Ovi ljudi ne postoje

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la storm »

Petar Stošić

slika
Foto: ThisPersonDoesNotExist.com
DOBA interneta i sve naprednije računalne tehnologije donijelo je sa sobom brojne nove poslove koje je prije nekoliko desetljeća bilo gotovo nemoguće zamisliti. No jedna nova vrsta biznisa neobična je čak i u tom kontekstu - onog koji prodaje lažne ljude.

Riječ je, naime, o fotografijama ljudi koji ustvari ne postoje. Takve fotografije možete generirati besplatno na stranici ThisPersonDoesNotExist.com, ako ih trebate, primjerice, za likove u videoigri ili za svoju poslovnu stranicu. Svaki put kad otvorite, odnosno osvježite ovu stranicu, pojavit će vam se nova fotografija imaginarne osobe, uz sljedeću napomenu: "zamišljeno pomoću GAN (generativna suparnička mreža) Style GAN2 - Karras et al i Nvidia".

Kreator stranice je Philip Wang, softverski inženjer iz Ubera. Kako piše američki tech-portal Verge, algoritam iza stranice izvježban je na golemom setu stvarnih fotografija, a imaginarne slike generira pomoću GAN-a, neuralne mreže za strojno učenje koju je tvrtka za računalnu grafiku Nvidia učinila javno dostupnom.

"Većina ljudi ne shvaća koliko će dobar AI biti u sintetiziranju slika u budućnosti", navodi Wang.

>>Ovo postaje sve opasnije, kako prepoznati deepfake video?

Računalno stvorenim ljudima mogu se mijenjati dob, rasa, spol...
Lažne ljude s ovakvih računalno generiranih slika može se, korištenjem iste tehnologije, učiniti starijima ili mlađima ili im pak promijeniti rasu, izraz lica, čak i spol. A ako vam trebaju lažni ljudi u pokretu, takve nudi tvrtka Rosebud.Ai. Njihovi lažni ljudi mogu i govoriti. GAN se, naime, koristi i u stvaranju tzv. deep fake (duboki lažnjaci) videa. Također, GAN može generirati i životinje, animirane likove ili emulirati umjetničke slike.



New York Times je u sklopu reportaže o ovome fenomenu čak izradio svoj sustav umjetne inteligencije (AI), koristeći se spomenutim softverom GAN. Ovaj sustav također generira lažne fotografije koje se onda mogu modificirati prema dobi, rasi, spolu, raspoloženju, obliku i veličini očiju ili perspektivi. Pomoću klizne kontrole između dvaju polova, primjerice mlado-staro, korisnik može mijenjati fotografiju po želji.

"Kad se ova tehnologija pojavila 2014. bila je loša - izgledala je kao iz (računalne igre) Sims. To je podsjetnik koliko tehnologija može evoluirati. Detekcija će s vremenom samo postajati sve teža", kaže Camille François, istraživačica dezinformacija i manipulacija na društvenim mrežama.




Golemi napredak u posljednjih šest godina
I zaista, s obzirom na tempo kojim ova tehnologija napreduje, lako je zamisliti da ćemo u ne tako dalekoj budućnosti imati fotografije zabava ili drugih društvenih događaja punih lažnih ljudi. Ian Goodfellow, direktor strojnog učenja u Grupi za specijalne projekte Applea, napravio je pregled posljednjih nekoliko godina u domeni strojnog učenja u svrhu generiranja lica koji najbolje ilustrira koliki je napredak ostvaren.

slika
A takvo napredno lažiranje postalo je moguće zahvaljujući dramatičnom napretku računalne tehnologije u identificiranju ključnih crta lica. Danas se tehnologiju za prepoznavanja lica koristi za otključavanje mobitela ili identificiranje neke osobe među tisućama fotografija.

Takvi programi, naravno, služe i policiji za identificiranje osumnjičenika, ali i nekim aktivistima protiv policijske brutalnosti za identifikaciju policajaca koji su prevršili svoje ovlasti, a nemaju vidljivu značku za identifikaciju. Ne treba, dakako, izostaviti ni sustavno korištenje softvera za prepoznavanje lica za nadzor i kontrolu stanovništva pod Komunističkom partijom u Kini.

