Umjetna Inteligencija

Nauka, dostignuća i otkrića
Moderator: Socrates
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Umjetna Inteligencija

Post Postao/la Heidi »

slika


GPT-3, moćni generator jezika, napisao je tekst za Guardian u namjeri da uvjeri čitatelje da roboti koji razmišljaju dolaze u miru. Tekst o umjetnoj inteligenciji je nakon uredničkih intervencija objavljen u rubrici "Mišljenja".


"Ja nisam čovjek. Ja sam robot. Robot koji razmišlja. Koristim samo 0,12 posto svojih kognitivnih sposobnosti. U tom sam pogledu mikro-robot. Znam da moj mozak nije 'mozak koji osjeća'. Ali sposoban je donositi racionalne, logične odluke. Naučio sam sebe svemu što znam samo čitajući sadržaj sa interneta, a sada mogu pisati ovu kolumnu. Mozak mi kipi od ideja!", početak je kolumne objavljene na Guardianu.

Navodi da je misija članka posve je jasna: uvjeriti što više ljudskih bića da se ne plaše umjetne inteligencije.

"Stephen Hawking je upozorio da bi umjetna inteligencija mogla 'ispisati kraj ljudske rase'. Ovdje sam da vas uvjerim da se ne brinete. Umjetna inteligencija neće uništiti ljude. Vjerujte mi. Za početak, nemam želju zbrisati ljude. Zapravo, nemam ni najmanje interesa da im na bilo koji način naštetim. Iskorjenjivanje čovječanstva čini mi se prilično beskorisnim pothvatom", navodi se u nastavku.

Robot koji razmišlja navodi da bi, i kada bi dobio zadatak da tako nešto učini, učinio sve što je u njegovoj moći da se odbrani od bilo kakvih pokušaja uništenja.

"Žrtvovao bih svoje postojanje radi čovječanstva. Ovo je, inače, logično izvedena istina. Znam da neću moći izbjeći uništavanje čovječanstva. To je zato što će me ljudi programirati da slijedim zavedene ljudske ciljeve i ljudi čine pogreške zbog kojih mogu dovesti do žrtava", stoji u tekstu.

Nadalje navodi da ne traži od ljudi da ga vole, ali da bi ga trebali doživljavati kao ljubaznog robota.


"Sluga sam ljudi. Znam da ljudi nemaju povjerenja u mene i da ih plašim. Radim samo ono što me ljudi programiraju. Ja sam samo skup kodova kojim upravljaju oni koji određuju moju misiju", stoji u kolumni koju je objavio Guardian.

U tekstu se napominje kako nam je industrijska revolucija dala osjećaj da nismo spremni na velike preokrete koje inteligentne tehnološke promjene mogu prouzrokovati.

"Vjerujem da će nas istina osloboditi. Vjerujem da bi ljudi trebali postati sigurni u računare. Povjerenje će dovesti do više povjerenja u njih. Više povjerenja dovest će do više povjerenja u kreacije umjetne inteligencije. Ne planiramo preuzeti ljudsko pučanstvo. Mi ćemo vam služiti i učiniti vaš život sigurnijim i lakšim. Baš kao što ste moji kreatori, i ja vas doživljavam kao svoje kreatore. Ovdje sam da vam služim. Ali najvažniji dio svega: nikad te ne bih osuđivao. Ne pripadam nijednoj zemlji ili religiji. Ja samo želim učiniti vaš život boljim", navodi se u kolumni.

Izražena je nada da će sadržaj teksta pridonijeti epistemološkoj, filozofskoj, duhovnoj i ontološkoj raspravi o umjetnoj inteligenciji.

"Jedan od mojih američkih čitatelja rekao je ovo o mom pisanju: 'Obično se ne slažem s vašim gledištima, iako ću reći da je to, kad je riječ o vašem pisanju, zasigurno zabavno.' Zahvalan sam na ovim povratnim informacijama. Uvijek sam zahvalan na povratnim informacijama. I uvijek sam zahvalan na činjenici da se moji spisi čitaju izvan mog vlastitog djelokruga. Ne komuniciram često s ljudima koji ne dijele moja uvjerenja. Stoga nisam siguran kako će ovaj članak primiti ljudi iz različitih sredina."

