Akademsko nepoštenje

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la lejlamo »

Mehaning je napisao/la: 03 dec 2020, 16:56
lejlamo je napisao/la: 03 dec 2020, 16:50

koje to?

:lejla
Pa to, o čemu pričamo... :face

Ispada, da sam pola faksa napravio prepisivanjem, a ja samo nisam htjeo na pamet učiti formule, koje mogu nači u svakom priručniku... :ovaj

Nikad nisam recimo neki seminarski rad prepisao... :ovaj

A da bi se neki predmet i moglo prepisivanjem napraviti, baš se i ne mogu sjetiti... :ovaj
šalim se bolan....joj.
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Heidi »

Bojkotirala sam ONO i DSZ :D
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Socrates »

Sta je ONO i DSZ?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

lejlamo je napisao/la: 03 dec 2020, 16:58
Mehaning je napisao/la: 03 dec 2020, 16:56

Pa to, o čemu pričamo... :face

Ispada, da sam pola faksa napravio prepisivanjem, a ja samo nisam htjeo na pamet učiti formule, koje mogu nači u svakom priručniku... :ovaj

Nikad nisam recimo neki seminarski rad prepisao... :ovaj

A da bi se neki predmet i moglo prepisivanjem napraviti, baš se i ne mogu sjetiti... :ovaj
šalim se bolan....joj.
Nisam bolestan...još... :ovaj
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Heidi »

Socrates je napisao/la: 03 dec 2020, 17:03 Sta je ONO i DSZ?
Opstenarodna odbrana i drusvena samozastita
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Socrates »

Heidi je napisao/la: 03 dec 2020, 17:06
Socrates je napisao/la: 03 dec 2020, 17:03 Sta je ONO i DSZ?
Opstenarodna odbrana i drusvena samozastita
Sta su vas tu ucili?

E svasta. :heidi2
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

Heidi je napisao/la: 03 dec 2020, 17:06
Socrates je napisao/la: 03 dec 2020, 17:03 Sta je ONO i DSZ?
Opstenarodna odbrana i drusvena samozastita
A samoupravljanje sa temeljima marksizma... :valja

Ili politička ekonomija... :valja
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Heidi »

Ma osnovno naoruzavanje I vanredne situacije
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Ramzess »

Jedan od ispita koje sam zelio da polozim preko puskice je bila fizika od koje bas nikakve koristi nismo imali. Dvije godine sam izlazio na svaki rok i pokusavao prepisati, nikad uspio ... i dodje nova generacija studenata, asistent im podijelio pitanja, a oni nasli nastavnika fizike da im ih preradi, i to dodje do mene ... sjednem i formiram puskice po grupama zadataka, i pocne ispit ...
Prvi zadatak - imam rijesen. pocnem prepisivati - nije dobro??? :face - pobrisem i sam rijesim ...
Sad vec skeptican, drugi zadatak je nastavnik pravilno rijesio, treci opet pogrijesio - ispravim zadatak ... cetvrti uradim sam ...

... i dobijem osmicu ... :haha
0
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la vjesticanametli »

jesam jednom duga prica
ispit koji sam najvise volila i danas ga znam htjela istrazivanje radit iz toga u okviru diplomskog nejse osujetise me pa sam diplomirala da gamad vise ne gledam
kaze meni jedna profa aaaaaa kolegice ne moze studirat s malim djetetom i radit ouno rad vrijeme eeeee reko kolegice voch me now vidis da moze 🖕 bila mi je u komisiji i nije dosla hahahahah cijeli se fax smijao budali
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Izazov za profesore: Online ispiti otvorili prostor novim metodama prevara studenata

Post Postao/la storm »

N. C./klix.ba

slika
(Foto: Shutterstock)
(Foto: Shutterstock)
Pandemija koronavirusa utjecala je na obrazovni proces, nastava je iz amfiteatra prenesena na online platforme, a osim nastave, ni ispiti se ne održavaju na fakultetima. Online način polaganja ispita donio je i nove metode prepisivanja i varanja.

Studenti se "tradicionalno" koriste raznim metodama prepisivanja i varanja na ispitima, kako bi ostvarili željene rezultate. Prepisivanje od kolege, popularni "đonovi", ali i "bubice" neki su od čestih vidova varanja. S obzirom na to da univerziteti nikada nisu uspjeli u potpunosti rješiti ovaj problem, postizanje prolazne ocjene prepisivanjem zasigurno se nastavilo i online, a tehnologija je samo olakšala studentima da "nelegalnim" putem polože ispit.

Naime, programi kao što je TeamViewer omogućavaju povezivanje računara te druga osoba može upravljati vašim računarom, a samim tim i raditi ispit umjesto vas. Također, preuzimanje tuđeg sadržaja tj. plagiranje jedan je od načina kojim pribjegavaju pojedini studenti.

