Odnos roditelja prema nastavnicima

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Moonlight »

"Halo, dobili ste automatsku sekretaricu u školi Vašeg deteta. Da bismo Vam pomogli da dobijete željenu osobu, molimo Vas da saslušate ponuđene opcije.
Da slažete zašto je Vaše dete odsustvovalo sa nastave - pritisnite taster 1.
Da opravdate zašto Vaše dete nije uradilo domaći - pritisnite taster 2.
Da se žalite na rad nastavnog osoblja - pritisnite taster 3.
Da ispsujete nastavno osoblje - pritisnite taster 4.
Da pitate zašto niste dobili obaveštenje koje Vam je bilo priloženo uz mejl i nekoliko flajera koji su Vam poslani poštom - pritisnite taster 5.
Ako želite da preuzmemo odgajanje Vašeg deteta pritisnite taster 6.
Ukoliko želite da dođete do nekog nastavnika, ošamarite ga ili udarite - pritisnite taster 7.
Da zahtevate promenu nastavnika, treći put ove godine - pritisnite taster 8.
Da se žalite na autobuski prevoz - pritisnete taster 9.
Da se žalite na školski ručak - pritisnete taster 0.
Ukoliko shvatate da je ovo stvarni svet u kojem Vaše dete treba da bude sposobno i odgovorno za svoje ponašanje, rad na času i domaće zadatke i da nije greška nastavnika ukoliko Vašem detetu nedostaju radne navike - spustite slušalicu i želimo Vam prijatan dan.
Ukoliko želite da ovu poruku preslušate na nekom drugom jeziku - preselite se u zemlju u kojoj se taj jezik govori.
Zahvaljujemo na Vašem interesovanju za državno obrazovanje."
(Ovo je stvarna poruka u jednoj australijskoj školi.)

Ovo je humoristična poruka, ali nažalost nosi puno istine.
Koliko se odnos roditelja danas promijenio prema nastavnicima i profesorima?
Da li roditelji pretjerano štite svoju djecu? Da li daju dovoljno podrške nastavnicima i profesorima?
Koliko su profesori zainteresovani za posao koji rade? Da li se danas trude da zaista djecu nečemu nauče i vaspitaju ili je to postao samo posao?
Uvijek želim istaći da nećemo generalizirati, postoje izuzeci i postoje ljudi i ne ljudi u svakoj branši pa i u ovoj.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Mehaning »

Da su moji još samo koju godinu duže pohađali osnovnu školu, vjerujem da bi potukao barem pet učiteljica u kompletu sa ravnateljicom... :meha2
2
1 slika 1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Max »

Imam 3 Generacije učenika u kući
Srednja
Osnova sa nastavnicima
i Učiteljica
(ova je učiteljica sve trojici)
Kako god bilo, nisam nikada ali nikada nalijepio nekog nastavnika/profesora ni za šta, niti sam se ponašao neprimjereno prema njima.
Kao i svi ljudi imamo i extra nastavnike/profesore a i one da samo iz šaka ispadne te teških kretena. Obzirom kako je sada sve online pa i roditeljski, baš se jedna nastavnica ističe sa svojim ponašanjem a kap koja je prelila čašu jeste da ne dozvoljava nošenje maski na svom času... Pa su pojedini roditelji iz razloga zdravlja bili začetnici ideje da se protiv iste podnese krivična i disciplinska.
Igrom slučaja ista je i meni predavala u OŠ te im ja ispričam svoje dogodovštine sa njom kada sam joj iz učionice izašao kroz prozor drugog sprata škole...
Ili nastavnica koja predaje vjeronauku zada djeci koja ne znaju još uvijek ni čitat kako treba online kviz a da ne govorimo o zadaćama koje kod učiteljice nemaju ni na predmetu Bosanskom jeziku....

al štaš, duraj, sve je škola...
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Moonlight »

Pa imaju prenosa. Ja zaista nisam imala nikada neki problem ili konflikt. Osim što me iznervirala jedinica iz zadaće. Djeca su išla online, i kad su krenuli offline prvi čas jedinica, jer je dijete zaboravilo svesku. Mogao joj je uslikati po dolasku kući, donijeti sutra, jer je to mjesec dana zdaća, ne bi ih svakkao preko noći mogao uraditi, ali sam prešutila.

