Emocionalna inteligencija

Moderator: Socrates
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Xeno »

Ovaj i slicni testovi i nemaju neku vjerodostojnost, s obzirom da su lako varljiv format gdje gotovo svako moze izmanipulirati konacni rezultat u ono sto bi on htio da bude. :hm
2
2 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Xeno »

Onaj koji uspije ovladati emocijama, moze vladati postupcima i biti u kontroli.
Sve to vodi ka samoosvijestenosti, a za rezultat ima bolje shvatanje drugih i jasniju percepciju svijeta koji nas okruzuje.
Preduslov je, naravno, da IQ i EQ suradjuju, sto je lakse reci nego uskladiti.
3
2 slika 1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la lejlamo »

Xeno je napisao/la: 17 dec 2020, 04:10 Onaj koji uspije ovladati emocijama, moze vladati postupcima i biti u kontroli.
Sve to vodi ka samoosvijestenosti, a za rezultat ima bolje shvatanje drugih i jasniju percepciju svijeta koji nas okruzuje.
Preduslov je, naravno, da IQ i EQ suradjuju, sto je lakse reci nego uskladiti.
tako nekako samo obrnuto :lejla samosvijest je preduslov za visoku emotivnu inteligenciju.
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Malena »

Screenshot_2020-12-17-11-27-50-149_com.android.chrome.jpg


:sara :sret :sara :sret
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Iskra »

Nema jednoznačnog odgovora na pitanje od čega se emocionalna inteligencija sastoji, ali prema jednom od najpoznatiji teorijskih modela psihologa Golemana, ona se sastoji od 5 aspekata: samosvijest, samoregulacija, intrinzična motivacija, empatija i socijalne vještine. Ovih 5 aspekata možemo zamisliti kao 5 koraka na putu prema emocionalnoj inteligenciji.

1.Samosvijest
Emocionalna inteligencija započinje razumijevanjem naših vlastitih emocija i stvaranjem uvida u svoje potrebe. Pokušajte se usmjeriti na ono što osjećate i prepoznati svoje emocije. Imenujte ih i zapitajte se od kuda one dolaze.

2. Samoregulacija
Kada uspješno prepoznate svoje emocije, usmjerite se na načine na koje ih izražavate. Prepoznajte kako se one manifestiraju na vašem tijelu, kako ih iskazujete na van i koliko nad tim imate kontrole?

3. Intrinzična motivacija
Zapitajte se slijedite li svoje emocije prilikom donošenja odluka, vode li one vaša ponašanja, slušate li svoje unutarnje potrebe ili ih ignorirate? Jesu li Vaša ponašanja motivirana "iznutra"?

4. Empatija
 Jednom kada razumijete sebe i svoja ponašanja, spremniji ste čuti i razumjeti doživljaje i ponašanje ljudi oko sebe. Pokušajte prepoznati tuđa emocionalna stanja i biti tu za njih.

5. Socijalne vještine
Tek kada prepoznajete emocionalne doživljaje drugih i sebe, možeš graditi autentičan odnos iskrenog razumijevanja i uvažavanja. To znači da možete prepoznati kada Vas netko treba, ali i kada vi trebate nekoga zbog čega ćete lakše verbalizirati svoje emocije, ali i biti spremniji komunicirati o svojim i tuđim emocijama kako biste si međusobno pružili potrebnu podršku i razumijevanje. 
 
Međutim, važno je zapamtiti kako su psihološki procesi izrazito složeni te ne postoje brza i laka rješenja ili recepti kojima biste u kratkom roku uspjeli produbiti svoje uvide i razviti postojeće kapacitete. Prepoznavanje vlastitih emocija i njihovo izražavanje osnove su naše mentalne higijene i predstavljaju početnu točku rada na našoj psihološkoj dobrobiti, ali naša je psihološka dobrobit povezana s nizom različitih konstrukata te je stoga put prema njenom razvoju dubinski i dugotrajan proces.
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Xeno »

lejlamo je napisao/la: 17 dec 2020, 09:27
Xeno je napisao/la: 17 dec 2020, 04:10 Onaj koji uspije ovladati emocijama, moze vladati postupcima i biti u kontroli.
Sve to vodi ka samoosvijestenosti, a za rezultat ima bolje shvatanje drugih i jasniju percepciju svijeta koji nas okruzuje.
Preduslov je, naravno, da IQ i EQ suradjuju, sto je lakse reci nego uskladiti.
tako nekako samo obrnuto :lejla samosvijest je preduslov za visoku emotivnu inteligenciju.
Procitaj opet. :maxuz
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la lejlamo »

