Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la CocoMa »

Besplatni udžbenici sljedeće školske godine trebali bi dočekati učenike šestih razreda devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja u Federaciji BiH, odnosno prvenstveno one koji su u stanju socijalne potrebe.

Naime, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti i ove je godine potpisalo ugovore o finansiranju/sufinansiranju nabavke besplatnih udžbenika sa svim kantonalnim ministarstvima obrazovanja koja su dužna nabaviti pripadajući broj kompleta udžbenika, a na osnovu vlastitih evidencija o učenicima u stanju socijalne potrebe ili evidencija, odnosno podataka prikupljenih od strane svih osnovnih škola sa područja svog kantona, i to najkasnije sedam dana prije početak školske 2021/2022. godine.

Udžbenike su dužna nabaviti od ovlaštenih izdavačkih kuća s područja BiH, a isti, izuzev udžbenika stranih jezika, trebaju biti štampani u BiH. Također, ukoliko neko ministarstvo, iz bilo kojih razloga, ne realizira nabavku udžbenika, obavezno je izvršiti povrat sredstava.

Smatramo da je ovo projekt od velikog značaja i za djecu i za roditelje, s obzirom da će besplatni udžbenici finansijski rasteretiti roditelji, a djeci omogućiti kvalitetnije i dostupnije obrazovanje.

Inače, u svrhu (su)finansiranja nabavke besplatnih udžbenika za učenike šestih razreda devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja, i to prvenstveno za one koji su u stanju socijalne potrebe, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti ukupno je osiguralo 450.000,00 KM, i to: Unsko-sanski kanton – 45.360,00 KM, Posavski 7.830,00 KM, Tuzlanski 93.735,00 KM, Zeničko-dobojski – 74.250,00 KM, Bosansko-podrinjski 8.415,00,00 KM, Srednjobosanski – 49.770,00 KM, Hercegovačko-neretvanski – 42.210,00 KM, Zapadnohercegovački – 18.765,00 KM, Kanton Sarajevo – 94.770,00 KM i Kanton 10 – 14.895,00 KM.

fmnov.gov.ba
1
1 slika
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la CocoMa »

Zašto samo za 6.razred, kada ima djece sa socijalnim potrebama koji pohađaju i druge razrede..i iz iste porodice..

Primjer ako dvoje djece iz iste porodice, ide u školu, jedno 6. a drugo dijete ..7,ili 8 razred, na besplatne udžbenike ima pravo sami jedno dijete .. :malagani :konta
E jest i to pomoć... :kriv

E Bosno, Bosno...
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Hannibal »

CocoMa je napisao/la: 17 aug 2021, 14:38 Zašto samo za 6.razred, kada ima djece sa socijalnim potrebama koji pohađaju i druge razrede..i iz iste porodice..

Primjer ako dvoje djece iz iste porodice, ide u školu, jedno 6. a drugo dijete ..7,ili 8 razred, na besplatne udžbenike ima pravo sami jedno dijete .. :malagani :konta
E jest i to pomoć... :kriv

E Bosno, Bosno...
koliko para toliko udzbenika 🤷‍♀️
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la CocoMa »

Hannibal je napisao/la: 17 aug 2021, 14:38
CocoMa je napisao/la: 17 aug 2021, 14:38 Zašto samo za 6.razred, kada ima djece sa socijalnim potrebama koji pohađaju i druge razrede..i iz iste porodice..

Primjer ako dvoje djece iz iste porodice, ide u školu, jedno 6. a drugo dijete ..7,ili 8 razred, na besplatne udžbenike ima pravo sami jedno dijete .. :malagani :konta
E jest i to pomoć... :kriv

E Bosno, Bosno...
koliko para toliko udzbenika 🤷‍♀️
Strasno.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Hannibal »

CocoMa je napisao/la: 17 aug 2021, 14:39
Hannibal je napisao/la: 17 aug 2021, 14:38

koliko para toliko udzbenika 🤷‍♀️
Strasno.
nedavno su povecali djecije doplatke u ks al samo porodicama sa troje i vise djece haha
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Malena »

Na žalost draga @CocoMa
Kod mene npr. 3 djece školaraca, od kojih je 2 osnovca i 1 srednjoškolac. Sama radim.
Samo u prvom razredu su dobijali nove udžbenike, jer to kantonalna Vlada nabavlja svake godine za prvačiće, a za svaku slijedeću godinu imam pravo da dobijem polovne knjige iz školske biblioteke koje na kraju školske godiine, uredno vratimo.
Eh sad, koliko generacija koristi jedan te isti udžbenik i u kakvom stanju dijete dobije knjige, žalosno je i suvišno za komentarisati.
Prethodne dvije godine, dizala sam kredit i opremala djecu.
Tu sam se i ja uklapala sa troškovima za fakultet. Eh ove godine ako Bog da, neću dizati kredit, ali ću dati čitavu platu da ih sve troje opremim.
I ne žalim.
Ali s druge strane, žalim one koji nemaju mogućnost da svojoj djeci pruže nove stvari, a još više one koji pate od visine pa se rastrgaše da kupe original patike i trenerke, majice i pantalone, najbolje i najskuplje sveske i olovke.
Mislim, moja djeca isto pišu sa najjeftinijim olovkama i u sveskama sa mekim koricama :zbunj
5
2 slika 3 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la lejlamo »

skupo je sve to oko školovanja.

