Ekonomije u vrijeme korone..

Financijski trendovi, recesije, konjunkcije, poslovne prilike i neprilike...
Moderator: Moonlight, Socrates
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la laga-nini »

TALIJANSKO gospodarstvo zabilježilo je u drugom tromjesečju veći pad no što je početno procijenjeno, pokazalo je u ponedjeljak izvješće statističkog ureda, odražavajući teške ekonomske posljedice pandemije koronavirusa.

Talijansko je gospodarstvo od travnja do lipnja palo 12,8 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, objavio je Istat.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la laga-nini »

...iznenađen sam visokim bdp slovenaca koji ipak u drugom kvartalu nisu ovisni o turizmu ko hrvatska...volio bi čut mišljenje iz prve ruke...talijani čak ok po meni..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la laga-nini »

TURSKO gospodarstvo u drugom je tromjesečju palo 9,9 posto na godišnjoj razini, najsnažnije u deset godina, zbog zaustavljanja aktivnosti kako bi se suzbila zaraza koronavirusom, pokazuju u ponedjeljak objavljeni službeni podaci
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la respo »

laga-nini je napisao/la: 31 aug 2020, 15:40 ...iznenađen sam visokim bdp slovenaca koji ipak u drugom kvartalu nisu ovisni o turizmu ko hrvatska...volio bi čut mišljenje iz prve ruke...talijani čak ok po meni..
nije prva ruka al pretpostavljam da oni ovise od izvoza svega i svacega tako da je to razlog zasto su i slovenci toliko pali
nisam ekonomski strucnjak pa se ne razumijem u to samo dajem misljenje onako laicki
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la laga-nini »

..mislim da sinu pravu prepostavljam i kod nas je izvoz podbacio..
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 31 aug 2020, 15:40 ...iznenađen sam visokim bdp slovenaca koji ipak u drugom kvartalu nisu ovisni o turizmu ko hrvatska...volio bi čut mišljenje iz prve ruke...talijani čak ok po meni..
Pa nije ni tako mali udio turizma u slo bdp...
Hrvatski je cca19%
Slovenski je oko 12%
Plus faktori poput izvoza, što respo spominje i eto ga.
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la respo »

storm je napisao/la: 31 aug 2020, 22:43
laga-nini je napisao/la: 31 aug 2020, 15:40 ...iznenađen sam visokim bdp slovenaca koji ipak u drugom kvartalu nisu ovisni o turizmu ko hrvatska...volio bi čut mišljenje iz prve ruke...talijani čak ok po meni..
Pa nije ni tako mali udio turizma u slo bdp...
Hrvatski je cca19%
Slovenski je oko 12%
Plus faktori poput izvoza, što respo spominje i eto ga.
s tim da slovenci ovise od zimskog turizma a hrvati od ljetnog a pandemija je pocela u martu
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la storm »

respo je napisao/la: 31 aug 2020, 23:00
storm je napisao/la: 31 aug 2020, 22:43

Pa nije ni tako mali udio turizma u slo bdp...
Hrvatski je cca19%
Slovenski je oko 12%
Plus faktori poput izvoza, što respo spominje i eto ga.
s tim da slovenci ovise od zimskog turizma a hrvati od ljetnog a pandemija je pocela u martu
Ne bih ni slovenski ljetni potcijenio... Alpski dio, Bohinj, Bled, krcat je ljeti, i to 99% stranaca... Slovenci su na Jadranu I u Bosni :D
Pa čitav niz termi, i to vrhunskih, prepunih Rusa, nijemaca, itd...
Seoski turizam je strašno jak...
Postojnska jama, Lipica.. Sve prilično skupa mjesta, koja puno donose...
Plus onih 50 km obale, potpuno je iskorišteno...
Skijalista i nema tako puno...
Cak mislim da zimski dio turizma gubi primat zadnjih godina.
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la respo »

