Jeste li znali?

Truć, trač, bla, bla...
Moderator:CocoMa, Max, Socrates
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

Inspirirana grunfovim citatom, odlucila sam da pokrenem temu. ..Zamislila sam je kao zabavnu, ali i.poucnu.
Ukoliko postate , molim da navedete izvor, kako bi tema bila sto transparentnija. Znanje nikad nije visak .


quote=grunf post_id=189424 time=1610269280 user_id=289]


“Jebes mu mater Nikola, pametan si covjek, ali si u isto vrijeme najveca budala koju sam sreo u zivotu. Nisam mislilac, ali znam da ce ljudi uvijek placati racune dok cekaju na smrt.”

~J.P. Morgan
[/quote]
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

Dakle...

Jeste li znali da Nikola Tesla nikada nije dobio Nobelovu nagradu.

Godinama kruže priče zašto Srbija, odnosno bivša Jugoslavija, ima samo jednog Nobelovca, Ivu Andrića i da li je još neki srpski naučnik, književnik ili državnik zaslužio ovo priznanje. Pored kuloarskih priča, mnogi su se i pisci i naučnici bavili u svojim delima upravo ovom polemikom.

Tako je dr Mark Sajfer, u svojoj knjizi „Čarobnjak: život i vreme Nikole Tesle – biografija jednog genija“, obradjivao upravo pitanje – zašto veličanstveni um poput Tesle nikada nije dobio Nobelovu nagradu, iako je bio nominovan. Sajfer je izvore našao u doktorskoj disertaciji na istu temu.

Najbliže je, barem u medijima, Tesla bio dobijanju Nobela 1915. godine. Tada je upravo “Njujork Tajms” izvestio da su dugogodišnji suparnici u “ratu struja”, Nikola Tesla i Tomas Alva Edison, podelili te godine Nobelovu nagradu za fiziku.

Ipak, ispostavilo se da je potkrala greška i da je dopisnik londonskog “Dejli telegrafa” iz Kopenhagena zapravo potpuno pogrešno preneo vest, koja je kasnije počela da kruži svetom.

Upravo je Sajfer pokušao da, na osnovu spisa koje se čuvaju u “Muzeju Nikole Tesle” u Beogradu, otkrije zašto ni jedan ni drugi naučnik nisu dobili Nobela. Te 2015. godine su zapravo podbedili otac i sin, Viljem Henri Brag i Lorens Henri Brag.

Sajfer podatke o Tesli te godine nije našao ni u arhivi Kraljevske akademije u Švedskoj, gde se Tesla nije našao ni u užem krugu, iako nema podataka o dva glasa (33 I 34) u fasciklama. Šta je Sajfer otkrio?

Zapravo Nikola Tesla te 1915. godine nije ni bio nominovan za Nobela, a nominaciju je dobio tek 1937. godine, kada ga je prijavio profesor Feliks Erenhaft iz Beča, koji je predhodno kandidovao i Alberta Anštajna, pozvavši se na statut Nobelove fondacije da se mogu nagraditi starija dela, ako je njihov značaj sagledan u novije vreme. Pod tim je podrazumevao otkriće visokofrekventnih struja i obrtnog magentnog polja.

Ipak, Nobelov komitet je odbacio preporuku uz obrazloženje da su ti pronalasci, iako genijalni i prethodnica elektrotehnike, ostvareni četiri decenije ranije. Upravo ovo obrazloženje Sajfer smatra odgovorom na pitanje zašto Tesla nije dobio Nobela – zastarelost izuma.

Poznati fizičar i član Hrvstske akademije nauke i umetnosti Vladimir Par je 2007. godine izneo podatak da je Tesli Nobel izmakao – čak 10 puta. U stručnoj publikaciji “Tesla – vizionar 21. Veka” Par govori da je najvažnije Teslino otkriće pronalazak elektrona i rendgenske svetlosti za koje će i biti dodeljena prva Nobelova nagrada za fiziku 1901. godine Vilhemu Konradu Rendgenu. Tesla je prvi otkrio tu novu svetlost, ali je zakasnio sa objavljivanjem saznanja jer je obnavljao laboratoriju koja je izgorela u požaru početkom 1895.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la R4IN »

Njega to nije ni interesovalo,covjek je bio veliki genije izmitelj, kao i onaj rus sto je rjesio matematicki zadatak, nazvali ga da primi nobelovu nagradu i milion dolara.. rekao mi mene to ne interesuje ja shvatam svemir ..

