Smisao života

Misli i nemisli...
Moderator: Heidi,Socrates
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Smisao života

Post Postao/la R4IN »

Zivot je jedan ,zivi ga ines.. :oo
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Smisao života

Post Postao/la Dina »

Nevezano za religiju, meni smrt, sama po sebi, daje vrijednost životu...
Da to vrijeme života nije ograničeno, vjerovatno bi ga manje cijenili, vrednovali, manje se trudili dostići taj smisao...
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Smisao života

Post Postao/la Desperado »

Pored religija jedini smisao smrti koji je onako koliko toliko validan jeste taj da kad čovjek ne bi nikad umirao (od prvog čovjeka pa sve do danas) Zemlja bi davnih dana bila prepuna ljudi, a samim time bi vladala i nestašica resursa za normalan život. Ljudi bi se patili i sigurno bi vladala glad svugdje na svijetu.

Dakle svrha smrti bi mogla biti ta da se sačuvaju potomci i buduće generacije ljudi od naprijed navedenog.
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Smisao života

Post Postao/la Dina »

MarlboroGold je napisao/la: 05 nov 2020, 15:26 Pored religija jedini smisao smrti koji je onako koliko toliko validan jeste taj da kad čovjek ne bi nikad umirao (od prvog čovjeka pa sve do danas) Zemlja bi davnih dana bila prepuna ljudi, a samim time bi vladala i nestašica resursa za normalan život. Ljudi bi se patili i sigurno bi vladala glad svugdje na svijetu.

Dakle svrha smrti bi mogla biti ta da se sačuvaju potomci i buduće generacije ljudi od naprijed navedenog.
I to što kažeš :ovaj
Da život nije ograničen, da ne umiremo, vjerovatno ni reprodukcija, barem ovakva, ne bi imala smisla...
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Smisao života

Post Postao/la Lana »

Jedini način da dobijete više od života ja da se borite i trudite više!!
1
1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Smisao života

Post Postao/la dmr »

108 milijardi bi nas bilo :jupi :keke
2
1 slika 1 slika
:rolka
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Smisao života

Post Postao/la medvjed23 »

i smrti se može dati subjektivni smisao.. recimo, umreš da spasiš nečiji život, ko bruce willis u armageddonu :ooo

objektivno, ni smrt, ni život, ni reprodukcija nemaju smisla..
2
1 slika 1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Smisao života

Post Postao/la Desperado »

medvjed23 je napisao/la: 05 nov 2020, 16:09 i smrti se može dati subjektivni smisao.. recimo, umreš da spasiš nečiji život, ko bruce willis u armageddonu :ooo

objektivno, ni smrt, ni život, ni reprodukcija nemaju smisla..
Može naravno, ali ako posmatramo van čovjeka kao pojedinca onda je stvarno teško naći smisao, a samim tim što svi umiremo znači da bi ipak trebao postojati i neki veći smisao. Osim sačuvanja resursa meni ništa drugo ne pada na pamet, a baš sam dugo o tome čitao i razmišljao.

Ono može se uzeti i religijski smisao života i smrti i to je pošteno...
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Smisao života

Post Postao/la medvjed23 »

to "svi" je manje, puno manje od praške u kosmosu i nestajanje te neznatnosti ne predstavlja posebno bitan proces, koji bi upućivao na viši smisao.. no, svakako, bilo bi lijepo kad bi takvog smisla bilo..

religijske tvrdnje se ne daju testirati, pa ih je teško uzeti kao objektivnu istinu.. al, naravno, svako je slobodan vjerovati..
2
1 slika 1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Smisao života

Post Postao/la SmokingMan »

Živjeti sada, u ovome trenutku, koliko je god to moguće kvalitetno, jer se "sutra" svakako još nije ni dogodilo. Glede prošlosti, ona je samo echo koji nas plaši sa minulim neuspjesima, ali to treba iskoristi kao dobar oslonac.
2
1 slika 1 slika
slika
Avatar
Malfoy
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6878
Postovi: 3005
Pridružen/a: 03 aug 2020, 02:05

Re: Smisao života

Post Postao/la Malfoy »

ljubav
ljubav je smisao zivota

4
2 slika 1 slika 1 slika
SARAJEVO HORDE BOG I ČARŠIJA
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Smisao života

Post Postao/la Atomic »

Religija i porodica :ok
2
2 slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Smisao života

Post Postao/la East_side »

Vjera daje vrlo jednostavan i za moje lično poimanje sasvim prihvatljiv odgovor na pitanje o smislu života. Naravno, svakome je dato na izbor da to prihvati ili da vjeruje u besmisao ili u nešto treće.

Razlog zašto mnogi ne prihvataju vjersko objašnjenje ovog pitanja vjerovatno leži u njegovoj jednostavnosti u smislu da oni traže neki složeniji point koje se dobija rješenjem nekih kilometarskih jednačina i sl. Ne zadovoljavaju se time da je na tako kompleksno pitanje odgovor tako jednostavan.

