neko našao modus da se kutarisao banke, neka podijeli....falaa.

ali to je tema za domaćinstvo, ekonomisanje i sve
0
Zadnja izmjena: lejlamo, dana/u 05 aug 2020, 13:33, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Banke all about

Post Postao/la Moonlight »

Ja sam u Sber i zadovoljna sam, već 3 godine. Prije Raiffeisen godinama i samo mogu reći fuj. Ovi su uslužni, brzi i efikasni.
Firmin račun mi je u Union i dosta su uslužni i pristupačni. Jedino im je online bankarstvo kriza i samo 2 puta dnevno rasknjižavaju naloge, što ih čini jako sporima.
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Banke all about

Post Postao/la Max »

dmr je napisao/la: 05 aug 2020, 13:16 Ma jasno, nuzda zakon mijenja. Neko je negdje spominjao da puno ljudi podigne kredit da zatvore kartice, bas da smanje kamate. Ali ko opet ode u minus s karticama, tek tada nije napravio nista.
zato sam ja, kada sam završio kredu za stan,sabro lovu...
zatvorio limit, zatvorio onu puni prazni govno od kartice, poništio sve đe su mi uzimali lovu uključujući i ono smsovanje...


tako da im nemam ništa dužan...
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Banke all about

Post Postao/la dmr »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 13:29
dmr je napisao/la: 05 aug 2020, 13:27

da, ali sve to platiš plus visoke kamate. u teoriji je sve jednostavno, preknjiži ovo ovamo i dalje ovako, dok se u praksi stvari zakomplikuju.
pa ja ne znam opciju po kojoj bi domaćinstvo moglo opstati sa oko 900 KM za sve potrebe. eto, ako je neko našao modus da se kutarisao banke, neka podijeli....falaa.

ali to je tema za domaćinstvo, ekonomisanje i sve
jasno da ne moze drukcije, ono sto sam ja pokusavao gore reci, ne znam koliko sam uspio je da se to opet svede na 900KM mjesecno ili koliko je vec jos umanjeno za tih par desetina na kamate njima. Ja opet bih puno lakse posegnuo za kreditnom karticom nego da trazim od nekog.
0
:rolka
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Banke all about

Post Postao/la lejlamo »

dmr je napisao/la: 05 aug 2020, 13:57

jasno da ne moze drukcije, ono sto sam ja pokusavao gore reci, ne znam koliko sam uspio je da se to opet svede na 900KM mjesecno ili koliko je vec jos umanjeno za tih par desetina na kamate njima. Ja opet bih puno lakse posegnuo za kreditnom karticom nego da trazim od nekog.
u momentu kada ti treba npr. 400 KM kako izvedeš magiju da ne aktiviraš tu lihvarsku karticu? a iznos od 900 sam navela kao prosječni prihod u našoj državi od kojeg ne možeš iskeširati 400 za neku iznenadnu popravku, zdravlje, ili nešto sl.
kontam ja da je to onih 900, i još umanjeno, ali životni troškovi nisu konstantno predvidivi, da ne govorim da nekad trebaš zarad psihe iskeširati 200, 500, vatevr pa priuštiti neku satisfakciju koja se mora platiti.

i da, ne zadužujem se kod ljudi.
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Banke all about

Post Postao/la SmokingMan »

blinkonce je napisao/la: 05 aug 2020, 13:02
Trafalgar Law je napisao/la: 05 aug 2020, 12:59

Eh to je ono što pritišće ovo društvo, i moja mama je zbog sestre onomad morala uletit u crveno 6.000 KM. Sreća, pa smo otplatili veći dio, akobogda otplatit će se i ostatak.
Hocete sigurno :oke
Ma sve se svodi da će ljudi umirati sa određenim vidom duga. Kapitalizam uopšte nije fleksibilan prem društvu, već je striktno je usmjeren na generisanje "novca" koji stvara realni dug građana. Elem, bolesno je pomisliti biti bezdušni bankar.
0
slika
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Banke all about

Post Postao/la respo »

to je sve individualno i ono sto meni mozda pali ne mora paliti kod tebe i sl
moj primjer
meni su nekad na pocetku odobrili minus od 490 maraka koji nisam ni trazio
i naravno svaki put kad legne plata i ostala primanja pokrije taj minus
fazon je sto ja potrosim to na gluposti
zato sam i promijenio banku da budem na nuli a to 490 pokrijem sljedecom platom i rijesio se dugova

naravno kao sto rekoh moja metoda nekome ne odgovara ili obratno tako da svako mora sebi naci najbolji modul

mislim da je najbolji ostatvljati neku svotu novca svaki mjesec npr 20-50-100 kako ko moze i kad se vrati minus traziti da se ukine
0
blinkonce
Reactions:

Re: Banke all about

Post Postao/la blinkonce »

respo je napisao/la: 05 aug 2020, 14:58 to je sve individualno i ono sto meni mozda pali ne mora paliti kod tebe i sl
moj primjer
meni su nekad na pocetku odobrili minus od 490 maraka koji nisam ni trazio
i naravno svaki put kad legne plata i ostala primanja pokrije taj minus
fazon je sto ja potrosim to na gluposti
zato sam i promijenio banku da budem na nuli a to 490 pokrijem sljedecom platom i rijesio se dugova

naravno kao sto rekoh moja metoda nekome ne odgovara ili obratno tako da svako mora sebi naci najbolji modul

mislim da je najbolji ostatvljati neku svotu novca svaki mjesec npr 20-50-100 kako ko moze i kad se vrati minus traziti da se ukine
Da se ukine prekoracenje?
Odgovori

Natrag na “Ekonomija i poslovanje”