Jučer mi je digla pritisak učiteljica prvačića. Ostavila mi poruku: Ne piše ništa na času! I naravno, kući je morao ispisati nekoliko redova slova, plus još toliko za zadaću. Zamantalo mi se.
Čuj ne piše na času pa ti kući vidi šta ćeš! Kakav je to autoritet?! S njom je na času pa neka ona vidi kako će ga motivisati da piše. Ja sam više izludila zbog online nastave. :face
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Max »

Moonlight je napisao/la: 17 dec 2020, 14:15 Pa imaju prenosa. Ja zaista nisam imala nikada neki problem ili konflikt. Osim što me iznervirala jedinica iz zadaće. Djeca su išla online, i kad su krenuli offline prvi čas jedinica, jer je dijete zaboravilo svesku. Mogao joj je uslikati po dolasku kući, donijeti sutra, jer je to mjesec dana zdaća, ne bi ih svakkao preko noći mogao uraditi, ali sam prešutila.

Jučer mi je digla pritisak učiteljica prvačića. Ostavila mi poruku: Ne piše ništa na času! I naravno, kući je morao ispisati nekoliko redova slova, plus još toliko za zadaću. Zamantalo mi se.
Čuj ne piše na času pa ti kući vidi šta ćeš! Kakav je to autoritet?! S njom je na času pa neka ona vidi kako će ga motivisati da piše. Ja sam više izludila zbog online nastave. :face
Jučer je moj imao istu scenu...
Rekla mu Učiteljica da izvadi matematiku (a on još sjedi i u kapi i u jakni ljenština, mrsko mu oblačiti ba).

On joj reko
ma uredu je sve je napisano
:ha
4
4 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Moonlight »

Ovaj moj ima neki oblik poremećaja pažnje. Čim se odmaknem, olovka postaje avion, guimica meta napada.....
Još jučer čim je došao pitao brata Čime se briše hemiska .
Htio izbrisati učiteljicinu poruku :haha
4
4 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Max »

A ubi ova online nastava...

Veliki je stvarno učenik i on vrlo brzo savlada gradivo koje uči...

Onda ovaj srednji vidi kako on to brzinski pa i on tako ovlaš pročita al nedovoljno nauči

A mali vidi od njih dvojice kako oni rade pa i on zabušava...
2
2 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Dina »

Bude tu svega...
Bila sam svjedokom kada učiteljicu rasplače roditelj, jadna žena je nakon dvije godine konstantnih probkema htjela dati otkaz...

Neki prosvjetni radnici su bolji od drugih... Mali je izgradio prijateljski odnos sa par njih, ali, normalno, ima i drugih krajnosti...
U septembru je sredio ligamente skočnog zgloba zbog čega nije dugo radio tjelesni... onda, corona, dugo ga nije bilo u školi... prvi čas tjelesnog, obnovi povredu prsta, isto ligamenti, prst je sav otekao, pocrnio... a profesor mu da tricu jer se nije "dovoljno angažovao" ... Inače je do ove godine bio redovan učesnik svih turnira, igara mladih i sl., trenirao fudbal, košarku, rukomet...
Ehh, sad, ovaj moj puca na 5.0 prosjek i to bi mu bila jedina četvorka zaključno...
Da reagujem?
Mahhhh, pustiću neka se sam pokuša izboriti... osim toga, imati četvorku zaključno nije propast svijeta, život nije uvijek fer :zbunj
Da je u pitanju bilo šta drugo a ne ocjena, pa možda bih se uključila...
Ovako, biće mu to lekcija, iz poraza...
Moja poznanica na takve stvari odmah trči u školu, kaže, ja bih odmah otišla...
Mi nismo tako navikli, ni on mi ne bi dao da se uplićem u to... ali, razgovarali smo razumijem njegovu frustraciju, nije pošteno, ali, život zna biti takav :zbunj
2
1 slika 1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Moonlight »

Ja nisam zaista roditelj koji trči i za sve reaguje, ali kada bi djetetu tjelesni kvario prosjek, sigurno da bih reagovala.
Bravo za dečka tako vrijednog, odlično uči pa još i sportista. Sigurno si ponosna :srce
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Dina »

