Financijska pismenost

Financijski trendovi, recesije, konjunkcije, poslovne prilike i neprilike...
Moderator: Moonlight, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Financijska pismenost

Post Postao/la storm »

Da me se pita nešto...pored informatike, dao bih kroz osnovno i srednje školovanje, jaki akcent na financijsko opismenjavanje.
Iz prošlih smo sistema, naučeni, gotovo je usađeno u genetski kod, da će se država brinuti za nas....za naše zdravlje, za naše penzije, za školovanje naše djece...ta vremena polako i sigurno prolaze, zavisi od područja do područja...


ISTRAŽIVANJE koje je provela Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava pokazalo je da 30% građana živi za danas ne misleći na budućnost, a 28% njih radije troši novac nego da dugoročno štedi.

Znate li da je samo 33 posto ljudi u svijetu financijski pismeno, što znači da tek svaka treća osoba zna odgovoriti na tri od četiri pitanja o osnovnoj financijskoj pismenosti?

Vedrana Pribičević, profesorica makroekonomije na ZŠEM-u, objašnjava da o svojoj imovini, koja može biti od nekretnina do pokretna, štednje ili nečeg trećeg, ne razmišljamo svi na isti način.

"Razlog je 'mentalno računovodstvo', odnosno razmišljanje u kojem pojedinci stavljaju stavke u svom budžetu na određene mentalne račune koristeći subjektivne kriterije, primjerice, otkud su namaknuli novac ili koja mu je namjena. To ih često sprječava u donošenju racionalnih odluka", naglašava Vedrana Pribičević.

Loše financijske odluke često imaju konkretne posljedice. Odgovornim raspolaganjem novcem, primjerice, možemo osigurati novac za mirniju starost. Dovoljno se samo prisjetiti da gotovo 700.000 umirovljenika u Hrvatskoj prima mirovinu koja je manja od 3000 kuna.

Jedan od ključnih koraka za odgovorno financijsko ponašanje je izbjegavanje nepotrebnog zaduživanja, impulzivne kupnje ili pak plaćanja kamata na bilo kakvu kupnju.



Kako krenuti sa štednjom i biti dosljedan, što bi bilo dobro izbjegavati kako bismo bili financijski odgovorni, ali i što možemo odmah napraviti kako bismo preuzeli upravljanje svojim financijama, pogledajte u infografici.

slika
5
5 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Mehaning »

Dobra tema, ali forum je po meni previše opšte prirode... :ovaj

Mene su samo jednom uspjeli zajebati sa investicijskim skladovima i još to na način, da su lagali, a meni se nije dalo sve čitati... :malagani

U 10 godina zaradio sam mrvicu više, nego da sam kamate na banki čekao... :meha2

Naravno, uklopio sam mozak i potražio alternativu... :ovaj

Do prije godinu dana se je jako isplatilo u zlato investirati... :ovaj

Naravno ne u razne pizdarije tipa prstenje i lančiči, nego u pločice i zlatnike... :meha2

Za nakit vam je puno primjerniji nerđajuči čelik. Em je lakši, em je čvršči... :ovaj

Trenutno mislim, da se još najviše isplati u nekretnine ulagati, mada je tu problem, što ne možeš investirati postepeno, u paketičima... :ovaj

To, što razna osiguravajuča društva obječavaju, uglavnom su za njihovu korist... :meha2
3
3 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 10 nov 2020, 11:20 Dobra tema, ali forum je po meni previše opšte prirode... :ovaj

Mene su samo jednom uspjeli zajebati sa investicijskim skladovima i još to na način, da su lagali, a meni se nije dalo sve čitati... :malagani

U 10 godina zaradio sam mrvicu više, nego da sam kamate na banki slušao... :meha2

Naravno, uklopio sam mozak i potražio alternativu... :ovaj

Do prije godinu dana se je jako isplatilo u zlato investirati... :ovaj

Naravno ne u razne pizdarije tipa prstenje i lančiči, nego u pločice i zlatnike... :meha2

Za nakit vam je puno primjerniji nerđajuči čelik. Em je lakši, em je čvršči... :ovaj

Trenutno mislim, da se još najviše isplati u nekretnine ulagati, mada je tu problem, što ne možeš investirati postepeno, u paketičima... :ovaj

