Mitovi o SFRJ

Mog'o si na klupi spavat'....
Moderator:Fatih,Max, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la storm »

Otava je napisao/la: 29 aug 2020, 09:52
storm je napisao/la: 29 aug 2020, 09:40

Sad baš kontam, radio je i Turnšek dosta u Rusiji tada... Neftagansk.(iz sjećanja) .. Postoji taj grad?
A za Gorjupa i Pristovska sam čuo, upoznao ne...
Razumijem ja sa druge strane i vas, i jasno je, svi smo nečim i zbog nečega subjektivni...
Nema takvog grada ,a sta im je tushio :D Gorjup je bio ovdje u Moskvi do 98 radio za Kovinotehnu ...Pristovsek ima firmu Profas koja je nastala na raspadu EMO
Ili je možda bila firma takvog naziva, ne znam, daleko je to :ovaj
A da kovinotehna, kasnije sve preuzeo Merkur...
To i jest bila konekcija, kovinotehna rusija :oke
0
Avatar
Spreca
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 362
Postovi: 422
Pridružen/a: 31 jul 2020, 20:26
Lokacija: Nema gdje me nema

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Spreca »

storm je napisao/la: 29 aug 2020, 10:04
Otava je napisao/la: 29 aug 2020, 09:52

Nema takvog grada ,a sta im je tushio :D Gorjup je bio ovdje u Moskvi do 98 radio za Kovinotehnu ...Pristovsek ima firmu Profas koja je nastala na raspadu EMO
Ili je možda bila firma takvog naziva, ne znam, daleko je to :ovaj
A da kovinotehna, kasnije sve preuzeo Merkur...
To i jest bila konekcija, kovinotehna rusija :oke
Kovinotehna je radila Bolnicu u okolini Tjumeni za Gazprom u nekom manjem mjestu Nefteyugansk prakticno u jednoj borovoj shumi daleko od naseljenih mjesta i vjerovatno u to vrijeme je bila naj modernija u rus a to je otprilike bilo prije dvadesetak godina ,fine love je Kovinotehna tu uzela
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la storm »

Otava je napisao/la: 29 aug 2020, 10:25
storm je napisao/la: 29 aug 2020, 10:04

Ili je možda bila firma takvog naziva, ne znam, daleko je to :ovaj
A da kovinotehna, kasnije sve preuzeo Merkur...
To i jest bila konekcija, kovinotehna rusija :oke
Kovinotehna je radila Bolnicu u okolini Tjumeni za Gazprom u nekom manjem mjestu Nefteyugansk prakticno u jednoj borovoj shumi daleko od naseljenih mjesta i vjerovatno u to vrijeme je bila naj modernija u rus a to je otprilike bilo prije dvadesetak godina ,fine love je Kovinotehna tu uzela
Pa eto to je taj grad, mjesto... samo nisam dobro napisao :cool
0
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la carobnjak_N »

storm je napisao/la: 29 aug 2020, 09:03
carobnjak_N je napisao/la: 29 aug 2020, 08:56

Niko nije rekao da je rijec o blistavoj ekonomiji vec da omalovazavate totalno i oduzimate sve pozitivno periodu ex yu koja je dosla na drustvo sa ostatcima feudalizma. Taj narativ koji je daleko od stvarnih cinjenica i jesu skovali tipovi poput Vrdoljaka , zato ga i spominjem.
Vec sam rekao da su i tada ljudi isli na arbait ali danas je to x 10 , ekonomska migracija .
I dan današnji Arbeit je posljedica 70 godina raznih Jugoslavija...
Zašto austrijanci ne odlaze masovno na Arbeit?
Pa ni Slovenci nešto ne idu... Možda ovi iz pograničnih dijelova uz Austriju, i oni uz Italiju...
a jbg pa i to cemo sad adresirati Yu ? 30 godina poslije :oho Jugoslavija kriva za sve i sto generacije od 25god
idu u dijasporu .
A nije kriva okupacija a-u monarhije ? Nisu otomani ?
Nisu nacionalisti , sve korupcije i burzoazija u drzavnoj sluzbi ? Jok kriva Jugoslavija.
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la laga-nini »

..pa tema je SFRJ i mitologije o njoj ...a mitologije ko mitologije veze nemaju s istinom..
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

