Promjena posla/zanimanja

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 17:44


Jesi li ikada razmišljala da ideš vani?
hmmm, razmišljala jesam, ali opet mi treba neka sigurnost i mogućnost da mi radni odnos bude u kontinuitetu, jer, kako već navedoh, od plate živim, nemam alternativno rješenje ili nekoga ko bi mi pomogao premostiti taj period bez posla, pa sam odustajala od nauma...

a nerijetko se može čuti da ljudi mijenjaju poslove, pa me zanimaju iskustva osoba koje su bile u sličnoj situaciji, a uspjele su...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 19:49
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 17:44


Jesi li ikada razmišljala da ideš vani?
hmmm, razmišljala jesam, ali opet mi treba neka sigurnost i mogućnost da mi radni odnos bude u kontinuitetu, jer, kako već navedoh, od plate živim, nemam alternativno rješenje ili nekoga ko bi mi pomogao premostiti taj period bez posla, pa sam odustajala od nauma...

a nerijetko se može čuti da ljudi mijenjaju poslove, pa me zanimaju iskustva osoba koje su bile u sličnoj situaciji, a uspjele su...

Oprosti ako ću lupiti, znam da je to ovdje teško ali da možda apliciras negdje gdje se bave mladim ljudima, resocijalizacijom, ima li u općini neka takva služba ili u Kantonu? Ako ništa bar nek stoji možda nekad nešto im.zatreba.
0
Gudi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 709
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 jul 2020, 20:57

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Gudi »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 17:44
lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 10:33 hvala na odgovorima..

ja ne vidim način kako da sa svojim zanimanjem dobijem neki drugi posao, a da nije kasirka ili prodavač i sl.
kako da uopšte iz položaja zaposlene osobe tragam za nečim drugim, gdje da se usmjerim, a da ima mogućnost napredovanja i sl...
i kada bih se odlučila za školovanje za neko drugo zanimanje, prethodno bih trebala imati nekakvu mogućnost zapošljavanja u toj struci...a kako da to pronađem...
inače, nemam nikoga na koga bih se mogla osloniti da bi me mogao pogurati u slučaju da budem nezaposlena mjesec, dva, godinu, i iz tog razloga ne znam kako se ljudi slobodno odlučuju na pokušaje, na postojanje nekog praznog hoda i sl. a ušteđevinu od ove plate nisam mogla imati...

ne znam, ako neko ima neki savjet, ideju, rado bih čula ...i razumijem čarobnjaka sa ovim "sjedi gdje i sjediš", ali eto ako bih ikako mogla bolje i osjećati se ispunjenijom ja bih....a gore u svakom slučaju može i vjerovatno me čeka s ovim manjokm djece i radnih mjesta...


Jesi li ikada razmišljala da ideš vani?
Moji svi u kuci radili i rade po inostranstvu od Njemačke, Austrije, Hrvatske, Ujedinjenih arapskih emirata, Saudijske Arabije, Libije, Urugvaja, Brazila...Još samo da ja idem vani... :odm Trebao sam sad biti u Njemačkoj :hohoho
0
test 👾
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

Rajvosa je napisao/la: 05 aug 2020, 19:54
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 17:44



Jesi li ikada razmišljala da ideš vani?
Moji svi u kuci radili i rade po inostranstvu od Njemačke, Austrije, Hrvatske, Ujedinjenih arapskih emirata, Saudijske Arabije, Libije, Urugvaja, Brazila...Još samo da ja idem vani... :odm Trebao sam sad biti u Njemačkoj :hohoho


Korona te spriječila?
0
Gudi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 709
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 jul 2020, 20:57

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Gudi »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:55
Rajvosa je napisao/la: 05 aug 2020, 19:54

Moji svi u kuci radili i rade po inostranstvu od Njemačke, Austrije, Hrvatske, Ujedinjenih arapskih emirata, Saudijske Arabije, Libije, Urugvaja, Brazila...Još samo da ja idem vani... :odm Trebao sam sad biti u Njemačkoj :hohoho


Korona te spriječila?
Aha
0
test 👾
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

Rajvosa je napisao/la: 05 aug 2020, 19:57
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:55



Korona te spriječila?
Aha


Boga ti kakav mi je ovo trokutic sa strelicama i sta znaci

slika
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Sarajka »

Jesi razmišljala možda upisati nešto "srodno" svojoj struci, kao socijalni rad, psihologiju i sl. Ili nešto što te zanima i u čemu se vidiš, pa da s voljom to odradiš? I elanom. Brzo i u roku.
Skrati radno vrijeme na 20/30 sati u tjednu. Da ne budeš preopterećena, a i da imaš sigurnost i novčanu neovisnost.
Ja sam tako izvjesno vrijeme radila.

