Černobil- 35 godina kasnije

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la storm »

Prošlo je 35 godina od Černobila. Pogledajte kako danas izgleda "grad duhova"
Index Vijesti, Hina
slika
Foto: EPA


UKRAJINA danas obilježava 35. obljetnicu černobilske katastrofe, najgore nuklearne nesreće u povijesti koja je pogodila dobar dio Europe, a najviše Ukrajinu, Bjelorusiju i Rusiju, tadašnje sovjetske republike.

Dana 26. travnja 1986. u 1.23 sati nuklearni reaktor br. 4 centrale u Černobilu, stotinjak kilometara sjeverno od Kijeva, eksplodirao je tijekom ispitivanja sigurnosti. Nuklearno gorivo gorjelo je deset dana izbacujući u atmosferu radioaktivne čestice koje su se, po nekim procjenama, raspršile na tri četvrtine površine Europe.



Između 30.000 i 100.000 mrtvih
Moskva je prvo htjela sakriti nesreću. Premda je Švedska 28. travnja izdala upozorenje utvrdivši porast radioaktivnosti, sovjetski predsjednik Mihail Gorbačov odlučio je javno istupiti tek 14. svibnja.

Gotovo 350.000 ljudi evakuirano je u krugu 30 km od centrale tijekom nekoliko godina.

U četiri godine od nesreće, oko 600.000 sovjetskih stručnjaka poslano je sa slabom pa i nikakvom zaštitom na mjesto havarije kako bi ugasili požar, sagradili betonsku oplatu oko reaktora i očistili okoliš.

Još traje rasprava o ljudskim gubicima nakon nesreće, a procjene se kreću od 30.000 do 100.000 mrtvih.

Nakon višegodišnjeg otezanja, krajem 2016. je iznad reaktora sagrađen golem nepropusni čelični luk.

Taj luk, koji je međunarodna zajednica financirala s 2.1 milijardu eura, zatvara stari i napuknuti betonski "sarkofag" i omogućuje bolju izolaciju radioaktivne magme što je ostala u reaktoru.

Zahvaljujući zaštitnom luku, stopa radioaktivnosti u blizini centrale deseterostruko se smanjila godinu dana nakon njegova postavljanja, pokazuju službeni podaci.

Pogledajte kako danas izgleda Pripyat.





Novo istraživanje: Černobilska nesreća nije utjecala na gene djece ozračenih roditelja
Nema "dodatne štete na DNK-u" djece čiji su roditelji bili izloženi zračenju nakon nuklearne eksplozije u Černobilu prije nego što su ta djeca začeta, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Science.

To je prva studija koja je proučavala gene djece čiji su roditelji bili angažirani na poslovima raščišćavanja nakon nuklearne katastrofe koja se dogodila 26. travnja 1986., prenio je BBC.

Svi ispitanici rođeni su nakon nesreće, između 1987. i 2002., i pregledani su njihovi genomi. Znanstvenici nisu pronašli nikakve mutacije koje bi bile povezane s izlaganjem njihovih roditelja posljedicama nuklearne nesreće.

Profesorica Gerry Thomas s Imperial College London provela je desetljeća proučavajući biologiju raka, posebno tumora povezanih sa štetama od zračenja. Ona objašnjava da je ovo prva nova studija koja je pokazala da čak i kad su ljudi izloženi relativno visokim dozama zračenja, u usporedbi s pozadinskim zračenjem to nema učinka na njihovu buduću djecu.

Novu studiju vodila je profesorica Meredith Yeager s Američkog nacionalnog instituta za rak (NCI) u Marylandu. Bila je usmjerena na djecu radnika koji su bili poslani na raščišćavanje visoko kontaminiranog područja oko nuklearne elektrane te na djecu evakuiranih stanovnika iz danas napuštenog grada Pripjata i drugih naselja u krugu od 70 kilometara od nuklearke.

Jedan od voditelja istraživanja dr. Stephen Chanock, također s NCI-ja, objasnio je da je znanstveni tim obuhvatio čitave obitelji pa su znanstvenici mogli uspoređivati DNK majke, oca i djece.

"Mi ovdje nismo proučavali što se dogodilo s djecom koja su bila (u maternici) u vrijeme nesreće - mi smo proučavali nešto što se zove mutacije de novo."

Nove mutacije u DNK
To su nove mutacije u DNK, događaju se nasumično u jajašcu ili stanici spermija. Ovisno o tome gdje se u genima bebe dogodi mutacija, ona ne mora imati nikakvog utjecaja ili može uzrokovati bolest.

"U svakoj je generaciji takvih mutacija 50-100 i one su nasumične", objašnjava dr. Chanock. "Na neki način one su građevni materijal evolucije. To je način na koji se nove promjene unose u populaciju s rođenjem jedinke.




"Proučavali smo genome majki i očeva i potom djece. I dodatnih devet mjeseci pratili smo hoće li se pojaviti ijedan signal u velikom broju tih mutacija koji je povezan s izlaganjem roditelja zračenju. Nismo pronašli ništa."

To znači, kažu znanstvenici, da učinak zračenja na tijelo roditelja nema utjecaja na djecu koju u budućnosti začnu.

"Mnogo se ljudi bojalo imati djecu nakon atomskih bombi (u Nagasakiju i Hirošimi))", kazala je profesorica Thomas za BBC News. "I ljudi nakon nesreće u Fukušimi bojali su se imati djecu jer su mislili da će njihovo dijete biti pogođeno zračenjem kojemu su bili izloženi.

"To je tako tužno. Ako možemo pokazati da to nema utjecaja, nadajmo se da će to ublažiti strahove."

Istraživanja o karcinomu i Černobilu
Profesorica Thomas nije sudjelovala u istraživanju genoma, nego je njezin tim proveo drugi dio istraživanja o vezi karcinoma i Černobila.

