EKV

Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36505
Postovi: 29574
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

EKV

Post Postao/la storm »

Ekatarina Velika

slika


Grupa je nastala 1982. godine u Beogradu, kada su pjevač i gitarist grupe Šarlo akrobata, koja se malo prije toga raspala, Milan Mladenović i gitarist Dragomir Mihajlović Gagi osnovali sastav "Katarina II". Tijekom 1982. pridružuju im se Margita Stefanović Magi (klavijature) i Bojan Pečar (bas-gitara), a zatim i bubnjar Šarla Akrobate Ivan Vdović Vd. Početkom 1984. godine grupa je izdala svoj prvi album, Katarina II. Album je bio hvaljen od strane kritike, ali nije postigao veliki komercijalni uspjeh zbog svog kompleksnog, umjetničkog i introvertnog stila. Ubrzo nakon izlaska ovog albuma dolazi do promjene sastava grupe: Vd napušta grupu, a Gagi odlazi u vojsku. Na mjesto bubnjara dolazi Ivan Fece Firči, a Milan ostaje jedini gitarist. U ovom sastavu grupa započinje prvu jugoslavensku turneju. Početkom 1985., odmah po povratku iz vojske, Gagi napušta grupu. Kako je on imao licencu na ime "Katarina II", grupa je promijenila naziv u "Ekatarina Velika" (kasnije obično skraćivano na "EKV").

slika

1985. - 1989.: Proboj i vrhunac popularnosti
1985. godine, grupa izdaje svoj drugi album, Ekatarina Velika. Na ovom albumu prisutna je promjena u zvuku grupe. Glazba je postala brža i energičnija, ali je zadržala osobine koje će biti karakteristika svih EKV albuma: suptilnost i osjećajnost same glazbe i poetični, introspektivni stihovi Milana Mladenovića. Javljaju se i prvi hitovi: "Oči boje meda", "Tattoo", "Modro i zeleno" i "Hodaj". Ovaj album predstavlja sve ono što Ekatarina Velika jest i čemu će dalje stremiti. Kao gosti na albumu pojavljuju se Massimo Savić i Tomo In Der Milen. Jedna od specifičnosti ovog albuma je pjesma I've Always Loved You, koja je prema članovima grupe najsloženija pjesma koju su do tad napisali.

Grupa 1986. godine izdaje album S' vetrom uz lice. Ovaj album bio je znatno uspješniji od prethodna dva te je donio veliki broj hitova: Budi sam na ulici, Ti si sav moj bol, Kao da je bilo nekad, Novac u rukama, Stvaran svet oko mene. Po mišljenju mnogih jedan od najboljih albuma. Kako je sam Mladenović rekao, album je kao zbirka pjesama i svaka od njih je različita po stilu i, napomenuvši da su pjesme koje je pisao na tom albumu iskrene, proživljene i bez kalkulacija, zatvorivši tako usta mnogim kritičarima koji nisu htjeli, a možda ni mogli shvatiti album. Po izlasku albuma, grupu napušta Ivan Fece, a na njegovo mjesto dolazi Ivan Ranković Raka. Album je bio vrlo brižno produciran, s jakim naglaskom na klavijaturama i općenito vedrije atmosfere. Slijedila je uspješna turneja, dokumentirana na albumu EKV 1986 LIVE, izdanom 1987. godine.

Nakon ove turneje dolazi do još jedne promjene bubnjara — na mjesto Ivana Rankovića dolazi Srđan - Žika Todorović iz Discipline kičme, a 1987. godine izlazi album Ljubav. Novi producent, Australijanac Teodor Jani, donio je novi, agresivniji zvuk s mnogo većim naglaskom na gitarama. Album je donio pregršt hitova: "Zemlja", "Ljubav", "7 dana". Na ovom albumu stihovi već počinju odražavati atmosferu blage uznemirenosti, posebno u pjesmi "Tonemo", gdje su gotovo depresivni.