Tesla je ostavio dosta izuma svijetu a umro kao skroman cojek...
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

Da dijete naslijedjuje inteligenciju od majke.

2016_07_20_jednostavnih_nacina_da_poboljsate_inteligenciju_svoje_bebe_aps_842596612.jpg
Znanstvena studija koju su proveli naucnici odjela za medicinska istrazivanja i zdravstvene djelatnosti u Gasgowu, potvrdila je da djeca imaju tendenciju da su inteligrncijim slicnina majkama.

Naime, znamo da su geni dijelovi kromozoma a X kromozom je nosilac inteligencije. Tu je teoriju jos davne 1984 iznio dr Rober Lehrke sa Cambridgea.Majka ima dva x kromozoma XX pa.je duplo veca indicija za gornju tvrdnju.
Svaki gen ima svoje biloske karakteristike, koje nam pomazu da otkrijemo njihovo porijeklo.i aktivnost u ćelijama potomaka. Razlicito djelovanje gena na osnovu njihovog porijekla naziva se "uvjetovanost" a oni uvjetovani geni.
Studija je dokazala , cak i onda kada dijete naslijedi X kromozom od oca , on se deaktivira po.principu nadmocnosti. Dakle, geni inteligencije postaju aktivni samo.kad se naslijede.od majke.
Takodjer u korist ove studije vrsena su istrazivanja na genetski modificiranim misevima, kojim je potvrdjeno da se oceve stanice nisu nasle u cerebralnom korteksu u kojem se inace odvijaju kongnitivne funkcije visokog stupnja.
Takodjer su vrsena detaljna ispitivanja , na uzorku od cca 13 000 osoba ,( period 1994-2016) koji su odabrani nasumicno i koji su bili razlicite rase, stupnja obrazovanja, ili drustveno ekinomskog statusa , cime je utvrdjeno da je najbolji pokazatelj inteligencije djeteta( predvidjanje) upravo inteligencija njegove majke.

Takodjer studija kaze da je inteligencija nasljedna u procentu od 40-60% , dok se ostali dio pripisuje okruzenju i njegovom utjecaju .



Evo @lejlamo najjednostavnije sto znam.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la lejlamo »

znači, inteligencija je spolno svojstvo?

naravno da nije. taj zaključak je meni neprihvatljiv.

nakon našeg razgovora od neki dan, malo sam istražila po netu i čitala šta kažu stručnjaci koji su se referirali na taj članak.

ovo je zaključak
Da zaključimo, teza teksta i njegova naslova nikako ne stoji, osobito ne u isključivoj formi. No naši stručnjaci slažu se da će trebati provesti još mnoga istraživanja kako bi se bolje razjasnila složena uloga gena i okoliša u inteligenciji. Posebice će trebati razjasniti ulogu epigenetskih modifikacija koje u odgovoru na okolišne čimbenike značajno utječu na ekspresiju pojedinih gena, a koje se također nasljeđuju.
ovakav zaključak mogu procesuirati.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 12 jan 2021, 14:08 znači, inteligencija je spolno svojstvo?

naravno da nije. taj zaključak je meni neprihvatljiv.

nakon našeg razgovora od neki dan, malo sam istražila po netu i čitala šta kažu stručnjaci koji su se referirali na taj članak.

