Najnovije vijesti, izvještaji, sta kaze struka

Korona virus danas

Moderator/ica: Iskra

toxic
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 8290

Re: Najnovije vijesti, izvještaji, sta kaze struka

Post Postao/la toxic »

Nice try je napisao/la: 23 nov 2021, 21:22 Vidiš, ne znam tačno da objasnim, ali definitivno ne trčim za vakcinom. Dio moje porodice se vakcinisao samo i samo radi mogućnosti putovanja i ni zbog čega drugog. Mada su i ta ograničenja putovanja za nevakcinisane van svakog razuma jer i vakcinisani mogu nositi virus isto kao i nevakcinisani... ne razumijem bilo kakva zatvaranja granica kada je virus već u svakom kutku svijeta... jednostavno ne razumijem čemu zabrane.
Ali... veliki dio ljudi je jednostavno prisiljen da primi vakcinu, uslovljen zbog posla, putovanja i td. Vjerujem da većina ne bi trčala da primi svoju dozu da ne mora.
Čitam, pitam, slušam, sve razumijem što se tiče dejstva vakcine, bar do sad vidljivog, rizici, dobrobiti,... ali ne žurim ako još uvijek ne moram, ni radi sebe, naročito ne radi mog djeteta.
Zatim dodatni teg za ne stranu su i nuspojave koje su imali članovi moje porodice nakon primljenih vakcina. Dakle, nuspojave su bile teže nego kada smo imali koronu... ako se isto i meni desi, vjerujem da ću podleći :D
Eto, vidjećemo iduće sedmice, idem na prvu dozu pa šta bude.
Kako kažeš konfuzija. Ne zna čovjek šta bi i kako bi. Naročito ne znaš kao roditelj šta da odlučiš kada se radi o djeci... kako postupiti, da li srljati ili sve prepustiti slučaju. U svakom slučaju nisam antivakser, ali neću ni trčati grlom u jagode.
Slicno i ja mislim :oke
Iako sam u nacelu ZA vakcine, mislim da ne treba srljati s odlukom. Pratiti pricu oko toga i cekati vise podataka.
Ovde za sad nije obavezno vakcinisanje tog uzrasta od 5 do 11 godina, mada je tek pocelo, videcemo kasnije.

Tebi sretno s vakcinacijom, javljaj kako si :cvijece

@MunDzi i tebi sto brzi oporavak.
1
1 slika
Sungazer slika
Iskra
Habibti
Habibti
Reactions: 35088

Post Postao/la Iskra »

Nice try je napisao/la: 23 nov 2021, 21:39 Organizam je već bio u dodiru s virusom.
Ako već organizam nije stvorio antitijela šta očekivati od vakcine... sve je puno upitnika, ali ne želim više ijednom riječju da bacam sumnje na vakcine i vakcinaciju.
Od volje svima.
Nisam razumjela? Kako je organizam bio u dodiru s virusom? Bio vec inficiran?
0
Ya omry el dai wel hader :srce
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Imunitet se stice : prebolijevanjem , tj nakon infekcije organizma korona virusom i nakon vakcinacije. Mnogi ljudi su prebolovali kovid a da pri tome nisu imali simptome bolesti, zovemo ih asimptomatski bolesnici, to ne znači da njihov organizam nije razvio imunitet.
Tesko je reci koji imunitet je bolji, jaci, prirodni ( nastao nakon bolesti) ili imunitet uzrokovan djelovanjem cjepiva. Mnoge studije govore u korist prirodnog imuniteta, no zanemaruje se činjenica da se do njega dolazi na "tezi" način, dok se imunitet nakon cjepiva stice uglavnom mnogo lakše .