To, što razna osiguravajuča društva obječavaju, uglavnom su za njihovu korist... :meha2
Hmda, neko je vrijeme baš bilo ludilo oko tih ponuda investicijskih fondova, i baš su bili agresivni.
Obećavani donosi od 30%+što je suludo na dugi rok, i odmah treba znati da ništa od toga.
Off the record i iskreno su mi priznali, da je izmedju 5 i 10% super... Ako!
Da, zlato i nekretnine. Ali pojasnio si za nekretnine, nije opcija za mase ljudi, i trenutni je izdatak povelik, ići kreditom u to, opet ti pojede dobar dio profita, kamata... Mada nisu rijetki, koji tako rade.
Primarno sam sa temom mislio na manje zahvate i korake...
Nekako zamisljam financijsku sigurnost u tri koraka...
Polica životnog osiguranja... Prinos nikakav, ali za slučaj smrti, nešto ostane iza tebe. Ako doživiš, dodatak penziji.
I ima mi smisla, jedino dugoročno sklapanje ugovora, tj nekako do penzije. Jer kao mlada osoba imaš dosta bolji koeficijent u postotku prinosa, ali neću sad u detalje.
Drugi bi korak bio, osiguranje za teške bolesti... Nešto poput Merkur 10+ gdje su ti osigurali recimo i rak, gubitak vida, itd...
Jednako, dugoročno, kao u prvom slučaju... Te isto nakon što doživiš istek ugovora, neki dodatak... I isto zanemariv prinos, ali dobro. Drugi su benefiti.
Treći bi bio rizična ulaganja u prije spomenute fondove, ali sa razlikom na srednjeročne odluke.
Znam da su to idealni uvjeti, ali nekako bi čovjek trebao desetinu prihoda, uložiti u to, pošto će doći vrijeme, kad države neće više imati otkud uzimati.
Pričam o exyu, na zapadu su to normalne stvari, i ponašanje ljudi.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Iskra »

Ne mogu reći da znam da stedim recimo, mada to radim, ali i ne rasipam se novcem bezveze . Vrlo sam svjesna da novac ne pada s neba a ujedno smatram da su obrazovanje i zdravlje dvije stvari u koje je investirati apsolutni imperativ .

Ponešto uštedim sama , osvajajuci od redovnog mjesečnog prihoda, pa sebe nagradim jednim godišnje nekim lijepim seminarom koji odslusam.
2
1 slika 1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Dina »

Nikada ne potpisujem ništa a da prvo ne pročitam... Naučila sam tu lekciju na teži način :oo
Ulaganje u nekretnine meni je najprihvatljivije iz nekih ličnih razloga... Izbjegavam ulaziti u minus i slično, radije ću posegnuti za ušteđevinom... Uvijek sam bila finansijski odgovorna :zbunj
Potrebno je poznavati zakone, kod nas su često konfuzni, ja onaj zadnji o piu, imala sam skinut ne telefonu jer poznajem ljude koji su se dobro zeznuli pa sada imaju mizernu mirovinu...
Treba misliti unaprijed, biti spreman...
Možda je malo morbidno, ali imam i testament napisan, zlu ne trebalo :fiju
4
4 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 10 nov 2020, 11:41
Hmda, neko je vrijeme baš bilo ludilo oko tih ponuda investicijskih fondova, i baš su bili agresivni.
Obećavani donosi od 30%+što je suludo na dugi rok, i odmah treba znati da ništa od toga.
Off the record i iskreno su mi priznali, da je izmedju 5 i 10% super... Ako!
Da, zlato i nekretnine. Ali pojasnio si za nekretnine, nije opcija za mase ljudi, i trenutni je izdatak povelik, ići kreditom u to, opet ti pojede dobar dio profita, kamata... Mada nisu rijetki, koji tako rade.
Primarno sam sa temom mislio na manje zahvate i korake...
Nekako zamisljam financijsku sigurnost u tri koraka...
Polica životnog osiguranja... Prinos nikakav, ali za slučaj smrti, nešto ostane iza tebe. Ako doživiš, dodatak penziji.
I ima mi smisla, jedino dugoročno sklapanje ugovora, tj nekako do penzije. Jer kao mlada osoba imaš dosta bolji koeficijent u postotku prinosa, ali neću sad u detalje.
Drugi bi korak bio, osiguranje za teške bolesti... Nešto poput Merkur 10+ gdje su ti osigurali recimo i rak, gubitak vida, itd...
Jednako, dugoročno, kao u prvom slučaju... Te isto nakon što doživiš istek ugovora, neki dodatak... I isto zanemariv prinos, ali dobro. Drugi su benefiti.
Treći bi bio rizična ulaganja u prije spomenute fondove, ali sa razlikom na srednjeročne odluke.
Znam da su to idealni uvjeti, ali nekako bi čovjek trebao desetinu prihoda, uložiti u to, pošto će doći vrijeme, kad države neće više imati otkud uzimati.
Pričam o exyu, na zapadu su to normalne stvari, i ponašanje ljudi.
Obično zaborave reči, koliko če to istinski vrijediti onda, kad bi to trebao iskoristiti... :ovaj

