Potraga za istinom

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Potraga za istinom

Post Postao/la medvjed23 »

Naletjeh na jedan citat koji me je bacio u razmišljanje.
slika

Razmišljanje je dovelo do ideje za forumsku temu, čija srž se može obuhvatiti sljedećim pitanjima za svakog/svaku učesnika/učesnicu:

Da li u raspravama, forumskim ili vanforumskim, tražiš istinu ili potvrdu tvoje već formirane predstave o istini? Ako si kao odgovor odabrao/la prvonavedeno, možeš li navesti jedan primjer kad si sa nekim razgovarao/la, pa zbog snage njegovih argumenata promijenio/la mišljenje? Da li si ikad ikome rekao/la: jeste, ti imaš pravo, ja sam pogriješio/la, tvoja razmišljana su bliža istini...
6
6 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22371
Postovi: 17097
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la Russki »

Jako zanimljiv topik takoreći tema.

Ja sam taj koji uvijek rovi i traži istinu i kad mi argumentirano predstave nešto, razmislim opet i promijenim mišljenje i priznam da sam bio u krivu.

E al' jbt; ovo je jako interesantno, uvijek neko sukobi, uvijek ego yebeni radi.

Ne znam.

A taj citat je definitivno na mjestu.
3
3 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la Heidi »

Istina je komplexna.

Uvijek sam u potrazi za necim sto me mijenja I oblikuje. Tezim ka boljem, osjecam to kao obavezu. Volim radoznale I pametne ljude, inspirisu me.

Nisam nikad imala nesto u sto sam 100 % ubijedjena da bi me neko mogao razuvjeriti.
2
1 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la medvjed23 »

ja moram priznati da mi je, kad ulazim u rasprave, želja da svoje stavove branim jača od želje da te stavove preispitam.. dakle, u mom slučaju, preipitivanja ima manje nego zadrtosti :ooo ali ga ima.. dešavalo mi se da, suočen sa jakim argumentima, promijenim mišljenje..
3
3 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la R4IN »

Kad odrastes tek tad skontas koliko su te nalagali od sistema pa na dalje.. i onda sve ispocetka ucis,a tesko neki prihvataju istinu..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la Lana »

Sto vise znas,manje objasnjavas,sto vise imas,manje pokazujes.Sto bolje izgledas,manje se eksponiras.
Sto si jaci,manje se sukobljavas.

Istina...ovo sam skoro negdje procitala.
5
2 slika 2 slika 1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la storm »

Najveći problem forumskih rasprava je ego...
Neke se "pobjede" traže, ne znam..
U redu je imati stav, znači razmišljaš o tome, nekad sa manje sreće, nekad sa više :oo
Ali ne znam, zašto je problem, ako ti sugovornik fino podastre informacije, argumentira, to shvatiti kao neki poraz?
Ja sam nekoliko puta bio u krivu, što zbog neke neinformiranosti, što zbog manjka interesa, pa se nisam ni trudio zakopati u podatke, pa sam na prvi kontakt upao u raspravu...
Onako narodski rečeno... Jedini je poraz, ako i nakon dodira sa vjerodostojnim informacijama, ako se netko potrudi pa prikaže, ti ostaneš I dalje u svojim budalastim uvjerenjima, samo zato jer te ego handri...
4
4 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la R4IN »

storm je napisao/la: 08 nov 2020, 23:29 Najveći problem forumskih rasprava je ego...
Neke se "pobjede" traže, ne znam..
U redu je imati stav, znači razmišljaš o tome, nekad sa manje sreće, nekad sa više :oo
Ali ne znam, zašto je problem, ako ti sugovornik fino podastre informacije, argumentira, to shvatiti kao neki poraz?
Ja sam nekoliko puta bio u krivu, što zbog neke neinformiranosti, što zbog manjka interesa, pa se nisam ni trudio zakopati u podatke, pa sam na prvi kontakt upao u raspravu...
Onako narodski rečeno... Jedini je poraz, ako i nakon dodira sa vjerodostojnim informacijama, ako se netko potrudi pa prikaže, ti ostaneš I dalje u svojim budalastim uvjerenjima, samo zato jer te ego handri...
Ima ljudi das im sve crno na bjelo i opet ne vjeruju, jednostavno mozak odbija..

