Treba li legalizirati prostituciju?

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates

Treba li legalizirati prostituciju?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la lejlamo »

zaboravljate da legalizacijom ne nestaje "crno tržište" i ilegalno bavljenje.....

a, o užasnoj industriji koja bi dobila legitimitet sam već nešto i napisala.
2
2 slika
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la Danny »

lejlamo je napisao/la: 21 dec 2020, 19:32 zaboravljate da legalizacijom ne nestaje "crno tržište" i ilegalno bavljenje.....

a, o užasnoj industriji koja bi dobila legitimitet sam već nešto i napisala.
svjestan sam ja Lelo tih stvari, ali mislim da bi drzava vremenom suzbila crno trziste, ako ni zbog cega, onda zbog konkurencije ..
0
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la lejlamo »

i, bavi li se iko konzumentima prostitucije?

koji su to mentalni sklopovi, zašto biraju dehumanizirajući način seksualnog odnosa?

prevencija, suzbijanje, stavljanje pod kontrolu bi trebalo da se podjednako bavi konzumentima.
4
4 slika
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la Danny »

lejlamo je napisao/la: 21 dec 2020, 19:39 i, bavi li se iko konzumentima prostitucije?

koji su to mentalni sklopovi, zašto biraju dehumanizirajući način seksualnog odnosa?

prevencija, suzbijanje, stavljanje pod kontrolu bi trebalo da se podjednako bavi konzumentima.
naravno ..
0
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la lejlamo »

Danny je napisao/la: 21 dec 2020, 19:36
lejlamo je napisao/la: 21 dec 2020, 19:32 zaboravljate da legalizacijom ne nestaje "crno tržište" i ilegalno bavljenje.....

a, o užasnoj industriji koja bi dobila legitimitet sam već nešto i napisala.
svjestan sam ja Lelo tih stvari, ali mislim da bi drzava vremenom suzbila crno trziste, ako ni zbog cega, onda zbog konkurencije ..
ja sam u prvom postu na ovu temu i napisala da razumijem zašto neko može podržati legalizaciju.
meni su razlozi da kažem ne znatno jači.
0
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la Danny »

lejlamo je napisao/la: 21 dec 2020, 19:42
Danny je napisao/la: 21 dec 2020, 19:36

svjestan sam ja Lelo tih stvari, ali mislim da bi drzava vremenom suzbila crno trziste, ako ni zbog cega, onda zbog konkurencije ..
ja sam u prvom postu na ovu temu i napisala da razumijem zašto neko može podržati legalizaciju.
meni su razlozi da kažem ne znatno jači.
ja samo mislim da postoji puno vise mizerije i jada ako je to izvan kontrole
0
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la lejlamo »

razumijem.

prostitucija pod zaštitom države i bez zaštite države je jednako grozna stvar.

neće osoba koja se prostituiše biti manje izložena nečovječnom odnosu i položaju, neće njezin integiretet biti manje urušen ako društvo takvom aktu da legitimitet. nonsens je meni to ogromni.

citirala bih fatiha
Jednostavno (ipak, opet pominjem da se slazem sa Socratesom da to bas nije "crno i bijelo") za mene bi to znacilo da smo "ozvanicili" zenu da bude predmet izvora novca (i za nju i za poslodavca), samo na osnovu njenog,... ne znam ni sta bi najprikladnije bilo da kazem, a drustvo to prihvata, bez da razmisli o svim posljedicama, koje bi dodatno urusile polozaj zene u istom.
i da, postoje instrumenti ako se želi nešto uraditi....

kažnjavanje i bavljenje konzumentima, osvještavanje, bavljenje osobama koje su ušle u tu industriju, medijski utjecati na percepciju prostitucije i sl.

iskrivljena je slika o tome šta je to prostitucija. ko razmišlja o onome bihajnd d sin? ko razmišlja o postotcima, uglavnom žena, koje imaju simptome dubokih emocionalnih trauma, fleš bekove, fizičke povrede spolovila, anusa i sl. .....

spominjem konzumente jer nije zanemariv broj onih koji imaju svoje partnere, redovne ili povremene seksualne odnose, a koriste tijela prostitutki za zadovoljavanje ....čega?

kako da podržim legalizaciju i dam svoj pristanak za takav odnos prema bilo čijem tijelu i ličnosti?
da se radi na preveniraju i rigoroznijim kaznama, i većoj brizi ( kad se već akcenat stavlja na brigu) o prostitutkama, mislim da potrebe za ovakvom temom ne bi bilo.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la Iskra »

Danny je napisao/la: 21 dec 2020, 19:36
lejlamo je napisao/la: 21 dec 2020, 19:32 zaboravljate da legalizacijom ne nestaje "crno tržište" i ilegalno bavljenje.....