Tačno.
Možda i postoji tema o dobrim stvarima iz SFRJ.
Ovdje su mitovi.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Spreca
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 362
Postovi: 422
Pridružen/a: 31 jul 2020, 20:26
Lokacija: Nema gdje me nema

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Spreca »

carobnjak_N je napisao/la: 29 aug 2020, 12:45
storm je napisao/la: 29 aug 2020, 09:03

I dan današnji Arbeit je posljedica 70 godina raznih Jugoslavija...
Zašto austrijanci ne odlaze masovno na Arbeit?
Pa ni Slovenci nešto ne idu... Možda ovi iz pograničnih dijelova uz Austriju, i oni uz Italiju...
a jbg pa i to cemo sad adresirati Yu ? 30 godina poslije :oho Jugoslavija kriva za sve i sto generacije od 25god
idu u dijasporu .
A nije kriva okupacija a-u monarhije ? Nisu otomani ?
Nisu nacionalisti , sve korupcije i burzoazija u drzavnoj sluzbi ? Jok kriva Jugoslavija.
U svakoj drzavi ima mafije ,samo nasa mafija ima svoju drzavu....Yuga ce biti kriva sve dok se je i buduci narastaji budu sjecali jer pisat ce se nova istorija a pisat ce je novo peceni nacionalisti i da je Tito jeo djecu a da mu je specijalitet bio ochi :D
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

Pa zasto su ljudi isli na rad u inostranstvo 60-ih, 70-ih, 80-ih?
Koliko ih je samo iz moje mahale otislo 86-e, 88-e i 89-e. Zavrsilo skole, nema posla, roditelji nemaju veze da ih zaposle u ionako tad propalim firmama. Sta ocekivati? Gluhariti po ulici i ispred granapa ili da im slijedeca stanica bude Njemacka, Austrija i Svicarska. Dodju na odmor sa autima, i to dobrim autima ovamo ni biciklo nisu imali kako treba.
Sta mislis sta je mene cekalo? Taman i da je Jugoslavija opstala.
Ja sam imao dvije alternative: ili da se zaposlim u firmi koju je moj stari tek otvorio i propisam krv. Ili da idem na Zapad.
Sta bi me cekalo da sam docekao nekako kraj rata u BL? Isto. Ako ne i gore.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Spreca
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 362
Postovi: 422
Pridružen/a: 31 jul 2020, 20:26
Lokacija: Nema gdje me nema

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Spreca »

Ommadawn je napisao/la: 29 aug 2020, 19:42 Pa zasto su ljudi isli na rad u inostranstvo 60-ih, 70-ih, 80-ih?
Koliko ih je samo iz moje mahale otislo 86-e, 88-e i 89-e. Zavrsilo skole, nema posla, roditelji nemaju veze da ih zaposle u ionako tad propalim firmama. Sta ocekivati? Gluhariti po ulici i ispred granapa ili da im slijedeca stanica bude Njemacka, Austrija i Svicarska. Dodju na odmor sa autima, i to dobrim autima ovamo ni biciklo nisu imali kako treba.
Sta mislis sta je mene cekalo? Taman i da je Jugoslavija opstala.
Ja sam imao dvije alternative: ili da se zaposlim u firmi koju je moj stari tek otvorio i propisam krv. Ili da idem na Zapad.
Sta bi me cekalo da sam docekao nekako kraj rata u BL? Isto. Ako ne i gore.
Isli samci,rijetki su vodili porodicu a sad se iseljavaju cijele familije,ranije su u pecalbu isli uglavnom gradjevinari,rudari i fizicka radna snaga,sad odlaze doktori,inzenjeri itd i to zauvijek i bez povratka
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la laga-nini »

..išli su mnogi i 45 i ti godina..i to pješke.. :pusi
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

Nidje veze, majke mi...
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la laga-nini »

..ima veze itekako ako su 45 barem Hrvati zbog komunista bizali vanka krajem šesdesetih je bio egzgodus Hrvata iz Hercegovine pod paskom rankovica Hrvati iz hercegovine su najlakše dolazili do mogućnosti odlaska jer je virova da se nece Vratit i izvrši ekonomski genocid ..al ovobih zajebli i vratili se puno ko brod..i ovi sto sad odlaze vratice vec se pomalo vracaju
0
Zole
Cvijetak zanovijetak
Cvijetak zanovijetak
Reactions: 2
Postovi: 43
Pridružen/a: 01 sep 2020, 17:39

