Stranica: 1/2.

Poziv & zvanje

Postano: 04 feb 2021, 22:13
Postao/la Heidi
slika

Kad je rijec o pozivima, mnogi odmah pomisle na veliki zivotni cilj, jedan zadatak kojem je posvecen ostatak zivota. Cesto se cak govori o svrsi zivota ili sudbini.

Poziv kao sto I samo ime govori, ono je za sto se osjecamo pozvani, posao iz snova, gdje radimo upravo ono sto odgovara nasoj strasti I sto nas cini sretnim. Prosto u kojem mozemo zivjeti nase talente ako su otkriveni ili odblokirani. Nismo svi rodjeni za fakultete I vise skole.

S druge strane, posao ili zanimanje je ono sto svakodnevno radimo. Zadaci su usidreni u nasem ugovoru o radu, zahtjevi i ocekivanja koja su s njima povezana. Ne vise, ali ni manje. Entuzijazam ili cak ljubav prema poslu nisu mu potrebni.

Pa I karijera je samo posao koji je evoluirao?

Nikad nije kasno krenuti u potragu za pozivom, kazu.
A mnogi se boje krenuti u te vode s godinama, gube neku materijalnu sigurnost koja takodjer nije za ignorirati.

Uzivate li privilegije vaseg poziva ili radite posao S kojim ste se aranzirali? Pitate li se, da li ste mogli vise postici ?

Re: Poziv & zvanje

Postano: 04 feb 2021, 22:27
Postao/la Atomic
Trenutni posao je samo privremeni 😀
A sto se posla iz snova,svako je drugaciji.
Meni veca farma ovaca svakako,ali zbog stanja u BiH neisplativo.
Nekome to nezamislivo 😁
Ali imam druge planove :yes

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 09:46
Postao/la vjesticanametli
:d zavrsila i studirala jedno pa to radim kao dodatni posao.....znala sam da tu lova nije nesto ali sam zelila to studirati tako da je ok a radih to i pro bono
radim cijeli zivot drugo i dobra je para i OK je jer volim i to :keke i tako sam magisarski upisala vezano za finansije i nedostajao mi 1 semestar da zavrsim ali zbog priv problema moradoh odustati :tugi ali haj kazem ne mozemo svi biti magistri i doTkori
trece radim kao friiilenseeer :d to je ono sto takoDZer volim ali ev nakon 22 god pocelo je blago povlacenje vakat je malo smanjiti poslove
iskreno ne znam za sta bih se odlucila od ovo troje da moram birati jedno :face
ah da, da dodam da mi je zelja uvijek bila psihologiju studirati ali nije je bilo tada na faxu u SA pa se sada pocinju crvi buditi i neki DZavo me goni da po stare dane opet studiram :klanja

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 10:01
Postao/la storm
Uh....od formalne naobrazbe elektrotehničar, ali sad završavam višu medijsku...
No radim opet nešto peto...posao mi je kompilacija svega i svačega iz zanatskih struka, i teško ću iz toga, a realno mi odgovara, jer imam slobodu vladanja vlastitim vremenom, barem donekle...
Poziv koji osjećam je fotografija, ali sam realan, pa će to vjerojatno ostati ipak samo jedna ljubav :oo

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:20
Postao/la Socrates
Mislio sam da imam zvanje. I imao plan.

Sad ga nemam.

Zasto? I don't know.

Ima li veze sa zaradjivanjem, ne znam ni to. Pare se najlakse zaradjuju kad imas finansijskog savjetnika kojem mozes vjerovati.

Sve je krenulo jednog dana kad......

Mozda napisem knjigu o ovome.

Sad imam posao koji ne moram imati. Zasto? I don't know.

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:21
Postao/la vjesticanametli
pisi waj not i ja pisem autobiografiju 😀😎🥸

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:28
Postao/la Socrates
Rek'o sam da, u prosjeku, ljudi rade ono sto rade zato sto moraju.

Ja ne moram. Zato vise nemam plan.

