Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Autori, djela, odlomci, citati...
Moderator: Heidi
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

U svoj ideal ja verujem. Jedino ga nisam dobro izložio, nego nevešto, početnički. Kroz deset godina, naravno, izložio bih ga bolje. A ovo ću čuvati za uspomenu.

Dostojevski, Momče

11
0
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

They had to appreciate the idea that the values of the world we inhabit and the people we surround ourselves with have a profound effect on who we are.

Malcolm Gladwell, Outliers

35
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

Nisam imao izlaza, ali sam ga morao sebi pribaviti, jer bez njega nisam mogao živjeti.

Kafka, Jastreb

12
0
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

»Još jedna stvar«, reče nepomičan, s uzdignutom trskom, »ne klatari lubanjom. Hodamo. Nema potrebe da se misli. Misli se sedeći.
Treba da kreneš i da se zaustaviš tačno u skladu sa mnom. Jesmo li se razumeli? Kao časovnik. I nemoj da se ljuljaš u hodu kao dame u šetnji.«

Giovanni Arpino, Miris zene

61
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

Zidovi su se ljuljali, žene se smejale, Kratki se smejao, a Arturo Bandini veliki pisac ponovo je bljuvao. O, kako je bljuvao! Žene će se uveče vratiti svojim kućama i pričati o tome. Taj novi momak! Da ste ga samo videli! Mrzeo sam ih, i čak sam na trenutak prestao da povraćam, samo da bih se divio pojavi najjače mržnje u mom životu.

Fante, Put za LA

53
0
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

... a do mene je dopro nostalgični dah prošlosti u dalekoj kuhinji moje mladosti, i moj otac veseo od vina dok isto tako miješa salatu u tom iščezlom vremenu. Bila je to bolna, neugodna uspomena, flešbek od koga su mi gotovo pošle suze, i duša mi se zagrcnula, jer nikada nisam želeo da budem otac, i eto mene, četiri puta otac, a pjaca Navone je bila sve dalja i dalja, kao nedostižna planeta.

John Fante, Moj pas Glupi

102
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

Tokom celog puta do Vojne škole ona je ćutala držeći ruku u mojoj. Povremeno sam osećao kako drhti. Čim smo ušli u stančić u Ulici Žozefa Granijea, nevaljala devojčica me je posadila u fotelju u dnevnoj sobi i sela mi u krilo. Nos i uši su joj bili ledeni i drhtala je toliko da nije mogla da progovori ni reči. Cvokotali su joj zubi.

Mario Vargas Ljosa, Avanture nevaljale devojčice

55
0
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Hulija je htjela da u svom sjećanju odvoji poseban kutak u koji bi smjestila trenutke vezane za taj Božić, prvi poslije njenog vjenčanja. Više nego nostalgijom za prošlošću, ti božićni dani bili su obojeni žudnjom za budućnošću čija je solidnost bila za nju van svake sumnje.

Juan Jose Millas, Priče izgubljenih preljubnika

35
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

U travi punoj rose unuka je napasala krave.

- Nije se naspavala - gledao je u nju starac, naslonjen laktom na glatko držalje sjekire.

Meša Selimović, Djevojka crvene kose

45
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la SmokingMan »

Naše razumjevanje prirode stvari je naraslo tokom vijekova i mi i dalje učimo.
Sagledavamo ponešto od misterije vremena.
Možemo da vidimo svijet bez vremena: možemo da okom uma vidimo duboku strukturu svijeta u kojem vrijeme, kakvo znamo, više ne postoji.
I počinjemo da uviđamo da smo mi vrijeme.
Mi smo taj prostor, ta čistina stvorena tragovima sjećanja u spojevima između naših nervnih ćelija.
Mi smo sjećanje. Mi smo nostalgija.
Mi čeznemo za budućnosti koja neće doći.
Čistina otvorena na taj način, sjećanjem i iščekivanjem, jeste vrijeme: ponekad izvor nespokoja, ali na kraju čudesan dar.



Poredak vremena - Karlo Roveli.

84
1
1 slika
slika
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Nije mogla znati da me ovamo dovelo nešto sasvim drugo, da je taj, njihov rat za mene sporedan, da joj je on jasno i nepopravljivo podijelio život, dok sam se ja našao u njemu s osobnim zadatkom, da ja zapravo visim u praznom prostoru između života iz kojeg me odveo onaj vlak i koji je obezvrijeđen mojim bečkim otkridem i jednog sasvim novog života koji me tek očekuje, a čije konture ne raspoznajem, koje de se tek iscrtati onda - da, vjerovao sam tada — kada saznam istinu o svom porijeklu.

Igor Štiks, Elijahova stolica

79
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

...živjeti s istinom, ne lagati ni sebi ni drugima, moguće je samo pod uvjetom da se živi bez publike. U trenutku kad netko počne pratiti ono što radimo, počinjemo se, htjeli ili ne htjeli, prilagođavati očima koje nas gledaju i ništa od onog što radimo nije više istinito. Imati publiku, znači živjeti u laži.

Kundera, Nepodnošljiva lakoća postojanja

22
0
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Kakvog ima smisla tumarati svijetom kad je svuda ista bijeda? Vjeruj mi. Ondje nema ničeg novog. Ja imam mušterije iz najudaljenijih kutaka svijeta. Nakon nekoliko pića, od svih čujem iste priče. Ljudi su posvuda isti. Ista hrana, ista voda, ista sranja.

Elif Shafak, Cetrdeset pravila ljubavi

28
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

Uvijek kupujem crvene kupaće gaćice. Nekako se sаm seЬi sviđam u crvenim kupaćim gaćicama. Dobro idu uz mој ten.

Jerome К. Jerome, TRI ČOVJEKA U ČAMCU а о psu da se i ne govori

33
1
1 slika
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Na kraju mjeseca šabana 158. godine, pustinjski vazduh bio je vrlo jasan i ljudi su gledali na zapad u potrazi za mjesecom ramazanom, koji donosi askezu i post.

Jorge Luis Borges, Univerzalna historija bescasca

40
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la medvjed23 »

One night, I'd gone to Seattle to hang out with Kurt and catch a Nirvana show at the Vogue, a popular small, dark, and dingy rock dive.

Sing Backwards and Weep, Mark Lanegan

23
0
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Citiraj rečenicu ili odlomak iz knjige

Post Postao/la Digla_da_kreči »

I wanted to look deeper into the brain for some answers. In these early experiments, I would present psychopathic and nonpsychopathic offenders with words differing in emotional content and measured their physiological responses. High emotional content words might include “rape,” “blood,” or “knife,” while low emotional content words might include “tree,” “house,” and “rock.” Trained as an experimental psychologist, I knew that high-emotion words trigger physiological responses in subjects that could be measured using sensitive laboratory equipment; would the same be true of psychopaths?

Paul Babiak&Robert Hare, Snakes in suits

27
0
Odgovori

Natrag na “Književnost”