ovo je zaključak
Da zaključimo, teza teksta i njegova naslova nikako ne stoji, osobito ne u isključivoj formi. No naši stručnjaci slažu se da će trebati provesti još mnoga istraživanja kako bi se bolje razjasnila složena uloga gena i okoliša u inteligenciji. Posebice će trebati razjasniti ulogu epigenetskih modifikacija koje u odgovoru na okolišne čimbenike značajno utječu na ekspresiju pojedinih gena, a koje se također nasljeđuju.
ovakav zaključak mogu procesuirati.
Hoces reci strucnjaci koju su se referirali na rezultate naucne studije?
Ne znam o kojem.clanku govoris.
Mislim da je subjektivan stav da li je nama nesto prihvatljivo ili nije , ako nije temeljen na opseznom znanju iz oblasti o kojoj diskutujemo., a obzirom da takvo znanje ja ne posjedujem, rezultate studije drzim jako prihvatljivim iz vrlo prostog razloga, a to je da u ovom slucaju dajem prednost geneticarima nad svim.ostalim srtucnjacima.
Struka strucnjacima.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Hannibal »

ne verujem da se inteligencija nasljedjuje samo od majke, kako su onda muskarci inteligentniji od zena?
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 12 jan 2021, 14:22
lejlamo je napisao/la: 12 jan 2021, 14:08 znači, inteligencija je spolno svojstvo?

naravno da nije. taj zaključak je meni neprihvatljiv.

nakon našeg razgovora od neki dan, malo sam istražila po netu i čitala šta kažu stručnjaci koji su se referirali na taj članak.

ovo je zaključak


ovakav zaključak mogu procesuirati.
Hoces reci strucnjaci koju su se referirali na rezultate naucne studije?
Ne znam o kojem.clanku govoris.
Mislim da je subjektivan stav da li je nama nesto prihvatljivo ili nije , ako nije temeljen na opseznom znanju iz oblasti o kojoj diskutujemo., a obzirom da takvo znanje ja ne posjedujem, rezultate studije drzim jako prihvatljivim iz vrlo prostog razloga, a to je da u ovom slucaju dajem prednost geneticarima nad svim.ostalim srtucnjacima.
Struka strucnjacima.
govorim o bilo kojem članku koji se pojavio na netu na tu temu.
a kada sam proguglala, nakon tvoje izjave, tj. pitanja da li znamo da smo inteligenciju naslijedili od majke, od fejsa, portala, instagrama, svugdje se, kako kažu, viralno raširila.


naišla sam na ove izjave osoba koje se bave genetikom u hrvatskoj, a komentarisali su tu, spomenutu, izjavu:
Dr.sc. Dubravka Švob Štrac, znanstvena suradnica u Laboratoriju za molekularnu neuropsihijatriju na Institutu Ruđer Bošković, koja se bavi istraživanjima molekularne i genetske podloge i liječenja neuropsihijatrijskih poremećaja, kaže da pri interpretaciji navedenog članka treba ponajprije naglasiti da je inteligencija vrlo kompleksno obilježje koje je vrlo zahtjevno istraživati jer se može definirati i mjeriti na različite načine.

'Nadalje, općenito se smatra da na kognitivne funkcije utječu brojni kako genetski tako i okolišni čimbenici, pri čemu se procjenjuje da se udio genetske podloge u primijećenim individualnim razlikama u inteligenciji kreće oko 50%, odnosno da polovica razlika ovisi o uvjetima iz okoliša, poput kućne sredine, roditeljstva, obrazovanja i odgoja, te prehrane', kaže Švob Štrac.

'Pojam “uvjetovanih gena“ poznat je već duže vrijeme, odnosno poznato je da su neki geni aktivni samo ako su naslijeđeni od majke, dok su drugi ispoljeni samo ako potječu od oca. Autorica članka navodi rezultate istraživanja koji su pokazali da su „majčini geni“ ispoljeni u kori velikog mozga i hipokampusu, područjima mozga koja se povezuju s razmišljanjem, planiranjem, učenjem i pamćenjem. Međutim, treba naglasiti da su različiti dijelovi mozga, zaduženi za brojne raznolike funkcije, međusobno povezani i u velikoj mjeri utječu jedni na druge. Tako su i naše funkcije tzv. racionalnog razmišljanja također značajno pod utjecajem naših emocija i raspoloženja, za koje su pak primarno zaduženi dijelovi limbičkog sustava poput hipotalamusa i amigdale, a za koje je navedena studija pokazala akumulaciju „očevih gena“. Prema tome, studija ne dokazuje nužno prevladavajući genski utjecaj majke na inteligenciju', pojasnila je naša znanstvenica.

