Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

viklercici, cesljici, pomadice, parfemi
Moderator: CocoMa
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

Post Postao/la lejlamo »

naslov mi je ko za maturski rad :hehe ali se poenta razumije

nisam radila istraživanja :lejla , osvrnut ću se na neka moja zapažanja kao pripadnice ovog društva, ženemajkekraljce i osobe koja radi s djecom i mladima...

uticaj medija (a bezbroj ih je) je neizbježan, oni oblikuju majndset, ako ništa, dotaknu neki segment, ubace crvića i krenu nesigurnosti i kompleksi...

u predadolescenciji i adolescenciji reklame i internet influenseri utiču na djetetovu sliku o svom tijelu, a kako one bombarduju sadržajima koji idealiziraju vitkost kao i tipične slike muškog i ženskog tijela, što dovodi do razvoja negativne slike tijela kod oba spola ( jer se ne rađamo po JUSu, loggy), mada mnogo više kod djevojaka (što vidimo i po interesu i opterećenosti na ovim temama o ljepoti, tijelu, i sl. na forumima)...

i ok, reći će se, tako je to oduvijek s ljepotom (ovu riječ bih izbacila iz rječnika najradije)......jes, oduvijek je tako nekako, ALI


došli smo do toga da je bukvalno sve prirodno postalo odbojno, ono ugh eww, de malo pudera, de malo filera, de malo hijalurona, mrvu botoksina, ekstenzije, nokte i ode to...o filterima na fotografijama da ne govorim, a tek fotošop...

ali, to je pravo žensko, jelte. drži do sebe.

šta znači držati do sebe? pretpostavljam većina bi odgovorila, čista kosa, zdravo tijelo blabla, ali to prosto, u praksi nije tako....
sve više mladih djevojaka ima hijaluron u usnama (haj, makar su izmislili to umjesto silikona), nadograđenu kosu, nokte, trepavice, nacrtane obrve...to je postala osnovna higijena, a ostalo da ne nabrajam...
da ubacim i jedan random podatak istraživanja:
Prema istraživanjima Keep it Real Campaign 2013; 80% desetogodišnjih djevojčica u SAD-u je u jednomtrenutku bilo na dijeti, dok je 40% djevojčica u dobi od 9 i 10 godina pokušalo smanjiti svoju tjelesnu težinu (National Heart, Lungand Blood Institute, 2007)


kako vi percipirate ovaj problem? kako sa djecom razgovarate, jeste li i sami podložni, u manjoj ili većoj mjeri, uticaju nametnutih standarda ili ste tvrda stina?
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

Post Postao/la lejlamo »

zanimaju me i odgovori muškaraca, posebno očeva djevojčica, pričate li na te teme s njima? komentarišete li sa sinovima izgled žena, na koji način?
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

Post Postao/la Moonlight »

I sama sve češće razmišljam o ovome. Tema ti je za 10!

Još dok sam studirala (uh, to je davno bilo :mmm ) jedna komšinca, slatka kao med je bila pretjerano našminkana, nacrtana i obučena. Kao sa Pink-a, Zvezda Granda da je sišla. I jednom u tramvaju se sretnemo, ona je 4 g mladja i kaže mi Kad vidim tebe kako si priroda i lijepa, bude mi nezgodno. Pitam je zašto se tako upadljivo šminkaš i oblačiš. Kaže ona "Pa ja pratim trendove, J Lo, Beyonce i dr!".
Naravno objasnila sam joj da su one show makeri, da od toga žive, da ona treba razlikovati dnevni i noćni make-up, make-up i odjeću za školu, za izazak itd.
Nevjerovatno je koliko se mladim ženama ispire mozak dostupnim sadržajima. Po meni, osim estrade (bilo domaće ili svjetske) najveća opasnost su influenserke.
Npr meni ona Hana Hadžiavdagić nije sva svoja. Poznajem je i kroz posao i stvarno.... Bože! A koliko je mladih žena prati.
Sve na IG izgledaju vrh, a u realnosti je teško možeš prepoznati, posebno ako radi neku reklamu pa na set dođe "prirodna" tj nespremna. :ha
Često se kroz posao susrećem sa ženama koje koriste strašno teške i opasne pudere, koje probleme sa licem kriju umjesto tretiraju.
Danas im je normalnije zalijepiti vještačke trepavice ili otići na nadogradnju, umjesto da koriste maskaru. O filerima da ne govorim, ne znaš više šta je prirodno šta ne.

S druge strane se često uhvatim da i sama neke stvari razmatram ili koristim. Npr geliranje noktiju, permanent makeup obrva, solarij.... U ovim godinama žena to više radi, rekla bih, iz praktičnih razloga. Pored svih obaveza nemam vremena lakirati nokte npr svaki dan.
Lakirati možda, ali čekati da se osuši lak....no way.