Euro če kroz 10 godina vrijediti puno manje od 10%, koliki je donos. To znači, da si realno izgubio... :meha2

Najadekvatnije ti je usporediti vreču kukuruza ili pšenice sad i kad te isplate... :ehe

I opet ponavljam, da je za dugoročnu štednju najadekvatnije zlato, ali ga ne kupovati u špicama, kao što je sada slučaj... :ovaj
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Mehaning »

Dina je napisao/la: 10 nov 2020, 11:51 Nikada ne potpisujem ništa a da prvo ne pročitam... Naučila sam tu lekciju na teži način :oo
Ulaganje u nekretnine meni je najprihvatljivije iz nekih ličnih razloga... Izbjegavam ulaziti u minus i slično, radije ću posegnuti za ušteđevinom... Uvijek sam bila finansijski odgovorna :zbunj
Potrebno je poznavati zakone, kod nas su često konfuzni, ja onaj zadnji o piu, imala sam skinut ne telefonu jer poznajem ljude koji su se dobro zeznuli pa sada imaju mizernu mirovinu...
Treba misliti unaprijed, biti spreman...
Možda je malo morbidno, ali imam i testament napisan, zlu ne trebalo :fiju
Slažem se. Treba čitati... :face

Mada su mene nahladili najviše sa tvrdnjom, da mogu prekunuti po želji, a zaboravili reči, koliko to košta... :meha1

Nisam naravno puno izgubio, jer sam jako malo ulagao, a škola uvijek košta... :meha2
1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Desperado »

Nekretnine... ko može. To je najisplativije.

Najbolje su prošli oni koji su bitcoin kupovali za par centi, pa su kasnije zaradili da su mogli uzeti čitavo ostrvo :oo
2
1 slika 1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Fatih »

MarlboroGold je napisao/la: 10 nov 2020, 20:17 Nekretnine... ko može. To je najisplativije.

Najbolje su prošli oni koji su bitcoin kupovali za par centi, pa su kasnije zaradili da su mogli uzeti čitavo ostrvo :oo
Malo ko se zeznu sa bitcoinom kao ja... na samom pocetku, kupio sam prilicno dosta. Potrosio na oruzje najvise, na stranici gdje se moglo kupovati samo sa bitcoin, posto su Visa i sve ostali zabranili upotrebu njihovih kartica tu, posto je bilo oglasa za "masaze'. Da sam to cuvao, a oruzje kupovao za dolare drugdje, danas bih mozda pisao sa Havaja. :malagani
4
1 slika 2 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Desperado »

Fatih je napisao/la: 12 nov 2020, 20:26
MarlboroGold je napisao/la: 10 nov 2020, 20:17 Nekretnine... ko može. To je najisplativije.

Najbolje su prošli oni koji su bitcoin kupovali za par centi, pa su kasnije zaradili da su mogli uzeti čitavo ostrvo :oo
Malo ko se zeznu sa bitcoinom kao ja... na samom pocetku, kupio sam prilicno dosta. Potrosio na oruzje najvise, na stranici gdje se moglo kupovati samo sa bitcoin, posto su Visa i sve ostali zabranili upotrebu njihovih kartica tu, posto je bilo oglasa za "masaze'. Da sam to cuvao, a oruzje kupovao za dolare drugdje, danas bih mozda pisao sa Havaja. :malagani
Od mog buraza dobar prijatelj, a koji je odselio u Ameriku prije 15 godina, je kupovao tad bitcoin kad je koštao toliko. Jednostavno je kao i neki drugi imao njuh da će nešto od toga biti. Danas je multimilioner zahvaljujući bitcoinu. Samo u Hrvatskoj ima nekih desetak apartmana na moru koje izdaje i ima svoje ljude koji ih održavaju.
2
1 slika 1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 12 nov 2020, 20:26
MarlboroGold je napisao/la: 10 nov 2020, 20:17 Nekretnine... ko može. To je najisplativije.