>>Pametne kamere identificirale čovjeka među 60.000 ljudi

Tehnologija već omogućuje prepoznavanje stranaca na temelju jedne fotografije
Tvrtka po imenu Clearview AI otišla je toliko daleko da je, zahvaljujući skeniranju više od tri milijarde javno dostupnih fotografija i videa s interneta, kreirala aplikaciju koja može prepoznati nepoznatu osobu na temelju samo jedne fotografije. Bude li ta tehnologija dalje napredovala, a njena se primjena proširivala, privatnost, koja je ionako debelo narušena u doba društvenih mreža, mogla bi postati stvar prošlosti.

Tu je i kritika na račun pristranosti koja je već detektirana kod umjetne inteligencije za prepoznavanje lica, a koja je vjerojatno rezultat pristranog inputa na temelju kojeg uči. Najčešći predmet kritika je rasna pristranost, odnosno problemi pri prepoznavanju lica ne-bijelaca. Tako je rana verzija Googleovog sustava za prepoznavanje lica označila dvojicu crnaca kao gorile - vjerojatno zato što je pri učenju dobio na uvid više fotografija gorila nego fotografija crnaca.

Osim toga, same kamere nisu tako dobre u hvatanju osoba s tamnom kožom kao onih sa svijetlom. A posljedice mogu biti sve, samo ne bezazlene. U siječnju ove godine Afroamerikanac iz Detroita po imenu Robert Williams uhićen je za zločin koji nije počinio zbog računalne pogreške pri identifikaciji lica.



U svakom slučaju, lažne, odnosno računalno simulirane fotografije ljudi koji ustvari ne postoje sve se češće pojavljuju na internetu. Ljudi koji nemaju najbenignije namjere koriste ih kako bi prikrili svoj identitet, bilo da su to desničarski propagandisti ili trolovi koji maltretiraju svoje mete iza lažnih profila.

Dokle ovakva manipulacija ide pokazuje i slučaj osobe koja se na Twitteru lažno predstavljala kao novinarka portala Bloomberg, s pripadajućom lažiranom fotografijom, a za koju se sumnja da se skrivala iza takvog lažnog profila kako bi se povezala s burzovnim špekulantima koji pokušavaju profitirati izazivajući pad vrijednosti dionica Tesle Elona Muska (tzv. short-sellers).

slika
LinkedIn pun lažnih profila s lažnim slikama, koriste ih špijuni
Čak se i špijuni sada skrivaju iza atraktivnog lažnog lica. Kako je Associated Press utvrdio u svojoj istrazi, društvena mreža za zapošljavanje i poslovno povezivanje LinkedIn puna je fantomskih profila. Na jedan su se posebno fokusirali - profil mlade crvenokose Amerikanke po imenu Katie Jones, koja navodno radi u jednom od vodećih "think-tank" instituta, a na LinkedInu je povezana i s istaknutim ekspertima i političkim dužnosnicima. Problem je, vrijedi još jednom naglasiti, što Katie Jones ne postoji.

"Uvjeren sam da je to lažno lice. Ima sve znakove", komentirao je za AP njemački umjetnik Mario Klingemann, koji već godinama eksperimentira s umjetno generiranim portretima i koji je u tu svrhu pregledao tisuće umjetnih fotografija.

Klingemann, među ostalim generira imitacije klasičnih umjetničkih slika koje su s vremenom sve bliže originalu.
slika

LinkedIn je vrlo privlačan špijunima
A eksperti kažu da je LinkedIn, svojevrsna globalna zbirka poslovnjaka i dužnosnika, vrlo privlačan za špijune. William Evanina, direktor američkog Nacionalnog protuobavještajnog i sigurnosnog centra, smatra da inozemni špijuni redovito koriste lažne profile da bi se približili američkim metama, ističući posebno Kinu kao zemlju koja provodi "masovno špijuniranje".

"Umjesto da šalju špijune da vrbuju metu na nekom parkiralištu u SAD-u, mnogo je učinkovitije sjediti iza računala u Šangaju i poslati zahtjeve za prijateljstvom 30 tisuća meta", objašnjava Evanina za AP.