Da zaključim, ok mi je koristiti neke olakšice i trikove, sve dok je to u granicama i dok nije štetno po zdravlje.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

Post Postao/la storm »

Meni je ženstveno, kad žena koristi šminku... Još bolje, kad zna dozirati...
Vidim neke, idu na posao, namazu se kao za doček nove godine...
A problematika teme, utjecaj... Golem, veći nego ikada...
Prije su bile glumice, pjevačice na full sa svim,, danas prvo imamo plastiku u ekspanziji, drugo filteri, koje cure iz susjedstva čine divama naizgled... Sve to daje osjećaj, inače lijepoj djevojci, da nije u standardu... Pogrešno naravno.
Nemam ženskog djeteta, ali kad bih imao, mislim da bi se oko toga moralo dosta više nego sa djecakom pričati...
Ne robujem trendovima... Stil si gradiš, neće te trend drastično popraviti u izgledu, pokvariti dosta lakše :oo
0
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

Post Postao/la carobnjak_N »

i ja volim našminkane žene ali često vidim, barem kod mlađih, baš kao da krajnosti uzimaju maha
totalno izvještačeno do nakaznosti
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

Post Postao/la respo »

ja to vidim kao one koje su normalno odgojene normalne obitelji normalno neko ponasanje i sl vs poremecaji kompleksi problemi u obitelji nefunkcionalne porodice neodgoj i sl
i tacno po tome se u mogu reci 90% slucajeva vidi kako se ko sminka oblaci i sl i ko je podlozan manipulaciji medija posebno ovih tipa farme influenseri i sl
0
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Uticaj medija, kozmetičkih kuća i (zlo)upotreba tehnologije u percepciji ljepote

Post Postao/la Sandeman »

Kako izgleda, šminka se počela koristiti još oko 7.000 pne, kažu da se boja na lice nanosila još dok homosapijens nije izašao iz Afrike, dakle ima tome 70-100.000 godina, ali potvrđena arheološka iskapanja dokazuju sigurno korištenje u Egiptu, znači počevši oko 3.000 pne.

A onda mediji 20. i 21. vijeka ispadoše krivi.

Vazda je ženama neko drugi kriv za ono šta same rade...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la storm »

slika
Radiosarajevo.ba
Zastrašujuće fotografije unakaženih žena u Srbiji kruže društvenim mrežama. Sve one su poslije takozvanih brazilskih estetskih zahvata dobile strašne kraste, opekotine i ožiljke koji ne prolaze. Jedna od njih za portal Nova.rs ispričala da su doživele toliki pakao da sada pravdu traže na sudu.

“Kad su nas lekari posle svega videli, kazali su nam da su opekotine kao posle požara”, počinje priču Beograđanka koja je imala veliku nesreću sa laserskim smanjivanjem nosa.

Ona je sa još četiri žene koje su prošle isto napravila Instagram stranicu na kojoj objavljuju fotografije unakažene izgorjele kože sa krastama, a sve kako bi upozorile druge.



“Sve mi smo za Olgicu Markanović saznale preko Instagrama gde je ona objavljivala snimke zahvata, ali i preko jedne naše popularne pevačke zvezde koja ju je reklamirala na društvenim mrežama. Takođe, videle smo da je Olgica pre dve godine proglašena za preduzetnicu godine.

Videle smo i snimke žena koje su pričale da su zadovoljne posle njenih tretmana, ali nijedna od nas tada nije obratila pažnju na to da su snimci zamagljeni i da su korišćeni filteri”, prisjetila se je žena za koju je ova strašna priča počela prošle jeseni.

Međutim, ispostavilo se, kako kaže, da su te navodne preporuke – sasvim pogrešne. Umjesto da radi lasersko smanjivanje nosa kao što je objašnjavala na Instagramu, Olgica Markanović je, kako je kazala sagovornica portala Nova.rs., radila tretman plazma pjenom.



“Problem je što prema zakonu u Srbiji taj zahvat može da radi samo lekar ili medicinsko osoblje, i to u specijalizovanoj ustanovi. Mi smo tek posle saznale da ona uopšte nije lekar, kako se predstavljala. Problem je i što je ona obučavala druge da rade taj ‘tretman'”.

Ova Beograđanka kaže i da se tretman plazma pjenom radi na par milimetara razmaka i da mora da ga radi stručnjak, baš da ne bilo neželjenih posljedica.

“Ne skida se ceo epiderm, ne skidaju se četiri sloja kože kao što je ona svima nama radila. Dakle, ja sam otišla na lasersko smanjivanje nosa i platila tretman oko 1.700 evra. Cena tretmana kod nje je inače okvirno 1.000-2.000 evra. A dobila sam sprženo lice, ožiljke koji će mi ostati.”

Priča da je već tokom samog tretmana bilo jasno da nešto nije u redu, ali ona nije bila sasvim svjesna toga.



“Bolelo je kao đavo, a oporavak je bio još gori. I dan-danas se oporavljam jer taj atrofirani ožiljak i dalje boli. A odmah nakon tretmana, kad su spale kraste, videla sam da su ostali ožiljci. Na sve to, ona je kazala da treba da dođem na korekciju. I nakon te korekcije, kad su spale kraste za 15 dana, ožiljak je bio još veći.

Nakon toga sam se obratila advokatu i sudskom veštaku. I on i dermatolog su rekli za mene i druge žene da smo prošle kao kroz požar. Ona nam je trajno uništila epiderm toliko da ćemo biti sklone kanceru jer naša koža na tom delu više nema zaštiti sloj. Ti ožiljci će nam biti vidljivi do kraja života i mogu da se saniraju samo 70 odsto.”