Pa sam radila i na dva radna mjesta, po 4 sata, da napunim puni broj radnih sati, a u putu provodila još dva. Znači praktično 10 sati u danu. Izdrži se.
0
A sad adio :sara
Gudi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 709
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 jul 2020, 20:57

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Gudi »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:59
Rajvosa je napisao/la: 05 aug 2020, 19:57

Aha


Boga ti kakav mi je ovo trokutic sa strelicama i sta znaci

slika
Dvosmjerna ulica :haha
0
test 👾
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

Rajvosa je napisao/la: 05 aug 2020, 20:03
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:59



Boga ti kakav mi je ovo trokutic sa strelicama i sta znaci

slika
Dvosmjerna ulica :haha


:pljus
0
blinkonce
Reactions:

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la blinkonce »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:59
Rajvosa je napisao/la: 05 aug 2020, 19:57

Aha


Boga ti kakav mi je ovo trokutic sa strelicama i sta znaci

slika
Aktiviran ti data saving mode
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Iskra »

blinkonce je napisao/la: 05 aug 2020, 20:08
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:59



Boga ti kakav mi je ovo trokutic sa strelicama i sta znaci

slika
Aktiviran ti data saving mode

Ahaaa hvala oncic
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Dina »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 10:33 hvala na odgovorima..

ja ne vidim način kako da sa svojim zanimanjem dobijem neki drugi posao, a da nije kasirka ili prodavač i sl.
kako da uopšte iz položaja zaposlene osobe tragam za nečim drugim, gdje da se usmjerim, a da ima mogućnost napredovanja i sl...
i kada bih se odlučila za školovanje za neko drugo zanimanje, prethodno bih trebala imati nekakvu mogućnost zapošljavanja u toj struci...a kako da to pronađem...
inače, nemam nikoga na koga bih se mogla osloniti da bi me mogao pogurati u slučaju da budem nezaposlena mjesec, dva, godinu, i iz tog razloga ne znam kako se ljudi slobodno odlučuju na pokušaje, na postojanje nekog praznog hoda i sl. a ušteđevinu od ove plate nisam mogla imati...

ne znam, ako neko ima neki savjet, ideju, rado bih čula ...i razumijem čarobnjaka sa ovim "sjedi gdje i sjediš", ali eto ako bih ikako mogla bolje i osjećati se ispunjenijom ja bih....a gore u svakom slučaju može i vjerovatno me čeka s ovim manjokm djece i radnih mjesta...
Kako sam shvatila, ti radiš u školi... Ehhh, sad, ako radiš kao učiteljica, tu dodatno možeš zaraditi sa predškolskim odgojem, neke moje poznanice su se uvezale sa vrtićima, drže par časova ako se radi o stranom jeziku npr., ili odrade svake godine predškolsku nastavu (ne znam jel ovo pravi naziv, ali znaš na šta mislim). Rad u vrtiću zna biti pravo isplativ, iimaju ekstra plate - mislim na privatne vrtiće...
Inače, strani jezici, pogotovo ko govori dva, i pomalo još nekog, daju mogućnost rada u ovim izvoznim firmama, moja poznanica, sudski tumač dugo je bila sekretarica jednog direktora...
Reći ću ti samo da kod nas u firmi radi magistrica npr. bosanskog jezika, radi posao u proizvodnji, veze nema s njenom skolom, ali je ipak napredovala, i ima solidnu platu...
A koliko ih znam što su vandredno upisali/završili medicinsku šk :ha

Iskreno, ja uvijek imam tu neku "rezervu", ako ne bih mogla raditi neko vrijeme...
A čuj, kada bi dotle došlo, ne bih se libila biti i kasirka :pusi
S druge strane, određene poslove/ambijente izbjegavam jer se kose sa mojim svjetonazorom...
Mogla sam raditi i manje i imati veću platu, ali nisam htjela napraviti taj kompromis i odbila sam neke dobre prilike zbog toga...
Ipak je moj duševni mir najbitniji :angel
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Gudi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 709
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 jul 2020, 20:57

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Gudi »

Nema danas ništa sigurno...Praviš štek za ne daj Bože...i to ti je ako zaškripi...
0
test 👾
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la lejlamo »

Dina je napisao/la: 05 aug 2020, 20:29
Kako sam shvatila, ti radiš u školi... Ehhh, sad, ako radiš kao učiteljica, tu dodatno možeš zaraditi sa predškolskim odgojem, neke moje poznanice su se uvezale sa vrtićima, drže par časova ako se radi o stranom jeziku npr., ili odrade svake godine predškolsku nastavu (ne znam jel ovo pravi naziv, ali znaš na šta mislim). Rad u vrtiću zna biti pravo isplativ, iimaju ekstra plate - mislim na privatne vrtiće...
Inače, strani jezici, pogotovo ko govori dva, i pomalo još nekog, daju mogućnost rada u ovim izvoznim firmama, moja poznanica, sudski tumač dugo je bila sekretarica jednog direktora...
Reći ću ti samo da kod nas u firmi radi magistrica npr. bosanskog jezika, radi posao u proizvodnji, veze nema s njenom skolom, ali je ipak napredovala, i ima solidnu platu...
A koliko ih znam što su vandredno upisali/završili medicinsku šk :ha

