Klasici

Autori, djela, odlomci, citati...
Moderator: Heidi
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Klasici

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Ako govorimo o univerzalnim klasicima, francuski i ruski su mi bez premca. Francuzima pripada 20. stoljece gdje su osvojili 15 nobelovaca sto ni jednoj drugoj naciji nije poslo za rukom. Doduse, Nobela nije bilo u 19. stoljecu koje pripada Rusima i sigurna sam da bi osvojili mnogo vise, a ovako imaju 5.

Volim raznoliku knjizevnost te bih dodala engleske i njemacke, a opet ne mogu da zanemarim ni americke, italijanske.
Camus i njegov Stranac, onda Victor Hugo, Zola, Balzac, Voltaire, zatim Montaigne, Baudelaire, Moliere, Flaubert, Proust i mnogi drugi.

Meni je od Rusa najdrazi pisac Dostojevski, a knjiga koja me odusevila su njegovi Zapisi iz mrtvog doma.

Koje vi klasike preferirate i sta ste citali sa uzitkom?
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Klasici

Post Postao/la storm »

Emile Zola... Volim taj stil naturalizma, realizma... Kritiku građanskog društva, koju surovo opisuje... Istina, nisam ni izbliza sve od njega pročitao, jednom valjda hoću :oo
2
2 slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Klasici

Post Postao/la East_side »

Stranca imam namjeru opet da citam jer sam potpuno zaboravio o cemu se radi - prvo sto je davno bilo srednjskolsko doba, drugo sto sam je citao "na vrat na nos" xD.

Imam je kuci, stavio sam je namjerno na vidno mjesto da mi bode oci ali zaba. :face draze utakmice, muzika, igrice, filmovi... nikad se nakanit!
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Klasici

Post Postao/la East_side »

Otpočeh sinoć :d

Trebala bi biti pročitana tokom vikenda...
IMG_20201008_131103.jpg
2
2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Odgovori

Natrag na “Književnost”