1989. godina donosi album Samo par godina za nas. Album je u početku bio pod oštrom kritikom zbog stilskog ponavljanja prethodnog albuma i jednostavnijih pjesama, što je protumačeno kao pokušaj komercijalizacije. Međutim, ovaj album ipak se razlikuje od svog prethodnika po znatno mračnijoj atmosferi. Dominiraju teme straha, nesreće te opći osjećaj da je propast blizu. Ipak, ovo razdoblje bilo je vrhunac popularnosti EKV. Pjesme "Krug", "Par godina za nas" i "Srce" postale su hitovi, a EKV je proglašena grupom godine po izboru časopisa Pop-Rock.

1990. - 1994: Opadanje i kraj
Početkom 1990. godine, grupu napušta Srđan Todorović, a na njegovo mjesto dolazi Marko Milivojević. Međutim, ubrzo nakon toga grupa je pretrpjela mnogo značajniju promjenu: basist Bojan Pečar, jedan od sastavnih članova tria koji je od 1982. godine istrajavao uz sve promjene bubnjara, preselio se u London. Ovaj događaj bio je šok za grupu i smatra se početkom njezina kraja.

1991. godine grupa izdaje album Dum dum, najmračnije EKV ostvarenje. Bas gitaru na albumu je odsvirao studijski i jazz basist Bata Božanić. Album je nastao u vrijeme raspada države u kojoj su članovi grupe živjeli i stvarali što se odrazilo i na ovoj ploči. 1993. grupa izdaje svoj posljednji album Neko nas posmatra s Dragišom Uskokovićem na bas-gitari. Album je predstavljao znatnu promjenu u zvuku, i donio je toplu, pop atmosferu.

U prvoj polovici 1994. godine EKV pauzira, dok Milan Mladenović odlazi u Brazil i ondje sa svojim prijateljem Mitrom Subotićem Subom i brazilskim glazbenicima snima album Angel's Breath koji će izaći 1995. godine. U ljeto se vraća u Srbiju, nakon čega je bilo planova o novom EKV albumu "Ponovo zajedno", ali do toga nikad nije došlo. Milan je otkrio da je obolio od raka pankreasa, a 5. studenog 1994. godine umro je u Beogradu. EKV prestala je postojati.

Nakon raspada
1997. godine pojavljuje se album Live '88 sa snimkama s posljednja dva koncerta s turneje 1988. u Novom Sadu i Zagrebu. Tijekom 1998. izdavačka kuća EKV Records počinje ponovno objavljivati originalne studijske albume EKV-a s brojnim dodatnim pjesmama. Pojavljuje se i kompilacija Kao nada, kao govor, kao more.

1998. godine u Londonu od srčanog je udara umro Bojan Pečar, a 18. rujna 2002. godine u Beogradu je umrla Margita Stefanović. Prvobitni bubnjar Ivica Vdović umro je 1992. godine, i jedini je preživjeli član prvobitne postave Dragomir Mihajlović.
3
2 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36505
Postovi: 29574
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: EKV

Post Postao/la storm »

1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36505
Postovi: 29574
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: EKV

Post Postao/la storm »

1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36505
Postovi: 29574
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: EKV

Post Postao/la storm »

1
1 slika
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5715
Postovi: 3532
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: EKV

Post Postao/la radostan dan »

ižjele ih droge druže, droge ih ižjele...

volio sam njihovu muziku...milanov snažan glas.
bojan je bio odličan basista, a margita tačno znala mjeru klavira za njihov zvuk.
bubnjari...firči dobar, žika todorović nije imao sreće na albumu "ljubav" jer je album na kom je on udarao sniman za pgp rtb koji je u to vrijeme (1987.) imao očajnu produkciju u odnosu na ostale izdavačke kuće, pa se kvalitet njegove svirke ne čuje/osjeti najbolje. na albumu "samo par godina za nas" je to popravljeno kako treba.

