F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la storm »

Izraelski F-35 razaraju u tišini


Autor: Mario Stefanov
694940094001_6001714877001_6001714094001-vs.jpg
Borbeni zrakoplov F-35 stealth karakteristika, za koji su mnogi do prije godinu tvrdili da je tehnološki promašaj, a njegov razvoj beznadni projekt koji samo guta novac i nikada neće izroditi pouzdani borbeni zrakoplov nove generacije, u tišini, u izraelskim rukama djeluje diljem Bliskog istoka.


Od Libanona preko Sirije i Iraka do Irana, sve učestalije u zrak lete položaji i logistički objeti oružanih formacija koji su prijetnja Izraelu, prije svih Hezbollaha i formacija Iranske revolucionarne garde. Napadnuti su i uništeni i brodovi i kopneni konvoji koji prevoze oružje i naftu od Irana prema njegovim saveznicima u regiji. Eksplozije neutvrđenog uzroka zabilježene su i u samom Iranu. Prema svemu sudeći riječ je o zračnim udarima, no niti jedan sustav protuzračne obrane i nadzora zračnog prostora nije identificirao djelovanje bilo kakvih zrakoplova.

Sve se to vremenski poklapa s uvođenjem u operativnu uporabu izraelskog zrakoplovstva američkog „nevidljivog“ borbenog zrakoplova F-35A odnosno izraelske modifikacije F-35I „Adir“. Stoga se utemeljeno može zaključiti kako Izrael milijarde dolara koje je potrošio za nabavku novih borbenih zrakoplova namjerava amortizirati porazima neprijatelja i vlastitim geopolitičkim probicima. Očito je, izraelski F-35 lete i djeluju po cijelom Bliskom istoku. I svoj posao obavljaju onako kako je i predviđeno – neprimjetno i u tišini.



Uostalom izraelski politički i vojni čelnici i ne skrivaju da su njihovi F-35, kojih za sada imaju 16 primjeraka, potpuno operativno sposobni i da se koriste za izvidničke i bombarderske zadaće duboko u teritoriju susjednih država.

Još 6. prosinca 2017. godine izraelsko zrakoplovstvo službeno je objavilo da su njegovi, do tada primljeni F-35 u stanju potpune operativne sposobnosti. Dana 22. svibnja 2018. godine zapovjednik izraleskog ratnog zrakoplovstva general Amikam Norkin u izjavi za javnost priopčio je da su izraeski F-35I izvršili dva zračna udara na dva različita ratišta, označivši to prvom borbenom uporabom zrakoplova F-35. Norkin je otvoreno rekao da izraelski F-35 lete preko cijelog Bliskog istoka, a pokazao je i fotografije jednog F-35I u letu iznad Bejruta u pol bijela dana. Izrael je tako objavio da je prva država koja je F-35 koristila u borbenim misijama. Prema kuvajtskom dnevnom listu „Al Jarida“, u srpnju 2018. godine izraelsko zrakoplovstvo izvršilo je testiranje sposobnosti svojih F-35I tako što su najmanje tri zrakoplova tog tipa ušla u iranski zračni prostor, odletjela do glavnog grada Teherana i potom se vratili u matičnu bazu. U srpnju 2019. godine izraelski F-35 bombardirali su konvoje s pošiljkama iranskih raketa u Libanonu i Siriju, a drži se da su u više navrata djelovali i po iranskim ciljevima u Iraku.





Prvi izraelski zrakoplov F-35A u Izrael je stigao tijekom ljeta 2016. godine i javnosti je predstavljen od tadašnjeg ministra obrane Avigdora Libermana. Tada je rečeno da je Izrael naručio ukupno 33 F-35 zrakoplova s rokom isporuke do 2021. godine i da je otvorena opcija za kupnju još 17 aviona. U studenom iste godine ured izraelskog premijera je objavio kako je Izrael naručio ukupno 50 zrakoplova F-35 i da je s američkom stranom postignut sporazum o ugradnji izraelske elektronske opreme u primjerke koji trebaju biti isporučeni Izraelu. Tako modificirani zrakoplovi nose oznaku F-35I i naziv „Adir“. Prva dva F-35I „Adir“ u izraelsku zračnu bazu Nevatim sletjeli su 12. prosinca 2016. godine.