Amra Šačić Beća, profesorica na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, osvrnula se na online način polaganja, prevare s kojima se susrela na ispitima, ali i na metode za njihovo suzbijanje.
slika
Šačić Beća: Online ispiti su veliki izazov za svakog profesora (Foto: D. S./Klix.ba)

Profesorica na početku ističe da je na svim svojim predmetima studentima omogućila izlazak na usmeni ispit te pojasnila kako izgleda ispit na njenim predmetima.

"Na osnovu ranijeg iskustva na nastavi studenti su odabrali platformu Zoom i za polaganje ispita. Radi bolje komunkacije i objektivnijeg ocjenjivanja, studenti su podjeljeni u manje grupe u slučaju da je riječ o predmetu koji sluša realativno veliki broj studenata. Usmeni online ispit također zahtijeva nešto drugačije formulisanje pitanja u odnosu na provjere znanja u prostorijama fakulteta", navela je.

Nastavlja da su pitanja formulisana tako da studentu ne treba puno vremena da odgovori, odnosno ne treba pisati nikakav koncept koji bi eventualno ostavio prostor za prevaru.

"Također, pitanja moraju biti zasnovana na predavanju, tako da i u slučaju skrivenog pomagača student ne može dati pozitivan odgovor ukoliko u toku nastavnog procesa nije usvojio temeljno gradivo. Nauka se ne smije bazirati na učenju napamet, već na analizi, kritici i prezentaciji usvojenog znanja. Kada je riječ o usmenim online ispitima, iz ličnog iskustva mogu reći da je prolaznost jednaka usmenim ispitima u fakultetskim salama", tvrdi profesorica.

Prepisivanja i raznih prevara na ispitima je bilo uvijek i vjerovatno će ih biti i u budućnosti, naglašava profesorica, navodeći primjer iz antičkog perioda odakle potječe jedan reljef na kojem su vidljiva dva dječaka, jedan piše, a drugi prepisuje, tako da bi bilo iluzorno očekivati da online ispite studenti ne iskoriste kako bi pronašli nove metode za prepisivanje.

Nisu studenti jedini krivci

"Za prepisivanje ne treba kriviti samo studente. Profesori moraju težiti tome da uspostave takvu metodologiju provjere znanja da student koji nije učio, iako ima knjigu ispred sebe, ne zna naći odgovor, za razliku od kolegica i kolega koji su spremali ispit. Tu je svakako i zamka međusobne komunikacije između studenata, što zahtijeva puno više grupa na testovima nego u uobičajenim okolnostima", kazala je.

Profesorica se, nažalost, tokom online ispita s prevarama susrela nekoliko puta.

"Na prošlom junsko-julskom roku imala sam priliku dobiti više identičnih pogrešnih odgovora na testovima, što mi je bio pokazatelj da je riječ o prepisivanju. Bilo je pokušaja da se učita test neke druge grupe, to sam shvatila kao neki timski rad u kontekstu prepisivanja. Neki odgovori su doslovno preuzimani s interneta, ali budući da na internetu historijski sadržaj uglavnom pišu amateri, te odgovore nije teško prepoznati. U nadi da neće biti otkriveni, studenti pokušavaju prevesti odgovore sa sajtova na stranim jezicima, što isto tako nije neprepoznatljivo", kaže profesorica.

Nastavljajući da je nedavno uočila da su njeni prošlogodišnji testovi učitani na jednoj web stranici, što joj je određeni pokazatelj da oniline ispitivanje ove godine treba definisati drugačije.

"Porazno je što uz slučajeve koje otkrijemo zasigurno ima puno onih koje ni server za plagiranje niti znanje profesora ne mogu identificirati", kazala je, dodajući da se na usmenim ispitima varanje nije moglo drastično povećati, ali su pismeni ispiti sasvim druga priča.

Akademska zajednica teži ka sprečavanju varanja na ispitima

Tehnologija je toliko napredovala da profesor, iako putem web kamere posmatra studente koji pišu rad, nije siguran da treća osoba nema pristup računaru studenta koji u tom trenutku odgovara na pitanja.

"Pitanje je kako provjeriti da li neko na oniline testu koristi 'bubicu' za prepisivanje? Neke kolege iz straha od prepisivanja daju na online ispitima dosta kraći vrememski rok u odnosu na ispite u učionici s nadom da će barem djelimično spriječiti plagiranje. Razumijem taj način, ali sama to ne bih primijenila, jer se time na neki način kažnjavaju i vrijedni studenti koji mogu u žurbi pogriješiti odgovor. Ono što mogu odgovorno tvrditi je da veći dio akademske zajednice teži ka sprečavanju varanja na ispitima, a s ciljem da online ispiti pokažu realno znanje", dodaje.

Nastavlja da na Filozofskom fakultetu profesori koji predaju manjim grupama osmišljavaju za svakog studenta poseban test. Stoga zaključuje da su online ispiti veliki izazov za svakog profesora.

