Nihilizam

Misli i nemisli...
Moderator: Heidi,Socrates
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Nihilizam

Post Postao/la Socrates »

Obećao sam @medvjed23 ovu temu, i nedavna konverzacija sa jednim dragim stvorenjem me podsjetila na ovo obećanje.

Pa sam naišao na jednu zanimljivu početnu tačku, koja može biti prihvatljiva, kao i bilo koja druga. Većina stvari i primjera iz ovog uvodnog posta su iz knjige Nihilizam, koju je napisao Nolen Gertz. Prevodi su slobodni, jer ja nisam prevodilac. :djed Isto tako, nihilizam nije sam po sebi ni automatski pozitivan ni negativan. Ne može se tako vrijednovati. Uostalom, to će biti možda malo jasnije nakon uvodnog posta.

Većina ljudi će lako dati neko njihovo generalno mišljenje o nihilizmu, neki ljudi će dati neku približno tačnu definiciju nihilizma, ali će malo ljudi zaista znati (ili čak i priznati) kako se nihilizam praktično manifestira u stvarnom životu i šta sve to podrazumijeva.

Najprostija definicija je;

Nihilizam je filozofija koja odbacuje vrijednosti i vrijednovanje koje društvo stavlja na ljude, stvari i život, i umjesto toga tvrdi da je sve beznačajno.

Gertz piše da je veoma važno iskristalizirati kako se nihilizam razlikuje od nekih drugih pojmova za koji se veže. U ovom uvodnom postu, ja ću pojasniti njegov stav gdje se nihilizam (bazirano na gornjoj definiciji) nalazi u odnosu na pesimizam i optimizam.

Većina ljudi bi rekla da je nihilizam blisko povezan sa pesimizmom. Gertz, međutim, kaže da su nihilizam i pesimizam sušte suprotnosti. Ja ne bih išao tako daleko, ali bih se složio sa njim da se nihilizam najlakše prepozna kad se dovede u kontrast sa pesimizmom. On navodi primjer iz filma Annie Hall. Uzmite u obzir da je ovo Woody Allen film. :valja

Glavni junak prilično očajni pesimist Alvy zaustavlja mladi par na ulici. Kaže im da izgledaju sretno i pita ih kako to objašnjavaju. Djevojka kaže da je ona plitka i prazna, da nema nikakvih ideja i da nema ništa interesantno reći. Mladić kaže da je on potpuno isti.

Gertzov zaključak je da je Alvy pesimist, a mladić i djevojka su nihilisti. Što ističe još jedno interesantno pitanje. Da li je moguće da je čovjek nihilista a da to i ne zna?

U čemu se, dakle, razlikuju nihilizam i pesimizam. Pesimista je očajan i često mu je to najdraža pozicija u životu, a nihilista se od očaja krije. Pesimista pita "Zašto?" i zaključuje da je sve beznačajno. Nihilista ne mora pitati nikakva pitanja. Pesimista pita "zašto bi čaša bila polupuna ako će na kraju sigurno biti prazna". Za nihilistu, čaša je beznačajna sama po sebi, da li zato što je odbacio društvene koncepte, ili zato što ih je potpuno nesvjestan, nebitno je.

Nadovezujući se na to, može se i tvrditi, onda, da nihilizam ima više zajedničkih tačaka sa optimizmom nego sa pesimizmom.

Ali, ovdje ću prekinuti. Dalje se mogu raspravljati sličnosti i razlike između nihilizma i cinizma, nihilizma i apatije, nihilizma i religije, itd.

Da li ste vi nihilist u bilo kojoj mjeri? Zašto mislite da jeste? Zašto mislite da niste?
4
4 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Nihilizam

Post Postao/la Heidi »

Kod mene je mozda najvise materijalisticki nihilizam izrazen, da nista nije onako kako vidimo.
Gledala sam davno govor jednog fizicara, koji je to sve lijepo objasnio, bas cu potraziti da pogledamo.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Nihilizam

Post Postao/la Heidi »

I eticki nihilizam mi je ponekad smisleniji, kad je rijec o vrijednostima.

Ali da vam ja ne prznim, praticu vase postove na ovoj temi, ima dosta prostora.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Nihilizam

Post Postao/la Fatih »

Zanimljiva tema...Skoro da sam poceo i piskarati. No, sacekacu jos poneki post.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Nihilizam

Post Postao/la SmokingMan »

Daj nam još konkretnijih primjera hihilizma, mene interesuje nihilistički stav prema stvaranju, materijalnoj stvarnosti, šta postoji, i zašto postoji, kako bi se mogao referirati u nekoj odrđenoj mjeri, barem sa aspekta nauke.
0
slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Nihilizam

Post Postao/la Socrates »

Neki tvrde, pa čak i neki naučnici, da je nauka u svojoj suštini nihilistička. Mnogi naučnici tvrde da što više saznaju o fizičkom svijetu, sve manje znaju, ili čak ništa ne znaju. To je u dobroj mjeri nihilistički.

Nihilizam je nastao kao protivteza religiji i prihvaćenim moralnim normama. S tim da nihilizam nije nemoralan, nego je, po definiciji, amoralan. Nihilizam kategorički odbija ljudski moral, i ne nudi ništa drugo.

Ako dakle uzmemo da je nihilizam, filozofski govoreći, nastao kao rušenje religioznih dogmi (Bog je mrtav) pritom ne nudeći ništa drugo, to možemo uporediti sa naukom.

Nauka je, u dobrom svom dijelu rušenje religioznih dogmi. Pitanje je da li nam nudi išta drugo? Da li je nauka amoralna? Da li mora biti amoralna ako želi ostati nauka? Da li je nauka koja uzima u obzir moralne aspekte čista ili kompromitirana nauka?

Daću jedan primjer. Recimo, tim vrhunskih naučnika zaključi na osnovu raspoloživih podataka da je planeta Zemlja održiva jedino ako na njoj živi samo milijardu ljudi. U svakom drugom slučaju, planeta Zemlja ide prema katastrofi u svakom smislu.

Čisto naučni sljedeći korak bi bio da se većina stanovništva planete Zemlje eliminira. Ne zbog mržnje prema ovom ili onom, ne zbog rasizma, nacionalizma, fašizma, itd. ne zbog ikakvih drugih razloga, nego čisto iz razloga opstanka ljudske vrste.

Ovo je, u dobroj mjeri, suština nihilizma.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Filozofija”