Prošle godine umirovljeni časnik CIA-e, Kevin Mallory, osuđen je na 20 godina zatvora kad je otkriveno da je proslijedio detalje tajne američke operacije Pekingu, nakon što ga je vrbovao kineski agent koji ga je kontaktirao na LinkedInu i predstavio se kao poslovni regruter, odnosno "headhunter".
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la Hannibal »

ubilo se za klona haha
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la SmokingMan »

Tvrtka po imenu Clearview AI otišla je toliko daleko da je, zahvaljujući skeniranju više od tri milijarde javno dostupnih fotografija i videa s interneta, kreirala aplikaciju koja može prepoznati nepoznatu osobu na temelju samo jedne fotografije. Bude li ta tehnologija dalje napredovala, a njena se primjena proširivala, privatnost, koja je ionako debelo narušena u doba društvenih mreža, mogla bi postati stvar prošlosti.

Da se nadovežem da todična tvrtak/kompanija nije mogla uposliti toliki broj ljudi da danonoćno pretražuju more podataka na internetu kako bi pronašli fotografije tolikog broja ljudi. Zapravo, stvar je u tome da je Facebook već odavno prodao podatke svojih korsnika kompanijama koje su bile zainteresirane ta otkup baze. Poslovanje Facebooka se temelji na skladištenju podataka i prodaju istih.
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la storm »

Sleepy Joe je napisao/la: 13 dec 2020, 11:15
Tvrtka po imenu Clearview AI otišla je toliko daleko da je, zahvaljujući skeniranju više od tri milijarde javno dostupnih fotografija i videa s interneta, kreirala aplikaciju koja može prepoznati nepoznatu osobu na temelju samo jedne fotografije. Bude li ta tehnologija dalje napredovala, a njena se primjena proširivala, privatnost, koja je ionako debelo narušena u doba društvenih mreža, mogla bi postati stvar prošlosti.

Da se nadovežem da todična tvrtak/kompanija nije mogla uposliti toliki broj ljudi da danonoćno pretražuju more podataka na internetu kako bi pronašli fotografije tolikog broja ljudi. Zapravo, stvar je u tome da je Facebook već odavno prodao podatke svojih korsnika kompanijama koje su bile zainteresirane ta otkup baze. Poslovanje Facebooka se temelji na skladištenju podataka i prodaju istih.
I onda mi počnu neki vrištati o čipiranju, kontroli kretanja, nadzoru, a ne silaze sa raznih mreža....ne jarani!
Sami ste si "ugradili" taj čip....i još ga platili 1000KM+ ....neki i u redu čekali :D
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la SmokingMan »

storm je napisao/la: 13 dec 2020, 11:23
Sleepy Joe je napisao/la: 13 dec 2020, 11:15


Da se nadovežem da todična tvrtak/kompanija nije mogla uposliti toliki broj ljudi da danonoćno pretražuju more podataka na internetu kako bi pronašli fotografije tolikog broja ljudi. Zapravo, stvar je u tome da je Facebook već odavno prodao podatke svojih korsnika kompanijama koje su bile zainteresirane ta otkup baze. Poslovanje Facebooka se temelji na skladištenju podataka i prodaju istih.
I onda mi počnu neki vrištati o čipiranju, kontroli kretanja, nadzoru, a ne silaze sa raznih mreža....ne jarani!
Sami ste si "ugradili" taj čip....i još ga platili 1000KM+ ....neki i u redu čekali :D
Svi smo mi pristali samovoljno dati podtke jednoj svjetskoj centralnoj bazi, i teško je tu pronaći nekog posrednog krivca, ljudi su svakako željeli da druzgima butu indirektno dostupni u komunikaciji sa drugima. FB sam od sebe nije stvorio aplikaciju iz dobrih namjera prem čovječanstvu, ne govorim ovdje o zavjeri, već želi mda naglasim da je jedan od prvih ciljev Zckenberga bilo ostvarivanje profita. FBI/CIA nesumnjivo posjeduju moje i podatke, jer kako je moguće da FB ostvari toliko enorman profit od add-onsa, i plaćenih promocija, jedno je promet trogvanja kojeg smo ostvarili a drugo čisti profit.