Sljedeće godine, 23. travnja, objavljeno je da je izraelsko zrakoplovstvo primilo još tri borbena zrakoplova F-35I, a u srpnju 2019. godine objavljeno je da je Izrael primio još dva F-35 i da je ukupan broj isporučen izraelskom zrakoplovstvu dosegnuo ukupno 16 primjeraka.

Izraelski F-35 bazirani su u zračnoj bazi Nevatim u pustinji Negev. Izrael tamo trenutno gradi infastrukturu potebnu za smještaj F-35, uključujući čvrste betonske zaklone i podzemna skloništa i skladišta. Do ljeta 2016. godine Izrael je nabavio 30 školsko-borbenih zrakoplova talijanske proizvodnje Alenia Aermacchi M-346 Master koji služe za prijelaznu obuku pilota izraelskih F-35. Inače Aermacchi M-346 dizajniran je zajedno s ruskim Jakovljevom, ali je partnerstvo razvrgnuto 2000. godine, pa je Alenia Aermacchi razvila svoj M-346, a bivši ruski partner svoj Jak-130. U biti riječ je o istom avionu, ali se u njih ugrađuje različita elektronska oprema.



Izraelski F-35I, za razliku od originalnih F-35A, ima ugrađene izraelske sustave za elektroničko ratovanje koji proizvodi izraelski „Elbit Systems“. Izrael također modificira i proizvodi nove vođene bombe i rakete zrak-zrak koje se mogu koristiti iz spremišta u trupu F-35. On, naime, radi poboljšanja Stealth osobina pored vanjskih nosača za naoružanje ima dva unutarnja spremišta uglavnom predviđene za rakete zrak-zrak koja se prije ispaljivanja otvaraju, a odmah po ispaljivanju zatvaraju.

Kolika je vrijednost F-35 Lightning II, odnosno izraelske verzije F-35I za izraelsko ratno zrakoplovstvo svjedoči izjava bivšeg zapovjednika izraelskog zrakoplovstva, generala Amira Eshela, da je F-35 promjenio pravila igre na Bliksom istoku, potkrijepivši to podatkom da je tijekom samog jednog leta, jednog zrakoplova F-35I početkom 2017. godine „Izrael prikupio toliko obavještajnih podataka koje bi ostali izvidnički i obavještajni sustavi prikupljali tjednima“.

Borbeni zrakoplov F-35, kojeg su mnogi odbacivali kao preskup i neučinkovit projekt, dokazuje se u izraelskim rukama kao respektabilni borbeni stroj potpuno nove generacije borbenih zrakoplova. Uostalom nije prvi put da su piloti izraelskog zrakoplovstva dokazali vrijednosti i borbene sposobnosti zrakoplova koji su im došli u ruke. Francuske „Mirage III“ tijekom borbenih djelovanja u bliskoistočnim ratovanjima 60.-ih i 70.-ih godina prošlpg stolječa pretvorili su u zrakoplovnu ikonu i poželjni avion za svako zrakoplovstvo. Možda je stoga sreća za F-35, kojemu su toliko puta podmetali noge, što je došao prvo u ruke izraelskih pilota i mehaničara. Iako djeluju neopaženo i tiho izraelski F-35, prema svemu sudeći, već sada djeluju učinkovito i razorno.
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la dmr »

Od Izraela se ima mnogo toga dobrog naučiti.
1
1 slika
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la Fatih »

Ma neka Amerika jednom posalje i svoje vojnike dole, njih 500 000 bar. Pa neka Izraelci jadni ne sluze toliki vojni rok. Ionako im se svake godinje salje miijarde dolara, ovako bar da se ozvanici ono sto nekima jos nije ocito.

Ja dok sam radio u USA, cesto sam iznosio svoje negodovanje da porez na moju platu dijele sa Izraelom. Kimanje glavom mnogih kolega je govorilo da se slazu. Ali, to se ne bi smjelo ni potegnuti tamo.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la Podrinjac »

dmr je napisao/la: 26 sep 2020, 08:21 Od Izraela se ima mnogo toga dobrog naučiti.
Najsposobnija i najobrazovanija nacija.

