Smisao života

Misli i nemisli...
Moderator: Heidi,Socrates
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Smisao života

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Nekome je smisao zivota porodica i djeca, nekome vjera, karijera, a drugi opet ne vide smisao.
Ima i onih koji sebi ne postavljaju takva pitanja i zive po nagonu: jedu, piju, rade, spavaju i tako dok ne umru.

Ako je zivot s bioloskog aspekta sami oblik postojanja bica, prolazeci kroz proces zivljenja, sta je nas smisao?
Zasto uopste i postojimo?
Da ostavimo neki trag i da se zivi kroz nasa djela?

A sta kada i to sve jednom nestane, postane i covjek i djelo samo prasina u kosmosu?

Ja mislim da smo u vjecnoj potrazi za smislom kojeg temeljimo na vlastitim iskustvima i u svemu sto ovaj zivot pruza se valjda pronalazi. Primjeri iz prve recenice su vlastita sreca i zadovoljstvo, ali se pitam ima li smisla u nesreci recimo, svakako nam se svima pise isto - smrt.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Smisao zivota

Post Postao/la Socrates »

Kao uvod na uvod.....

1983, Monty Python je napravio film The Meaning of Life.

Ovo je uvodna numera iz tog filma. I znam, to je Monty Python i sve, ali meni je film mnogo ozbiljniji nego sto bih ga mozda trebao posmatrati.





So, just why-- why are we here,

And just what-- what-- what-- what do we fear?

Well, ce soir, for a change, it will all be made clear,

For this is 'The Meaning of Life'.

C'est le sens de la vie.

This is 'The Meaning of Life'.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Smisao života

Post Postao/la Iskra »

Smisao života je nekakav krajnji cilj čovjekovo bivstvovanja uopće, be mora biti jedan, može ih biti i više. Nisu isti niti jednaki. Uopćeno, generalni smisao života satkan je od malih dnevnih, uzrokovanih okolnostima. Izazov prevladavanja problema npr na najbolji način po nas same, takodjer je jedan način za pronalaženje konačnog smisla.
Pronaći najbolji način življenja uklapajuci se u društvo u kojem živimo a da pri tome sasvim lijepo i na svoje zadovoljstvo egzistiramo pri čemu su ljudi oko nas zadovoljni što smo u njihovoj blizini, bio bi u biti kostur smisla života.
1
1 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Smisao života

Post Postao/la Podrinjac »

Ma kakav smisao života? Ovdje smo svi ubačeni bez znanja i bez želje.
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3151
Postovi: 2403
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Smisao života

Post Postao/la medvjed23 »

Zanimljiva tema kojoj sam posvetio nemalo pažnje. Čitao sam o njoj, razmišljao sam o njoj, pisao sam o njoj, drugdje...

Šta je smisao života, to zavisi od okvira u kojem taj smisao tražimo. Što je okvir širi, to je smisla manje. Najširi okvir je kosmos. Tu, u tom okviru, čovjek, čini se, nema nikakvog značaja. Manji je od praške i ako bi sad, ovog trena, nestao, to na kosmos ne bi ni najmanje uticalo, on bi nastavio po svom, kao da ništa nije bilo. Dosta uži okvir je čovječanstvo. Tu je teško, ali moguće ostaviti trag. To su uspjeli napraviti, primjera radi, Isus, Muhamed, Shakespeare, George Washington... Uža od čovječantsva bila bi, recimo, država Bosna i Hercegovina u kojoj ime Alekse Šantića važi kao bitno, pa se može reći da njegov život nije bio bez smisla. Nastavimo li sužavati okvir, doći ćemo do pojedinca - pojedinac je okvir u kojem je mogućnost pronalaska smisla najveća. Pojedinac kao smisao svog života može odrediti šta god želi. Može brojati travke u parku, može skupljati figurice junaka Divljeg zapada, može voljeti... Voljeti je super...