Svaka osoba koja ima dilemu cjepiti se ili ne, trebalo bi da se informira. Informirati se možemo na razne načine, u neposrednoj komunikaciji sa stručnim licima, koji mogu adekvatno i profesionalno odgovoriti na sva pitanja koja nekog mogu zanimati, ili informacije ljudi obično potraze na internetu. Moja preporuka je paziti sta se čita, na kojim stranicama se čita i najvažnije ko je autor testova koji se čitaju.
0
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Virusni imunolog objasnio kolika je mogućnost da se koronavirus

Virusni imunolog Ilija Brizić gostovao je u programu N1 Hrvatska i komentirao epidemiološku situaciju.

“Što se tiče novih antivirusnih lijekova, to su jako dobre vijesti i oni će sigurno puno pomoći. Ne smijemo zaboraviti i dalje, cijepljenje je naš glavni alat, jer lijekovi će pomoći velikom broju ljudi, ali za njih je bitno da se uzmu na vrijeme, a bez cjepiva i dalje nećemo moći”, rekao je Brizić.

Dodao je da će lijekovi sigurno smanjiti smrtnost od covida-19.

“U situacijama kad se zna da je neka osoba kritično, dobit će lijek i spasit će joj se život”, rekao je Brizić.

Upitan radi li se na cjepivima protiv novih varijanti koronavirusa, Brizić je rekao da je upravo to prednost mRNA cjepiva, koje se može u brzom roku prilagoditi.

“Kompanije provode testiranja za nova cjepiva protiv novih varijanti. Iako govorimo da se virus promijenio, on se zapravo nije jako promijenio, dobio je prednost da bolje inficira, ali cjepivo koje sad možete dobiti dovoljno je da pruži zaštitu i to je ono što je u ovom trenu najbitnije”, rekao je Brizić.

“Kad bi došla nova varijanta, u roku od 2-3 mjeseca može biti dostupno novo cjepivo”, dodao je.

“Vjerovatnost da se virus samouništi je vrlo mala”

Komentirao je slučaj u Japanu, gdje se piše da se delta varijanta virusa samouništila.

“Vjerojatnost da se virus samouništi je vrlo mala. Ono što je preneseno u medije su informacije koji su teorija, nema dokaza da se virus sam uništio. Dat je prevelik naglasak na tu mogućnost. To je dosta teško moguće. Ni u Japanu ne postoji dokaz, to je samo teorija koju je netko iznio. Ono što je po meni važnije, Japan je imao vrlo sporo cijepljenje u početku, a onda su ubrzali i postigli procijepljenost veću od 75 posto. Ima veliki broj ljudi koji su friško cijepljeni, a znamo da cjepivo u prvih mjesec, dva, tri štiti i od prijenosa virusa”, rekao je Brizić.

“Ono što svi vidimo, da je ovaj koronavirus vrlo uspješan, pa čak i ako procijepimo sve, on će se u nekoj mjeri širiti. Za nas je važnije da se, ako imamo veliku razinu procijepljenosti, znatno smanji broj smrtnih slučajeva, što je glavni cilj. Sve iznad 75 posto procijepljenih je odlično i ono što znamo po podacima iz Izraela, potrebno je dati booster dozu, da ljudi koji su se cijepili prije 6 mjeseci da dobiju booster dozu, kako bi smanjili sve rizike na minimum”, rekao je Brizić.
0
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Bosni i Hercegovini u protekla 24 časa registrovano je 740 novih slučajeva zaraze koronavirusom (SARS-CoV-2), a prijavljeno je 25 smrtnih ishoda od posljedica COVID-19.
0
CocoMa
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 15812

Post Postao/la CocoMa »

Opada broj zarazenih cini mi se, bilo je dana da je i preko 1000 osoba bilo +..
0
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Pitanje je, obziromda je praznik, koliko je testiranja obavljeno
0
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3170

