Genetika

Nauka, dostignuća i otkrića
Moderator: Socrates
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika

Post Postao/la Iskra »

Mozda ce vam.biti zanimljivo procitati


Šta je DNK analiza i kako se vrsi dokazivanje srodnosti ( ocinstva, majcinstva) na osnovu testiranja genetickog materijala


Sva živa bića svoj genetički materijal nose u obliku DNK. Najvažniju ulogu koju DNK ima jeste prenos genetičkih informacija sa jedne na drugu generaciju.

DNK analiza ili genetičko testiranje je tehnika kojom se vrši identifikacija između individua iste vrste koristeći se uzorcima njihovog genetičkog materijala.

DNK analizom može da se ustanovi da li neko tkivo potiče od određene osobe. Svaki čovek ima 30.000 gena, u dve kopije. Jednu kopiju gena osoba nasleđuje od oca, drugu od majke.

Izuzev jednojajčanih blizanaca, na svetu ne postoje dve osobe sa identičnim DNK profilom.

Neophodan uslov za potvrdu očinstva jeste da dete ima polovinu genetičkog materijala od oca, a to se utvrđuje upravo zahvaljujući DNK analizi.

Inače, na osnovu DNK uzorka može se sprovesti oko nekoliko hiljada različitih testova.


DNK analiza je jednostavna i bezbolna tehnika.


Biološki uzorak neophodan za DNK analizu se uzima sa unutrašnje strane obraza deteta i oca. Epitel sa unutrašnje strane obraza se uzima protrljavanjem sterilnog štapića na čijem vrhu se nalazi vata.

Izvor za uzimanje DNK materijala može biti dlaka sa glave ili kap krvi. Do biološkog uzorka oca se može doći uz pomoć njegove četkice za zube, žvake, opuška od cigarete itd.

Pre pojave DNK analize, za utvrđivanje očinstva se koristio metod upoređivanja krvnih grupa, ali to nikada nije bilo precizno i tačno.

Da li se DNK analiza može uraditi i pre rođenja deteta

DNK analiza za utvrđivanje očinstva se može uraditi i pre nego što dete dođe na ovaj svet. U tom slučaju se radi prenetalni test za utvrđivanje očinstva.

Ginekolog uzima uzorak nerođenog deteta (horion, plodova voda, krv iz pupčanika) i na osnovu tog uzorka sprovodi testiranje. Naravno, obavezno se uzima i biološki uzorak oca.

Horion se može uzeti između 10. i 12. nedelje trudnoće, a plodova voda i krv iz pupčanika posle 15. nedelje.

Zahvaljujući naprednoj tehnologiji, postoji i neinvazivni test za utvrđivanje očinstva. U tom slučaju se uzima uzorak majčine krvi. Prenetalni neinvazivni test analizira slobodni DNK fetusa koji se u majčinoj krvi nalazi već u 8. nedelji trudnoće.

U slučaju pobačaja, moguće je na osnovu abortivnog materijala uraditi DNK testiranje.

Da li se DNK analiza može uraditi posthumno

Posthumno se može uraditi DNK analiza ali treba uzeti u obzir činjenicu da se u tu svthu može iskoristiti samo dobro očuvani genetski materijal. Ukoliko nije dobro očuvan,  genetski materijal može da propadne u roku od pola sata.

U slučaju posthumne DNK analize se vrši ekshumacija kostiju ili se uzima biološki trag preminule osobe sa čaše iz koje je pila, sa češlja i sl.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Genetika

Post Postao/la storm »

Zanimljivo mi je bilo oduvijek...koliko informacija o čovjeku, na tako naizgled beznačajnim stvarima...Na čaši iz koje si pio recimo.
Čitao sam nešto i o budućnosti genetike...navodno bi se radilo na genu fetusa, eliminirale sve sklonosti kroničnim bolestima, sklonosti porocima...na prvu se čuje kao generacija superljudi.
Ali ostaje upitno veliko moralno pitanje, a prvo, tko će biti ti ljudi?
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Genetika

Post Postao/la Hannibal »

a yebes taj zivot bez poroka haha
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Genetika

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 01 dec 2020, 20:27 a yebes taj zivot bez poroka haha
Mogao si biti fin :oo
Ne zachatavaj, nego, ima li genetskog materijala u zubima?
Imamo li zubalo nasljedno, kvalitet, raspored?
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Genetika

Post Postao/la Hannibal »

storm je napisao/la: 01 dec 2020, 20:42
Hannibal je napisao/la: 01 dec 2020, 20:27 a yebes taj zivot bez poroka haha
Mogao si biti fin :oo
Ne zachatavaj, nego, ima li genetskog materijala u zubima?
Imamo li zubalo nasljedno, kvalitet, raspored?
ahaa karijes i parodontopatija su izmedju ostalog i genecki uzrokovani
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika

Post Postao/la Iskra »

Hannibal je napisao/la: 01 dec 2020, 20:47
storm je napisao/la: 01 dec 2020, 20:42

Mogao si biti fin :oo
Ne zachatavaj, nego, ima li genetskog materijala u zubima?
Imamo li zubalo nasljedno, kvalitet, raspored?
ahaa karijes i parodontopatija su izmedju ostalog i genecki uzrokovani
Ovako to trebas.

"Paradentoza vrlo često ima genetsku potporu, a uglavnom je nije moguće u potpunosti izlečiti. To znači da se desni ne mogu potpuno oporaviti i vratiti u početno stanje, ali postoje faze koje usporavaju paradentozu."
2
2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Genetika

Post Postao/la Hannibal »

Iskra je napisao/la: 01 dec 2020, 21:01
Hannibal je napisao/la: 01 dec 2020, 20:47

ahaa karijes i parodontopatija su izmedju ostalog i genecki uzrokovani
Ovako to trebas.

