Miris našeg djetinjstva

Uglavnom se volimo, dok se onda bolje ne upoznamo ...
Moderator: CocoMa,
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la Čuvarkuća »

Spuštanje niz stepenište dok utroba poskakuje :keke

Jedva nađoh neku opisnu sličicu.

slika
8
7 slika 1 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la Ommadawn »

Čuvarkuća je napisao/la: 09 maj 2021, 10:09 Spuštanje niz stepenište dok utroba poskakuje :keke

Jedva nađoh neku opisnu sličicu.

slika
Da je samo utropa poskakivala...
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 699
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la grunf »

storm je napisao/la: 08 maj 2021, 11:30
Crvena Nit je napisao/la: 08 maj 2021, 11:10

A zašto su imali problema sa strujom? Interesantna sprava.
Bile su jake oscilacije u naponu elektro mreže u SFRJ tada...pa su TV prijemnici, pogotovo u ruralnim predjelima crkavali zbog toga.
Zašto pretežno u ruralnim? Jer su duge udaljenosti, pa naponi uslijed toga padaju, nestalna potrošnja, pa su trafo stanice nekad isporučivale premalo, ili previše...kasnije se to tek izreguliralo kako treba.
Uvjeren sam da ogromna vecina nikada nije cula za likove i emisije o kojima cu napisati nekoliko rijeci, bice da pripadam nekoj drugoj planeti.

Prvi televizori u Jugoslaviji pojavili su se sredinom pedesetih godina i bili su postavljeni uglavnom u izlozima radnji po velikim gradovima. Bilo je dvanaest kanala, ali samo na jednom se vidjela slika. Tako je bilo sve do pocetka sedamdesetih kada se pojavio Drugi program, a ostalih deset kanala su ostali neupotrebljeni sve do raspada SFRJ.

Programska sema nije se mijenjala decenijama. Nesto poput nacionalnih stranaka na vlasti u BiH.

Na televizorima je bilo okruglo dugme sa brojevima cijim se jednostavnim okretanjem pronalazila slika i zvuk Drugog programa.

7/11 bila je sifra za Drugi program.

13/5 bio je Prvi.

Na konvertoru se pritiskom na UHF ili VHF dugme otvarao cudesni svijet neogranicene zabave koji se sastojao od crtanog filma u 19:15, *EPP-a i Dnevnika u 19:30.

Ponedeljkom je bila domaca serija na Prvom i Indirekt sa Markom Markovicem u 19h. na Drugom programu, srijeda je bila dan sporta, cetvrtkom Kviskoteka sa Oliverom Mlakarom, petkom i subotom americki filmovi, nedeljom opet domaca serija i Nedeljno popodne iz ZG studija sa Sasom Zalepuginom, Ljerkom Fatorini i Ksenijom Urlicic, dok su iz BG studija gradjane nesvrstane Jugoslavije zabavljali Mica Orlovic i Dunja Lango.

Za Sarajevo i okolinu prikazivala se Sarajevska hronika sa pocetkom u 18h, koju je godinama uspjesno vodio Mehmed Agovic. Na radiju se emitovala kultna emisija Djerdan koju je osmisljavao i uredjivao Zoran Kapetanovic uz pomoc Envera Sadinlije.

Naravno da se televizor morao upaliti malo ranije da se zagrije, sijalice i katodne cijevi su zahtijevale beskrajnu strpljivost. Nekada su RTV mehanicari bili ljudi od ugleda, nesto poput softverskih injzinjera danas, ili narodne milicije i primjernih vojnika u JNA svojevremeno.

Umjesto daljinskog upravljaca koristila se tanka oklagija za razvijanje jufke.

Na svu srecu tada nije bilo pametnih telefona, zene se nisu bunile zbog bogomdanog izgleda i muskih dobacivanja uzrokovanih hormonima i mladelackom blesavoscu, i da ne zaboravim, kad je ljubljanski konzilij saopstavao da je stanje druga Tita bilo kriticno, i tada se moglo spavati na klupama.