Ova Beograđanka kaže da im se i druge oštećene žene javljaju iz sata u sat i takođe podnose tužbe, i iz Beograda i iz Banja Luke, budući da Olgica Markanović radi i dalje u oba grada.



Nakon ovih navoda novinari portala Nova.rs pitali su Olgicu Markanović šta kaže na optužbe.

“Ovih dana trpimo sajber nasilje od dotičnih osoba koje su čupale i odvaljivale sebi rane. Njih je šest, a sve ostale su konstruirane priče. Naši zahvati nemaju opasne posledice, mi imamo divna iskustva i svi koji poštuju proces oporavka, tokom kog postoji neki vid rane, svaki vid degradacije nečeg divnog će biti predočen nadležnim službama, pošto se vodi antikampanja bez argumentovanih i izmišljenih i konstruiranih reči našeg lika i dela.

Verujemo u naše institucije, i RS-a i Republike Srbije, da se ovakvim ljudima stane na kraj da bi ljudi saznali pravu istinu koju ćemo i objaviti nakon svega.

Ne želimo da pridajemo pažnju dotičnoj osobi koja želi da nas ucenjuje, šalje pretnje, uznemirava normalne ljude tokom procesa i širu javnost”, navela je Olgica Markanović u svom odgovoru.
3
3 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la Ommadawn »

Najljepša je prirodna ljepota.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la storm »

Ja i nemam nešto protiv tih korekcija. Ako pomognu ljudima, da se bolje osjećaju, zbog samopouzdanja, zašto ne?
Ali što je neka mjera, i estetika jako upitna kod većine... Ide ono "haj kad praviš, de ne štedi" :valja
A pošto je to i financijski, u pravilu popriličan zalogaj, često se ide daj šta daš... Eto i rezultati gore...
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la Ommadawn »

Ima ljudi koji se rode sa tim nekim hajmo reći deformacijama. Takvi se rijetko kad operišu, nauče se živjeti sa tim. I ako izaberu hirurški zahvat - obično to odradi pravi hirurg.

Ja sam 100% siguran da nijedna od ovih djevojaka nije imala ama baš nikakve potrebe za bilo kakvom korekcijom.
A za bolji duševni osjećaj se ide psihologu.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 04 mar 2021, 06:10 Ima ljudi koji se rode sa tim nekim hajmo reći deformacijama. Takvi se rijetko kad operišu, nauče se živjeti sa tim. I ako izaberu hirurški zahvat - obično to odradi pravi hirurg.

Ja sam 100% siguran da nijedna od ovih djevojaka nije imala ama baš nikakve potrebe za bilo kakvom korekcijom.
A za bolji duševni osjećaj se ide psihologu.
Ja se slažem šta pišeš, ali eto ljudi...
A opet muškarci tu imamo jedan pogled na problematiku, žene drugi... Plus sva ta industrija medija, sve to ima utjecaja.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la Ommadawn »

Medija i ništa drugo.
Kad vidim žensko sa onim nacrtanim obrvama, tonu šminke, usnama ko gumeni čamac, sise ko lubenice, struk ko tanak a guzica da može nosit gajbu pive na njoj - ja biciklo na nju ne bih naslonio.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la Heidi »

Plazma pjena :sok :ccc
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la Iskra »

Dermatologija je grana medicine, tretmani koze kao organa su takodjer medicinski zahvati. I tacka.

Lude zene
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la Ommadawn »

Prije nekoliko godina gledam na tv-u, jedan lik sjedi i plače. Htio da produži dužinu svog penisa. Tokom te operacije neki se živac oštetio i lik više ne može erektirati.
Pitaju ga koliki mu je bio. 15 cm. Koliki je htio da mu bude? 22 cm.
Kontam se u sebi “pa sad gledaj da nekako dođeš do tih 22 cm, yebo ti svoju mater blentavu”.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Banjalučanke i Beograđanke unakažene u salonu ljepote: Mi smo žrtve!

Post Postao/la Dina »

Donekle mogu shvatiti, pogotovo kada se radi o mlađim i nezrelim osobama... Društvo, mediji, vrše veliki pritisak i postavljaju nerealne standarde ljepote...
Mislim da to kod ljudi ode predaleko jer nemaju nikakav balans u životu, pa su onda spremni rizikovati zdravlje za dodatne cm :face

Žene su posebno pogođene...
Gledam svaki dan djevojke kojima je vrhunac razgovora oponašanje reality gluposti, drama sa sapunica, a top motivacija prodati se što bolje u životu :tugi
Što je najžalosnije, ofucale su se poprilično rano...
I sada drama depresija, sta ce, kud ce :zbunj

Skoro me jedna pocela tusiti, jedva znam djevojku, a ona se otvorila to suze, aman...
I baš mene uhvatila gnjaviti :face
Na kraju sam joj lijepo rekla da sebi nađe neki hobi, zanimaciju, da uradi nesto, promijeni... I da mene popusti :keke
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Odgovori

Natrag na “Ljepota”