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:30
Postao/la vjesticanametli
hmmm mozes i tako gledati
ja se npr ne mogu bas odluciti i zato je kako je od 1999 kad sam startala sa radom 🤷‍♀️

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:31
Postao/la Polaris
Zavrsila sam 3 godine ekonomski fakultet, bachelor menadzmenta, radim sad ce 4 godine finansijsko racunovodstvene poslove, nemam nekih ambicija da napredujem. Planirala sam krajem godine polagat za certificiranog racunovodju, ali otom potom.

Vjerovatno jesam mogla vise postici ali nisam imala zelju.

Najradije bi da budem domacica, rodim djecu, brinem o kuci i o djeci..

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:35
Postao/la vjesticanametli
ma daj mala itekako je bitno da si fin neovisna ne lupaj
uh revizija to volim 👍 obavezno se obrazuj dalje

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:36
Postao/la Polaris
vjesticanametli je napisao/la: 05 feb 2021, 19:35 ma daj mala itekako je bitno da si fin neovisna ne lupaj
uh revizija to volim 👍 obavezno se obrazuj dalje
Ma kazem ono sto bi ja voljela ali mislim sad je kasno, usla sam u posao

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:38
Postao/la vjesticanametli
Ariel je napisao/la: 05 feb 2021, 19:36
vjesticanametli je napisao/la: 05 feb 2021, 19:35 ma daj mala itekako je bitno da si fin neovisna ne lupaj
uh revizija to volim 👍 obavezno se obrazuj dalje
Ma kazem ono sto bi ja voljela ali mislim sad je kasno, usla sam u posao
to je fino ali sve to moze u posao
bices puno zadovoöjnija i ispunjenija
ka sam fax djete i posao sve strpala i zavrsila 😂😂 i opet bih

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:41
Postao/la Socrates
Moj je plan bio doktorat. Tu se nema sta filozofirati.

Nije obrazovanje, doktorat konkretno, vazno samo po sebi, nego je vazno zato sto postajes dio akademske zajednice, sto postajes podlozan kritici svojih "peers", sto ne mozes lupati sve sto ti padne napamet a da neko (vise njih) to ne propusti kroz strucno analiticko sito.

Bez toga si nista. Samo jedan od onih sto lupa bezveze.

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:42
Postao/la hani_jong_un
Socrates je napisao/la: 05 feb 2021, 19:41 Moj je plan bio doktorat. Tu se nema sta filozofirati.

Nije obrazovanje, doktorat konkretno, vazno samo po sebi, nego je vazno zato sto postajes dio zajednice, sto postajes podlozan kritici svojih "peers", sto ne mozes lupati sve sto ti padne napamet a da neko (vise njih) to ne propusti kroz strucno analiticko sito.

Bez toga si nista. Samo jedan od onih sto lupa bezveze.
jesil ti poceo sa doktoratom il sam pomijeso

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:43
Postao/la vjesticanametli
eh objava naucnog rada
pa nije ti kasno sta fali mozemo mi jos se ostvariti nebo je granica

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:45
Postao/la Socrates
Hannibal je napisao/la: 05 feb 2021, 19:42
Socrates je napisao/la: 05 feb 2021, 19:41 Moj je plan bio doktorat. Tu se nema sta filozofirati.

Nije obrazovanje, doktorat konkretno, vazno samo po sebi, nego je vazno zato sto postajes dio zajednice, sto postajes podlozan kritici svojih "peers", sto ne mozes lupati sve sto ti padne napamet a da neko (vise njih) to ne propusti kroz strucno analiticko sito.

Bez toga si nista. Samo jedan od onih sto lupa bezveze.
jesil ti poceo sa doktoratom il sam pomijeso
Nisam zvanicno doktorski kandidat.

Napisao sam dosta stvari, dobio misljenje relevantnih ljudi.

Re: Poziv & zvanje

Postano: 05 feb 2021, 19:46
Postao/la hani_jong_un
Socrates je napisao/la: 05 feb 2021, 19:45
Hannibal je napisao/la: 05 feb 2021, 19:42

jesil ti poceo sa doktoratom il sam pomijeso
Nisam zvanicno doktorski kandidat.

Napisao sam dosta stvari, dobio misljenje relevantnih ljudi.
a kad bi mogo bit kandidat za doktorat, od cega to ovisi