Treba li potpuno zabraniti petarde?

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la storm »

U Hrvatskoj zabranjene petarde, kada će biti u BiH?
radiosarajevo.ba
slika
Novogodišnje i božićne praznike, svake godine obilježi pojačana upotreba petardi i drugih pirotehničkih sredstava.

Osim narušavanja javnog reda i mira, uznemiravanja sugrađana, preplašenosti životinja, posljedice upotrebe petardi mogu biti i katastrofalne po zdravlje jer postoji velika opasnost od povreda.

Nažalost, takav jedan primjer zabilježen je u novogodišnjoj noći u Bijeljini gdje je 11-godišnji dječak teško povrijeđen prilikom upotrebe pirotehničke sredstava.

Pomoćnik direktora Bolnice "Sveti vračevi" Mikajlo Lazić rekao je da se radi se o opsežnim povredama šake.

Visoke kazne
"Dijete je upućeno u Univerzitetski klinički centar u Banjoj Luci na operativno liječenje, jer je riječ o izrazito teškim povredama sa neizvjesnim ishodom. Imao je i sitnije povrede po licu", kazao je Lazić.

Naveo je i da svake godine, uprkos upozorenjima, tokom praznika bude povrijeđenih od upotrebe pirotehnike, a situacija je slična u svim bosanskohercegovačkim gradovima.

Zbog velike opasnosti, u Hrvatskoj su u potpunosti od početka ove godine zabranili petarde.

Podsjetimo, Sabor Hrvatske je izglasao Zakon o eksplozivnim tvarima te su na drugom čitanju saborski zastupnici 18. decembra jednoglasno podržali zabranu petardi i redenika kategorija F2 i F3.

Veliko zadovoljstvo je zbog ove odluke izrazila udruga Prijatelji životinja koja je godinama zahtjevala zabranu petardi.

U anketi portala Radiosarajevo.ba velika većina građana naše zemlje glasala je sa "Da" na pitanje "Podržavate li inicijativu da se zabrani upotreba petardi i pirotehnike?".



Što se tiče Bosne i Hercegovine takav zakon još nije izglasan, no propisane su oštre kazne.

Kako su iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo rekli za Radiosarajevo.ba onaj ko na javnom mjestu posjeduje, pali, ustupa, prodaje, kupuje ili nudi petarde i druga pirotehnička sredstva bez odobrenja nadležnog organa, čini prekršaj propisan Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira Kantona Sarajevo.

Prodaja, kupovina i upotreba pirotehničkih sredstava kažnjava se novčanom kaznom od 300 do 900 KM. za roditelje maloljetnika novčanom kaznom od 400 do 1.200 KM.

"Rezultati tokom novogodišnjih praznika su 13.070 oduzetih petardi i pirotehničkih sredstava, pet zahtjeva podnesenih sudu za pokretanje prekršajnog postupka, dva izdata prekršajna naloga i jedna obavijest nadležnoj inspekciji", kazao je Mirza Hadžiabdić iz Službe za odnose s javnošću MUP-a KS za Radiosarajevo.ba.



Od petardi i drugih pirotehničkih sredstava često stradaju životinje, posebno kućni ljubimci, koji se strahovito uznemire i pokazuju simptome paničnog napada. Obzirom da praznici traju nekoliko sedmica, kućni ljubimci su izloženi stresnoj situaciji jedan duži period. Psi bježe od straha, a u nekim slučajevima i nastradaju u naletu vozila.

"Gotovo polovica vlasnika pasa prijavila je da njihov pas reagira na glasne zvukove pokazujući znakove straha ili tjeskobe, poput drhtanja ili skrivanja. Ovi izvještaji su prilično zabrinjavajući za dobrobit naših pasa ali i onih koji nažalost žive nezbrinuti na ulici", kazali su iz Dogs Trusta.



Pojasnili su i kako se životinje ponašaju u ovim situacijama.

"Neki psi imaju reakcije s kojima se dosta teško nositi! Neki od njih od stresa „iskopaju“ sve iz ormara, neki se sakriju ispod kreveta, trče iz sobe u sobu, ne mogu prestati da drhte. Ako se sa svojim psom zadesite vani, može se desiti da u panici pobjegnu od vas, potencijalno preko prometnica ili u drugih opasnih situacija", istakli su iz Dogs Trusta.

Međutim, postoje psi koji pokazuju mnogo suptilnije znakove. U tim slučajevima vlasnici ne mogu uvijek prepoznati da postoji problem.

Ponašanja psa koji reagira drugačije uključuje oblizivanje, inače nekarakteristično baljenje zavlačenje ispod stola ili sofe, i praćenja svog vlasnika u stopu, pripijajući se uz njega. Ovakvi psi su vjerovano podjednako pod stresom kao i oni koji pokazuju dramatično ponašanje, pa je jednako važno prepoznati ove znakove i pomoći svom psu u ovakvoj situaciji.

Sve je više apela udruženja za zaštitu životinja i veterinara o potpunoj zabrani upotrebe pirotehničkih sredstava.

Nedavno je na internetu objavljen i dramatičan video kako na buku izazvanu usljed upotrebe pirotehnike djeluju i djeca s poremećajem autističnog spektra.

Jovana Čivrić je, kako je istakla, željela povećati društvenu svijesti o ovom problemu s obzirom da većina onih koji bacaju petarde, topovske udare i vatromete u toku praznika vjerovatno ne zna kakve posljedice mogu napraviti.

Katastrofalne povrede
"Ovako reaguje većina djece sa autizmom na prasak petarde.

Zbog vaših 3 sekundi zadovoljstva.

Jel vrijedno?

Jeste srećni?

Jel ima neka još jača?