Iskreno, ja uvijek imam tu neku "rezervu", ako ne bih mogla raditi neko vrijeme...
A čuj, kada bi dotle došlo, ne bih se libila biti i kasirka :pusi
S druge strane, određene poslove/ambijente izbjegavam jer se kose sa mojim svjetonazorom...
Mogla sam raditi i manje i imati veću platu, ali nisam htjela napraviti taj kompromis i odbila sam neke dobre prilike zbog toga...
Ipak je moj duševni mir najbitniji :angel
moje radno vrijeme je puna norma, ne bih dodatni posao jer je ovaj zahtjevan i toliko preopterećenje neću. ja bih da promijenim posao, ali na bolje...
a naravno da bih bila čistač, kopač, bejbi siter ( i bila sam u toku studija) da nemam drugi izbor, ali sada s konja na magarca ne bih, u tom kontekstu rekoh.

u neposrednom radu s djecom uživam, sve ostalo je počelo da jako negativno utiče na mene, zato se intenzivnije bavim mišlju i razmatram mogućnosti.

rezervu nisam mogla stvoriti.

e, primjer te magistrice me zanima, je li se iz prosvjete prešaltala ili nije nikako ni bila u prosvjeti?
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la lejlamo »

Sarajka je napisao/la: 05 aug 2020, 20:00 Jesi razmišljala možda upisati nešto "srodno" svojoj struci, kao socijalni rad, psihologiju i sl. Ili nešto što te zanima i u čemu se vidiš, pa da s voljom to odradiš? I elanom. Brzo i u roku.
Skrati radno vrijeme na 20/30 sati u tjednu. Da ne budeš preopterećena, a i da imaš sigurnost i novčanu neovisnost.
Ja sam tako izvjesno vrijeme radila.

Pa sam radila i na dva radna mjesta, po 4 sata, da napunim puni broj radnih sati, a u putu provodila još dva. Znači praktično 10 sati u danu. Izdrži se.
upisala bih, ali izdvojiti vrijeme i veću svotu novca, a da kasnije nemam mogućnost da se zaposlim ne bih (mnogo je osoba koje su završile srodne fakultete na birou)....radno vrijeme ne mogu skratiti, to je 40satna radna sedmica i nema mogućnost da postane ništa drugo, ni više, ni manje.

hvala ti u svakom slučaju na prijedlogu :oke
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:52
lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 19:49

hmmm, razmišljala jesam, ali opet mi treba neka sigurnost i mogućnost da mi radni odnos bude u kontinuitetu, jer, kako već navedoh, od plate živim, nemam alternativno rješenje ili nekoga ko bi mi pomogao premostiti taj period bez posla, pa sam odustajala od nauma...

a nerijetko se može čuti da ljudi mijenjaju poslove, pa me zanimaju iskustva osoba koje su bile u sličnoj situaciji, a uspjele su...

Oprosti ako ću lupiti, znam da je to ovdje teško ali da možda apliciras negdje gdje se bave mladim ljudima, resocijalizacijom, ima li u općini neka takva služba ili u Kantonu? Ako ništa bar nek stoji možda nekad nešto im.zatreba.
hvala za ideju :oke
evo da ilustrujem primjerom....pratim u lokalnoj zajednici aktivnosti koje u bilo kojem segmentu tiču mog zanimanja....uključim se tako u jedan nevladin projekat, kao produkt toga osnuje se i jedno udruženje koje se upravo bavi sprečavanjem delikventnih i radikalnih oblika ponašanja, prođem obuke, ali kako je ovo i nakon sto godina nakon rata specifična, haman jednonacionalna sredina, bilo koji projekat koji se finansira dobiju da vode oni drugi ....meni preostane volonterski dio....i tako....opada motivacija....

i ono što čarobnjak reče, stranka fakat ima svoj uticaj....ja nisam osoba za politiku, poltronstvo te vrste...ebigaaa
1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Promjena posla/zanimanja

Post Postao/la Max »

lejlamo je napisao/la: 05 aug 2020, 21:09
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 19:52


Oprosti ako ću lupiti, znam da je to ovdje teško ali da možda apliciras negdje gdje se bave mladim ljudima, resocijalizacijom, ima li u općini neka takva služba ili u Kantonu? Ako ništa bar nek stoji možda nekad nešto im.zatreba.
hvala za ideju :oke
evo da ilustrujem primjerom....pratim u lokalnoj zajednici aktivnosti koje u bilo kojem segmentu tiču mog zanimanja....uključim se tako u jedan nevladin projekat, kao produkt toga osnuje se i jedno udruženje koje se upravo bavi sprečavanjem delikventnih i radikalnih oblika ponašanja, prođem obuke, ali kako je ovo i nakon sto godina nakon rata specifična, haman jednonacionalna sredina, bilo koji projekat koji se finansira dobiju da vode oni drugi ....meni preostane volonterski dio....i tako....opada motivacija....

i ono što čarobnjak reče, stranka fakat ima svoj uticaj....ja nisam osoba za politiku, poltronstvo te vrste...ebigaaa
Kako mi, koji ne volimo “biranje strana” prodjemo fuj...

Bez obzira na struku....
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”