Jeste da taslače Palestince, ali im se na sposobnost ne moze prigovoriti
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 26 sep 2020, 13:07 Ma neka Amerika jednom posalje i svoje vojnike dole, njih 500 000 bar. Pa neka Izraelci jadni ne sluze toliki vojni rok. Ionako im se svake godinje salje miijarde dolara, ovako bar da se ozvanici ono sto nekima jos nije ocito.

Ja dok sam radio u USA, cesto sam iznosio svoje negodovanje da porez na moju platu dijele sa Izraelom. Kimanje glavom mnogih kolega je govorilo da se slazu. Ali, to se ne bi smjelo ni potegnuti tamo.
Što se toga tiče...pogledaš samo prezimena od vodećih bankara, pa sve do holivudske produkcije, i sve je jasno, kod koga je centar financijske moći...
Sa druge strane, strašno su sposobni, ulažu u znanje.
Mene je fascinirala jedna dokumentarna emisija o njihovim aerodromima....ništa elektronika, senzori, pomoć tehnike u suzbijanju terorizma...
Psihološki su nastudirali trasu putnika od auta do ulaska u avion...mora proći bez da ga itko išta pita, neke točke, koje ga pokolebaju u namjeri...i kad dođe sav uneređen na zadnji pregled, policajac, koji je u stvari vrhunski školovan psiholog, u par sekundi ga izokrene i eliminiran je....našli su hrpu eksplozivnih naprava u kantama i toaletima, odbačenih uslijed predomišljanja....
Znanje.
Dakle niti slučajno nisam njihov zagovornik, ali da treba učiti i od njih, treba i ima šta.
Ima tema bliski istok u pdf svijet....gdje je jako dobra analiza njihove metodologije. Nemaju puno resursa za ratovanje, ali šta imaju, opako dobro koriste.
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la Hannibal »

a odakle je ovaj avijon sto pade prije neki dan u srbiji
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la dmr »

Ruski MiG 21, star preko 50 godina
0
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: F-35 od propalog projekta, do mocnog stroja

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 26 sep 2020, 14:13
Fatih je napisao/la: 26 sep 2020, 13:07 Ma neka Amerika jednom posalje i svoje vojnike dole, njih 500 000 bar. Pa neka Izraelci jadni ne sluze toliki vojni rok. Ionako im se svake godinje salje miijarde dolara, ovako bar da se ozvanici ono sto nekima jos nije ocito.

Ja dok sam radio u USA, cesto sam iznosio svoje negodovanje da porez na moju platu dijele sa Izraelom. Kimanje glavom mnogih kolega je govorilo da se slazu. Ali, to se ne bi smjelo ni potegnuti tamo.
Što se toga tiče...pogledaš samo prezimena od vodećih bankara, pa sve do holivudske produkcije, i sve je jasno, kod koga je centar financijske moći...
Sa druge strane, strašno su sposobni, ulažu u znanje.
Mene je fascinirala jedna dokumentarna emisija o njihovim aerodromima....ništa elektronika, senzori, pomoć tehnike u suzbijanju terorizma...
Psihološki su nastudirali trasu putnika od auta do ulaska u avion...mora proći bez da ga itko išta pita, neke točke, koje ga pokolebaju u namjeri...i kad dođe sav uneređen na zadnji pregled, policajac, koji je u stvari vrhunski školovan psiholog, u par sekundi ga izokrene i eliminiran je....našli su hrpu eksplozivnih naprava u kantama i toaletima, odbačenih uslijed predomišljanja....
Znanje.
Dakle niti slučajno nisam njihov zagovornik, ali da treba učiti i od njih, treba i ima šta.
Ima tema bliski istok u pdf svijet....gdje je jako dobra analiza njihove metodologije. Nemaju puno resursa za ratovanje, ali šta imaju, opako dobro koriste.
Naravno da su rasporedjeni kao niko drugi. Kada si pomenuo prezimena, zelim samo da jos dodam da ih im jako mnogo, koji su promijenili prezimena, da se zamaskira koliko su prezastupljeni u svim najvaznijim institucijama i poslovima.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Oružje, oruđe, naoružanje...”