Slobodna volja

Misli i nemisli...
Moderator: Heidi,Socrates
Heidi
Moderator
Moderator
Reactions: 12845

Slobodna volja

Post Postao/la Heidi »

slika

Od latinskog liberum arbitrium, "sposobnost djelovanja po volji". Ovaj pojam oznacava I neodredjenost volje koja prethodi izboru (ono sto je poznato kao sloboda ravnodusnosti) I sposobnost volje da funkcionira kao primarni uzrok (lanac dogadjaja). Tu je ideju oblikovao Augustin, koji iz nje zakljucuje da je samo covjek odgovoran za grijeh i da u Bogu ne postoji izvor zla.

Buridan, teolog iz 14. vijeka, vodi istaknuti polozaj covjeka na Bozju sliku medju svim stvorenjima kroz svoj poznati primjer magarca (koji bi, smjesten izmedju dva potpuno identicna plasta sijena, umro od gladi jer nije mogao odabrati jednoga).

Descartes ovu tezu relativizira videci u sposobnosti slobodne volje samo najnizi stupanj slobode, jer nije razum taj koji ga osvjetljava I usmjerava prema njegovom izboru.

Spinoza slobodnu volju smatra samo iluzijom, jer je covjek samo „dio prirode ciji red slijedi“ (etika). Za razliku od determinizma, neuronauke sada dovode u pitanje slobodu volje.

Sta vi mislite, kolike su nase mogucnosti, da prepoznamo sposobnost motiva koji odredjuju nase odluke? Koliko je sve odredjeno odlukom Boga?
0
Fatih
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 4968

Re: Slobodna volja

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 06 apr 2021, 12:27 Koliko je sve odredjeno odlukom Boga?
Samo u toj mjeri, da je On, u Njegovom beskrajnom znanju, znao za sve ono sto cemo mi za naseg zivota uraditi, te to tako i naredio da se zapise. U protivnom, svi oni koji su zli, mogli bi da imaju argument, da im je Bog to tako odredio, bez da oni mogu uticati na to.

Slobodna volja i Bozije odredjenje nisu u koliziji, ukoliko se one shvate na nacin koji sam opisao.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 9161

Re: Slobodna volja

Post Postao/la Dina »

Slažem se s Fatihom, vezano za Boga... Mene je mučila više ovosvjetska dilema oko slobodne volje, ponekad je lakše postići da ne radimo nešto zbog nekoga, ali to da ne radimo nešto uprkos nekomu ili nečemu, to mi je bio veliki izazov :haya
0
"What you seek is seeking you..." https://dina387.blogspot.com/
Odgovori

Natrag na “Filozofija”