a, o užasnoj industriji koja bi dobila legitimitet sam već nešto i napisala.
svjestan sam ja Lelo tih stvari, ali mislim da bi drzava vremenom suzbila crno trziste, ako ni zbog cega, onda zbog konkurencije ..
I plus treba uzeti u obzir da bi se zdravstveni ststus tih jadnih zena nekako stavio pod kontrolu.
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la Atomic »

Iskra je napisao/la: 21 dec 2020, 20:12
Danny je napisao/la: 21 dec 2020, 19:36

svjestan sam ja Lelo tih stvari, ali mislim da bi drzava vremenom suzbila crno trziste, ako ni zbog cega, onda zbog konkurencije ..
I plus treba uzeti u obzir da bi se zdravstveni ststus tih jadnih zena nekako stavio pod kontrolu.
I jadnih muskaraca :ble
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la Hannibal »

lejlamo je napisao/la: 21 dec 2020, 19:39 i, bavi li se iko konzumentima prostitucije?

koji su to mentalni sklopovi, zašto biraju dehumanizirajući način seksualnog odnosa?

prevencija, suzbijanje, stavljanje pod kontrolu bi trebalo da se podjednako bavi konzumentima.
hvala ti
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la storm »

lejlamo je napisao/la: 21 dec 2020, 19:57 razumijem.

prostitucija pod zaštitom države i bez zaštite države je jednako grozna stvar.

neće osoba koja se prostituiše biti manje izložena nečovječnom odnosu i položaju, neće njezin integiretet biti manje urušen ako društvo takvom aktu da legitimitet. nonsens je meni to ogromni.

Prostitucija je grozna.
Ali nije jednako grozna u organizaciji kriminalnih grupa, i pod kontrolom države.
Već osnovna razlika, da su u prvom slučaju prisutne ucjene, trgovina robljem, cure, žene su često pod utjecajem narkotika, da im unište svaku volju, te i time drže pod kontrolom...oduzete su im putne isprave (ako ih uopće imaju) ...gledao sam jedan dokumentarac o putu rumunjskih prostitutki.
One za vlast ne postoje...nju sutra mogu gazde ili mušterije ubiti, ako dobro uklone tijelo, nikome ništa...vodi se pod nestalom tamo negdje u Moldaviji, ili nekom zapečku transsilvanije...
Strahote tih žena su neopisive. Ako budem do kraja konkretan, ako se legalizacijom spriječi samo jedna, jedina takva sudbina, isplati se legalizirati. A prostitucije će biti.
Ono što pišeš o edukaciji, promjeni svijesti kod muškaraca potencijalnih korisnika, ne znam da li ne bi bilo bolje iz pozicije legalne prostitucije...nije zanemarivo ni ono "zabranjeno voće"...daje i neki adrenalinski šut, uz naravno zadovoljavanje potrebe...jednako mislim, ako bi se učinilo nekome od muškaraca to što je legalno, sad dosta manje zanimljivo, pa i bezveze...opet se isplatilo.

Pročitao sam tu, i da bi se povećao interes djevojaka, u dvojbi sam...mnoge se sad odlučuju, jer znaju da su anonimne za sve, osim za mušterije...a kod legalizirane prostitucije, zaveden si u sve evidencije, pa izvoli...mislim da bi to bio moment, koje bi mnoge natjerao da preispitaju odluku.
Stoga mislim, da mi (p)održavanjem ilegale i kofol zabranom, ne činimo ništa dobro, ne suzbijamo prostituciju, puštamo kriminalu da se nesmetano razvija....(na jednog koga zatvore, trojica čekaju da preuzmu tržište, pogotovo u društvu poremećaja vrijednosti, kakvo je danas na snazi)
Tako da nam se sve svodi, da parafraziram JNA vojnika 1991 u Sloveniji....
" oni bi kao da se prostituiraju, a mi kao ne damo"
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la Iskra »

Glavni uzrok bavljenja prostitucijom je siromastvo, neobrazovanost i pptlacenost zena. Treba raditi na tome , otkloniti te uzroke, prevenirati prostituciju na taj nacin.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 21 dec 2020, 22:58 Glavni uzrok bavljenja prostitucijom je siromastvo, neobrazovanost i pptlacenost zena. Treba raditi na tome , otkloniti te uzroke, prevenirati prostituciju na taj nacin.
Uvijek će biti siromašnijih...slažem se, spriječiti bi tako mogli, da djevojke i žene odavde, iz regije, ne posezu za tim "zanimanjem", u tolikoj mjeri ...što možemo mi recimo za Moldaviju "uraditi"?
Društvena ljestvica uvijek ima svoje dno...nikad nećemo imati svi, ali svi 2000€ plače, pa nagore...
A i ako bi to postigli...našao bi se muškarac koji želi ženu sa jednu noć, a i žena koja će uzeti novac za to...nažalost je čovjek takav.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la lejlamo »

storm je napisao/la: 21 dec 2020, 22:46
Ali nije jednako grozna u organizaciji kriminalnih grupa, i pod kontrolom države...
...
sve što si naveo u postu ima smisla kada se posmatra sa tog aspekta.