Post Postao/la Nice try »

toxic je napisao/la: 24 nov 2021, 13:53
Nice try je napisao/la: 23 nov 2021, 21:22 Vidiš, ne znam tačno da objasnim, ali definitivno ne trčim za vakcinom. Dio moje porodice se vakcinisao samo i samo radi mogućnosti putovanja i ni zbog čega drugog. Mada su i ta ograničenja putovanja za nevakcinisane van svakog razuma jer i vakcinisani mogu nositi virus isto kao i nevakcinisani... ne razumijem bilo kakva zatvaranja granica kada je virus već u svakom kutku svijeta... jednostavno ne razumijem čemu zabrane.
Ali... veliki dio ljudi je jednostavno prisiljen da primi vakcinu, uslovljen zbog posla, putovanja i td. Vjerujem da većina ne bi trčala da primi svoju dozu da ne mora.
Čitam, pitam, slušam, sve razumijem što se tiče dejstva vakcine, bar do sad vidljivog, rizici, dobrobiti,... ali ne žurim ako još uvijek ne moram, ni radi sebe, naročito ne radi mog djeteta.
Zatim dodatni teg za ne stranu su i nuspojave koje su imali članovi moje porodice nakon primljenih vakcina. Dakle, nuspojave su bile teže nego kada smo imali koronu... ako se isto i meni desi, vjerujem da ću podleći :D
Eto, vidjećemo iduće sedmice, idem na prvu dozu pa šta bude.
Kako kažeš konfuzija. Ne zna čovjek šta bi i kako bi. Naročito ne znaš kao roditelj šta da odlučiš kada se radi o djeci... kako postupiti, da li srljati ili sve prepustiti slučaju. U svakom slučaju nisam antivakser, ali neću ni trčati grlom u jagode.
Slicno i ja mislim :oke
Iako sam u nacelu ZA vakcine, mislim da ne treba srljati s odlukom. Pratiti pricu oko toga i cekati vise podataka.
Ovde za sad nije obavezno vakcinisanje tog uzrasta od 5 do 11 godina, mada je tek pocelo, videcemo kasnije.

Tebi sretno s vakcinacijom, javljaj kako si :cvijece

@MunDzi i tebi sto brzi oporavak.
Biće uredu, imam dobar osjećaj :cvijece
1
1 slika
Nice try
Etablirani član
Etablirani član

Iskra je napisao/la: 24 nov 2021, 14:44
Nice try je napisao/la: 23 nov 2021, 21:39 Organizam je već bio u dodiru s virusom.
Ako već organizam nije stvorio antitijela šta očekivati od vakcine... sve je puno upitnika, ali ne želim više ijednom riječju da bacam sumnje na vakcine i vakcinaciju.
Od volje svima.
Pa da
Iskra je napisao/la: 24 nov 2021, 19:50 Imunitet se stice : prebolijevanjem , tj nakon infekcije organizma korona virusom i nakon vakcinacije. Mnogi ljudi su prebolovali kovid a da pri tome nisu imali simptome bolesti, zovemo ih asimptomatski bolesnici, to ne znači da njihov organizam nije razvio imunitet.
Tesko je reci koji imunitet je bolji, jaci, prirodni ( nastao nakon bolesti) ili imunitet uzrokovan djelovanjem cjepiva. Mnoge studije govore u korist prirodnog imuniteta, no zanemaruje se činjenica da se do njega dolazi na "tezi" način, dok se imunitet nakon cjepiva stice uglavnom mnogo lakše .

Svaka osoba koja ima dilemu cjepiti se ili ne, trebalo bi da se informira. Informirati se možemo na razne načine, u neposrednoj komunikaciji sa stručnim licima, koji mogu adekvatno i profesionalno odgovoriti na sva pitanja koja nekog mogu zanimati, ili informacije ljudi obično potraze na internetu. Moja preporuka je paziti sta se čita, na kojim stranicama se čita i najvažnije ko je autor testova koji se čitaju.
Sve što si napisala/prenijela/kopirala s nekog sajta ili iz vlastitog iskustva možemo i mi svi da nađemo i pročitamo.
I opet da sebi postavimo mnoga pitanja koja nam ni mnogi pametniji ljudi od struke ne mogu tačno i sa sigurnošću odgovoriti.
Tako da, ova konfuzija će trajati još dugo.
0
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Nice try je napisao/la: 25 nov 2021, 15:43
Iskra je napisao/la: 24 nov 2021, 14:44