Na istu činjenicu upozorava i molekularni biolog prof. Kristian Vlahoviček s PMF-a u Zagrebu.

'Ne nalaze se svi geni odgovorni za razvoj neuralnog aparata i za svu neuralnu fiziologiju na kromosomu X. Stoga se ne može reći ni da je genetika inteligencije smještena na kromosomu X', rekao je Vlahoviček.

Molekularni biolog dr. sc. Nenad Malenica, docent na Zavodu za molekularnu biologiju PMF-a, kaže da geni vezani za inteligenciju nikako ne mogu biti samo na kromosomu X.

'To bi značilo da je inteligencija spolno svojstvo. Geni za inteligenciju nalaze se raspoređeni na brojnim kromosomima. Kromosom X koji nasljeđuje sin svakako je od majke, no onaj X koji nasljeđuje kći može biti i od majke i od oca podjednako. Kromosom X koji je kći naslijedila od majke može se deaktivirati tako da će joj ostati aktivan samo X koji je naslijedila od oca', pojasnio je Malenica.

ima toga još.....
'Činjenica je da ima mnogo mentalnih bolesti koje su povezane s kromosomom X, poput autizma. No nedavno provedena studija pokazala je da u spektru iz autističnog poremećaja sudjeluje jako puno gena, a ne leže svi oni na kromosomu X', kaže Vlahoviček.

Švob Štrac ističe da se tvrdnja da se mentalne bolesti javljaju 30% češće u muškaraca nego u žena ne može generalizirati niti izravno povezati s kromosomom X.

'Naime, od pojedinih mentalnih bolesti podjednako učestalo obolijevaju i žene i muškarci, neke su učestalije u muškaraca, dok se neke češće javljaju u žena. Iako su zaista određene studije pokazale da se na kromosomu X nalazi značajan broj gena koji, kada su mutirani, mogu izazvati mentalne poremećaje, upitno je mogu li se ti geni nazvati „genima za inteligenciju“, odnosno utječu li oni izravno na inteligenciju i kognitivne sposobnosti i u normalnih osoba. Iako funkcija brojnih gena za koje je utvrđeno da su povezani s mentalnim oštećenjima još uvijek nije poznata, veći dio njih koji su do sada identificirani uključen je u kaskadu unutarstaničnog prijenosa signala povezanog s transportom vezikula, citoskeletom, otpuštanjem neurotransmitora i njihovim vezanjem za pojedine receptore, s migracijom stanica, rastom neurita i sl., dakle, općenito procesima neophodnim za normalne funkcije mozga. Naime, smatra se da je u normalno funkcioniranje mozga uključen vrlo velik broj gena koji pojedinačno imaju relativno mali utjecaj, a koji funkcioniraju usklađeno i u interakciji s okolišnim čimbenicima. Stoga, činjenica da djeca imaju sličan IQ kao i njihovi roditelji može biti posljedica naslijeđenih gena i zajedničkih okolišnih čimbenika ili najvjerojatnije njihove kombinacije. Činjenica da je IQ majke najbolji pokazatelj inteligencije nije nužno posljedica naslijeđa, već također može biti rezultat toga da majka, posebice u ranoj dječjoj dobi, igra vrlo važnu ulogu u intelektualnom razvoju djeteta, kroz fizički i emocionalni kontakt', kaže Švob Štrac.
nemam potrebno znanje o genetici, imam skromne informacije i znanja o tome šta je inteligencija, kako se može razvijati i sl....ali mogu uporediti i propitati to što se izjavi oko ovog pitanja, pa doniejti neki zaključak...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

Jesu li ovo clanci, ili su zakljucci naucnih studija, i kojih? Htjela bih procitati, a zanima me i datum obzirom da su rezultate studije iz Glasgowa prosle godine potvrdili i naucnici iz Njemacke.

Zaista kako rekoh, "molekularni biolog" nije geneticar a pricamo.o hereditetu inteligencije.

Nadalje, niko ni ne tvrdi da se inteligencija po x kromozomu ne moze naslijediti od oca ali biva deaktivirana.

Uvjetovani geni rade po nacelu porijekla nasljedjivanja.