storm je napisao/la: 31 aug 2020, 23:08
respo je napisao/la: 31 aug 2020, 23:00

s tim da slovenci ovise od zimskog turizma a hrvati od ljetnog a pandemija je pocela u martu
Ne bih ni slovenski ljetni potcijenio... Alpski dio, Bohinj, Bled, krcat je ljeti, i to 99% stranaca... Slovenci su na Jadranu I u Bosni :D
Pa čitav niz termi, i to vrhunskih, prepunih Rusa, nijemaca, itd...
Seoski turizam je strašno jak...
Postojnska jama, Lipica.. Sve prilično skupa mjesta, koja puno donose...
Plus onih 50 km obale, potpuno je iskorišteno...
Skijalista i nema tako puno...
Cak mislim da zimski dio turizma gubi primat zadnjih godina.
ne znam samo mi neka logika kaze i vjerovatno neka percepcija slovenije kao planinske zemlje da je zimski jaci od ljetnog
iako sam ja u ljubljani bio ljeti a nikad zimi :)

slovenci traze oceve po bosni :D
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la storm »

respo je napisao/la: 31 aug 2020, 23:12
storm je napisao/la: 31 aug 2020, 23:08

Ne bih ni slovenski ljetni potcijenio... Alpski dio, Bohinj, Bled, krcat je ljeti, i to 99% stranaca... Slovenci su na Jadranu I u Bosni :D
Pa čitav niz termi, i to vrhunskih, prepunih Rusa, nijemaca, itd...
Seoski turizam je strašno jak...
Postojnska jama, Lipica.. Sve prilično skupa mjesta, koja puno donose...
Plus onih 50 km obale, potpuno je iskorišteno...
Skijalista i nema tako puno...
Cak mislim da zimski dio turizma gubi primat zadnjih godina.
ne znam samo mi neka logika kaze i vjerovatno neka percepcija slovenije kao planinske zemlje da je zimski jaci od ljetnog
iako sam ja u ljubljani bio ljeti a nikad zimi :)

slovenci traze oceve po bosni :D
Ja svom znam adresu :oo
Što se turizma tiče...
Nije, vjeruj... Zimi Slovenci većinom idu u Austriju i Italiju... Skijališta su tamo top, staza koliko ti bog hoće, nema toliko gužvi za zicare, a to je jako bitno. Šta ćeš tu, ako od osam sati na skijalištu, pet provedeš čekajući red...
Slovenka Skijališta zimi okupiraju hrvati i lokalni Slovenci, koji dodju na dnevno skijanje... A i to malo bolja stanu na prste jedne ruke... Mariborsko Pohorje, Rogla, golte, Krvavec, Kranjska Gora...
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la respo »

storm je napisao/la: 31 aug 2020, 23:19
respo je napisao/la: 31 aug 2020, 23:12

ne znam samo mi neka logika kaze i vjerovatno neka percepcija slovenije kao planinske zemlje da je zimski jaci od ljetnog
iako sam ja u ljubljani bio ljeti a nikad zimi :)

slovenci traze oceve po bosni :D
Ja svom znam adresu :oo
Što se turizma tiče...
Nije, vjeruj... Zimi Slovenci većinom idu u Austriju i Italiju... Skijališta su tamo top, staza koliko ti bog hoće, nema toliko gužvi za zicare, a to je jako bitno. Šta ćeš tu, ako od osam sati na skijalištu, pet provedeš čekajući red...
Slovenka Skijališta zimi okupiraju hrvati i lokalni Slovenci, koji dodju na dnevno skijanje... A i to malo bolja stanu na prste jedne ruke... Mariborsko Pohorje, Rogla, golte, Krvavec, Kranjska Gora...
ma ne znam samo govorim onako laicki mada i dalje mislim da je najveci problem za sloveniju bio izvoz jer gorenje je ako ne globalno onda bar europska marka
ne znam sad napamet sta sve slovenci imaju od tih velikih firmi i izvoza
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la storm »

