Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Financijski trendovi, recesije, konjunkcije, poslovne prilike i neprilike...
Moderator: Moonlight, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

slika
M. P.

Varioci su među najtraženijim radnicima/Foto: Shutterstock
Agencija za rad i zapošljavanje BiH 2013. godine za rad u Sloveniji izdala je 661 radnu dozvolu. Kako su godine prolazile, taj broj je rastao te je 2015. godine izdato 2.677 dozvola, 2018. čak 16.090, da bi se taj broj malo smanjio u 2019. godini, kada je izdata 14.581 dozvola.


U prvoj pandemijskoj, 2020. godini, broj izdatih radnih dozvola za rad u Sloveniji, očekivano, je značajno smanjen i bio je tek 7.887, da bi u 2021. godini broj izdatih dozvola dostigao rekord. Tako je u prošloj godini dozvolu za rad u Sloveniji dobilo 19.575 radnika iz Bosne i Hercegovine.

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, od 2013. do 2021. dozvolu za rad u Sloveniji dobila su ukupno 78.042 radnika.
slika
Podaci za Sloveniju
Podaci za Sloveniju
"U 2020. godini za rad u Sloveniji je izdato 46 posto dozvola manje, bilo je 49 posto manje oglasa i 47 posto manje radnih mjesta zbog pandemije. Veći broj posredovanja i izdatih radnih dozvola u 2021. godini podrazumijeva da se veliki broj radnika u Sloveniji vraća na radna mjesta koja su zbog pandemije morali napustiti. Naravno, u Sloveniji je u 2021. godini bilo i nekih novih zahtjeva za radnicima i novog zapošljavanja što je i očekivano nakon buđenja ekonomije nakon lockdowna. Ipak, dominantno povećan broj posredovanja je rezultat prekida ekonomskih aktivnosti u 2020. godini, te ponovnog pokretanja ekonomije", pojasnili su za Klix.ba iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Iz Agencije su istakli kako su se, u dosadašnjem toku realizacije Sporazuma o zapošljavanju državljana BiH, u Sloveniji najviše tražili vozači, varioci, zidari, pomoćni radnici u proizvodnji, elektroinstalateri, bravari, fasaderi i građevinski radnici iz naše zemlje.

"Sve osobe koje odlaze na rad u inostranstvo posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH su uredno odjavljene sa biroa nezaposlenih, te imaju prava na radu u navedenim državama kao i domaća radna snaga u tim državama", istakli su iz Agencije.

Osim pri zapošljavanju u Sloveniji, Agencija za rad i zapošljavanje BiH posreduje radnicima iz BiH i pri zapošljavanju u Njemačkoj. Za ovu zemlju Agencija ima dozvolu za posredovanje samo osoba sa završenom srednjom medicinskom školom opšteg ili pedijatrijskog smjera, koje imaju položen stručni ispit u BiH i znanje njemačkog jezika sa minimum B1 nivoom, prema referentnom okviru za jezike.

slika
Podaci za Njemačku
Podaci za Njemačku
"Trenutno je zvanje medicinske sestre/tehničara jedno od top 5 suficitarnih zvanja u BiH, te imamo situaciju da svake godine školujemo veliki broj ovih kadrova samo za evidencije nezaposlenih osoba. Zbog toga ovaj program zapošljavanja u Njemačkoj nudi kakvu-takvu mogućnost da jedan dio ovog kadra dođe do posla u svojoj struci. To pokazuju i brojke sa evidencija nezaposlenih osoba gdje imamo kontinuiran rast broja nezaposlenih medicinara uprkos zapošljavanju na domaćem tržištu rada i u Njemačkoj. Tretnutno imamo više od 7.500 nezaposlenih medicinskih sestara i tehničara u BiH", istakli su iz Agencije.

Kao što je to bio slučaj i sa Slovenijom, u 2020. godini je smanjen broj izdatih radnih dozvola i za Njemačku i to za oko 22 posto, s razlikom da se u 2021. godini taj trend za rad u Njemačkoj nastavio, te je broj posredovanja manji za 8,63 posto u odnosu na 2020. godinu.

"Razlog za smanjenje posredovanja je pandemija i restrikcije koja ona donosi u kretanju radne snage, ali i manji interes za ovaj program u odnosu na ranije godine", poručuju iz Agencije.

Tako je u 2013. godini izdato 186 radnih dozvola za Njemačku, 2016. godine taj broj je bio najveći i iznosio je 1.079. Nakon 2018. godine kada je izdato hiljadu radnih dozvola, broj se počeo smanjivati, pa su 2019. izdate 683 dozvole, 2020. je izdato 533, a u 2021. godini je radnicima iz Bosne i Hercegovine izdato 487 radnih dozvola za rad u Njemačkoj. U januaru ove godine izdate su 33 radne dozvole.


