Jeff Waynes musical version of The War of The Worlds

Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Jeff Waynes musical version of The War of The Worlds

Post Postao/la Ommadawn »

Negdje u proljece kada je krenula sva ova pandemija, sjetio sam se ovog albuma i gotovo cijeli jedan vikend proveo sam slusajuci ovaj album, odakle je stigla i inspiracija za jedan moj rad. Podsjetilo me na to koliko je covjecanstvo zapravo ranjivo i koliko se tesko bori sa necim nepoznatim ali i time da u zivotu covjek nikada ne smije gubiti nadu i da uvijek postoji neko rijesenje koje mozda i nije bas daleko.

Jeff Wayne muzicka verzija Rat svijetova je debitni album britanskog muzicara americkog porijekla, Jeff Wayne-a, izdat je 9 juna 1978 godine u Velikoj Britaniji. Bio je to koncept album cija je tema direktno prepricavanje novele H.G. Wellsa, Rat svijetova, koji je izdat 1898 godine. Album prati naracija, u kojoj se koristio glumac Richard Burton, te pjesme napisane upravo na osnovu novele a muzicki zanr sastavljen je od progresivnog rocka i disko-muzike. Kao pjevaci, koji su takodjer svaki pojedinacno imali svoju ulogu, koristeni su: Justin Hayword (glavna uloga novinara), David Essex (artiljerac), Chris Thompson (glas Covjecanstva), Phil Lynott (pop Nathaniel), Julie Covington (Beth – Nathanielova zena. Pjevaci nisu samo pjevali, neki su imali i govornu ulogu kao Nathaniel, Beth, te Artiljerac a Jerry Wayne je imao samo govornu ulogu kao Glas NASA-e.
Album je bio veliki uspjeh i prodat je do danas u 15 miliona izdanja a 2018 je proglasen kao 32-i najbolje prodat album svih vremena u Velikoj Britaniji. Veliki hit bila je uvodna pjesma ”The War of the Worlds”, dramaticna instrumentala, karakteristicna sa klavijaturama u disko-ritmu.
I bas ta instrumentala bila je okidac da sam se zainteresovao za ovaj album. Naime, neki od vas se mozda sjecaju da je koristena kao uvodna spica u jedan TV-program jugoslovenske produkcije koji se bavio temom zastite nase okoline, emitiran osamdesetih na prostorima SFRJ, a tokom spice su prikazivani motivi zagadjene prirode. Isao je navecer i kao dijete me istovremeno bilo strah a istovremeno privlacila ta dramaticna muzika. Godinama kasnije cu je naci na jednoj ploci ”Stars of 45” i to ce progolicati moju mastu da dodjem do samog albuma.
Tema?
Citava prica se desava 1904 u Velikoj Britaniji. Veliki zeleni plamenovi se vide na planeti Mars i nekoliko dana kasnije nepoznati leteci objekti se spustaju na Zemlju. Iz njih izlaze Marsijanci koji upravljaju njima i sa svojim laserskim oruzjem ubijaju ljude nemilice te pale kuce i zgrade. Sta god pokusavaju, ljudi se ne mogu odbraniti i sve se cini da su osudjeni na veliku propast. Odjednom, kada se sve cini gotovo beznadezno, ispostavi se da Marsijanci ne podnose zemaljske bakterije i to ih na kraju i ubija. Zemlja je ipak spasena.

Pa ipak, sam Jeff Wayne je odlucio napraviti korak vise te je u pricu ubacio i epilog Dio 2 (NASA) gdje se radi o zemaljskim astronautima koji su se spustili na Mars. Iznenada se prekida komunikacija izmedju astronauta i zemaljske posade. Istovremeno, vide se zeleni plamenovi na Marsu…

Jeff Wayne se takodjer razlikovao po tome sto Novinar ima vjerenicu, Carrie, koja je u Wellsovoj noveli opisana kao Novinarova zena, bez datog imena. Takodjer, Wayne je uvrstio i jednu pjesmu koju je prethodno snimila grupa Moody Blues ”Autumn Forever”.
Izbor pjevaca se takodjer pokazao jako uspjesnim: Phil Lynott je u to vrijeme bio frontmen grupe Thin Lizzy, Justin Hayward pjevac Moody Bluesa, David Essex je u to vrijeme imao uspjesnu karijeru kao rock-pjevac i glumac, Chris Thompson iz Mannfred Manns Earth Band a tu je i fantasticna Julie Covington, koja je poznata po mjuziklu Evita. Glumac Richard Burton imao je specifican dubok glas kojim je maestralno izveo ulogu naratora.

Muzicari koji su doprinjeli ovom projektu su:
Chris Spedding – gitare
Herbie Flowers – bas
Ken Freeman – klavijature i sintsajzeri
George Fenton – santoor, zither i tar (zicani muzicki instrumenti sa Orijenta)
Jo Partridge – gitare na (The Heat Ray), mandolina i vokal ”Ulla”, kojim se Marsijanci oglasavaju prilikom napada
Barry Morgan – bubnjevi
Barry da Souza, Roy Jones i Ray Cooper – udaraljke
Paul Vigrass, Gary Osborne i Billy Lawrie – prateci vokali
Jeff Wayne – kompozitor, aranzer, klavijature i sintsajzeri

Album je izdala produkcijska kuca Columbia/CBS Records a kod nas ga je izdala produkcijska kuca Suzy Records 1979 godine s kojom je tada CBS imao ugovor o licencnim izdanjima. Album traje gotovo 95 minuta i zbog toga se smatra duplim albumom.
Pjesme sa albuma:
Strana A
1. "The Eve of the War" Justin Hayward and Richard Burton
2. "Horsell Common and the Heat Ray" Richard Burton

Strana B

1. "The Artilleryman and the Fighting Machine" David Essex and Richard Burton
2. "Forever Autumn" Justin Hayward and Richard Burton
3. "Thunder Child" (lyrics by Gary Osborne) Chris Thompson and Richard Burton

Strana C

1. "The Red Weed (Part 1)" Richard Burton
2. "Parson Nathaniel" Phil Lynott and Richard Burton
3. "The Spirit of Man" Julie Covington, Phil Lynott, and Richard Burton
4. "The Red Weed (Part 2)" Richard Burton

Strana D

1. "Brave New World" David Essex and Richard Burton
2. "Dead London" Richard Burton
3. "Epilogue (Part 1)" Richard Burton
4. "Epilogue (Part 2)" Jerry Wayne

Sa cijelog albuma ja bih licno izdvojio tri favorita: uvodnu verziju ”The War of the Worlds, te ”Forever Autumn” gdje se koristi pjevanje i narativ, a mozda nekako najdrazu ”The Spirit of Man” gdje su pjevanjem briljirali Julie Covington i Phil Lynott.
Stoga ih postavljam ovdje a ukoliko ste zainteresovani, naci cete jos pjesama:


1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man

Natrag na “Muzičari, bendovi, diskografija”