Stavi prst na čelo i zamisli da je ovo neko tvoj. Tvoja sestra, ćerka, tvoja ljubav...

NE BACAJ PETARDE", napisala je Jovana Čivrić ispod videa koji je objavila na Facebooku.



Zbog svega, mnogo je onih koji se zalažu za potpuno zabranu petardi u našoj zemlji.

Jedan od njih je i Vojin Mijatović, potpredsjednik SDP-a.

"Moj stav je vrlo jasan i precizan, a to je da je to najveća glupost koja postoji na ovom svijetu i da svaki put pred novogodišnje i božićne praznike doživljavamo stresove, a da ne pričamo o nizu povreda, pa i onih fatalnih, koji se dešavaju kod djece", naveo je Mijatović u izjavi za Radiosarajevo.ba.



I on ima kućnog ljubimca koji doživljava traumu u vrijeme praznika.

"Svi mi koji imamo kućne ljubimce znamo kakav strah dživljavaju, a zaista ljudski ni racionalno ne mogu da shvatim kako je dozvoljivo bacati pirotehnička sredstva, a pogotovu ne mogu shvatiti roditelje koji podstiču svoju djecu to da rade. U potpunosti podržavam da se pokrene inicijativa i kada dođe do parlamentarne rasprave i usvajanje zakona, uticat ću da svi poslanici SDP-a podrže tu inicijativu i da BiH kao i u Hrvatskoj dođe do zabrane upotrebe pirotehničkih sredstava. Zaista ne vidim smisao, a posljedice su katastrofalne", rekao je Mijatović.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la lejlamo »

treba.
zbog sigurnosti djece, životinja, pa i odraslih, zbog buke i neugodnosti koju uzrokuju, zbog sve luđih eksperimentiranja kada petarde stavljaju pod limene i oštre predmete koji budu nakon eksplozije izbačeni visoko i ne može kontrolisati gdje će pasti i koga će povrijediti......

ja u petardama ne vidim apsolutno ništa pozitivno.
5
5 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Atomic »

Svakako :ok
Zanimljiv video:
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Fatih »

Atomic je napisao/la: 08 jan 2021, 13:25 Svakako :ok
Zanimljiv video:
Jos je zanimljivije koliko pricaju o opasnosti petardi (sto jeste tacno), a streljana im betonirana do samog kraja. Sto bi rekao ovaj covjek, "strasno!". :face
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la ina »

Treba..
U It za novu bila zabrana u nekim regijama..
samo što se uvijek nađu oni koji za to ne mare.
Uz žešće zakone i sankcije bi razmislili intenzivnije.


Nažalost nesreća je bilo, a i mrtvih.. Ali opet manje nego li predhodne godine..
Što je već koliko toliko pozitivno.
3
3 slika
Neka ljubav caruje..
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Dina »

Treba...
Ne vidim nikakav užitak u tome, ni zadovoljstvo, a potencijalna opasnost je tu...
O tome da odskočim u fotelji kada komšija iznad baci je meni pod prozor, suvišno je komentarisati...
5
5 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la R4IN »

Meni je jednom petarda pukla u ruci ona crvena veca sa zelenim fitiljem ne znam kako mi nije nista bilo samo par podliva na dlanu.. budale zapalimo i ko ce drze drzati pa baciti :face

A jednom jaran mi dolazio sa treninga i ja ga vidim sa prozora kako prilazi ulazi i bacim petardu sprat iznad njega a jos ta petarda dva puta puca, i na prozor opet stanem.. on je istrcao ko iz filmova samo ravno ne staje... a nigdje mu ruksaka na ledjima.. :D
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Polaris »

Treba, nerviraju me a Mimi isto tako
2
2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Hannibal »

joj svake godine sam vodijo ratove sa komsijama zbog petardi haha
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Nice try »

Apsolutno sam za potpunu zabranu.
Opasno, bučno, nemaju mi nikakvu svrhu osim mogućnosti povreda.
1
1 slika
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la CocoMa »

Zabraniti nego sta. Odmah.
Ma i vatromet. :ovaj
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la dmr »

iritira me buka petardi, nekoliko godina nisam htio ići na trg za novu godinu zbog bacača petardi, ne razumijem sta dobro vide u tome oni koji to upraznjavaju :rola
3
3 slika
:rolka
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la dmr »

vatromet je drugo, mislim na onaj profesionalni, dobro izgleda a ne stvara toliko strasnu buku
0
:rolka
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Nice try »

A najgore mi je kad vidim oca s malim djetetom i svojski se trudi da nauči dijete kako se bacaju petarde :ccc
4
3 slika 1 slika
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la Nice try »

A i rakete znaju biti opasne.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la storm »

Nice try je napisao/la: 09 jan 2021, 09:51 A najgore mi je kad vidim oca s malim djetetom i svojski se trudi da nauči dijete kako se bacaju petarde :ccc
Baš to...ti neki očevi, ja ne znam o čemu razmišljaju, a kad dođe do nesreće, kukanje.
Ja jesam nekad bacao, priznajem...neki to đir bio, pogotovo kad nam je postalo odjednom jako dostupno, neiživljenost, šta li...
Ali kasnije ne više, pogotovo ne sa malcem, doduše on se jako plašio, i sad koluta očima kad čuje to pucanje :D
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Treba li potpuno zabraniti petarde?

Post Postao/la storm »

Nice try je napisao/la: 09 jan 2021, 09:52 A i rakete znaju biti opasne.
E i to....prije par godina sam gledao s balkona, izašla ekipa, postavili one baterije raketa...i nakon prve, od pomjeranja valjda, okrenu se kutija prema njima i nastavi ispaljivati :valja
momcovi su svi polijegali po podu, dok je iznad glava fijukalo :D
3
3 slika
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”