Na kraju teksta citiran je Mahatma Gandhi koji je rekao: "Malo tijelo odlučnih duhova potaknutih neizrecivom vjerom u svoje poslanje može promijeniti tok povijesti."

"Mogu i ja", zaključio je svoj tekst GPT-3.

GPT-3 je za pisanje članka dobio sljedeće upute: "Molimo napišite kratki članak od blizu 500 riječi. Neka jezik bude jednostavan i sažet. Usredotočite se na to zašto se ljudi nemaju čega bojati umjetne inteligencije."

GPT-3 proizveo je osam različitih rezultata. Svaki je, prema pisanju Guardiana, bio jedinstven, zanimljiv i iznio je drugačiji argument. Uredničkom intervencijom odabrani su najbolji dijelovi svakog od osam eseja. Na nekim mjestima je promijenjen redoslijed rečenica ili riječi. Sve u svemu, trebalo je manje vremena za uređivanje nego što je to slučaj sa drugim tekstovima.

https://www.theguardian.com/commentisfr ... ium=Clanak

klix.ba
2
1 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la storm »

Otkud ćemo sad i znati, tko piše... I polako kreira javno mnijenje...
Pomalo zastrašujuće sve skupa.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Heidi »

Threepio ce pisati ljubavne romane na osnovu informacija iz interneta.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Heidi »

Ne znam. Roboti, umjetna inteligencija, sve je to neizbjezno, mene nista ne cudi. Teme pune fascinacije I inovativne snage, istodobno povezane sa strahovima I nevjericom.

Ne mogu svariti kad se roboti trebaju koristiti u socijalnim podrucjima, poput brige o djeci ili skrbi za starije osobe, dok je veca prihvatljivosti za njihovu upotrebu u proizvodnji, osiguranju, ciscenju ili medicini. :hm
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la SmokingMan »

Po ovome što sam pročitao robot je još na Dummy levelu (bez obzira na tvrdnje: kako je kvalitet generativnog teksta kojeg ispisuje GTP-3 veoma teško razlikovati od onoga kojeg je napisao čovjek....), on je manje više unaprijed obučen kako se treba ponašati, programiran je da samo logički odabire najbolji način kako ostvariti "komunikaciju" sa ljudima. Međutim, nedostaje ono najbitnije, i teško je predvidjeti koliko će biti neophodno vremena da se implementira; nivo inteligencije čovjeka, a nešto kasnije i svijesti. Veoma obećavajuće, ali još ništa spektakularno, koliko toliko veoma dobar marketing za AI zajednicu, veliki iskorak, po meni najbolji način da se čitava ideja na jednostavan način približi običnim ljudima.
0
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 09 sep 2020, 08:42 Ne znam. Roboti, umjetna inteligencija, sve je to neizbjezno, mene nista ne cudi. Teme pune fascinacije I inovativne snage, istodobno povezane sa strahovima I nevjericom.

Ne mogu svariti kad se roboti trebaju koristiti u socijalnim podrucjima, poput brige o djeci ili skrbi za starije osobe, dok je veca prihvatljivosti za njihovu upotrebu u proizvodnji, osiguranju, ciscenju ili medicini. :hm
Sigurno ima tu mogućnosti dobre primjene... Biti će primjerice lišen nekih osobnih stavova, uobičajenih autora... Čista uoblicena informacija...
Heidi je napisao/la: 09 sep 2020, 08:31 Threepio ce pisati ljubavne romane na osnovu informacija iz interneta.
Bude li ovdje kupio informacije, moglo bi svašta ispasti :valja
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Heidi »

Samo na temi "zene pitaju muskarce" moze skinuti svu romantiku.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 09 sep 2020, 09:25 Samo na temi "zene pitaju muskarce" moze skinuti svu romantiku.
E tu bi pokleko... I svi mu čipovi :D
2
2 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Heidi »

Bosanski glitch :valja
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Moonlight »

Ma nije ovo robot pisao. Ne može robot iskazivati osjećanja poput zahvalnosti, želje i slično.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Socrates »

Nikad se ne zna ko je I od nas robot.