Kada su u pitanju očekivanja za ovu godinu, iz Agencije kažu kako očekuju brojke na nivou posljednje tri godine.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

I više je...znam ih dosta, koji su još uvijek u BIH prijavljeni na burzu rada, zbog liječenja ostalih članova obitelji...
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Atomic »

Blizu,plata nije losa.Samo gas 👍
1
1 slika
Zadnja izmjena: Atomic, dana/u 09 feb 2022, 20:22, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Mrachni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1163
Postovi: 927
Pridružen/a: 28 jul 2020, 07:31
Lokacija: Berlin

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Mrachni »

eto i nas
storme primi nas
1
1 slika
You know who is coming for you, you've always known.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

Atomic je napisao/la: 09 feb 2022, 20:22 Blizu,plata nije losa.Samo gas 👍
Ako se netko nakani samo zbog plate, razočarati će se...
Ipak to nisu austrijski i njemački, a pogotovo ne skandinavski standardi...
No mislim da ima svojih prednosti, pogotovo za početak...da, blizina bih je jedna od njih.
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Atomic »

storm je napisao/la: 09 feb 2022, 21:06
Atomic je napisao/la: 09 feb 2022, 20:22 Blizu,plata nije losa.Samo gas 👍
Ako se netko nakani samo zbog plate, razočarati će se...
Ipak to nisu austrijski i njemački, a pogotovo ne skandinavski standardi...
No mislim da ima svojih prednosti, pogotovo za početak...da, blizina bih je jedna od njih.
Tesko je razumjeti kad neko radi za 300 eura,kad najednom plata 900 eura(manje vise).Ustedi sa stanom,bude ih po nekoliko u stanu.Prave kuce u BiH prilicno brzo,imaju neku buducnost.
U Njemackoj je jos bolje,kad vidis koliko te zakon stiti i koliko novca mozes dobiti,Balkanci postaju poslusniji od bilo kojeg naroda :d
U BiH skoro pa robovlasnistvo,rad po 6 dana u sedmici,200 sati za mizeran novac,uz psovanje mobing i sl.
Prosao sam dosta toga :ccc
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

Atomic je napisao/la: 09 feb 2022, 21:20
storm je napisao/la: 09 feb 2022, 21:06

Ako se netko nakani samo zbog plate, razočarati će se...
Ipak to nisu austrijski i njemački, a pogotovo ne skandinavski standardi...
No mislim da ima svojih prednosti, pogotovo za početak...da, blizina bih je jedna od njih.
Tesko je razumjeti kad neko radi za 300 eura,kad najednom plata 900 eura(manje vise).Ustedi sa stanom,bude ih po nekoliko u stanu.Prave kuce u BiH prilicno brzo,imaju neku buducnost.
U Njemackoj je jos bolje,kad vidis koliko te zakon stiti i koliko novca mozes dobiti,Balkanci postaju poslusniji od bilo kojeg naroda :d
U BiH skoro pa robovlasnistvo,rad po 6 dana u sedmici,200 sati za mizeran novac,uz psovanje mobing i sl.
Prosao sam dosta toga :ccc
Može se naravno...imaš soba sa zajedničkim sanitarijama i kuhinjom (ali ne više od 6 osoba skupa) po 130€, ako želiš biti sam, čini mi se da je 160€...a još je komfornije da recimo trojica uzmu stan, i opet može biti cca 200€ po osobi dovoljno /sa troškovima ). Što je na primanja oko 1000€ ili više po meni solidno...ali rekao sam, najčešći razlog dolaska je bijeg od zatrovanog društva, od korupcije pa nadalje...
2
2 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Atomic »

Mene licno novac najmanje zanima,nemam neke planove za vece materijalne stvari.
Mir,stabilnost i sigurnost,to mi je cilj.
Nisam jedini s tim planom👍
2
2 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la dmr »

jel samo ja smatram da se nesto slicno moze naci i ovdje? :ovaj :sunja
0
:rolka
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Socrates »

Ne bježe ljudi isključivo zbog posla vjerovatno.

Vide dugoročno bolju perspektivu u Sloveniji nego u BiH.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
neodoljivi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 681
Postovi: 640
Pridružen/a: 03 aug 2022, 17:56

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la neodoljivi »

Imal sta od Iskre? :haha :valja :krele
IMG-20230204-WA0001.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Bobi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 285
Postovi: 310
Pridružen/a: 18 sep 2020, 18:56
Lokacija: NY, US

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Bobi »

Medju boljim solucijama, jezik najmanje problem,oni na slovenačkom mi na bosanskom, svi se razumiju :D.Na stranu šalu niko da spomene djecu, 100 puta više prilik i zanimacija za mladji naraštaj :russ
0
:danny
Avatar
neodoljivi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 681
Postovi: 640
Pridružen/a: 03 aug 2022, 17:56

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la neodoljivi »

Moj Bobi da znas kako su im doktori/-ice na cijeni i medicina na visokom nivou ti bi i faklutet promjenio.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Prošle godine u Sloveniju otišlo skoro 20.000 radnika iz Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

neodoljivi je napisao/la: 04 feb 2023, 15:24 Moj Bobi da znas kako su im doktori/-ice na cijeni i medicina na visokom nivou ti bi i faklutet promjenio.
Stalno se bune zadnjih mjeseci...
Prijete štrajkom
Izgleda naviklo na covid dodatke, koji su bili izdašni...
A rad u Sloveniji, pisao sam već... Jako zavisi od mnogo faktora...
Profil, motiv, ciljevi...
0
Odgovori

Natrag na “Ekonomija i poslovanje”