Najbolje su prošli oni koji su bitcoin kupovali za par centi, pa su kasnije zaradili da su mogli uzeti čitavo ostrvo :oo
Malo ko se zeznu sa bitcoinom kao ja... na samom pocetku, kupio sam prilicno dosta. Potrosio na oruzje najvise, na stranici gdje se moglo kupovati samo sa bitcoin, posto su Visa i sve ostali zabranili upotrebu njihovih kartica tu, posto je bilo oglasa za "masaze'. Da sam to cuvao, a oruzje kupovao za dolare drugdje, danas bih mozda pisao sa Havaja. :malagani
Potrošio znači na najluđi način... :face
3
2 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la storm »

Oko tih bitcoina... Frend mi preselio u Španjolsku, nakupovao tih kompjutera, servera... Rudario s tim čudom... I bome fino zaradio u onom ludom valu..
Tajming i filing...
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 13 nov 2020, 09:00 Oko tih bitcoina... Frend mi preselio u Španjolsku, nakupovao tih kompjutera, servera... Rudario s tim čudom... I bome fino zaradio u onom ludom valu..
Tajming i filing...
Ja sam još stara škola i jako konzervativan oko toga... :ovaj

Mada je i činjenica, da ako balun napuhaš i preko svih granica, još je uvijek šupalj... :meha2
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 13 nov 2020, 09:04
storm je napisao/la: 13 nov 2020, 09:00 Oko tih bitcoina... Frend mi preselio u Španjolsku, nakupovao tih kompjutera, servera... Rudario s tim čudom... I bome fino zaradio u onom ludom valu..
Tajming i filing...
Ja sam još stara škola i jako konzervativan oko toga... :ovaj

Mada je i činjenica, da ako balun napuhaš i preko svih granica, još je uvijek šupalj... :meha2
I ja...nagovarao me, ali niti imam pojma oko toga, niti sam nešto za takve rizike...
Pohrlili su kasnije mnogi, ali ubrzo je počelo sve padati...a i to je jedan od mehanizama tih "balona" ...mora kad tad puknuti.
I nemam pojma kako sad stoji stvar s tim...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la storm »

They expect the price of bitcoin to rise to $19,044 in 2020, $341,000 in 2025, and $397,727 in 2030.30. jun. 2020

hmmm čak i nije loše, bilo je palo ispod 7.000USD Nakon onog ludila od 20.000+...sad je 13.792,00€
0
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la Desperado »

Ono što je bitno kod toga je tehnologija koja stoji iza kriptovaluta. Kriptovalute same po sebi nisu toliko bitne.
1
1 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Financijska pismenost

Post Postao/la vjesticanametli »

Dina je napisao/la: 10 nov 2020, 11:51 Nikada ne potpisujem ništa a da prvo ne pročitam... Naučila sam tu lekciju na teži način :oo
Ulaganje u nekretnine meni je najprihvatljivije iz nekih ličnih razloga... Izbjegavam ulaziti u minus i slično, radije ću posegnuti za ušteđevinom... Uvijek sam bila finansijski odgovorna :zbunj
Potrebno je poznavati zakone, kod nas su često konfuzni, ja onaj zadnji o piu, imala sam skinut ne telefonu jer poznajem ljude koji su se dobro zeznuli pa sada imaju mizernu mirovinu...
Treba misliti unaprijed, biti spreman...
Možda je malo morbidno, ali imam i testament napisan, zlu ne trebalo :fiju
Hmmm ta sam.....stedim i odlicno se mogu kontrolisati..... testament planiram iduce god i naravno zelim ostaviti zapisano kako ce me poslati na ahiret🤣 takoder se okrenem usteDZevini ali ne posuDZujem niti dizem kredite
Za mene sada nastupa jos malo ulaganja u nekretnine a penziju ni ne mislim da cemo dobiti i dozivjeti, jer vec sada rade 4 irgeta za 1 uhljeba.
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Ekonomija i poslovanje”