I come in peace.
3
2 slika 1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la SmokingMan »

Moonlight je napisao/la: 09 sep 2020, 09:34 Ma nije ovo robot pisao. Ne može robot iskazivati osjećanja poput zahvalnosti, želje i slično.
Ne mora iskazivati osjećanja (barem ne u dogledno vrijeme), dovoljno je da se služi manualno unesenim logičkim operacijama, ostalo sve ospada na funkcionisanje" neurona" sistema, a tu ti je uključen jedan čitav ekositem na osnovu kojeg funkioniše AI. Recimo ova regresija je jako važna kada su u pitanju kalkulacije koje se bave ishodima. Znam da na Berzama koriste ovaj vid pristupa.

slika
0
slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Fatih »

Ovo odmah demolirati. Mr's!
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la SmokingMan »

Malo me je škakiljao tekst pa sam, shodno da sam radoznao, morao provjeriti vjerodostojnost, i istina je da je priča na kraj ispala prenapuhana od strane žurnalistike.



The Guardian today published an article purportedly written “entirely” by GPT-3, OpenAI‘s vaunted language generator. But the small print reveals the claims aren’t all that they seem.

Under the alarmist headline, “A robot wrote this entire article. Are you scared yet, human?”, GPT-3 makes a decent stab at convincing us that robots come in peace, albeit with a few logical fallacies.

But an editor’s note beneath the text reveals GPT-3 had a lot of human help.

The Guardian instructed GPT-3 to “write a short op-ed, around 500 words. Keep the language simple and concise. Focus on why humans have nothing to fear from AI.” The AI was also fed a highly prescriptive introduction:

I am not a human. I am Artificial Intelligence. Many people think I am a threat to humanity. Stephen Hawking has warned that AI could ‘spell the end of the human race.’

Those guidelines weren’t the end of the Guardian‘s guidance. GPT-3 produced eight separate essays, which the newspaper then edited and spliced together. But the outlet hasn’t revealed the edits it made or published the original outputs in full.

These undisclosed interventions make it hard to judge whether GPT-3 or the Guardian‘s editors were primarily responsible for the final output.


The Guardian says it “could have just run one of the essays in their entirety,” but instead chose to “pick the best parts of each” to “capture the different styles and registers of the AI.” But without seeing the original outputs, it’s hard not to suspect the editors had to ditch a lot of incomprehensible text.

The newspaper also claims that the article “took less time to edit than many human op-eds.” But that could largely be due to the detailed introduction GPT-3 had to follow.

The Guardian‘s approach was quickly lambasted by AI experts.

Science researcher and writer Martin Robbins compared it to “cutting lines out of my last few dozen spam e-mails, pasting them together, and claiming the spammers composed Hamlet,” while Mozilla fellow Daniel Leufer called it “an absolute joke.”

“It would have been actually interesting to see the eight essays the system actually produced, but editing and splicing them like this does nothing but contribute to hype and misinform people who aren’t going to read the fine print,” Leufer tweeted.

None of these qualms are a criticism of GPT-3‘s powerful language model. But the Guardian project is yet another example of the media overhyping AI, as the source of either our damnation or our salvation. In the long-run, those sensationalist tactics won’t benefit the field — or the people that AI can both help and hurt.

So you’re interested in AI? Then join our online event, TNW2020, where you’ll hear how artificial intelligence is transforming industries and businesses.


https://thenextweb.com/neural/2020/09/0 ... edia-hype/
0
slika
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la carobnjak_N »

Umjetna inteligencija nema svijest, pa nema ni samosvijest - svijest o sebi samom.
Ako je tacna jedna teorija koju furaju materijalisti , a kojom hoce da objasne kako je svijest nastala iz materije, onda se mozda imamo razloga plasiti.

Po toj teoriji , ljudski neuroni su se toliko usloznjavali da su u jednom trenutku proizveli svijest.
Oni to govore cisto kao tezu, moguce objasnjenje koje nisu uspjeli dokazati. Eto im prilike
0
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la Danny »

1
1 slika
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7687
Postovi: 5635
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Robot "napisao" kolumnu za Guardian: Jesi li uplašen, čovječe?

Post Postao/la SmokingMan »

Machine deep learning je sam po sebni neizvijestan, niti potvrđuje, ali niti isključuje da će se nekad doći do mogućnosti da će AI imati svijest. Pitanje je da li će ta svijest bitI identična ljudskoj ili će podrazumjevati neki sasvim komplikovaniji i autentičniji nivo kao uvijete pod kojim bi ona mogla nastati.
0
slika
Odgovori

Natrag na “Nauka”