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Zole »

laga-nini je napisao/la: 29 aug 2020, 21:07 ..ima veze itekako ako su 45 barem Hrvati zbog komunista bizali vanka krajem šesdesetih je bio egzgodus Hrvata iz Hercegovine pod paskom rankovica Hrvati iz hercegovine su najlakše dolazili do mogućnosti odlaska jer je virova da se nece Vratit i izvrši ekonomski genocid ..al ovobih zajebli i vratili se puno ko brod..i ovi sto sad odlaze vratice vec se pomalo vracaju
Ajde bre...sto se ne vracate u Posavinu? Posavna je prodana. I Covic, nikada ne pominje, niti mu je izgleda stalo, da pomenu posavske Hrvate. A zasto? Pa zato sto zna da ne moze dobiti dio Posavine. Usredotocio se na propali projekat treceg entiteta. A nece ga dobiti nikad. S kim je sadio tikve, neka vidi koliko kospi moze izvaditi.

I naravno, uvek su komunisti krivi za sve. Srbima, Bosnjacima, Hrvatima, Klingoncima...samo puki pokusaji da se sakrije svoja sopstvena politicka nesposobnost i velika sposbnost za kanalisanje novca.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

Pa ne možeš reći da nisu jednim, mogao bih reći dobrim, dijelom krivi za današnje socioekonomsko stanje u bivšim republikama, danas državama.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la storm »

Zole je napisao/la: 03 sep 2020, 16:22
laga-nini je napisao/la: 29 aug 2020, 21:07 ..ima veze itekako ako su 45 barem Hrvati zbog komunista bizali vanka krajem šesdesetih je bio egzgodus Hrvata iz Hercegovine pod paskom rankovica Hrvati iz hercegovine su najlakše dolazili do mogućnosti odlaska jer je virova da se nece Vratit i izvrši ekonomski genocid ..al ovobih zajebli i vratili se puno ko brod..i ovi sto sad odlaze vratice vec se pomalo vracaju
Ajde bre...sto se ne vracate u Posavinu? Posavna je prodana. I Covic, nikada ne pominje, niti mu je izgleda stalo, da pomenu posavske Hrvate. A zasto? Pa zato sto zna da ne moze dobiti dio Posavine. Usredotocio se na propali projekat treceg entiteta. A nece ga dobiti nikad. S kim je sadio tikve, neka vidi koliko kospi moze izvaditi.

I naravno, uvek su komunisti krivi za sve. Srbima, Bosnjacima, Hrvatima, Klingoncima...samo puki pokusaji da se sakrije svoja sopstvena politicka nesposobnost i velika sposbnost za kanalisanje novca.
Nije ih Posavina nikad ni zanimala, pogotovo jer je to geografski jako uzak dio, koji uopće omogućava teritorijalni kontinuitet republike srpske, Covic jednostavno kalkulira... Dok je srpske, ima nade i za treći... Jednako je i obrnuto, podrzimo treći, mi smo sigurniji...
Prevrtljivi da ti se zgadi. Samo ne znam koji više.

I jesu komunisti krivi.
Pa kad ćete skontati, da je sve ovo samo posljedica Jugoslavije, kakva je bila?
I ono prije trideset godina, i ovo danas... I dugo ćemo se cupati još iz toga...
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Ramzess »

Covicu je bitno da ne sidje sa vlasti sad kad se nakro, kao i druga dvojica i njihove ekipe. To je jedna velika sretna porodica, nema tu politike. Nikog od njih nije briga ni za narod ni za politiku. Narod gledaju kao stado ovaca koje treba redovno sisati. I nek sisaju kad su ovce. :kava
1
1 slika
Avatar
Veca
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1973
Postovi: 1449
Pridružen/a: 31 aug 2020, 15:33
Lokacija: Sikirevci!

Re: Mitovi o SFRJ

Post Postao/la Veca »

:djed ...nemojte plaho lagat' na ovoj temi!
...poslje cu citat'! :)
0
Bice kad se sjetim :kez
Odgovori

Natrag na “Bilo jednom u Jugoslaviji”