Pa da
Iskra je napisao/la: 24 nov 2021, 19:50 Imunitet se stice : prebolijevanjem , tj nakon infekcije organizma korona virusom i nakon vakcinacije. Mnogi ljudi su prebolovali kovid a da pri tome nisu imali simptome bolesti, zovemo ih asimptomatski bolesnici, to ne znači da njihov organizam nije razvio imunitet.

Sve što si napisala/prenijela/kopirala s nekog sajta ili iz vlastitog iskustva možemo i mi svi da nađemo i pročitamo.
I opet da sebi postavimo mnoga pitanja koja nam ni mnogi pametniji ljudi od struke ne mogu tačno i sa sigurnošću odgovoriti.
Kopirala nisam nista. Napisano predstavlja minimum znanja.

I dalje be razumijem sta si htjela reći pod tim da je organizam bio u kontaktu s virusom a nije razvio imunitet tj antutuhela.

To je nemoguće
0
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Naravno i razumljivo je da su ljudi konfuzni. More informacija sa svih strana, more kontradiktornih informacija. Iznošenje stavova koji su nepotvrdjeni od strane struke, i naša vlastito subjektivno misljenje...eto haosa čije rezultate vidimo u brojkama oboljelih, umrlih.

O kovid 19 smo učili usput, istrazivali ga i shodno tome se ravnali.
Sada znamo mnogo više nego u početku, mnogo više nego juce , i to je jako dobro. Nauka radi svoj posao.
Svi mi odlučujemo kome ćemo vjerovati i kakve korake poduzeti u zaštiti svog zdravlja, čiji smo na koncu, jedini cuvari.
0
Nice try
Etablirani član
Etablirani član

Iskra je napisao/la: 25 nov 2021, 15:51
Nice try je napisao/la: 25 nov 2021, 15:43
Pa da

I dalje be razumijem sta si htjela reći pod tim da je organizam bio u kontaktu s virusom a nije razvio imunitet tj antutuhela.

To je nemoguće
Ne čitaš pažljivo.
Jesam li pisala da sam imala koronu i svi moji ukućani? Jesam.
Jesmo li razvili antitijela? Valjda jesmo :ples

Zato se dvoumim u vezi vakcinacije i imam dileme kao i svako normalan na ovom svijetu.

I, već sam napisala, ne želim više ništa da komentarišem na ovoj temi da ne bih slučajno uticala na bilo čije mišljenje.
1
1 slika
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1661

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 25 nov 2021, 15:56 Naravno i razumljivo je da su ljudi konfuzni. More informacija sa svih strana, more kontradiktornih informacija. Iznošenje stavova koji su nepotvrdjeni od strane struke, i naša vlastito subjektivno misljenje...eto haosa čije rezultate vidimo u brojkama oboljelih, umrlih.

Sada znamo mnogo više nego u početku, mnogo više nego juce , i to je jako dobro. Nauka radi svoj posao.
Svi mi odlučujemo kome ćemo vjerovati i kakve korake poduzeti u zaštiti svog zdravlja, čiji smo na koncu, jedini cuvari.
Koliko traje imunitet nakon preležanog COVID-19? Novo istraživanje [1] predviđa da će antitijela nakon zaraze trajati između 1.5 do 2. godine. Međutim, ovo se ne odnosi na sve one koji su preležali. Kod 24% osoba antitijela nisu nikako detektovana. [1/3]

Komentar našeg virologa Almir Aljović, nije rekao kad su im provjerili razinu antitijela. :ovaj
0
Zadnja izmjena: Crvena Nit, dana/u 25 nov 2021, 16:06, ukupno mijenjano 1 put.
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Nice try je napisao/la: 25 nov 2021, 15:58
Iskra je napisao/la: 25 nov 2021, 15:51

To je nemoguće
Ne čitaš pažljivo.
Jesam li pisala da sam imala koronu i svi moji ukućani? Jesam.
Jesmo li razvili antitijela? Valjda jesmo :ples

Zato se dvoumim u vezi vakcinacije i imam dileme kao i svako normalan na ovom svijetu.