Proučavali su rak štitnjače jer se zna da je nuklearna katastrofa izazvala oko 5000 slučajeva tog raka, od kojih je većina liječena i izliječena.

Vlasti u vrijeme nesreće nisu spriječile prodaju kontaminiranog mlijeka u tom području i mnoga su ga djeca pila primajući velike doze radioaktivnog joda.

"Utvrdili smo da nema razlike između raka štitnjače uzrokovanog zračenjem iz Černobila i drugih karcinoma štitnjače", kazala je Thomas.

"Stoga nema 'demonskog' raka iz Černobila koji ne možemo liječiti - liječi se kao i svi drugi slučajevi."
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la storm »

Kako imam želju otići...serija me fascinirala.
Imam jednu poveznicu oko toga.
Više manje cijeli je svijet znao za ovu havariju...ali je nemjerljivo, sa koliko se detalja i saznanja više, operira nakon serije na HBO.

Je li još nagrada Oskar bitna odrednica za Quo Vadis Aida?
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la Socrates »

A i ja sam izgleda neki baksuz.

Samo što sam se rodio, desi se Chernobyl.

Sorry na offu.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 26 apr 2021, 20:13 A i ja sam izgleda neki baksuz.

Samo što sam se rodio, desi se Chernobyl.

Sorry na offu.
Ja sad kad skontam, ono mi je bio prvi lockdown.
Ne izlazite vani, samo škola - kuća..
Jedino sad možeš salatu jesti.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la lejlamo »

i hodati po travi :heidi2
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la Socrates »

storm je napisao/la: 26 apr 2021, 20:16
Socrates je napisao/la: 26 apr 2021, 20:13 A i ja sam izgleda neki baksuz.

Samo što sam se rodio, desi se Chernobyl.

Sorry na offu.
Ja sad kad skontam, ono mi je bio prvi lockdown.
Ne izlazite vani, samo škola - kuća..
Jedino sad možeš salatu jesti.
Stvarno bilo tako? Koliko je to trajalo?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5654
Postovi: 3486
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la radostan dan »

storm je napisao/la: 26 apr 2021, 20:16
Socrates je napisao/la: 26 apr 2021, 20:13 A i ja sam izgleda neki baksuz.

Samo što sam se rodio, desi se Chernobyl.

Sorry na offu.
Ja sad kad skontam, ono mi je bio prvi lockdown.
Ne izlazite vani, samo škola - kuća..
Jedino sad možeš salatu jesti.
jeo si je i tad, nisi znao da je ozračena...
ko zna koliko smo je pobrstili, dok nije javljeno da je štetna. :lupa
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la Socrates »

Možda bi šira tema bila da li ste za korištenje nuklearne energije u nevojne svrhe.

Ima dobrih strana. Međutim, ima i niz nedostataka. Kao što je Chernobyl pokazao.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 26 apr 2021, 20:17
storm je napisao/la: 26 apr 2021, 20:16

Ja sad kad skontam, ono mi je bio prvi lockdown.
Ne izlazite vani, samo škola - kuća..
Jedino sad možeš salatu jesti.
Stvarno bilo tako? Koliko je to trajalo?
Koliko se sjećam, nekih mjesec dana. A sjećam se dobro, bili za prvi maj u bosni, i vozimo se kući, taman prošli Zagreb, po radiju ta vijest (zamisli kašnjenja informacije, jer ako smo se vraćali sigurno je bio već drugi, treći maj... A havarija 26.april)
Nakon Zagreba, nekih 30tak km ide Krško... Tata baš komentira, urezalo mi se u sjećanje - eto, takvu opciju imamo i mi u blizini " i pokazuje mi nuklearku Krško :heidi2
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la storm »

radostan dan je napisao/la: 26 apr 2021, 20:19
storm je napisao/la: 26 apr 2021, 20:16

Ja sad kad skontam, ono mi je bio prvi lockdown.
Ne izlazite vani, samo škola - kuća..
Jedino sad možeš salatu jesti.
jeo si je i tad, nisi znao da je ozračena...
ko zna koliko smo je pobrstili, dok nije javljeno da je štetna. :lupa
Baš pišem... Mi smo sa cca tjedan kašnjenja uopće saznali za to... A tek u danima i tjednima kasnije za finese poput moguće kontaminacije voća i povrća...
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5654
Postovi: 3486
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la radostan dan »

30.04., moje prvo pijanstvo...prvomajski uranak.
loše vrijeme,kiša, već par dana.
prvi maj - na put, posjeta očevini.
niko veze s vezom...
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Černobil- 35 godina kasnije

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 26 apr 2021, 20:20 Možda bi šira tema bila da li ste za korištenje nuklearne energije u nevojne svrhe.

Ima dobrih strana. Međutim, ima i niz nedostataka. Kao što je Chernobyl pokazao.
Dvojbeno.
Ja sam u principu za nuklearnu energiju.
Ako se poštuju svi protokoli od samog odabira lokacije, terena koji nije trusan, ispostavljen prirodnim katastrofama (fukushima) pa do kvalitetnog zbrinjavanja otpada, najčišća je energija.
Eh sad, kako se sa tim rukovalo desetljećima, i za zapad je upitno. Čitao sam o kontejnerima, opasno nagrizenima korozijom na dnu mora i oceana.
I naravno isključio bih sovjetski idiotizam, kad su znali, da im taj tip nuklearke ima tehničku grešku, a pustili su po onoj "ne diraj dok radi".
I ova tu kod mene (Krško je cca 40 km zračne linije od tu) stoji na seizmicko osjetljivom području... Gasili su je sad često zbog nedavnih potresa...
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”