Po meni lično upravo to ima smisla jer je tada ovaj odgovor lako dokučiv svim ljudima, bez obzira na mentalnu razvijenost i intelektualni nivo. A podjednako je važan za svakoga, bez obzira na pomenute i sve ostale razlike. Stoga je bitnije da je svima on dostupan i lako svarljiv nego bilo šta drugo. A tako u suštini i jeste.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Smisao života

Post Postao/la Polaris »

East_side je napisao/la: 06 nov 2020, 01:57 Vjera daje vrlo jednostavan i za moje lično poimanje sasvim prihvatljiv odgovor na pitanje o smislu života. Naravno, svakome je dato na izbor da to prihvati ili da vjeruje u besmisao ili u nešto treće.

Razlog zašto mnogi ne prihvataju vjersko objašnjenje ovog pitanja vjerovatno leži u njegovoj jednostavnosti u smislu da oni traže neki složeniji point koje se dobija rješenjem nekih kilometarskih jednačina i sl. Ne zadovoljavaju se time da je na tako kompleksno pitanje odgovor tako jednostavan.

Po meni lično upravo to ima smisla jer je tada ovaj odgovor lako dokučiv svim ljudima, bez obzira na mentalnu razvijenost i intelektualni nivo. A podjednako je važan za svakoga, bez obzira na pomenute i sve ostale razlike. Stoga je bitnije da je svima on dostupan i lako svarljiv nego bilo šta drugo. A tako u suštini i jeste.
Koji je to smisao zivota po vjeri?
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Smisao života

Post Postao/la Dina »

@Ariel
Znam da će ti @East_side odgovoriti bolje od mene, ali nisam mogla odoljeti :smoto
Naravno, ovo je samo moje viđenje...
Vjerski, ovaj svijet je samo test, jedna prolazna stanica, etapa, na putu do vječnosti... Prilika da spoznamo sebe, da se suočimo sa svojom prirodom, nađemo balans duhovnog i materijalnog...
Može se o tome puno filozofirati...

Inače, baš me interesuje, u čemu ti, kao jedna od najmlađih ovdje, vidiš smisao života? Da li duhovno nečemu težiš, ili se fokusiraš na vremenski i materijalno definisane ciljeve?
3
3 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Smisao života

Post Postao/la Polaris »

Dina je napisao/la: 06 nov 2020, 08:04 @Ariel
Znam da će ti @East_side odgovoriti bolje od mene, ali nisam mogla odoljeti :smoto
Naravno, ovo je samo moje viđenje...
Vjerski, ovaj svijet je samo test, jedna prolazna stanica, etapa, na putu do vječnosti... Prilika da spoznamo sebe, da se suočimo sa svojom prirodom, nađemo balans duhovnog i materijalnog...
Može se o tome puno filozofirati...

Inače, baš me interesuje, u čemu ti, kao jedna od najmlađih ovdje, vidiš smisao života? Da li duhovno nečemu težiš, ili se fokusiraš na vremenski i materijalno definisane ciljeve?
Hvala na odgovoru. Ne znam, nisam skontala jos :tugi
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Smisao života

Post Postao/la Mehaning »

Ariel je napisao/la: 06 nov 2020, 07:41
East_side je napisao/la: 06 nov 2020, 01:57 Vjera daje vrlo jednostavan i za moje lično poimanje sasvim prihvatljiv odgovor na pitanje o smislu života. Naravno, svakome je dato na izbor da to prihvati ili da vjeruje u besmisao ili u nešto treće.

Razlog zašto mnogi ne prihvataju vjersko objašnjenje ovog pitanja vjerovatno leži u njegovoj jednostavnosti u smislu da oni traže neki složeniji point koje se dobija rješenjem nekih kilometarskih jednačina i sl. Ne zadovoljavaju se time da je na tako kompleksno pitanje odgovor tako jednostavan.

Po meni lično upravo to ima smisla jer je tada ovaj odgovor lako dokučiv svim ljudima, bez obzira na mentalnu razvijenost i intelektualni nivo. A podjednako je važan za svakoga, bez obzira na pomenute i sve ostale razlike. Stoga je bitnije da je svima on dostupan i lako svarljiv nego bilo šta drugo. A tako u suštini i jeste.
Koji je to smisao zivota po vjeri?

Smisao života po vjeri je prije svega poslušnost i pomiriti se sa svime, što ti serviraju... :ovaj

Razmišljanje svojom glavom nije poželjno... :meha1

Kako svi znamo, svim crkvama, ili barem večini, nepopisno miriše vlast. Radi toga su se u samim početcima postojanja odmah povezali sa vlašču i kao protiv uslugu za poziciju u društvu, narod su odvratili od svih pobuna i zahtjeva. Gdje su ikako mogli, vlast su čak i preuzeli... :meha2

Jedino, što im još više od vlasti miriše je novac. Za postizanje novca, upotrebili su jednaku strategiju sa dodatnim momentom zastrašivanja... :meha2
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Filozofija”