I to stoji da je nemoguće impleementirati vakcinu u gdje je u svaku neophdno uložiti enormna sredstva, i zamislite sada troškove koji bi se ostvaril iako bi pokušali uspostaviti ikontrolu nad čitavim čovječanstvom. Uzmi u obzir da jedna vakcina iznosi 500 Dolara, to bi u konačnici iznoslilo najmanje 3.5 triliona Dolara, plus troškovi stručnjaka koji bi 24/7 nadgledali čitav proces.
1
1 slika
slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la lejlamo »

čim si na netu, podaci se neprestano prikupljaju u zavisnosti kojoj kompaniji koji podatak o nama treba i tako se filtriraju.....
mogli smo reći...fala neću :tersy
ali nismo mi taj karakter, zato šuti i trpi :keke
šta fali,pišaj ga :lejla
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la lejlamo »

saće te zapratiti, brt
3
1 slika 2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 13 dec 2020, 12:00 mozel cija da mi prati koje sam parove odigro na kladijonici
Možda će za potrebe algoritma klađenja...pod rubriku <not>....eventualno atribut <what if> :valja
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la storm »

Sleepy Joe je napisao/la: 13 dec 2020, 11:54
storm je napisao/la: 13 dec 2020, 11:23

I onda mi počnu neki vrištati o čipiranju, kontroli kretanja, nadzoru, a ne silaze sa raznih mreža....ne jarani!
Sami ste si "ugradili" taj čip....i još ga platili 1000KM+ ....neki i u redu čekali :D
Svi smo mi pristali samovoljno dati podtke jednoj svjetskoj centralnoj bazi, i teško je tu pronaći nekog posrednog krivca, ljudi su svakako željeli da druzgima butu indirektno dostupni u komunikaciji sa drugima. FB sam od sebe nije stvorio aplikaciju iz dobrih namjera prem čovječanstvu, ne govorim ovdje o zavjeri, već želi mda naglasim da je jedan od prvih ciljev Zckenberga bilo ostvarivanje profita. FBI/CIA nesumnjivo posjeduju moje i podatke, jer kako je moguće da FB ostvari toliko enorman profit od add-onsa, i plaćenih promocija, jedno je promet trogvanja kojeg smo ostvarili a drugo čisti profit.

I to stoji da je nemoguće impleementirati vakcinu u gdje je u svaku neophdno uložiti enormna sredstva, i zamislite sada troškove koji bi se ostvaril iako bi pokušali uspostaviti ikontrolu nad čitavim čovječanstvom. Uzmi u obzir da jedna vakcina iznosi 500 Dolara, to bi u konačnici iznoslilo najmanje 3.5 triliona Dolara, plus troškovi stručnjaka koji bi 24/7 nadgledali čitav proces.
FB je možda i počeo nevino...sjećam se, počelo je kao zajednička platforma studenata na jednom fakultetu...i boom u jednom trenu, svijet je to trebao. Uspjeh je bio samo pravi trenutak, kad su krenuli smartphone, internet eksplodirao u svijetu, i sve je ostalo samo posljedica....da je bilo nešto drugo u tom trenu, to bi i uspjelo. Jednostavno dođe to vrijeme...
A mi želimo reklame, želimo informacije, oni prate...
I 5G je nastao zbog naše potrebe- brže, sad i odmah!!!
A jedna od načina da nas u svemu tome isprate je razmjena i dilanje podataka...sami pali, od sebe :oo
Eh čipiranje, dabogda....koliko bi to medicinsku uslugu podiglo, nesagledivo je danas...
Zapravo bi to bilo kontradiktorno tezi, da elite žele depopulaciju, jer bi takav pristup još produžio životni vijek...
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la SmokingMan »

5G je neophodan danas, podaci su danas jedan od esencijalnih predmeta trgovine, zato se pokušava sa stvaranjem IoT.a, gdje više nećemo imati potrebe da koristimo ključeve za naše stanove, auta, niti kartice prilikom kupovine u našem omiljenom shopu. Imat ćemo svog osobnog kućnog doktra koji dirrektno proslijeuje naše podatke centralno mserveru zavda za zdravstvo, na osnovu ćega će nam se i zasnivati naši zdravstveni kartoni, određivati termini za posjetu našem porodičnom doktoru. Ja ne vim ništa loše u tom "internetu stvari" , i ljudi moraju shvatit da će se uvijek dešavati propusti u sigurnosnim sistemima, jer sa druge strane su uvijek postojali oni koji su na nelegalan način pokušvali doći do ličnih podataka drugih osoba.