međutim, to nije jedini aspekt.

analizom različitih modela pristupa prostituciji (od potpune kriminalizacije, do potpunog legitimiteta) dolazi se do zaključka da je zajedničko svim modelima restrukturacija i relokacija.

kao argumnet ZA, naveo si da bi prostitutka morala biti prijavljena u registru kao takva i da bi taj akt u startu smanjio broj prostitutki. ja mislim da bi se samo (one koje žele ostati anonimne) prešaltale na drugu lokaciju tj. na uslugu tipa raznih "salona masaže" i sl.
a to bi upravo bile one osobe kojima je ta neka zaštita najpotrebnija.

zaboravlja se i lako dostupni internet sa anonimnošću koju nosi sa sobom, kao globalno crno tržište.

mislim da bi legalizacijom prostitucije jedan značajan dio bio manje vidljiv, davalo bi privid smanjenja, a to ne bi bilo realno stanje.


prodavanje i kupovanje intimnog odnosa, spolnog organa, tijela i načina ponašanja koji se traži za novac je nešto što nijedno društvo ne bi smjelo podržati.

zalaganje za legalizaciju prostitucije podrazumijeva i negiranje seksističke dimenzije (fatih je o tome pisao).

a, perfidno formulisano "pravo da se raspolaže svojim tijelom" je ništa drugo nego poricanje eksploatacije, davanje legitimnosti trećoj osobi (državi, makrou, vatevr) d azarađuje na tvom tijelu, na tvojoj degradaciji i aktu dehumanizacije što prostitucija jeste.

to što će država zaraditi nije vrijedno širenja pogrešne percepcije, slanja poruke i oblikovanje nakaradnog majndseta koji će biti posljedica legalizacije.

nije zdravo ponašanje kupiti na nekoliko minuta nečiji spolni organ i tražiti za određenu količinu novca da se osoba ponaša onako kako joj se naredi.

taj akt je u koliziji sa ljudskim pravima i zaštiti integriteta osobe.
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la storm »

lejlamo je napisao/la: 22 dec 2020, 07:50
storm je napisao/la: 21 dec 2020, 22:46
Ali nije jednako grozna u organizaciji kriminalnih grupa, i pod kontrolom države...
...
sve što si naveo u postu ima smisla kada se posmatra sa tog aspekta.

međutim, to nije jedini aspekt.

analizom različitih modela pristupa prostituciji (od potpune kriminalizacije, do potpunog legitimiteta) dolazi se do zaključka da je zajedničko svim modelima restrukturacija i relokacija.

kao argumnet ZA, naveo si da bi prostitutka morala biti prijavljena u registru kao takva i da bi taj akt u startu smanjio broj prostitutki. ja mislim da bi se samo (one koje žele ostati anonimne) prešaltale na drugu lokaciju tj. na uslugu tipa raznih "salona masaže" i sl.
a to bi upravo bile one osobe kojima je ta neka zaštita najpotrebnija.

zaboravlja se i lako dostupni internet sa anonimnošću koju nosi sa sobom, kao globalno crno tržište.

mislim da bi legalizacijom prostitucije jedan značajan dio bio manje vidljiv, davalo bi privid smanjenja, a to ne bi bilo realno stanje.


prodavanje i kupovanje intimnog odnosa, spolnog organa, tijela i načina ponašanja koji se traži za novac je nešto što nijedno društvo ne bi smjelo podržati.

zalaganje za legalizaciju prostitucije podrazumijeva i negiranje seksističke dimenzije (fatih je o tome pisao).

a, perfidno formulisano "pravo da se raspolaže svojim tijelom" je ništa drugo nego poricanje eksploatacije, davanje legitimnosti trećoj osobi (državi, makrou, vatevr) d azarađuje na tvom tijelu, na tvojoj degradaciji i aktu dehumanizacije što prostitucija jeste.

to što će država zaraditi nije vrijedno širenja pogrešne percepcije, slanja poruke i oblikovanje nakaradnog majndseta koji će biti posljedica legalizacije.

nije zdravo ponašanje kupiti na nekoliko minuta nečiji spolni organ i tražiti za određenu količinu novca da se osoba ponaša onako kako joj se naredi.

taj akt je u koliziji sa ljudskim pravima i zaštiti integriteta osobe.
Slažem se i sa tvojim stavom...
I ti si navela neoborive činjenice, i mislim da bi se trebalo boriti protiv toga na više nivoa, sa više pristupa istovremeno..
Nisam dovoljno pametan, ni kompetentan reći tako i tako treba, jedino mislim, da je ovo sad stanje, najgore moguće.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la lejlamo »

ma da, zato problem i jeste toliko kompleksan....
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li legalizirati prostituciju?

Post Postao/la lejlamo »

zanima me, ako je neko upućen, postoji li igdje na svijetu da je dozvoljena prostitucija po modelu samostalne zanatske radnje, da prostitutka nije pod bilo čijim patronatom, a registrovala je posao?
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”