A najveci problem sto se tice foruma je sto sve se se gura u jedan kos kao daj ti nama jedno dugme za sve probleme :oo
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la storm »

R4IN je napisao/la: 08 nov 2020, 23:32
storm je napisao/la: 08 nov 2020, 23:29 Najveći problem forumskih rasprava je ego...
Neke se "pobjede" traže, ne znam..
U redu je imati stav, znači razmišljaš o tome, nekad sa manje sreće, nekad sa više :oo
Ali ne znam, zašto je problem, ako ti sugovornik fino podastre informacije, argumentira, to shvatiti kao neki poraz?
Ja sam nekoliko puta bio u krivu, što zbog neke neinformiranosti, što zbog manjka interesa, pa se nisam ni trudio zakopati u podatke, pa sam na prvi kontakt upao u raspravu...
Onako narodski rečeno... Jedini je poraz, ako i nakon dodira sa vjerodostojnim informacijama, ako se netko potrudi pa prikaže, ti ostaneš I dalje u svojim budalastim uvjerenjima, samo zato jer te ego handri...
Ima ljudi das im sve crno na bjelo i opet ne vjeruju, jednostavno mozak odbija..

A najveci problem sto se tice foruma je sto sve se se gura u jedan kos kao daj ti nama jedno dugme za sve probleme :oo
A ne znam, meni dosadilo to nadmudrivanje... Kažem svoje i Cao.
Uživam sa nekima, da se nadovezujemo u raspravi... Čak i ako se slažeš, učiš od sugovornika, ako čitaš / slušaš...
Još je jedan stereotip na forumima... Konfrontacija ili ništa!!!
Mogu se naći trojica i fino razgovarati, iznositi hrpu podataka, koje je teško zbirno naći, ali ništa to, dok neki hajvan ne uleti... Tek tad je to wooow :oo gori tema... :D
Pogrešno..
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la R4IN »

storm je napisao/la: 08 nov 2020, 23:41
R4IN je napisao/la: 08 nov 2020, 23:32

Ima ljudi das im sve crno na bjelo i opet ne vjeruju, jednostavno mozak odbija..

A najveci problem sto se tice foruma je sto sve se se gura u jedan kos kao daj ti nama jedno dugme za sve probleme :oo
A ne znam, meni dosadilo to nadmudrivanje... Kažem svoje i Cao.
Uživam sa nekima, da se nadovezujemo u raspravi... Čak i ako se slažeš, učiš od sugovornika, ako čitaš / slušaš...
Još je jedan stereotip na forumima... Konfrontacija ili ništa!!!
Mogu se naći trojica i fino razgovarati, iznositi hrpu podataka, koje je teško zbirno naći, ali ništa to, dok neki hajvan ne uleti... Tek tad je to wooow :oo gori tema... :D
Pogrešno..
Mene je vise fasciniralo kad je neko uporan sa svojim misljenjem,kao da ti ga gura u glavu, dobro brt rekao si svoje a moje je hocu li prihvatiti ili ne..
2
2 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22371
Postovi: 17097
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la Russki »

Svi sve znamo kako sta ovo ono ali...

Opet se to ne praktikuje, opet ego radi i sl. Do u nedogled.

Zato sam dosta i izgubio interes za tim raspravljanjem do u beskraj, mnogo se energije troši...zna otić u tri lijepe. Zbog cega ? Zbog hiljadu i jedne stvari. Previše je svega.
2
2 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la Fatih »

Jedna od zanimljivijih tema na koju sam naisao, od kako obitavam po forumima.