Ja kao neko ko eto ima minimalno znjanje iz medicine, mada je genetika nauka za sebe i zahtjeva strogo disciplinirano promatranje, drzim zakljucak studije prihvatljivim.
Subjektivan pristup u nauci nije dozvoljen, trebalo bi da se nasi zakljucci temelje iskljucivo na objektivnim cinjrnicama.i rezultatima.

Da li su ovi s instituta iz Zg vrsili neka istrazivanja, na kojem uzorku, na cemu konkretno. ?

Imas li mi.link proslijediti?

A.epigenetika? Prevelik zalogaj zaista.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la lejlamo »

ma, i ranije sam ti rekla, nemam naučnih linkova, ne bavim se genetikom i nije mi jedno od interesovanja ni kao hobi..

nemam običaj o ovako ozbiljnijim izjavama bez neke relevantne upute ni guglati, ali me ta tvoja izjava baš iznenadila i onda sam prosto ukucala u gugl "inteligenciju nasljeđujemo od majke" i izašlo je more rezultata po portalima i društvenim mrežama....

malo sam preletila preko toga i pogledala ovakva (djelimično ili potpuno) suprotna mišljenja......

nisam ni tu studiju koju ti spominješ vidjela.

meni bi prihvatljivije bilo da se izašlo sa tom izjavom kao pretpostavkom i mogućnošću nego kao tvrdnjom. :zbunj

a ovaj doktor lehrke je klinički psiholog?
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la R4IN »

U državi Togo, ako muškarac da kompliment ženi mora je i oženiti.
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Polaris »

R4IN je napisao/la: 12 jan 2021, 20:36 U državi Togo, ako muškarac da kompliment ženi mora je i oženiti.
Cuj to :hm

Glavni grad Lome
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Polaris »

U Bugarskoj masu glavom kad je DA, a klimaju kad je NE.

Bilo je zanimljivo igrati karte s jednim prijateljima iz Bugarske :D
5
4 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 12 jan 2021, 15:01 ma, i ranije sam ti rekla, nemam naučnih linkova, ne bavim se genetikom i nije mi jedno od interesovanja ni kao hobi..

nemam običaj o ovako ozbiljnijim izjavama bez neke relevantne upute ni guglati, ali me ta tvoja izjava baš iznenadila i onda sam prosto ukucala u gugl "inteligenciju nasljeđujemo od majke" i izašlo je more rezultata po portalima i društvenim mrežama....

malo sam preletila preko toga i pogledala ovakva (djelimično ili potpuno) suprotna mišljenja......

nisam ni tu studiju koju ti spominješ vidjela.

meni bi prihvatljivije bilo da se izašlo sa tom izjavom kao pretpostavkom i mogućnošću nego kao tvrdnjom. :zbunj

a ovaj doktor lehrke je klinički psiholog?
Jeste, klinicki psiholog i clan americke akademije znanosti, koji je postavio teoriju, a dokazivali su je naucnici, geneticari sa Glasgow univerziteta, odjel.medicinskih istrazivanja i zdravstvenih znanosti.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

27 januar je Dan sjećanja na žrtve Holokausta


Danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta kao podsjetnik na sve žrtve nacističkih režima u 2. svjetskom ratu. Na današnji dan 1945. Crvena armija oslobodila je nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj.

Holokaust je provodio njemački nacistički režim nad šest milijuna Židova, Roma, Slavena, homoseksualaca, osoba s invaliditetom, političkim oponentima nacizma i ratnim zarobljenicima. Prema podacima Yad Vashema, najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942., kada je u koncentracijskim logorima ubijeno 2,5 milijuna Židova, a među žrtvama holokausta bilo je i 1,5 milijun djece.

Auschwitz je osnovan 1940. u okupiranoj Poljskoj.

Prvotno namijenjen kao zatvor za Poljake protivne nacističkom režimu, postao je najveća tvornica smrti u Europi. Procjenjuje se da u logor ukupno deportirano 1,3 milijuna ljudi. Oko 900.000 Židova ubijeno je u plinskim komorama odmah po dolasku u logor, a njihova tijela spaljena su u krematoriju. Ostali su umirali od života u neljudskim uvjetima, izolirani od vanjskoga svijeta bodljikavom žicom. Koristilo ih se i za prislini rad i medicinske eksperimente.