tekstovi...iz današnje perspektive i sa ovim godinama - pucanj u prazno.

imam sve albume, pardon, kasete...ako mi ih nisu pokrali, ili Đeca raskurcala.
1
1 slika
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5715
Postovi: 3532
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: EKV

Post Postao/la radostan dan »

muzički, najviše me pokreće "sa vetrom uz lice" i "dum dum".
"najshvatljiviji" su mi bili sa "neko nas posmatra"...kao da su sletili, napokon se oslobodili grča i prepustili neminovnosti koja slijedi.
do tada, ono što sam doživljavao od njih slušajući ih su - krik, bijes, protest (ovim redosljedom, album za albumom).

0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EKV

Post Postao/la Socrates »

Ja imam sve ploce. :srce

Meni su najzreliji bili na Par Godina Za Nas. I najtuzniji.

Liga za sebe. Kao i svi veliki muzicari, uostalom.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EKV

Post Postao/la Socrates »

0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22452
Postovi: 17176
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: EKV

Post Postao/la Russki »

0
abysmal depths are flooded
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: EKV

Post Postao/la Podrinjac »

Prava psihodelija. Melodija i tekst bacaju u trans... Jedna od drazih njihovih stvari.

0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5715
Postovi: 3532
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: EKV

Post Postao/la radostan dan »

0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Milan Mladenovic & EKV

Post Postao/la Heidi »

slika

- Moja prva i najveća želja bi bila da se probudim i da ustanovim da je 1990. godina i da kažem: Uh, al sam nešto ružno sanjao - tako je izjavio Milan Mladenović, antiratni aktivist, rocker rođen 21. rujna 1958. u Zagrebu i frontmen kultnog benda Ekatarina Velika.

Milan je bio sin Spase, oficira Jugoslavenske narodne armije rodom iz Kruševca, i Danice - domaćice iz Makarske. Kad je imao šest godina obitelj se preselila u Sarajevo, a u intervjuima se nerado prisjećao tih dana.

- Sarajevo je vjerojatno mračno utjecalo na mene. Bio sam strašno ratoboran, istinoljubiv, mali, ovolicki, i stalno sam se tukao sa starijima od sebe. Oni su me, naravno, mlatili i tako sam ja dolazio kući krvav, plačući, i to je trajalo tih šest, sedam godina koliko sam živio tamo...- izjavio je jednom prilikom Mladenović koji se 1970. s obitelji preselio u Beograd. Tamo je pohađao 11. beogradsku gimnaziju i osnovao je prvi bend Limunovo drvo.

Deset godina poslije udružio je snage s Dušanom Kojićem-Kojom i Ivanom Vdovićem-Vdom te Dragomirom Mihajlovićem i osnovao bend Šarlo akrobata koji se i dan danas smatra jednim od predstavnika novog vala na području Jugoslavije. Nakon albuma "Bistriji ili tuplji čovek biva kad..." grupa se raspala uslijed nesuglasica Milana i Dušana, a krajem 1981. godine Milan i Dragomir osnivaju sastav Katarina II.

Njima se uskoro pridružila Margita Stefanović Magi, Bojan Pečar i Ivan Vdović pa su od 1984. kao takav sastav izdali prvi album. Međutim, Dragomir je te godine upao u sukob sa zakonom i završio u zatvoru, a po izlasku je saznao da više nije član benda. S obzirom da je imao pravo na ime Katarina II, onemogućio je sastavu da ga dalje nose pa je tako sastav preimenovan u Ekatarina Velika.

Najpoznatije pjesme benda koje se i danas pjevaju su "Ti si sav moj bol", "Krug", "Srce" i ostale.

Bilo je puno značajnih trenutaka u karijeri Milana Mladenovića, poput onog kada je singl "Slušaj 'vamo!" s članovima Partibrejkersa i Električnog orgazma promovirao koncertom na kamionu koji je kružio Beogradom i kada je otkazao nastup u Banjoj Luci nakon što je u eksploziji srušena najstarija banjolučka džamija Ferhadija iz 1579. godine.

