Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la toxic »

Poznajem oba pisma. Cirilicu sam prvo naucila, medjutim, pisem latinicom, jer mi je bliza i potrebnija, a i lepsa mi je.
Cirilicu ne koristim nikad, sto ne znaci da cu je zaboraviti.

Svejedno, mislim da nije ugrozena niti da moze pasti u zaborav :zbunj
3
3 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Ommadawn »

Једино нећу прочитати “Фајронт у Сарајеву”.
Толико лијепих књига је написано на ћирилици тако да “Фајронт у Сарајеву” може само послужити у двије сврхе.
1. За потпалити ватру
2. За обрисати гузицу

Сам писац је своје давно рекао на РТС-у заједно са Недом Украдем, Љиљаном Смајловић и иним другима.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la lejlamo »

smajlic je napisao/la: 17 dec 2020, 19:26 i bas sam maloprije razmisljala o ovome, gledajuci na fb knjige u knjizari
dosta njih je na cirilici i stvarno sam razmisljala da vas pitam znaju li nasa/vasa djeca cirilicu?
djeca uče štampana ćirilična slova u III, a pisana u IV razredu. nakon toga program strogo ne navodi kada i koliko ćirilica treba biti zastupljena i da li samo na času bosanskog jezika pa najviše zavisi od volje nastavnika hoće li ili ne koristiti u svom radu.
zaluta poneka lektira napisana ćirilicom kao i tekst u udžbenicima.
u srednjoj školi praksa je da se svaka druga pismena vježba piše ćirilicom.
3
1 slika 1 slika 1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Ommadawn »

Meni je jedan naš papak znao da ostavi cedulje s porukama pri predavanju smjene i to sve ono strogo kao da je neki šef.
Napiše mi sve na našem ali to je tako bilo arogantno napisano. Prijavim šefu svome, rekoh treba pisati na švedskom ako ima šta ali ovaj “dobro pogledat ćemo to a šta fali, pišete na vašem maternjem”. Jebiga njih dvojica dobri pa si tu donji - zapravo ovaj papak je bio dupelizac.
I sad trebam ja napisati neki raport plus neke instrukcije šta i kako pri predaji smjene. Napišem sve na ćirilici i dam mu. Lik popizditis dobio.
Kasnije smo pisali na švedskom.
5
5 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Xeno »

Sjetih se objave sa fb-a kad je covjek imao nedoumicu pa pokusao i inicijativno djelovati po pitanju sintakse programskih jezika i to zasto se ne bi mogao postaviti i taj standard/pismo. Ismijali su ga i sunarodnjaci.

S citanjem nemam problem, u pisanju trokiram. Bilo je perioda kad mi je trebalo i koristilo, ali kao i sve ostalo sto zapostavis, polako padne u zaborav.
1
1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Moonlight »

lejlamo je napisao/la: 17 dec 2020, 18:32

djeca znaju postaviti pitanje, što mi ovo pismo moramo učiti kada ga nigdje ne koristimo....

zato bih voljela čuti neka od razmišljanja....
Ja svojima odgovorim zato što žive u državi gdje se koriste oba pisma i što će, da bi tu živjeli, morati znati oba. Kroz RS se teško kretati i nešto kupiti akone znaš ćirilicu, a nama je to bukvalno s druge strane brda.

Pisana sam pozaboravljala, podsjetim se uz malca, jer je sve do ove godine koristio podjednako oba pisma iz BHS jezika.
Štampana bez problema koristim. Često gledam film sa titlovima na ćirilici ili pročitam knjigu, a da i ne skontam da je ćirilica.
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Ommadawn »

Tokom rata u mojoj školi u BL je bilo strogo naređeno da se piše samo ćirilica. Mi se šprdali “hoćemo li i engleski pisati ćirilicom?” jer mi je komšinica koja je bila prosvjetni radnik i radila u drugoj školi pričala kako je njena kolegica vatreno na sjednici rekla “ma upravniče pisat ćemo i njemački ako treba ćirilicom, ovo je naša zemlja”.

Elem jedan dan dolazi inspekcija da provjeri kako pišemo i to, pazi sad, sastavljena od nekog lika u civilu i dvojicom uniformisanih sa kalašima. Ušli u naš razred i ovaj u civilu provjerava sveske da li pišemo ćirilicom. Sjećam se da je bio čas geografije. Ja imao sveske od prošle godine, hebeš ga, nemam love za novu. Pregleda lik i naleti na dio iz prošle godine i veli “Šta je ovo”. Ja objasnim šta i kako. Nastavnik se usro, veli “ma pusti njega, to je idiot”. Pogleda ga inspektor kao da je rekao nešto bezveze, pregleda moje sveske “Ti si znači samo nastavio pisati u istu?” reko “da”.
“U redu je sve. Imaš lijep rukopis”.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Miss Y. »

ne pravim razliku, čitam literaturu na oba, znam i pisati takodje ali u svakodnevnoj korespodenciji kao i na poslu koristim latinicu.
0
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Username »

Ne znam pisati ni latin ni ciril

Zaboravio sam kako olovka izgleda
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Fatih »

Pisem i citam cirilicu bez problema. Iako, ne pamtim kada sam nesto napisao na cirilici jer nemam potrebu za tim. Ali, valjalo mi je u poslu.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la Ramzess »

lejlamo je napisao/la: 17 dec 2020, 18:07
користите ли ћирилицу? када и зашто?
треба ли пасти у заборав?

баш ме занимају ваши одговори...:lejla
Obavezno kad pisem na engleskom. :haha

Ne treba da padne u zaborav, kako u tom slucaju citati neprijateljsku postu? :ovaj

Treba ocuvati bosancicu. Vratiti je u skole, ozvaniciti i ugraditi u racunare. :cool

slika
slika
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Зашто маргинализујемо ћирилицу?

Post Postao/la lejlamo »

ja bih da vrate klinasto pismo u škole, piktogrami su kul :jupi
sve nam vratite....nema veze što ne treba :jupi
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”