Dakle, o smislu života, ako želimo zaobići depresiju, ne treba razmišljati preširoko. Poželjno je fokusirati se na ovdje i sada. Na sebe i ponešto drago oko sebe. Bacimo li pogled predaleko, smisao, u najgorem slučaju, nećemo vidjeti, a u najboljem će nam se ukazati kao okrutan gospodar koji će nas tjerati da probijemo naše prostorne i vremenske granice, da stvorimo nešto što će ostaviti trag u prostoru gdje nećemo kročiti i u vremenu u kojem nećemo živjeti... Takav trud je mučan i bez mnogo šanse za uspjeh...
1
1 slika
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Smisao života

Post Postao/la Sandeman »

Ovo je besmisleno.
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Smisao života

Post Postao/la Mehaning »

Smisao života je produžiti vrstu... :ovaj

Ostalo su samo sitnice, koje pomažu prema tome cilju... :djed

Barem su planovi prirode takvi... :ovaj
0
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Smisao života

Post Postao/la Sandeman »

Priroda nema planove. Ona samo postoji takva kakva je, ne znajući da postoji i ne planirajući. Ako nešto ima to je samo nagon za preživljavanjem. Ali nema planove jer nema razum.

Ljudi su ti koji svoje frustracije izazvane razumom projektuju na prirodu. Ni krivu ni dužnu.
0
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Smisao života

Post Postao/la Digla_da_kreči »

@Sandeman, pomislis li kad da smo mi mozda greska prirode? :ooo
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Smisao života

Post Postao/la Mehaning »

Sandeman je napisao/la: 07 okt 2020, 15:29 Priroda nema planove. Ona samo postoji takva kakva je, ne znajući da postoji i ne planirajući. Ako nešto ima to je samo nagon za preživljavanjem. Ali nema planove jer nema razum.

Ljudi su ti koji svoje frustracije izazvane razumom projektuju na prirodu. Ni krivu ni dužnu.
Priroda je svojim postojanjem stvorila neke zakonitosti i sa vremenom su obstali oni, koji su bili uspješniji, a otišli oni drugi... :ovaj

Iako se zbog moje jezične bariere malo teže izražavam, mislim da mogu reči, da su se oni subjekti, koji su se pridržavali nkih uspješnih recepata preživjeli, a oni drugi, nisu... :ovaj
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Smisao života

Post Postao/la Mehaning »

Digla_da_kreči je napisao/la: 07 okt 2020, 15:37 @Sandeman, pomislis li kad da smo mi mozda greska prirode? :ooo
Naravno da jesmo... :face

Jedina poznata vrsta, koja uništava samu sebe... :ccc
2
1 slika 1 slika
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Smisao života

Post Postao/la Sandeman »

Digla_da_kreči je napisao/la: 07 okt 2020, 15:37 @Sandeman, pomislis li kad da smo mi mozda greska prirode? :ooo
Ne. Priroda ne pravi greške upravo zato jer nema cilj i ne planira.

Mi samo jesmo. Slučajno.
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Smisao života

Post Postao/la Dina »

Ne postoji jedan, univerzalni smisao kao neki krajnji cilj, isti za sviju...
Ali, način na koji idemo ka tome, nečemu, i koliko uživamo pri tome, je ono što čini razliku...
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Smisao života

Post Postao/la Heidi »

Vrijeme mi je ograniceno pa ne trazim previse.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Smisao života

Post Postao/la lejlamo »

A sta kada i to sve jednom nestane, postane i covjek i djelo samo prasina u kosmosu?
smisao treba pronalaziti u sadašnjem trenutku.
2
2 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Smisao života

Post Postao/la Desperado »

Ako bi religijski smisao pomakli u stranu ono što preostaje je da svaki čovjek samom sebi traži smisao života tokom života.

Da li je to da sebi omogući najbolji mogući život i da se posveti potrebama drugih pogotovo najbližih ili je to kreativnost koja također čovjeku daje smisao za život u nadi da će ostaviti nešto iza sebe i dati svoj doprinos čovječanstvu ili je to smisao koji se tek pronađe nakon neke teške i bezizlazne situacije koja je bila okidač? Sve je ovo individualno.

Fascinantnije je pitanje koji je smisao smrti.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Smisao života

Post Postao/la lejlamo »

interesantno pitanje.

smisao smrti mogli bismo okarakterisati kao apsurdan i protuprirodan završetak nekakvog smislenog toka života..ako se sa smrću baš sve završava.

a, ako ne, ako uzmemo u obzir religijska tumačenja, onda je smisao u prelasku u vječnost, kakvu zaslužiš u toku života... ili tumačenja da nakon smrti opet u nekom obliku postajemo dio kosmosa u kojem se sve ciklično ponavlja, onda je u tome smisao...u neprekidnom obrtanju krugova..

ne znam, i to je shvatanje smisla smrti individualno i zavisi od ličnih uvjerenja.
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Filozofija”