*Ekonomsko propagandni program
5
5 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la storm »

grunf je napisao/la: 07 aug 2021, 12:55
storm je napisao/la: 08 maj 2021, 11:30

Bile su jake oscilacije u naponu elektro mreže u SFRJ tada...pa su TV prijemnici, pogotovo u ruralnim predjelima crkavali zbog toga.
Zašto pretežno u ruralnim? Jer su duge udaljenosti, pa naponi uslijed toga padaju, nestalna potrošnja, pa su trafo stanice nekad isporučivale premalo, ili previše...kasnije se to tek izreguliralo kako treba.
Uvjeren sam da ogromna vecina nikada nije cula za likove i emisije o kojima cu napisati nekoliko rijeci, bice da pripadam nekoj drugoj planeti.

Prvi televizori u Jugoslaviji pojavili su se sredinom pedesetih godina i bili su postavljeni uglavnom u izlozima radnji po velikim gradovima. Bilo je dvanaest kanala, ali samo na jednom se vidjela slika. Tako je bilo sve do pocetka sedamdesetih kada se pojavio Drugi program, a ostalih deset kanala su ostali neupotrebljeni sve do raspada SFRJ.

Programska sema nije se mijenjala decenijama. Nesto poput nacionalnih stranaka na vlasti u BiH.

Na televizorima je bilo okruglo dugme sa brojevima cijim se jednostavnim okretanjem pronalazila slika i zvuk Drugog programa.

7/11 bila je sifra za Drugi program.

13/5 bio je Prvi.

Na konvertoru se pritiskom na UHF ili VHF dugme otvarao cudesni svijet neogranicene zabave koji se sastojao od crtanog filma u 19:15, *EPP-a i Dnevnika u 19:30.

Ponedeljkom je bila domaca serija na Prvom i Indirekt sa Markom Markovicem u 19h. na Drugom programu, srijeda je bila dan sporta, cetvrtkom Kviskoteka sa Oliverom Mlakarom, petkom i subotom americki filmovi, nedeljom opet domaca serija i Nedeljno popodne iz ZG studija sa Sasom Zalepuginom, Ljerkom Fatorini i Ksenijom Urlicic, dok su iz BG studija gradjane nesvrstane Jugoslavije zabavljali Mica Orlovic i Dunja Lango.

Za Sarajevo i okolinu prikazivala se Sarajevska hronika sa pocetkom u 18h, koju je godinama uspjesno vodio Mehmed Agovic. Na radiju se emitovala kultna emisija Djerdan koju je osmisljavao i uredjivao Zoran Kapetanovic uz pomoc Envera Sadinlije.

Naravno da se televizor morao upaliti malo ranije da se zagrije, sijalice i katodne cijevi su zahtijevale beskrajnu strpljivost. Nekada su RTV mehanicari bili ljudi od ugleda, nesto poput softverskih injzinjera danas, ili narodne milicije i primjernih vojnika u JNA svojevremeno.

Umjesto daljinskog upravljaca koristila se tanka oklagija za razvijanje jufke.

Na svu srecu tada nije bilo pametnih telefona, zene se nisu bunile zbog bogomdanog izgleda i muskih dobacivanja uzrokovanih hormonima i mladelackom blesavoscu, i da ne zaboravim, kad je ljubljanski konzilij saopstavao da je stanje druga Tita bilo kriticno, i tada se moglo spavati na klupama.


*Ekonomsko propagandni program
Čini mi se da je bila Željka Fattorinni, no nije bitno za temu...
Ono od osamdesetih mogu potvrditi, s tim da se krajem istih, već počinju gomilati programi, prvi kablovski sistemi, pa su ubrzo trebali aparati sa barem 30 kanala...
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la Ommadawn »

Prvu kablovsku televiziju sam vidio 1988-u u Dobrinji, tad smo sestra i ja dobili malo šireg uvida u zapadnjački svijet igračaka i zabave za djecu - do tada je to bilo marginalno.

Kablovska televizija je u naš dom u BL ušla na jesen 1989 godine, sa kanalima Eurosport, Sat 1 (sat jedan), RTL i Super, koji je emitovao uglavnom muzičke spotove.

