Promjena posla/zanimanja

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 21:09
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:52


Oprosti ako ću lupiti, znam da je to ovdje teško ali da možda apliciras negdje gdje se bave mladim ljudima, resocijalizacijom, ima li u općini neka takva služba ili u Kantonu? Ako ništa bar nek stoji možda nekad nešto im.zatreba.
hvala za ideju :oke
evo da ilustrujem primjerom....pratim u lokalnoj zajednici aktivnosti koje u bilo kojem segmentu tiču mog zanimanja....uključim se tako u jedan nevladin projekat, kao produkt toga osnuje se i jedno udruženje koje se upravo bavi sprečavanjem delikventnih i radikalnih oblika ponašanja, prođem obuke, ali kako je ovo i nakon sto godina nakon rata specifična, haman jednonacionalna sredina, bilo koji projekat koji se finansira dobiju da vode oni drugi ....meni preostane volonterski dio....i tako....opada motivacija....

i ono što čarobnjak reče, stranka fakat ima svoj uticaj....ja nisam osoba za politiku, poltronstvo te vrste...ebigaaa


Mene tako frustrira činjenica da ovdje stvarno ljudi poput tebe , a koji su stručni, hoće, znaju, i sigurna sam potpuno da ste puno bolji od ovih što se laktaju i guraju, ne možete da dobijete priliku. Nije to samo prilika koja bi tebi donijela boljitak nego i svima.oko tebe , cijeloj zajednici.
Apliciraj gdje stigneš, pokušaj i vani slati aplikacije, neko poput tebe mora i bit će prepoznat kao kvalitet. Ja sam.apsolutno uvjerena u to.
Želim ti puno sreće.

Je li ti ikada palo na pamet potražiti posao u drugom.gradu?
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Dina »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 20:59
Dina je napisao/la: 05 aug 2020, 20:29
Kako sam shvatila, ti radiš u školi... Ehhh, sad, ako radiš kao učiteljica, tu dodatno možeš zaraditi sa predškolskim odgojem, neke moje poznanice su se uvezale sa vrtićima, drže par časova ako se radi o stranom jeziku npr., ili odrade svake godine predškolsku nastavu (ne znam jel ovo pravi naziv, ali znaš na šta mislim). Rad u vrtiću zna biti pravo isplativ, iimaju ekstra plate - mislim na privatne vrtiće...
Inače, strani jezici, pogotovo ko govori dva, i pomalo još nekog, daju mogućnost rada u ovim izvoznim firmama, moja poznanica, sudski tumač dugo je bila sekretarica jednog direktora...
Reći ću ti samo da kod nas u firmi radi magistrica npr. bosanskog jezika, radi posao u proizvodnji, veze nema s njenom skolom, ali je ipak napredovala, i ima solidnu platu...
A koliko ih znam što su vandredno upisali/završili medicinsku šk :ha

Iskreno, ja uvijek imam tu neku "rezervu", ako ne bih mogla raditi neko vrijeme...
A čuj, kada bi dotle došlo, ne bih se libila biti i kasirka :pusi
S druge strane, određene poslove/ambijente izbjegavam jer se kose sa mojim svjetonazorom...
Mogla sam raditi i manje i imati veću platu, ali nisam htjela napraviti taj kompromis i odbila sam neke dobre prilike zbog toga...
Ipak je moj duševni mir najbitniji :angel
moje radno vrijeme je puna norma, ne bih dodatni posao jer je ovaj zahtjevan i toliko preopterećenje neću. ja bih da promijenim posao, ali na bolje...
a naravno da bih bila čistač, kopač, bejbi siter ( i bila sam u toku studija) da nemam drugi izbor, ali sada s konja na magarca ne bih, u tom kontekstu rekoh.

u neposrednom radu s djecom uživam, sve ostalo je počelo da jako negativno utiče na mene, zato se intenzivnije bavim mišlju i razmatram mogućnosti.

rezervu nisam mogla stvoriti.

e, primjer te magistrice me zanima, je li se iz prosvjete prešaltala ili nije nikako ni bila u prosvjeti?
Jeste, radila je u prosvjeti... Ali, svake godine je dobijala sve manje časova, putovala je i radila u raznim srednjim školama, to je smorilo...
Mlada je, dobila prvu bebu... Dokazala se, poštuju je, napredovala... Ne znam da li je u potpunosti zadovoljna, ali kod nas inače ima dosta prosvjetnih radnika koji nisu mogli pronaći posao, pa su odustali od tog zanimanja...
Poznajem prof historije koja je radila u knjižari, magistra isto historije koji je uspio doći do posla u muzeju... Jedan prof. radi kao turistički vodič... Ljudi su se nekako snašli, morali su :djed