kod nas ima dodatna stavka neriješenih nacionalnih programa rada, pa nam djeca, da bi nastavila rad po federalnom programu i učila bosanski jezik, moraju putovati u najbliži sljedeći grad koji to omogućava, a to je mostar. ili, ako žele neku srednju koja nije gimnazija ili par stručnih zanimanja, bez obzira na program i jezik moraju u mostar/metković.

mjesečna karta košta 150KM.
plus svakodnevno novac za užinu, za slučaj potrebe i za taxi i sl.

brdo udžbenika i opreme za 14-15 predmeta koje ima stariji osnovnoškolac ili srednjoškolac koštaju tačno tako kako si navela, jedna prosječna plata.
4
1 slika 3 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Malena »

Da, a stalno se spominje kako je osnovno obrazovanje besplatno. Ma koje bolan besplatno, zakla i oca i mater :face
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la CocoMa »

Malena je napisao/la: 17 aug 2021, 15:14 Na žalost draga @CocoMa
Kod mene npr. 3 djece školaraca, od kojih je 2 osnovca i 1 srednjoškolac. Sama radim.
Samo u prvom razredu su dobijali nove udžbenike, jer to kantonalna Vlada nabavlja svake godine za prvačiće, a za svaku slijedeću godinu imam pravo da dobijem polovne knjige iz školske biblioteke koje na kraju školske godiine, uredno vratimo.
Eh sad, koliko generacija koristi jedan te isti udžbenik i u kakvom stanju dijete dobije knjige, žalosno je i suvišno za komentarisati.
Prethodne dvije godine, dizala sam kredit i opremala djecu.
Tu sam se i ja uklapala sa troškovima za fakultet. Eh ove godine ako Bog da, neću dizati kredit, ali ću dati čitavu platu da ih sve troje opremim.
I ne žalim.
Ali s druge strane, žalim one koji nemaju mogućnost da svojoj djeci pruže nove stvari, a još više one koji pate od visine pa se rastrgaše da kupe original patike i trenerke, majice i pantalone, najbolje i najskuplje sveske i olovke.
Mislim, moja djeca isto pišu sa najjeftinijim olovkama i u sveskama sa mekim koricama :zbunj
Za ovakve idealna bi bila uniforma, i tačka..da se ne pravi razlika u školama ..svi isto odjeveni a i nekim roditeljima bi bilo puno lakše..
Neki nikada neće naučiti da markirana odjeća ne čini čovjeka..i prenose to na djecu, samo ta djeca kad izrastu u odraslu osobu imaju više problema..nažalost

Djete koje voli školu, voljet će je i sa korištenim udžbenicima, to mu neće predstavljati problem... Ljubav prema školi se ne kupuje niti je obaveza ići u najskupljoj odjeći i obući.

Znam jednu što je bebi od par mjeseci obula Adidas patike a beba nije ni prohodala .. :lupa
1
1 slika
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Čuvarkuća »

Tanko je to sve ali eto makar će nekome olakšati. Kod nas je bilo organizovano u O.Š. da se ostavljaju udžbenici iz ranijih razreda pa se to dijelilo djeci čiji roditelji nisu u mogućnosti kupiti. Roditelji se prijave na spisak i pokupe udžbenike s početka raspusta. Tako da bude diskretno i zbog njih i zbog djece. Ta škola mi je baš ostala u finom sjećanju, vode je dobri ljudi i pratim i sada neke njihove akcije.
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Malena »

Ne računajući udžbenike, koje sam ranije kupila i to, najmanjem nove 90 KM (jer pišu u udžbenicima), srednjem polovne 30 KM, curi nisam ni kupila jer ih nema nikako, danas smo dali skoro 200 KM samo za pribor, koji čine: sveske, bojice, flomasteri, tempere, blok, kajdanka, linijar, gumice, šestari, glina, plastelin i 2 pernice :face
IMG_20220823_190411.jpg
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22352
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Russki »

brdo para ode na to jbt, previše je ovo bgm
0
abysmal depths are flooded
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Malena »

Kako da nije. Sračunasmo dok još kupimo šta od garderobe, trenerke patike majice... izaći će sve na 500 KM
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Besplatni udžbenici za djecu sa socijalnim potrebama

Post Postao/la Hannibal »

vala ove su godine imali pare da svoj djeci obezbijede besplatne udzbenike. al nece hadaljevi il ne znaju
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”