Religija, nauka...

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 05 mar 2023, 21:56 Raskomadali na planete i galaksije?
"Rakomadao". Jednina. :meha2 U semitskim jezicima se izraz "nahnu' uvijek razumijeva kao prvo lice jednine. Koristi se kako bi se označila velicina, velicanstvenost i moc.

Kako god, ovaj ajet se moze interpretirati u samo jako uskom smislu. Dok ne objasnjava sve detalje nastanka Zemlje i nebesa (nebo/nebesa - "sema/semavat" u arapskom znaci sve osim Zemlje), poprilicno je jasno da su bili jedna cjelina.

Ovaj ajet sam naveo za mog prijatelja @Mehaning, posto on jos nije procitao Kur'an, a malo smo pricali o nastanku univerzuma. Znam da je i ova referenca od prije vise od 14 stoljeca dovoljna da se covjek bar malo zapita.

Jos jedan na istu temu:

Sura ez-Zarijat

"Mi smo nasom snagom i moci nebo sazdali i usavrsili ga i Mi ga prosirujemo (Mi smo, uistinu, Prosiritelji).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Heidi »

Hvala na odg. Iza mojih pitanja se ne skriva nikakva podrugljivost ili slicno, samo sam vizualizirala raskomadanu cjelinu i tako sam vidjela zvijezde i galaksije. Pomislila sam da bi to moglo biti objasnjenje.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 06 mar 2023, 08:44 Hvala na odg. Iza mojih pitanja se ne skriva nikakva podrugljivost ili slicno, samo sam vizualizirala raskomadanu cjelinu i tako sam vidjela zvijezde i galaksije. Pomislila sam da bi to moglo biti objasnjenje.
Ma, nisam ni mislio da imas neke skrivene namjere. Da, to je ono sto sam ja pominjao u prepisci sa Mehaningom. Ja nemam problem sa teorijom Velikog praska, sve dok se ne tvrdi da se zna sve, kada to jednostavno nije tako. Sama nauka koja se time bavi, ima veliki problem sa samim terminom "beskonacno, oduvijek", itd. A ipak ih koristi. Jer jednostavno mora.

Eh, tu sada dolazi moja vjera. Dok drugdje ovi gore pojmovi prave probleme, meni je to sasvim OK. Jer, ja ne pridajem nicemu i nikome drugo osim Bogu, ta svojstva kao sto su nestvorenost, bez pocetka, bez uzroka, itd. Kada procitam taj ajet iz sure Enbija, meni je to dovoljno za sliku koju on pruza. Detalji za mene nisu zaista ni bitni.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Hannibal »

meni se hiljadu pehova desilo kako sam se okrenuo vjeri ocm. evo jutros ko slag na tortu dolazi poziv na sud za nesto sto sam uradio prije dvije godine, ja zaboravio da se to desilo haha
maloprije mi drotovi napisase kaznu 🤦‍♀️
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”