Moonlight je napisao/la: 17 dec 2020, 15:10 Ja nisam zaista roditelj koji trči i za sve reaguje, ali kada bi djetetu tjelesni kvario prosjek, sigurno da bih reagovala.
Bravo za dečka tako vrijednog, odlično uči pa još i sportista. Sigurno si ponosna :srce
Pa jesam, hvala Bogu, ali više zbog nekih drugih stvari... ovo polugodište nam je bila ludnica, nemam pojma kako je stigao bilo šta :face
Poznavajući njega, do kraja godine će imati pet :thanks
1
1 slika
Zadnja izmjena: Dina, dana/u 17 dec 2020, 22:05, ukupno mijenjano 1 put.
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Hannibal »

hoces da ja odem do tog profesora
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Dina »

Hannibal je napisao/la: 17 dec 2020, 15:51 hoces da ja odem do tog profesora
Računaću na tebe tamo, u junu :moon
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la lejlamo »

Mehaning je napisao/la: 17 dec 2020, 13:32 Da su moji još samo koju godinu duže pohađali osnovnu školu, vjerujem da bi potukao barem pet učiteljica u kompletu sa ravnateljicom... :meha2
zašto?
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Nice try »

Nisam imala nekih problema ni sa jednim prosvjetnim radnikom.
Znam sta mogu očekivati i to je to.
Znaju i oni pretjerati u mnogim stvarima, znaju zakazati, ali može im se lijepo reći i reagovati kao roditelj.
Nedavno je učitelj tražio od djece da donesu komentare od roditelja a u vezi loše urađenog testa iz Društva. Napisala sam mu svoje viđenje problema i kaže curica, mama učitelj mi je tri puta rekao hvala.
4
4 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la Ommadawn »

Kad mi neko kaže “Jao, kako možeš sa djecom raditi, svaka čast. Ja ne bih mogao/mogla”. Ja na to “Sa djecom/omladinom je vrlo lako. Sa roditeljima je mnogo teže”.
Bilo je momenata kad sam na neke htio skakati da ih davim a bilo je momenata na one koji su kritizirali moj rad kao razlog zašto njihovo dijete ne napreduje da se samo glasno nasmijem, gledajući ih cinično u oči sa pitanjem “Šta, trebam ja da naučim za njega i odgovorim na pitanja na testu?”.
4
4 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la vjesticanametli »

uvijek sam ih posmatrala kao partnere u odgoju mog sina a jednom imala konflikAt u gim u SA jer je guska ucila djecu odronu od njem i ja ih u grupi kuci ucila i pomagala im e onda je ona nasrala svega i ja skocim i sve joj saspem uz prigodne orimjere njenog znanja hahahaha a imala sam info i da im direktor orodaje i domaca jaja po skoli profesorina a ona mene kao da smiri il prepadne eto recite direktoru aaaa reko idemo pa sam i njemu uletila i sve mu sasula a ona stoji sa strane drzi dnevbik reko otvori to i makni djeci te ocjene ili cemo se cerat a izgubices posao sve sam dokumentivala fuuuuj kakvih ima odg obraz kadrova
kasnije im je dosla divna profa njem
2
2 slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Odnos roditelja prema nastavnicima

Post Postao/la ina »

Koliko se odnos roditelja danas promijenio prema nastavnicima i profesorima?
Govorim u okviru moje okoline..
Roditelji najčešće (misle da) znaju više.
I može biti kao roditelji o vlastitoj djeci.. Ali ne i u predavanju..

Da li roditelji pretjerano štite svoju djecu?
Da. Većinom su nastavnici krivi.

Da li daju dovoljno podrške nastavnicima i profesorima?
Da mogu, (a ne mogu) oduzeli bi im i mjesto.
Jer znaju više.. :meha2
Koliko su profesori zainteresovani za posao koji rade?


Dovoljno.. Primanja im nisu nešto
Da li se danas trude da zaista djecu nečemu nauče i vaspitaju ili je to postao samo posao?
Dobar nastavnik to nastoji i tu mu je i ispunjenost kad dobije cjelokupne rezultate jednog razreda.
Izuzetaka ima u svemu.
3
3 slika
Neka ljubav caruje..
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”