Kartografija

Nauka, dostignuća i otkrića
Moderator: Socrates
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Kartografija

Post Postao/la respo »

Kartografija je djelatnost koja se bavi prikupljanjem, preradom, pohranjivanjem i upotrebom prostornih informacija, te posebno njihovom vizualizacijom kartografskim prikazom. Pri tome se prostornom informacijom smatra svaki navod, kojemu uz iskaz o značenju objekta pripada i položajna određenost u datom sustavu.


Ilustrirana karta.
Kartografija je disciplina koja se bavi zasnivanjem, izradom, promicanjem, i proučavanjem karata.

Kartografija je staro umijeće, vještina, struka, ali riječ kartografija prvi se put pojavljuje uz riječi geografija i horografija izgravirana na jednom geodetskom instrumentu iz 1576. godine. Kao pojam za znanstvenu djelatnost prvi ju je upotrebio povjesničar geografije M. F. Desantarem 1839. godine. Kartografija je sve do 19. st. bila gotovo isključivo u okrilju geografije, jer su geografska otkrića bila poticaji za razvoj. Od 15. st. pravi poticaj dolazi od matematike, osobito za teoriju kartografskih projekcija. Idući poticaj je od strane geodezije kao primijenjene matematičke discipline, osobito kao geodetska osnova teorije izohipsi. U geodeziji je kartografski prikaz krajnji rezultat rada.

Kartografija se od geografije i geodezije razlikuje po objektu istraživanja. Objekt istraživanja geografije je izgled, sadržaj i značenje pojedinih dijelova površine Zemlje. Objekt istraživanja geodezije je izmjera Zemlje. Objekt istraživanja kartografije je pretvorba prostorne stvarnosti u grafički prikaz u ravnini. To znači da su objekt istraživanja kartografije pronalaženje najprikladnije kartografike i vrste kartografskog prikaza, kako bi taj prikaz ili znakovni model određenih vanjskih i unutrašnjih obilježja prostorno vezanih i položajno određenih objekata bio takav da kod korisnika može izazvati što bolju predodžbu prostorne stvarnosti.

ovo je ukratko definicija sa wikipedie


posto sam aktivno radio na mapama to je mnogo vise od crtanja puteva i objekata
izrada mapa posebno za navigacije je toliko slozeno da osim obicnih puteva tu imas i nadmorsku visinu i svasta jos nesto sto se na klasicnim kartama bas i ne vidi niti crta
naravno zavisno od navigacije do navigacije

sto se tice mapa koje sam ja radio uglavnom se odnosi na sarajevo i okolinu mada i ostali dijelovi bih imaju ucesce u mom radu i kad koristite navigaciju kroz bih sigurno bar jedan mali dio koristite ono sto sam ja radio
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kartografija

Post Postao/la storm »

Zanimljivo...
Da budem iskren, ja sam mislio, da ove danas karte, rade sateliti sa snimanjem, pa se poslije putem nekog softvera obradi, složi...
Bilo bi super da malo detaljnije opises svoj rad, baš bi me zanimalo :cool
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Kartografija

Post Postao/la respo »

pa imas i to sa satelitima al imas i ono bukvalno crtanje mapa na osnovu tih slika kao neki layers ili kako se to vec kod nas zove
doduse to sto sam ja radio je bilo prije 10 i vise godina pa je to bilo vise ono fino uredjivanje mapa pa zatim ucrtavanje zgrada ulicica jednosmjerna dvosmjerna zatim ima tu jos dodataka kao sto su kamere pjesacki puteljci i sl
al sve ostalo je kasnije lako jer podlogu imas i kasnije samo azuriras dodas ulicu ako je napravljena ili je obrises ako je nema vise i sl
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kartografija

Post Postao/la storm »

respo je napisao/la: 03 aug 2020, 09:33 pa imas i to sa satelitima al imas i ono bukvalno crtanje mapa na osnovu tih slika kao neki layers ili kako se to vec kod nas zove
doduse to sto sam ja radio je bilo prije 10 i vise godina pa je to bilo vise ono fino uredjivanje mapa pa zatim ucrtavanje zgrada ulicica jednosmjerna dvosmjerna zatim ima tu jos dodataka kao sto su kamere pjesacki puteljci i sl
al sve ostalo je kasnije lako jer podlogu imas i kasnije samo azuriras dodas ulicu ako je napravljena ili je obrises ako je nema vise i sl
Da, baš to kontam sada, mapa kao mapa može u osnovi satelitom, no ima detalja, koje zasad samo na terenu čovjek može dopuniti...
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Kartografija

Post Postao/la respo »

ako hoces samo kartu dovoljan je satelitski snimak i to je to jer tebi ne treba nista drugo
dok za recimo navigaciju itekako je potrebno sta je na karti i to mora biti nacrtano u programu da bi sama navigacija prepoznala cestu inace si na "nicijoj zemlji"
vjerovatno si vidio kad upalis navigaciju koja nema karti pa si u sredini nicega
doduse tu se jos "usaglasava" sa koordinatama pa znas da si na pravom mjestu al ne znas kuda i nemas navodjenje
0
Odgovori

Natrag na “Nauka”