Nobelova nagrada za knjizevnost

Autori, djela, odlomci, citati...
Moderator: Heidi
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Nobelova nagrada za knjizevnost

Post Postao/la Skin »

dosta je zapetljano.
danas sam citala o svim drugim kontroverzama, mimo ovog sa handkeom sto smo mi zapamtili kao najsvjezije. kroz istoriju dodjele bilo je tu jos negatora zlocina.
nobel je u testamentu ostavio da se 50 god nakon dodijeljene nagrade ne smije otkriti ko su bili ostali nominovani..to je nesto sto takodjer uvijek uzrokuje kontroverze.


nije licni integritet, nego integritet licnosti.
1
1 slika
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Nobelova nagrada za knjizevnost

Post Postao/la Skin »

Iskra je napisao/la: 07 okt 2021, 19:34
Skin je napisao/la: 07 okt 2021, 19:25

bob dylan im je pokazao sta misli o tome..a i o njegovoj licnosti bi se dalo diskutovati je li :D
jednostavno uzmes tu lovu i ne pojavis se na dodjeli.


Meni nikad nije jasno kaoo je on dobio Nobela. Ja ne znam.ni.kako bih nazvala.njehovo stvaralaštvo. Pop poezija?
haha
nije ti ni njemu jasno :) rekao je da kad su mu javili (joj telefonom javljaju, beton!), zapitao se kako se to njegove pjesme mogu povezati sa literaturom...

ali dodijelili su mu je za:
"for having created new poetic expressions within the great American song tradition."
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nobelova nagrada za knjizevnost

Post Postao/la Iskra »

Skin je napisao/la: 07 okt 2021, 20:05
Iskra je napisao/la: 07 okt 2021, 19:34



Meni nikad nije jasno kaoo je on dobio Nobela. Ja ne znam.ni.kako bih nazvala.njehovo stvaralaštvo. Pop poezija?
haha
nije ti ni njemu jasno :) rekao je da kad su mu javili (joj telefonom javljaju, beton!), zapitao se kako se to njegove pjesme mogu povezati sa literaturom...

ali dodijelili su mu je za:
"for having created new poetic expressions within the great American song tradition."
Zanimljivo...pitam.se da li je on znao da je stvaralac novih pjesničkih izričaja :ovaj


Zamisli, zvoni ti telefon

Dobar dan, dobili ste Nobela. Haj živio!

:D
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Nobelova nagrada za knjizevnost

Post Postao/la Socrates »

Samo da postavim, čisto radi sebe.

Integritet ličnosti - uvijek biti iskren prema sebi i prema drugima i djelovati tako.

Moralni integritet - prihvatiti univerzalne moralne standarde i uvijek djelovati u skladu sa njima.

Ova prva definicija je napisana idealistički, i, kao što rekoh, dvosjekli je mač.

Druga definicija je manji dvosjekli mač.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Nobelova nagrada za knjizevnost

Post Postao/la Skin »

valjda integritet licnosti podrazumijeva moralni. mnogi su u svojim ocima iskreni prema sebi i u tome sto rade, bitno je ne ciniti lose stvari.
moze pomoci to sa univerzalnim moralnim standardima...samo da ne idemo u neku eticku raspravu po kojoj se svako zlo moze opravdati
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nobelova nagrada za knjizevnost

Post Postao/la Iskra »

U slučaju Hitler, ne.podrazumjeva. A trebalo bi inače, čak ne vidim potrebu da se to.posebmo naglasava
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Nobelova nagrada za knjizevnost

Post Postao/la Socrates »

Ja sam naveo opšte prihvaćene definicije.

Meni bode oči "uvijek biti iskren", kod integriteta ličnosti, jer ja ne smatram da je to uvijek dobra karakteristika. Recimo, neki rasista, ako je uvijek iskren, i konstantno je rasista, njegova iskrenost uopšte nije dobra stvar. Tek kad dođemo do "uvijek tako djelovati", može se postaviti milion primjedbi.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Književnost”