I, već sam napisala, ne želim više ništa da komentarišem na ovoj temi da ne bih slučajno uticala na bilo čije mišljenje.

Nisam upratila da ste imali koronu. Ako jeste, onda niste valjda, nego ste sigurno razvili antitijela ili celijski imunitet. E sad, vrijeme trajanja antitijela...individualno je.
Ja vidis, razumijem da neko ne želi uticati ni na čije misljenje, ali kao ljekar smatram, da je dobar dio tragedije koja nas je zadesila izazvan djelovanjem ljudi , nestručnih, bez bazičnih znanja, koji su bez obzira na to uticati na mnoge koji se nisu vakcinisali.
Vakcina je dobrovoljna
Vakcina se preporučuje. -tako ja odgovorim kad me neko pita Da ili Ne. A svako neka.odluci sam za sebe.
Za ovakvo stanje krivim i struku...predugo su bili pretihi. Trebalo je raditi drugačije, objašnjavati, otklanjati dileme kod ljudi , približiti ljudima sve informacije o kovidu koje su tražili. Vjerujem da bi stanje danas bilo mnogo bolje da se to radilo.
0
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 25 nov 2021, 16:04
Iskra je napisao/la: 25 nov 2021, 15:56 Naravno i razumljivo je da su ljudi konfuzni. More informacija sa svih strana, more kontradiktornih informacija. Iznošenje stavova koji su nepotvrdjeni od strane struke, i naša vlastito subjektivno misljenje...eto haosa čije rezultate vidimo u brojkama oboljelih, umrlih.

Koliko traje imunitet nakon preležanog COVID-19? Novo istraživanje [1] predviđa da će antitijela nakon zaraze trajati između 1.5 do 2. godine. Međutim, ovo se ne odnosi na sve one koji su preležali. Kod 24% osoba antitijela nisu nikako detektovana. [1/3]

Komentar našeg virologa Almir Aljović, nije rekao kad su im provjerili razinu antitijela. :ovaj
Aaaa zaboravljaš da i pored toga postoji neszo szo se zove T ćelija.
0
Iskra
Habibti
Habibti

Post Postao/la Iskra »

I upravo su detektovane kod ljudi koji nisu razvili antitijela ( a i to je pod ? jer ne postoji jedna vrsta antitijela , a na detekciju postojanje istih utice i vrijeme testiranja naravno)
T ćelije se u krvi zadržavaju i po nekoliko godina, i čine bitan faktor memoriji naseg imunog sistema, pa je organizam.u stanju da prepozna virus ako se on opet pojavi.
1
1 slika
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1661

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 25 nov 2021, 16:12 I upravo su detektovane kod ljudi koji nisu razvili antitijela ( a i to je pod ? jer ne postoji jedna vrsta antitijela , a na detekciju postojanje istih utice i vrijeme testiranja naravno)
T ćelije se u krvi zadržavaju i po nekoliko godina, i čine bitan faktor memoriji naseg imunog sistema, pa je organizam.u stanju da prepozna virus ako se on opet pojavi.
Da, čitala sam i o tim vrstama antitijela, ali se ne mogu više sjetiti detalja.

Stanični imunitet je primaran. On je rekao da isti sporije reagira od antitijela u kontaktu sa virusom. Razumljivo da se sa staničnim imunitetom razvijaju ponovo antitijela. :ok

Nisam zaboravila stanični imunitet, pratim ja sve o covidu.
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “SARS- CoV 2....korona virus”