Bosanski jezik..

Autori, djela, odlomci, citati...
Moderator: Heidi
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Bosanski jezik..

Post Postao/la laga-nini »

..znam iz yu da je službeni jezik bio srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski..republika srpska ima srpski hrvati hrvatski bošnjaci bosanski što je ok al me malo iritira što je taj bosanski srpska verzija s ijekavicom.. :dirka
2
2 slika
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la John Cleese »

Sve nabrojano je u osnovi isti jezik koji iskljucivo iz politickih razloga (nazalost opravdano, da ne bude zabune) ima cetiri razlicita imena.

Glede iritacije - samo sabura, navici ces se.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la laga-nini »

navika sam se al da je isti ne slažem se al da ga razumim slažem se..primjera radi ni slovenci ne misle tako sinoć mi sin doša na jedan dan i kupio mami mikrovalnu i danas idem pručit(gorenje) kad tamo uputa na više jezika hrvatski solo a bosanski srpski i crnogorski skupa..kunem se da govorim istinu.. :ha :ha
0
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la John Cleese »

Tvoje skorasnje, upravo opisano, iskustvo je u savrsenom skladu s onim sto sam vec napisao.

Uzgred, ljudi inace slazu drva, a misljenja katkad usaglase.
1
1 slika
Furlan
Novi behar
Novi behar
Reactions: 202
Postovi: 224
Pridružen/a: 28 jul 2020, 21:27

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la Furlan »

laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 21:07 ..znam iz yu da je službeni jezik bio srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski..republika srpska ima srpski hrvati hrvatski bošnjaci bosanski što je ok al me malo iritira što je taj bosanski srpska verzija s ijekavicom.. :dirka
Kontra je to prika, srpski je verzija bosanskog. :ooo
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 21:07 ..znam iz yu da je službeni jezik bio srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski..republika srpska ima srpski hrvati hrvatski bošnjaci bosanski što je ok al me malo iritira što je taj bosanski srpska verzija s ijekavicom.. :dirka
Naviknuti ćeš...btw i mnogo hrvata tek se navikava na hrvatski :D
3
3 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la Dina »

slika
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 21:07 ..znam iz yu da je službeni jezik bio srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski..republika srpska ima srpski hrvati hrvatski bošnjaci bosanski što je ok al me malo iritira što je taj bosanski srpska verzija s ijekavicom.. :dirka
Na zalost, u RS je na djelu negiranje bosanskog jezika, pa se ucenicima, recimo, u knjizice pise "jezik bosnjackog naroda". Pa kako se zove taj jezik bosnjackog naroda? Zaista je dosta da se Bosnjacima vise govori i ko su i sta su, da im se negira ili prisvaja sve, kao da nikad ovdje zivjeli nismo.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la laga-nini »

republika srpska ima srpski hrvati hrvatski bošnjaci bosanski što je ok(citat iz uvoda) ..poanta je u što je taj bosanski srpska verzija s ijekavicom
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 22:50 republika srpska ima srpski hrvati hrvatski bošnjaci bosanski što je ok(citat iz uvoda) ..poanta je u što je taj bosanski srpska verzija s ijekavicom
A šta ako kažemo, da su i hrvatski i srpski, varijacije bosanskog?
Po čemu ćeš ti odrediti, tj kako su se jezici formirali?
Lingvisti se slažu, da se radi o jednom jeziku (kriterij- razumijemo se, ako zanemarimo regionalne dijalekte, tipa da netko iz Stona nema blage veže šta mu je ispričao lik s periferije Čakovca :D a obojica hrvati)
Ostalo je i stvar političkog slijeda na ovim prostorima, što je tu već napisano...
3
3 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la Sarajka »

laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 21:07 ..znam iz yu da je službeni jezik bio srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski..republika srpska ima srpski hrvati hrvatski bošnjaci bosanski što je ok al me malo iritira što je taj bosanski srpska verzija s ijekavicom.. :dirka
Kako će biti srpska verzija sa ijekavicom? Bosanci/Bošnjaci u BiH nisu jedini koji svoj jezik vežu za državu u kojoj žive (Pa je tako na popisu preko 56% popisanih govorilo bosanski) a koja se zove Bosna i Hercegovina. Hrvati i Srbi govore jezike susjednih država, srpski i hrvatski. I nemaju ni jezičke ni nacionalne poveznice s BiH. I to svojom voljom. Izuzev ovih koji su se izjasnili. U tih par procenata.
0
Zadnja izmjena: Sarajka, dana/u 31 jul 2020, 23:24, ukupno mijenjano 1 put.
A sad adio :sara
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 23:53 ..ja sam na klixu bio tri puta..jednom sam baniran isti dan :ha :ha drugi put nako n pet dana ovaj zadnji put sam najvuiše izdrža i nusu mi lupnuli vječni ban nego samo do 28. ovog ...isteklo je opa..mislim da jedino na bosanskom izdrža to jest izdržali samnom malo dulje vrime..nemam pojma zašto su Bosanci tako osjetljivi valjda što su mlada nacija ko bi ga zna.. :hahaha
Sad završi polako...
a i knjigu neku pročitaj
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 01 aug 2020, 00:00 ...a da ukinemo ozbiljne teme možda i ostanem na forumu..al meni baš gušt te ozbiljne teme i razbijanje monotonije di svi puše u isti rog i ponavljaju se floskule do besvjesti..pa dok izdržim ionako banoviće poznam ko niko.. :to :hahaha
Pa donesi argument, pokaži da si u pravu...
Spika o jednoumlju ti je tanka obrana...obijesno ismijavanje, kad nemaš šta reći, još tanje ...
joj lagani :D
0
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la Insomnia »

Ma kakav argument pa frajer trola. Danas je na onoj ratnoj temi hladno preskocio odgovore i nastavio po svome
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la laga-nini »

..na što nisam da argument..aj jedan primjer...jedan i priznajem kriv sam.. :D
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 01 aug 2020, 00:05 ..na što nisam da argument..aj jedan primjer...jedan i priznajem kriv sam.. :D
Frkneš tezu, pokupljenu s nekih opskurnih mjesta, i šta bi trebalo?
Zato sam ti i napisao par postova gore, da pročitaj neki relevantan izvor...
Mrsko je ljudima odgovarati na hahaha mlada nacija hahaha, srpski sa ijekavicom hahaha...to su tvoji argumenti?
1
1 slika
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Bosanski jezik..

Post Postao/la Insomnia »

Evo na ovo npr. Uhvacen u lazi. Izignoriso.
laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 12:44 Muslimani su sveci ..zidovi ovi prostora ko da ste se ufurali u žrtve a sami niste virovali da će petokraka pucat u vas..ko sto niste rekli nije ovo nas rat kad se ravno sravnilo ko da niste rekli ovo je naša armija kad su vec debelo pucali po Slovenije a pogotovo prema Hrvatskoj ...nekad imam dojam da je vama jedino za sto nije ostala yuga i sve to kroje pod krinkom žrtve..
Pricas gluposti. Masa ljudi je odbila ici u JNA ili dezertirala iz iste u toku rata u HR. A onda je doslo ovo
Izetbegović je pozvao bosanskohercegovačke regrute i vojne obveznike da se ne odazivaju pozivima JNA na regrutaciju i mobilizaciju dok ona vrši agresiju na Hrvatsku. U julu 1991. u Bosni i Hercegovini je, zahvaljujući bošnjačko-hrvatskom dijelu Predsjedništva na čelu s Izetbegovićem, odgođeno upućivanje regruta u JNA, a u augustu je dogovoreno da se oni mogu slati samo na odsluženje vojnog roka u Bosni i Hercegovini.
Osim toga mogao bi i pokazati malo respekta i prema bosnjacima koji dadose zivote za slobodnu Hrvatsku
Tijekom Domoviskog rata poginuli su kao pripadnici Hrvatske vojske i policije 1.187 Bošnjaka, od toga 9 žena a još 80 Bošnjaka smatara se nestalima.
Kad gledas procentualno ucesce u HV prema broju stanovnika vise je Bosnjaka branilo Hr nego Hrvata
0
Odgovori

Natrag na “Književnost”