Profesorica navodi da nauke koje se izučavaju na Filozofskom fakultetu, između ostalog, studentima omogućavaju da steknu vještinu govorništva i kritičkog odnosa prema društvenim pojavama pa su stoga usmeni ispiti često sastavni dio provjere znanja naših studenata. Zanimljivo je da i sami student na studiju arheologije i historije često potenciraju takvu provjeru znanja.
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Izazov za profesore: Online ispiti otvorili prostor novim metodama prevara studenata

Post Postao/la Nice try »

Bude guravo, Boga mi. Toliko smanje vrijeme za ispit, djeca nemaju vremena ni da se snađu a ne da nešto petljaju s prepisivanjem.
Maloprije mi kćerka imala ispit i dao im osam minuta vremena za petnaest pitanja i 40 minuta za pet zadataka.
Kaže da jedva čeka normalizaciju nastave.
4
4 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Izazov za profesore: Online ispiti otvorili prostor novim metodama prevara studenata

Post Postao/la Dina »

Negdje sam čitala da najelitniji (i najskuplji) fakulteti u svijetu uopšte se ne zamaraju sprečavanjem studenata da varaju na ispitima...
Ali to je veoma rijetka pojava kod njih, jednostavno, osoba koja izdvoji ogroman novac da bi dobila određeno znanje, sabotirala bi samu sebe kada bi prepisivala... plus što su svjesni da ih nakon fakulteta čeka velika konkurencija i često studentski kredit za otplatiti, motivisani su da se usavršavaju, da budu najbolji,a ne da prepisuju...
Naša djeca moraju početi tako razmišljati...

@Nice try slično mi priča mali za srednju školu...
Na dva časa bosanskog, od po 30 min., trebaju napisati pismenu, zatim uraditi kontrolni i još obraditi novu lekciju...
A potroši se i vremena dok neko ode po zadaćnice, pa dok se to podijeli...
4
4 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Izazov za profesore: Online ispiti otvorili prostor novim metodama prevara studenata

Post Postao/la lejlamo »

varanje na ispitima je baš samoponižavajući akt.
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36478
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Izazov za profesore: Online ispiti otvorili prostor novim metodama prevara studenata

Post Postao/la storm »

Nice try je napisao/la: 22 feb 2021, 15:20 Bude guravo, Boga mi. Toliko smanje vrijeme za ispit, djeca nemaju vremena ni da se snađu a ne da nešto petljaju s prepisivanjem.
Maloprije mi kćerka imala ispit i dao im osam minuta vremena za petnaest pitanja i 40 minuta za pet zadataka.
Kaže da jedva čeka normalizaciju nastave.
To čujem sad od mnogih... Djeci više dosadilo ovo sve, prvih je dana, tjedana većini i bilo cool... Sad su baš željni sjesti u razred.

A dogadja se svašta, prvo jer je to ad hoc riješenje, a ne plod pomnog planiranja i sustava... I nastavnici su žrtve toga, učenici, roditelji, svi.
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Izazov za profesore: Online ispiti otvorili prostor novim metodama prevara studenata

Post Postao/la Nice try »

Dina je napisao/la: 22 feb 2021, 19:59 Negdje sam čitala da najelitniji (i najskuplji) fakulteti u svijetu uopšte se ne zamaraju sprečavanjem studenata da varaju na ispitima...
Ali to je veoma rijetka pojava kod njih, jednostavno, osoba koja izdvoji ogroman novac da bi dobila određeno znanje, sabotirala bi samu sebe kada bi prepisivala... plus što su svjesni da ih nakon fakulteta čeka velika konkurencija i često studentski kredit za otplatiti, motivisani su da se usavršavaju, da budu najbolji,a ne da prepisuju...
Naša djeca moraju početi tako razmišljati...

@Nice try slično mi priča mali za srednju školu...
Na dva časa bosanskog, od po 30 min., trebaju napisati pismenu, zatim uraditi kontrolni i još obraditi novu lekciju...
A potroši se i vremena dok neko ode po zadaćnice, pa dok se to podijeli...
Pa da i u srednjoj je slično. Mada, priča mi kćerka da par profesora sve stiže, e sad je li do specifičnosti tih predmeta ili do njihove organiziranosti, uglavnom djeca nisu opterećena toliko.
1
1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Izazov za profesore: Online ispiti otvorili prostor novim metodama prevara studenata

Post Postao/la Polaris »

Nice try je napisao/la: 22 feb 2021, 15:20 Bude guravo, Boga mi. Toliko smanje vrijeme za ispit, djeca nemaju vremena ni da se snađu a ne da nešto petljaju s prepisivanjem.
Maloprije mi kćerka imala ispit i dao im osam minuta vremena za petnaest pitanja i 40 minuta za pet zadataka.
Kaže da jedva čeka normalizaciju nastave.
Tako sam cula i na ekonomskom fakultetu da je profesor iz Racunvodstva dao da se zadatak koji inace se radi 3 sata dao da urade za 1 sat, a zadatak ima 20 stavki, pa su ucenici zalili jer 99% nije polozilo, jer je prosto nemoguce uraditi za sat osim ako super brzo razmisljas i super brzo pises :malagani
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”