respo je napisao/la: 31 aug 2020, 23:25
storm je napisao/la: 31 aug 2020, 23:19
Ja svom znam adresu :oo
Što se turizma tiče...
Nije, vjeruj... Zimi Slovenci većinom idu u Austriju i Italiju... Skijališta su tamo top, staza koliko ti bog hoće, nema toliko gužvi za zicare, a to je jako bitno. Šta ćeš tu, ako od osam sati na skijalištu, pet provedeš čekajući red...
Slovenka Skijališta zimi okupiraju hrvati i lokalni Slovenci, koji dodju na dnevno skijanje... A i to malo bolja stanu na prste jedne ruke... Mariborsko Pohorje, Rogla, golte, Krvavec, Kranjska Gora...
ma ne znam samo govorim onako laicki mada i dalje mislim da je najveci problem za sloveniju bio izvoz jer gorenje je ako ne globalno onda bar europska marka
ne znam sad napamet sta sve slovenci imaju od tih velikih firmi i izvoza
Imaš ovih velikih gorenje, cinkarna, nesto metalurgije... Ali je kicma slovenskog izvoza ipak malo i srednje poduzetništvo... I oni su dosta nastradali.
No,, ako ostane kod stanja, kakvo je sad, brzo će se to vratiti...
Više me u tom kontekstu brine njemačka. Tu smo jako vezani.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la laga-nini »

Hrvatsko gospodarstvo u 2020. godini zabilježit će pad od 9,2 posto, a u idućoj rast za 5,2 posto, prognoza je glavnih ekonomista četiri najveće hrvatske banke u sklopu najnovije HUB analize objavljene u ponedjeljak.

U analizi, naslovljenoj "Pad BDP-a 2020. ipak oko devet posto?", ističe se da je sredina 2020. označila vrhunac vala pesimizma prognostičara o kretanju gospodarstva na međunarodnoj razini u ovoj i idućoj godini, pa su tako prognoze koje su izašle u proteklih nekoliko tjedana ipak povoljnije od ranijih.

Tako je i hrvatska Vlada, nakon manjih padova robnog izvoza i prihoda od turizma, raniju prognozu pada za ovu godinu od 9,4 posto revidirala na osam posto, podsjeća se u analizi.

No, prognozirani oporavak u 2021. uz 5-postotni gospodarski rast neće biti dovoljno jak za brzi povratak na razine iz 2019. godine, napominje se te dodaje da se Hrvatska prema tome uklapa u širi europski trend.

Tako prosjek očekivanja četiri glavna ekonomista o padu za 9,2 posto u 2020. i oporavku od 5,2 posto u 2021. malo zaostaje za očekivanjima Vlade, ističu iz HUB-a, uz napomenu da razlike u očekivanjima od jednog postotnog boda nemaju praktično značenje.

Tu razliku uzrokuju oštar pad investicija i nešto veći očekivan pad ukupnog izvoza u odnosu na Vladine prognoze. Pritom, najveći optimist među ekonomistima očekuje pad za 8,5 posto, a najveći pesimist za 9,6 posto.

Kod ostalih bitnih makroekonomskih veličina nema promjena koje bi bile vrijedne pažnje, dodaje se.

Također, svi očekuju nastavak razdoblja povijesno najnižih kamatnih stopa i stabilan tečaj euro/kuna, koji se neće značajno udaljavati od središnjeg pariteta dogovorenog u okviru Europskog tečajnog mehanizma (7,5345).
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la storm »

NAPOKON OPTIMIZAM
Svjetska tržišta u rekordnim visinama nakon dobrih vijesti o vakcini

R. D.
slika

Svjetska tržišta u rekordnim visinama nakon dobrih vijesti o vakciniFoto: EPA-EFE
Indeksi na Wall Streetu su u ponedjeljak dosegli rekordne nivoe jer su ulagače ohrabrile vijesti o još jednoj vakcini za koronavirus pa je dalje širenje pandemije u SAD-u palo u drugi plan. Tako su Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli najviše nivoe u historiji.


Dow Jones skočio je 470 bodova ili 1,60 posto, na 29.950 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,16 posto, na 3.626 bodova, a Nasdaq indeks 0,80 posto, na 11.924 boda.

