Ivo Andrić

Autori, djela, odlomci, citati...
Moderator: Heidi
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Ivo Andrić

Post Postao/la laga-nini »

..Ivo se je Andrić rodio u hrvatskoj obitelji Antuna Andrića, sudskoga podvornika i Katarine Pejić.. postaje i zagovornik ideje jugoslavenstva... Nakon nastanka zajedničke države Andrić se počinje identificirati sa Srbima i tu nacionalnu identifikaciju on će održati do kraja života. Skoro sav njegov opus, književna djela (osim nekoliko pripovjedaka objavljenih u ranoj mladosti i na početku književne djelatnosti) i velike romane pisao je ekavicom i srpskim jezikom (ili istočnom inačicom srpskohrvatskoga jezika). U osobnoj prepisci koristio je ćirilično pismo. Ipak godinama su se oko Andrića množile nejasnoće i kontroverze. Je li do promjene nacionalnoga identiteta došlo zbog ideoloških razloga ili zbog karijere pošto on uskoro postaje državni službenik (a potom i veleposlanik u Berlinu) Kraljevine Jugoslavije u kojoj dominira Srbija.
Kako ta kontroverzija nije riješena, dandanas ga i Hrvati i Srbi smatraju svojim piscem. Prvi jer je rođen u hrvatskoj obitelji a drugi jer je preuzeo njihov nacionalni identitet..navodno je koketirao s fašizmom tj. s musolinijem ..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ivo Andrić

Post Postao/la laga-nini »

Andrić je, poznato je, znao izvrsno meandrirati između različitih političkih opcija, između velikih oponenata, čak frontalnih neprijatelja. U mladosti stoji uz Mladu Bosnu, ubrzo nakon sarajevskog atentata jedno vrijeme provodi u zatvoru, između 1939. i 1941. je, kao diplomat Kraljevine Jugoslavije bio veleposlanik u nacističkoj Njemačkoj, za rata se držao tiho i po strani, a nakon pobjede približio komunistima. Donedavno diplomat monarhist, antikomunist, bivša desna ruka Milana Stojadinovića, čovjek koji je koncem 1941. barem na kratko pokazivao simpatije za Dražu Mihailovića, u Titovoj Jugoslaviji postaje predsjednik Društva književnika Jugoslavije, ubrzo je i kod Staljina, s njime je na velikoj paradi u Moskvi.
0
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Ivo Andrić

Post Postao/la Lana »

Kada ti laskaju i kada te hvale, budi na oprezu.
Ivo Andrić
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Ivo Andrić

Post Postao/la Heidi »

Andric me nije bogzna dotakao.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ivo Andrić

Post Postao/la Socrates »

Veliki pisac, nesumnjivo. Stilski.

Sustinski, ne znam. :ccc Selimovic je daleko bolji u tom pogledu.

Mrznja izmedju bosanskih naroda, koju je on opisivao, sto mnogi cesto spominju, nije bila nista strano ni medju ostalim evropskim (pa I svjetskim) narodima, barem u to vrijeme. Mada, i danas.... Dakle, what's the big fuckin' deal?

Kad ga citam, vidim elitistu, i ne mogu pobjeci od pitanja (ne)postojanja dobre volje u njemu.

I biografija mu je ekstremno cudna.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Ivo Andrić

Post Postao/la lejlamo »

nedavno sam opet pročitala ćupriju.
mučna i mračna. ne zbog teme, ne zbog takvog vremena, nego zbog piščevog baratanja načinima na koje sklapa rečenice i ispoljava nekakav gnjev ili štagod.
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Ivo Andrić

Post Postao/la Dina »

Ja volim "Prokletu avliju", prvi put sam je čitala kao mala i baš mi se svidjela...
I "Gospođica"...
Ćupriju sam samo jednom pročitala, radi reda....
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Odgovori

Natrag na “Književnost”