"Paradentoza vrlo često ima genetsku potporu, a uglavnom je nije moguće u potpunosti izlečiti. To znači da se desni ne mogu potpuno oporaviti i vratiti u početno stanje, ali postoje faze koje usporavaju paradentozu."
a mrsko mi da trazim te stvari po netu. da je neka glupost ne bi mi bilo mrsko
2
2 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Genetika

Post Postao/la R4IN »

Mi smo se podjelili sestra ista stara svjetla put plave oci i kosa, a ja ko stari taman ten crn smedje/zelene oci..znaci ne licimo nikako :oo
0
Zadnja izmjena: R4IN, dana/u 02 dec 2020, 00:55, ukupno mijenjano 1 put.
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Genetika

Post Postao/la R4IN »

Ispade vise gena imaju zivotinje od ljudi..
A kolika je razlika izmedju danasnjeg covjeka i orscovjeka u genima?
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Genetika

Post Postao/la Heidi »

0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Genetika

Post Postao/la Heidi »

R4IN je napisao/la: 02 dec 2020, 00:52 Ispade vise gena imaju zivotinje od ljudi..
A kolika je razlika izmedju danasnjeg covjeka i orscovjeka u genima?
Sta je orscovjek?
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Genetika

Post Postao/la Mehaning »

R4IN je napisao/la: 02 dec 2020, 00:52 Ispade vise gena imaju zivotinje od ljudi..
A kolika je razlika izmedju danasnjeg covjeka i orscovjeka u genima?
Najviše gena ima neka japanska biljka... :ovaj
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Genetika

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 07 dec 2020, 16:51
R4IN je napisao/la: 02 dec 2020, 00:52 Ispade vise gena imaju zivotinje od ljudi..
A kolika je razlika izmedju danasnjeg covjeka i orscovjeka u genima?
Sta je orscovjek?
Mislim, da se radi o pračovjeku...o tipka je blizu p, s je blizu a :valja
3
2 slika 1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Genetika

Post Postao/la Heidi »

Nije mi poznat taj termin.

Mislim da su to odstupanja u pojedinacnim genetskim slovima, neke mutacije.

Svako 100to (lupam) slovo u genomu razlikuje se od osobe do osobe, tkz. "SNP"
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Genetika

Post Postao/la R4IN »

Heidi je napisao/la: 07 dec 2020, 16:51
R4IN je napisao/la: 02 dec 2020, 00:52 Ispade vise gena imaju zivotinje od ljudi..
A kolika je razlika izmedju danasnjeg covjeka i orscovjeka u genima?
Sta je orscovjek?
Pracovjek
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Genetika

Post Postao/la Heidi »

Zlostavljanje djece ostavlja ožiljke u njihovom DNA


slika


Tzv. molekularni ožiljci se prenose u sljedeću generaciju

Za psihičke ožiljke koje zlostavljanje ostavlja već svi dobro znamo. Ono što najnovija studija s Harvarda pokazuje jest da zlostavljanje djece može ostaviti one puno dublje posljedice te da se tragovi toga iz najranije dobi mogu reflektirati u DNA kodu.

Pronađena je, dakle, veza između zlostavljanja u dječjoj dobi te kemijskih markera u genetskom kodu žrtava. Do tog su otkrića znanstvenici došli proučavajući kemijski proces metilaciju u uzorcima DNA iz sperme muškaraca. Saznali su kako je jasna razlika između onih muškaraca koji su proživjeli zlostavljanje bilo koje vrste od onih koji nisu imali takvih iskustava.

Informacija u DNA se prenosi generacijama
To saznanje ne samo da dokazuje dugoročan učinak psiholoških trauma na ljudski organizam, nego su znanstvenici saznali još nešto bitno. Naime, informacija o zlostavljanju se može putem izmijenjenog DNA koda prenositi dalje generacijama. Što to konkretno znači? Veću sklonost depresiji i PTSP-u.

Nešto slično je dokazano prije desetak godina na crvima. Izlagani su istovremeno svjetlu i električnoj struji, dok je jedna druga grupa izlagana samo udarima svjetla. Nakon što su istom eksperimentu izloženi i njihovi potomci rezultati su pokazali svoje. Potomci onih crva koji su izlagani i struji i svjetlu za vrijeme kratkotrajnog bljeska svjetla su pokazali iste reakcije kao da su pogođeni strujom.

Istaknuto je i da su takozvani “molekularni ožiljci” ranije bili dokazani u studijama ne samo na crvima, nego i na miševima, a sad su isto uspjeli dokazati i na manjoj skupini od 34 muškaraca.

Iako skromnog uzorka, studija potvrđuje nešto slično što je već ustanovljeno u kontroverznom istraživanju iz 2015. Naime, pronađeno je da su djeca preživjelih iz holokausta sklonija razvoju depresije i anksioznosti.

“Već znamo kako postoje mnogi bihevioralni mehanizmi kojima se traumatsko iskustvo prenosi dalje na sljedeće generacije. Trauma očigledno utječe na one koji su ju proživjeli. Često ih onda čini depresivnima, pojavljuje se i PTSP, ali sad znamo i da se takva mentalna stanja mogu prenijeti na naredne generacije”, potvrdila je dr. Andrea Roberts.


geek.hr
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Genetika

Post Postao/la Dina »

Baš čitam nešto o epigenetici... Interesantna tematika :ok
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Odgovori

Natrag na “Nauka”