Ja jedino žalim što nisam prihvatila kada su mi nudili posao na radiju :kme
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Sarajka »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 21:03
Sarajka je napisao/la: 05 aug 2020, 20:00 Jesi razmišljala možda upisati nešto "srodno" svojoj struci, kao socijalni rad, psihologiju i sl. Ili nešto što te zanima i u čemu se vidiš, pa da s voljom to odradiš? I elanom. Brzo i u roku.
Skrati radno vrijeme na 20/30 sati u tjednu. Da ne budeš preopterećena, a i da imaš sigurnost i novčanu neovisnost.
Ja sam tako izvjesno vrijeme radila.

Pa sam radila i na dva radna mjesta, po 4 sata, da napunim puni broj radnih sati, a u putu provodila još dva. Znači praktično 10 sati u danu. Izdrži se.
upisala bih, ali izdvojiti vrijeme i veću svotu novca, a da kasnije nemam mogućnost da se zaposlim ne bih (mnogo je osoba koje su završile srodne fakultete na birou)....radno vrijeme ne mogu skratiti, to je 40satna radna sedmica i nema mogućnost da postane ništa drugo, ni više, ni manje.

hvala ti u svakom slučaju na prijedlogu :oke
A mogućnosti da privatno pokreneš posao? U Mostaru so, po nicku (predpostavka) pa ako bi se upustila u avanturu, a ne uspjela zaposliti, ta opcija bi ti ostala otvorena također.
0
A sad adio :sara
Furlan
Novi behar
Novi behar
Reactions: 202
Postovi: 224
Pridružen/a: 28 jul 2020, 21:27

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Furlan »

Kazu da posao teba mijenjati svaki 6 do 7 godina radi psihicke stabilnosti, motivacije, sredine...Koliko je to moguce, ne znam. Ja sam uspijevao, sto milom, sto silom. :ooo
Zajebano je kada izgubis motivaciju, kada nisi zadovoljan sto poslom, sto novcem. Noci neprospavane, razmisljajuci i trazeci kombinacije, ali treba uvijek traziti i kopati. Nema pravila a ni pametnog savjeta a najgora je u svemu, polagana predaja.
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Sarajka »

Furlan je napisao/la: 05 aug 2020, 22:36 Kazu da posao teba mijenjati svaki 6 do 7 godina radi psihicke stabilnosti, motivacije, sredine...Koliko je to moguce, ne znam. Ja sam uspijevao, sto milom, sto silom. :ooo
Zajebano je kada izgubis motivaciju, kada nisi zadovoljan sto poslom, sto novcem. Noci neprospavane, razmisljajuci i trazeci kombinacije, ali treba uvijek traziti i kopati. Nema pravila a ni pametnog savjeta a najgora je u svemu, polagana predaja.
Rad sa djecom je stresan. Roditeljstvo 1,2 ili 3 djece je stres. Zamisli onda tek kako je u prosveti. Duboko poštujem sve one koji nađu zivce, volju i motivaciju.
1
1 slika
A sad adio :sara
Furlan
Novi behar
Novi behar
Reactions: 202
Postovi: 224
Pridružen/a: 28 jul 2020, 21:27

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Furlan »

Sarajka je napisao/la: 05 aug 2020, 22:40
Furlan je napisao/la: 05 aug 2020, 22:36 Kazu da posao teba mijenjati svaki 6 do 7 godina radi psihicke stabilnosti, motivacije, sredine...Koliko je to moguce, ne znam. Ja sam uspijevao, sto milom, sto silom. :ooo
Zajebano je kada izgubis motivaciju, kada nisi zadovoljan sto poslom, sto novcem. Noci neprospavane, razmisljajuci i trazeci kombinacije, ali treba uvijek traziti i kopati. Nema pravila a ni pametnog savjeta a najgora je u svemu, polagana predaja.
Rad sa djecom je stresan. Roditeljstvo 1,2 ili 3 djece je stres. Zamisli onda tek kako je u prosveti. Duboko poštujem sve one koji nađu zivce, volju i motivaciju.
Svaki posao koji obavljas savjesno donosi i stres. Ne bih pravio poredjenja koji je posao stresniji ali te odluke o nasem zvanju donosimo na osnovu licnih afiniteta i zelja. Djelomicno i mogucnosti. Posljedice otkrivamo poslije. Da mogu opet da biram, vjerujem da ne bih izabrao profesiju koju trenutno radim, ali to je vec naknadna pamet. Ne znam ni zasto ovo spominjem, ali eto, valjda tok misli.
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Sarajka »