Sto se mene licno tice, postoje stvari o kojima nisam toliko upucen i tu bih zaista nesto volio nauciti. Mada, i tu znam postaviti pitanje, ako to sto se iznosi, nije potpuno dokazano, pa onda trazim jos dokaza (npr.ono sto cesto @Trafalgar Law pise, a sto mi je zaista interesantno, iako sam i dalje pomalo skeptican oko nekih stvari).

Drugi primjer je historija. Ona neumoljiva, ne "tvoja, moja, nasa, vasa". Prilicno dobro znam istoriju nekih razdoblja, ali, ne i mnogih drugih, o kojima se na moju zalost, i ne pise nesto mnogo. Tu cu zasigurno da korigujem svoj stav, pred svima, ako mi neko donese daleko bolji izvor od onoga iz kog sam je ja ucio.

Eh, religija. Tu sam "kineski zid". Posto nisam poceo da praktikujem islam, zato sto su moji (porodica prijatelji, itd.) isti praktikovali i to na mene prenosili, nego je tu bilo mnogo, mnogo citanja, tu priznajem da cu slabo prihvatiti argument, bez da pokusam da ga pobijem (sada ne pricam o ateizmu, to je nesto drugo - i tu imam stav, ali sam svjestan da ateisti ne mogu dokazati da nema Boga [sto ateisti u principu i ne rade], kao sto ni ja ne mogu dokazati suprotno). Islam sam prihvatio, nakon sto sam prvo povjerovao u Kreatora, a zatim ucio sta religije kazu o tome. Znaci, tu sam cvrst kao @Mehaning u svom nevjerovanju. :D

Kako god, tema je super. :ok
4
4 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la SmokingMan »

@Fatih Uvijek može postaviti pitanje, ma koliko god komplikovano, hajde da pokušamo pronaći što približniji i najobjektivniji odgovor.
1
1 slika
Zadnja izmjena: SmokingMan, dana/u 09 nov 2020, 15:00, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la Fatih »

Trafalgar Law je napisao/la: 09 nov 2020, 14:54 @Fatih Uvijek može postaviti pitanje, ma kolik ogod komplikovano, hajde da pokušamo pronaći što približniji i najobjektivniji odgovor.
Hvala! Citam sve sto pises. Ako naidjem na nesto sto mi bas nije sasvim jasno, zasigurno cu i da pitam. :ok
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 08 nov 2020, 23:29
Ja sam nekoliko puta bio u krivu, što zbog neke neinformiranosti, što zbog manjka interesa, pa se nisam ni trudio zakopati u podatke, pa sam na prvi kontakt upao u raspravu...
:ccc
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la lejlamo »

meni je interesantno i pitanje šta je istina....

ono što je danas istina ne mora biti i istina sutra. mišljenja sam da se sve treba propitivati. pa ako je više argumenata za, onda to prihvatiti kao nekakvu istinu, ako je više protiv- odbaciti.

ali, može li jednostavno postojati više istina?

ne znam, vjerovatno se većina ne bi složila, ali istina je za mene više relativan nego apsolutan pojam...osim u slučajevima kada je nešto zaista nedvosmisleno i nikako se ne može drugačije percipirati. čim postoje različite percepcije, apsolutnost i ubjeđenje slabe.

što se tiče kulture komunikacije i preispitivanja svojih stavova, forum je dobra ilustracija koliko smo propustili tokom školovanja i odrastanja da usvojimo osnove kvalitetnog razgovora i dijaloga. i sama imam veću potrebu da odbranim to nešto u šta sam ubjeđena, nego da dopustim da na osnovu argumenata drugih učesnika preispitam to vlastito uvjerenje.
1
1 slika
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Potraga za istinom

Post Postao/la medvjed23 »

ma da.. postoje jasne istine, ali postoje i teze u koje ne možemo biti sasvim sigurni, ali ih prihvatamo jer najbolji argumenti idu u prilog upravo njima.. eh sad, pristrasnost, usađena iz okoline koja nas oblikuje, zna nam zamazati oči, tako da počesto zanemarujemo najbolji, a prihvatamo najpopularniji argument..
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”