Rekordni dosezi Dow Jones i S&P 500 indeksa zahvaljuju se objavi američke biotehnološke kompanije Moderna da se njena vakcina protiv koronavirusa pokazala učinkovitim kod 94,5 posto osoba vakcinisanih u kliničkim ispitivanjima, što je djelotvornije od 90-postotne učinkovitosti vakcine o kojoj su prošle sedmice izvijestili Pfizer i BioNTech.

Moderna planira podnijeti zahtjev za odobrenje vakcine na tržištu SAD-a u idućim sedmicama, pa bi Sjedinjene Američke Države, nakon provjere regulatornih tijela i potvrde sigurnosti, uskoro mogle imati dvije odobrene vakcine i 60 miliona doza za hitnu distribuciju već u decembru, piše Reuters.

"Vijesti o još jednoj vakcini potaknule su rast cijena cikličkih i dionica manjih kompanija, jer bi se te kompanije mogle brzo oporaviti ako se situacija normalizira, a ekonomija otvori prije nego što se očekivalo", kaže Robert Pavlik, portfelj menadžer u kompaniji Dakota Wealth.

U 10 od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene dionica su jučer porasle, a najviše u energetskom, što se zahvaljuje snažnom rastu cijena nafte.

Snažno su porasle i cijene dionica kompanija povezanih s turizmom, koje su mjesecima bile pod pritiskom zbog restriktivnih mjera usmjerenih na suzbijanje širenja koronavirusa.

Cijene dionica Moderne skočile su više od 9,5 posto.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la Fatih »

Samo ako ce meni i Gatesu iz iste sprice podjednako. :crni
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la Hannibal »

laga-nini je napisao/la: 27 aug 2020, 13:46 ..prvo tromjesečje hrvatska čak u pozitivi..0,4 %..
uvijek smo bili mimo svijeta haha
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ekonomije u vrijeme korone..

Post Postao/la laga-nini »

HRVATSKO je gospodarstvo u trećem ovogodišnjem tromjesečju potonulo deset posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, pokazuju prve procjene državne statistike.

Prema podacima koje je upravo objavio DZS, hrvatski je bruto domaći proizvod u trećem ovogodišnjem kvartalu bio manji za 10 posto u odnosu na isto tromjesečje prošle godine. To je drugi kvartal zaredom u kojem bilježimo pad BDP-a na godišnjoj razini. Naime, u drugom je tromjesečju pad BDP-a na godišnjoj razini iznosio dosad rekordnih 15.1 posto. To je, prema dostupnim podacima, i najveći pad BDP-a u trećem tromjesečju među članicama EU, no valja voditi računa o tome da sve članice još nisu objavile podatke.

Objavljena stopa pada BDP-a u trećem kvartalu vrlo je slična onoj koju su prognozirali ekonomisti koji su sudjelovali u nedavnoj anketi Hine. Njihova je procjena, naime, bila da je hrvatski BDP u trećem tromjesečju pao 10.4 posto, pri čemu su se njihove prognoze kretale u rasponu od 9.5 do 11 posto.

Hrvatska je u dubokoj recesiji

Sada se i "službeno" može reći da je Hrvatska u dubokoj recesiji u koju ju je gurnula pandemija koronavirusa. Izvlačenju iz recesijskog gliba očito nije pomogla ni kakva-takva turistička sezona koju smo imali.

Gledano po komponentama BDP-a, i u trećem je tromjesečju porasla samo državna potrošnja, i to za, prema procjenama DZS-a, 1.5 posto. To je većim dijelom vjerojatno posljedica nastavka primjene mjera za očuvanje radnih mjesta. Sve ostale komponente bilježe pad na godišnjoj razini pa je tako potrošnja kućanstava u trećem kvartalu pala 7.5 posto, investicije jedan posto, izvoz roba i usluga 32.3 posto, a uvoz roba i usluga 14.1 posto, pokazuju podaci DZS-a.

Nešto više optimizma bude podaci s usporedbom na kvartalnoj razini. Po njima, kako pokazuju podaci DZS-a, hrvatski je BDP u trećem kvartalu bio 6.9 posto veći nego u drugom tromjesečju, što je posljedica izlaska iz lockdowna i turističke sezone.
0
Odgovori

Natrag na “Ekonomija i poslovanje”