Furlan je napisao/la: 05 aug 2020, 22:49
Sarajka je napisao/la: 05 aug 2020, 22:40

Rad sa djecom je stresan. Roditeljstvo 1,2 ili 3 djece je stres. Zamisli onda tek kako je u prosveti. Duboko poštujem sve one koji nađu zivce, volju i motivaciju.
Svaki posao koji obavljas savjesno donosi i stres. Ne bih pravio poredjenja koji je posao stresniji ali te odluke o nasem zvanju donosimo na osnovu licnih afiniteta i zelja. Djelomicno i mogucnosti. Posljedice otkrivamo poslije. Da mogu opet da biram, vjerujem da ne bih izabrao profesiju koju trenutno radim, ali to je vec naknadna pamet. Ne znam ni zasto ovo spominjem, ali eto, valjda tok misli.
Slažem se! I nemam nista za dodati.
0
A sad adio :sara
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la dmr »

Bio sam ukljucen, kao support izvodjacima radova a nasim kupcima u prilicno velike projekte obnove pogona Lasta Capljina. Vidim da su bas ogromni objekti, bit ce tu velika proizvodnja, realno je pretpostaviti u danasnje doba i sofisticirana, automatizovana, sa rigoroznom kontrolom kvaliteta. Vjerujem da ce biti otvoren prilican broj privlacnih radnih mjesta. Sad, je li moguce tu upasti ako ti je kriva vira, ne znam. :hm
3
3 slika
:rolka
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

Razmišljala sam...klinickih psihologa treba, za rad s ovisnicima, onkoloskim rekonvalescrntima naročito dječjeg uzrasta .
Postoje ljudi i koji volontiraju na takvim zadacima a koji uopće nisu klinicari već pedagozi . Šta misliš, @Lejla kad bi se raspisala malo kod vas u lokalnoj bolnici imaju li neki tako sličan angažman koji je plaćen, makar honorarno. A tebi je psihologija srodna.. možda ti ne bi trebala.ni dodatna edukacija.
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la lejlamo »

hvala ti :cvijece
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 08 aug 2020, 12:56 hvala ti :cvijece

Ma nema na čemu. Kontam, sta znam...možda nekad nešto naleti slično ili ti da neku ideju... nije viska
1
1 slika
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la uvijek_kontra »

lejla, ako nadjes neku dobru opciju, go for it. :ljubi

Ja sam svasta radila, neke bolje neke losije poslove i ne kajem se. Sve nosi sa sobom nova znanja i iskustva koje covjek ne dobije na svakom poslu.

Ja npr. sad radim nesto xy, strucni rad van moje komfort zone. Ok mi je, planiram uradit jos neke izpite za taj posao kojim se bavim ako nekom prilikom dobijem za stalno, da budem spremna. Uglavnom se to sve vrti oko zakona i čuvanja os. informacija (ne znam ovo fino prevest). Nece bit jednostavno al mislim da ce mi dobro doci.

Prije toga radila sam u administraciji pa kao poslovni sekretar, pa u tvornici.. sve ima lijepe i lose strane. Mogu reci da mi ovaj posao odgovara i ne bih se ljutila, da ostanem tu ALI dosta je stresno i odgovorno.

Nekad mi bude zao sto ne radim kao profesor. Prvenstveno zbog djece, a i zbog jezika jer kako ga ne koristim svaki dan polako blijede neke rijeci, i sve manje volje imam da koristim isti. Ali OK, s time sam se pomirila. Cak sam bila i toliko ogorčena da sam namjerno trazila nesto sto NEMA veze s njemačkim jezikom i uspjela sam.

Otvorena sam za nove izzazove, izpite jedino nemam namjeru skolovati se za nesto za sta nije sigurno da ce me onda zaposlit. Par izpita da, jos jedan fakultet - jok. Dosta mi ova dva. Ne treba mi vise taj stres. :)
6
5 slika 1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22278
Postovi: 16993
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Russki »

Ja sam po struci prehrambeni tehničar, a nikakvog iskustva tu nemam :D

Promijenio sam najmanje 6 ili 7 poslova.
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la dmr »

Nema nafake od poslova za koje te ne ganja milicija :heidi2
2
2 slika
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Fatih »

dmr je napisao/la: 12 jan 2021, 09:14 Nema nafake od poslova za koje te ne ganja milicija :heidi2
Ima ba. :D
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Atomic »

Radio i radim sve i svasta,samo nisam ono za sto imam diplomu.Niti planiram :d
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”