Nekoliko dana prije oslobođenja Nijemci su prisilili gotovo 60.000 iscrpljenih logoraša da krenu na zapad kako bi ih prebacili u druge koncentracijske logore. Procjenjuje se da je tijekom tog ‘marša smrti’ umrlo ili je ubijeno između 9000 i 15.000 ljudi.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la Iskra »

Na današnji dan 1993. pretučen je Srđan Aleksić u Trebinju,ubijen jer je u divljim vremenima ostao čovjekom


 
images.jpeg
Srđan Aleksić ludilu rata se odlučio suprotstaviti i to je platio životom.

Baš na današnji dan, 21. januara 1993. godine, on je od batina spasio svog prijatelja Alena Glavovića, Bošnjaka iz Trebinja kojeg su divljački napala četvorica rezervista Vojske Republike Srpske. Vojnici su umjesto Alena pretukli Srđana koji je pao u komu i nekoliko dana kasnije preminuo.

Aleksić je rođen 1966. godine u Trebinju. Otac mu je bio košarkaški trener, majka mu je umrla dok je još bio dijete, a brat mu je poginuo u nesreći s motornim zmajem. Srđan je bio plivačka nada bivše Jugoslavije, a aktivno se bavio i glumom.

"Umro je obavljajući svoju ljudsku dužnost", napisao je Srđanov otac na smrtovnici svom sinu.
 

 "
2
1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Jeste li znali?

Post Postao/la lejlamo »

slika


U Rusiji posle Drugog svetskog rata, Staljin je zabranio posedovanje bilo koje zapadne muzike.
Sve ploče dozvoljene u zemlji morale su biti ruskih kompozitora. Ali bilo je dosta ljudi gladnih zapadne popularne muzike - svega, od džeza i bluza do rokenrola. Šverc vinila bio je opasan, a pribavljanje materijala za pravljenje kopija onih ploča koje su ipak nekako ušle u zemlju bilo je skupo i vrlo rizično.
Genijalno rešenje ovog problema počelo je da se pojavljuje u obliku „Muzika kostiju“, ili ponekad nazvane muzikom „Kostiju i rebara“ (bones ’n’ ribs po uzoru na rock ’n’ roll), ili jednostavno Rebra.

Mladi 19-godišnji inženjer zvuka Ruslan Bogoslovski iz Lenjingrada promenio je pravila igre napravivši uređaj za kopiranje zapadnih albuma kako bi ih onda mogao distribuirati širom Rusije. Problem je bio u tome što nije mogao pronaći materijal na koji bi kopirao, vinil je bio teško dostupan kao i svi naftni proizvodi nakon rata. Zatim je jednog dana naleteo na gomilu odbačenih rendgenskih snimaka. Uspelo je. U to vreme ruski zakon nalagao je da se svi rendgenski snimci moraju uništiti nakon jedne godine skladištenja, jer su bili zapaljivi, pa je prekopavao kante za smeće i plaćao čistačima za rendgenske snimke, a tokom 20 godina ručno je napravio oko 1.000.000 kopija na rendgenskim snimcima. Bilo je tu svega, od klasike do Bič Bojsa. Na kraju je zbog ove pobune proveo pet godina u zatvoru u Sibiru.

Preko 20 godina, "Bone Music" je bio jedini način na koji su ruski ljubitelji muzike mogli doći do zapadnjačke muzike, koju su puštali na „muzičkim zabavama i zabavama uz kafu“ u svojim domovima, daleko od ušiju i očiju KGB-a.
Na slici je kopija vinila indijske pesme "Avaara" Raja Kapora urađena na rentgenskom snimku grudnog koša. Verovatno je nastala oko 1951. godine. Svaka ploča je bila ručno rađena i jedinstvena.
Bone Music. Potvrda hrabrosti da se podriva autoritet, pobuna i ljubav prema muzici. Duh rokenrola.

:cool
3
1 slika 2 slika
Odgovori

Natrag na “Parlaonica”