Drago mi je da se pokrenula u ova tema, i ona može obuhvatit ne samo ovo pitanje, pa ćemo lagano vremenm razvijati ovu tematiku.
2
2 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la storm »

Sleepy Joe je napisao/la: 13 dec 2020, 12:42 5G je neophodan danas, podaci su danas jedan od esencijalnih predmeta trgovine, zato se pokušava sa stvaranjem IoT.a, gdje više nećemo imati potrebe da koristimo ključeve za naše stanove, auta, niti kartice prilikom kupovine u našem omiljenom shopu. Imat ćemo svog osobnog kućnog doktra koji dirrektno proslijeuje naše podatke centralno mserveru zavda za zdravstvo, na osnovu ćega će nam se i zasnivati naši zdravstveni kartoni, određivati termini za posjetu našem porodičnom doktoru. Ja ne vim ništa loše u tom "internetu stvari" , i ljudi moraju shvatit da će se uvijek dešavati propusti u sigurnosnim sistemima, jer sa druge strane su uvijek postojali oni koji su na nelegalan način pokušvali doći do ličnih podataka drugih osoba.

Drago mi je da se pokrenula u ova tema, i ona može obuhvatit ne samo ovo pitanje, pa ćemo lagano vremenm razvijati ovu tematiku.
Ja te otpore ne kontam... to je stvarnost danas.
Čovjek cijeli vijek postojanja ide naprijed...neki su mi danas nalik na ljude, koji su vilama napadali auta uz cestu, tražeči da se ne ukinu kočije, koji su smatrali struju đavoljim djelom :oo
Slijedi nam borba za očuvanje prirode...tu ne smijemo više faliti.
2
2 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la SmokingMan »

storm je napisao/la: 13 dec 2020, 12:49
Sleepy Joe je napisao/la: 13 dec 2020, 12:42 5G je neophodan danas, podaci su danas jedan od esencijalnih predmeta trgovine, zato se pokušava sa stvaranjem IoT.a, gdje više nećemo imati potrebe da koristimo ključeve za naše stanove, auta, niti kartice prilikom kupovine u našem omiljenom shopu. Imat ćemo svog osobnog kućnog doktra koji dirrektno proslijeuje naše podatke centralno mserveru zavda za zdravstvo, na osnovu ćega će nam se i zasnivati naši zdravstveni kartoni, određivati termini za posjetu našem porodičnom doktoru. Ja ne vim ništa loše u tom "internetu stvari" , i ljudi moraju shvatit da će se uvijek dešavati propusti u sigurnosnim sistemima, jer sa druge strane su uvijek postojali oni koji su na nelegalan način pokušvali doći do ličnih podataka drugih osoba.

Drago mi je da se pokrenula u ova tema, i ona može obuhvatit ne samo ovo pitanje, pa ćemo lagano vremenm razvijati ovu tematiku.
Ja te otpore ne kontam... to je stvarnost danas.
Čovjek cijeli vijek postojanja ide naprijed...neki su mi danas nalik na ljude, koji su vilama napadali auta uz cestu, tražeči da se ne ukinu kočije, koji su smatrali struju đavoljim djelom :oo
Slijedi nam borba za očuvanje prirode...tu ne smijemo više faliti.
Samo je potrebno natjerati industriijski naprednije zemlje da malo smanje emisiju C02, ljudi postanu svijesniji da moraju čuvati okolinu u kojoj borave, i za manje od 10 godina imat ćemo sjajne rezultate, stvarno se ne treba ulagati prevelikog napora oko kampanje čuvanje okoliša, sve treba početi od pojedinca u društvu, postati primjer sredini, biti izdržljiv u namjerama.
1
1 slika
slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Ovi ljudi ne postoje

Post Postao/la R4IN »

Kao i fotosop :D
2F373C7A-0347-4CDF-8CC5-C7449EFF044E.jpeg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ALPHA ET OMEGA🔥
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”