Nikada nije puno pričao o privatnom životu, a posljednje godine proveo je s Majom Maričić, koja je na osnovu njegove ideje završila spot za pjesmu "Crv" nakon njegove smrti 5. studenog 1994. godine. Maji je inače posvećena pjesma "Oči boje meda". U kolovozu 1994. godine nakon nastupa u Budvi, Milan je prevezen u bolnicu gdje je ustanovljeno da ima rak gušterače, a poslije tri mjeseca teške borbe s bolešću preminuo je sa svega 35 kilograma. Kasnije se pričalo da je imao sidu i bio ovisan o heroinu, ali je službeno umro od raka gušterače.

Vecernji.hr
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Milan Mladenovic

Post Postao/la Heidi »

0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Milan Mladenovic

Post Postao/la Heidi »

1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Milan Mladenovic & EKV

Post Postao/la Heidi »

Perioda pjesmiculjaka Ljiljane Nikolovski, Zane I Merlina su ok I potrebni za odredjenu dob. Simpatije, limunadice I upisivanje u dnevnik. Mada je trisamtizimesaptalaime pjesma za iskusnije zene. Svejedno, I te pjesme trebaju imati posebno mjesto u nama, u to vrijeme su bile ono sto razumijemo. Malo mi je qrcenje "joj sta si slusao/la" bzvz, kao da je osoba u majcinoj utrobi vec smisljala 10 simfoniju.

Moja sestra je shizila za Milanom (I Morisonom) , a ja sam bila premala da shvatim posebnost njegovih tekstova pa I njegove licnosti. Tek negdje sa 16-17 se okrecem buntovnom roku koji je zbilja tjerao na razmisljanje I razvoj. Ili sam ja samo tako osjetila.

U to vrijeme sam se I povukla, nisam nesto ni izlazila, svi su mi bili dosadni.

Pocela sam da izvlacim sestrine ploce I kasete I tako je krenuo novi val muzuke u mojoj dusi , koji se do danas nije izgubio sasvim. I dalje EKV slusam sa nekom ozbiljnoscu, postovanjem. Volim I Stulica, I on je tom rangu, ali Milana postavljam na stepenik vise.

Ovo je tren koji osecam
kako promice iznad krovova
kamen uzdise, miris zavija
glasom vremena sto se raspada

Da li sam retard ili dovoljno nerazvijena, da sam ave shvatala bukvalno, svaku rijec I opis, uopste nisam mogla razmisljati apstraktno, kao on. I nisam se predala, toliko me to tistilo, jer sam inace bila mastovita ali do ovog ne dopirem....zasto pobogu.
izlizala sam place I kasete sluasanjem. I tako, dok nisu pocela da se nizu odredjena dogadjanja I nose svoje boli u paketu, koje zadese svakog od nas. Pocele su da se otvaraju opet nove kapije moje duse I vibrira trece oko, I ja dostizem neki drugi level.

Milan je neka druga dimenzija, zelim reci. Ne samo po daru umjetnosti vec I ljudskosti. Tesko je doprijeti do njega da ga sasvim skontas, ali kad uspijes, pripadas skupuni koja pjeva njegovim univerzalnin jezikom. Nije dovoljno samo pjevati "Ja sam decak iz vode, ja Imam trag pod levom miskom. I, opet, sa razlicitim interpretacijama jednog sadrzaja, svi se srecemo na istom mjestu, sa istom emocijom uzdignutih ruku. Nekako, svi postajemo jedno.

Slucajno naidjoh na Crva, na YT, I katapultirah se u proslost.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Milan Mladenovic & EKV

Post Postao/la Heidi »

slika

I bio je dobar dasa, sto bi rekli njegovi sugradjani.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Milan Mladenovic & EKV

Post Postao/la Heidi »

1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Muzičari, bendovi, diskografija”