1991 dolazi i MTV i tu smo već padali u trans - bjesomučno smo se trudili da presnimimo najnovije hitove ali niti smo imali tehničke opreme niti dovoljno znanja za to. Ja sam imao jedan diktafon koji je moj otac donio početkom osamdesetih iz Iraka (marke Sanyo) i njega bih placirao pored zvučnika televizora i tako snimao. Zvuk je naravno bio loš a snimao je i sve ostale zvukove okolo. No bolje išta nego ništa, što drugi nisu imali pa sam preko noći postao popularan među rajom tako što bi me zvali da snimam na audiokasetu ono što su oni snimali videorekorderom sa MTV-a. Tako su odjednom sa mnom postali dobri i oni koji me nisu pozdravljali pa sam im to hinjski vraćao. U po snimanja neke pjesme bih znao reći “buraz, daj mi čašu vode” a jedne prilike kad je Madonna bila s pjesmom “Like a prayer” prokomentarisao sam “Jao koja pitčka” i to se kasnije dugo pričalo.

Elem kasnije ću se naučiti linijskom spajanju uređaja što je poboljšalo zvuk na kasetama i to sam praktikovao raji još dugo dugo, čak i do pojave šire upotrebe CD-pržilica, samo što sam ovaj put kopčao komp na stereo i snimao sa mp3.

Ko se sjeća Dubravke Duce Marković i njenog doprinosa muzičkom programu?

Pa Smiljka Šagolja i njegovog “izvještavanja iz Kine i kineskog zida” a da frajer nije napustio zemlju.

Pa “Dozvolite da se obratimo” nedjeljom uz obavezan partizanski film ili film gdje se propagira snaga Službe Bezbjednosti, poput filma “SB zatvara krug”.

Nerijetko zajedno s kćerkom gledam sovjetske crtane filmove “Jež u magli” i “Ždral i čaplja”.
6
1 slika 5 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 699
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la grunf »

Ommadawn je napisao/la: 07 aug 2021, 13:32 Prvu kablovsku televiziju sam vidio 1988-u u Dobrinji...
Na Dobrinji, mada nije bitno za temu, sto bi rek’o Storm.
2
1 slika 1 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 699
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la grunf »

storm je napisao/la: 07 aug 2021, 13:11 Čini mi se da je bila Željka Fattorinni, no nije bitno za temu...
Ono od osamdesetih mogu potvrditi, s tim da se krajem istih, već počinju gomilati programi, prvi kablovski sistemi, pa su ubrzo trebali aparati sa barem 30 kanala...
Odzvonilo je svih dvanaest intervala na mom telefonu sa okruglim brojcanicima…dok mi mozak(i Jax) nije javio da se vise ne snalazim medju dogadjajima i stvarima. :D
1
1 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la Čuvarkuća »

Bio je nekada do moje zgrade podrum pića "Frano Supilo" tu smo obavezno kupovali traubisodu.

Da mi je sad srknuti malo :kme

slika
3
1 slika 2 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la Heidi »

Kakvo smo smece sve jeli i pili :valja

slika

slika
4
2 slika 2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la Ommadawn »

Jedva sam se izliječio od karijesa.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la radostan dan »

slika

ja sam igrao roše i trokuta...

termini u klikeranju:
zumba
cike/cvike
bojac
petoperac/šestoperac

...i čuvene vradžbine da ti protivnik ne pogodi kliker:
a) da ti posolim
b) ispot pete kurci lete
3
3 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la vjesticanametli »

a naftas 😎
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la Max »

radostan dan je napisao/la: 11 aug 2021, 22:19 slika

ja sam igrao roše i trokuta...

termini u klikeranju:
zumba
cike/cvike
bojac
petoperac/šestoperac

...i čuvene vradžbine da ti protivnik ne pogodi kliker:
a) da ti posolim
b) ispot pete kurci lete
da dodam
šiš miš profuliš
:max
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la pink floydd »

Porculanac :oo
2
2 slika
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la pink floydd »

Ja sam jednom plako kad mi je jedan stariji popolovio kliker :ooo
3
1 slika 2 slika
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31412
Postovi: 19299
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la smajlic »

gledam bas juce u peniju, teglica puna klikera 1,50 KM
razvrstani na porculanske, staklene i one trece

a mi se borili da nabavimo nekoliko :keke
2
1 slika 1 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31412
Postovi: 19299
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Miris našeg djetinjstva

Post Postao/la smajlic »

mjesecari, to su treci :zaljub
oni su uvijek najljepsi a najmanje dostupni bili

Screenshot_20210812-111258_Chrome.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Odgovori

Natrag na “Mi o sebi, i pri sebi?”