Xeno je napisao/la: 17 dec 2020, 14:30
lejlamo je napisao/la: 17 dec 2020, 09:27

tako nekako samo obrnuto :lejla samosvijest je preduslov za visoku emotivnu inteligenciju.
Procitaj opet. :maxuz
:lejla
0
Avatar
Danci
Novi behar
Novi behar
Reactions: 263
Postovi: 227
Pridružen/a: 30 dec 2020, 18:18

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Danci »

Malena je napisao/la: 17 dec 2020, 11:32 Screenshot_2020-12-17-11-27-50-149_com.android.chrome.jpg



:sara :sret :sara :sret
Isto :novine
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 17 dec 2020, 13:11
4. Empatija
 Jednom kada razumijete sebe i svoja ponašanja, spremniji ste čuti i razumjeti doživljaje i ponašanje ljudi oko sebe. Pokušajte prepoznati tuđa emocionalna stanja i biti tu za njih.
ne znam ko je autor ovog teksta, ali je pomiješao saosjećanje i empatiju...to dvoje nije isto.

osoba može saosjećati, a da ne bude empatična.
u tekstu je pod pojmom empatija opisana saosjećajnost.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 10:48
Iskra je napisao/la: 17 dec 2020, 13:11
4. Empatija
 Jednom kada razumijete sebe i svoja ponašanja, spremniji ste čuti i razumjeti doživljaje i ponašanje ljudi oko sebe. Pokušajte prepoznati tuđa emocionalna stanja i biti tu za njih.
ne znam ko je autor ovog teksta, ali je pomiješao saosjećanje i empatiju...to dvoje nije isto.

osoba može saosjećati, a da ne bude empatična.
u tekstu je pod pojmom empatija opisana saosjećajnost.
Hmmmmmm :ovaj

Ako suosjecajnost izvire iz razumjevanja tudje patnje, uzivljavanja u tudja emocionalna stanja,sto empatija po svom znacenju u psihologiji upravo jeste, onda bi se u gore pomenutom slucaju mogla tako i posmatrati. Onaj ko je empatican sasvim sigurno je i suosjecajan. U suprotnom ne bi bio u stanju osjetiti empatiju. Sem.ako nije" robotizirana " persona koja savrseno vlada svojim emocijama i kasno zna da odredi kada koju da upotrijebi i da ih ne mjesa. Monoemotivac neki....
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la lejlamo »

napisala sam da saosjećanje ne uključuje nužno empatiju, a ne obrnuto kako ti navodiš.

razlika je razumjeti nečiju emociju i saživjeti se sa nečijom emocijom i situacijom u kojoj se nalazi.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 11:52 napisala sam da saosjećanje ne uključuje nužno empatiju, a ne obrnuto kako ti navodiš.

razlika je razumjeti nečiju emociju i saživjeti se sa nečijom emocijom i situacijom u kojoj se nalazi.
Autorica je

Autor: Martina Štrk, mag.psych.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 11:52 napisala sam da saosjećanje ne uključuje nužno empatiju, a ne obrnuto kako ti navodiš.

razlika je razumjeti nečiju emociju i saživjeti se sa nečijom emocijom i situacijom u kojoj se nalazi.
Apsolutno vrijedi i obrnuto, bar ja to tako vidim.
Onaj ko je empatican taj je i suosjecajan i obrnuto. I jedna i druga emocija podrazumjevaju se kod emotivne inteligencije , zato ne vidim nista pogresno u clanku, tj u kontekstu teme ne vidim problem upotrebe naziva empatija i suosjecajnost.
Ipak, prihvatam da mozda stavka 4. Jeste malo nejasna...i inace ljudi od struke.imaju problem napisati laiku prihvatljivim i razumljivim jezikom, neko strucno objasnjenje..ja npr imam taj problem na medicini. Ne koristim strucne izraze radi lakseg razumjevanja onome koji cita.
Obzirom da je autorica magistra psihologije , sumnjam da je pkmjesala pojmove, ali...moze se svakim desiti. Prije bih rekla da je do naseg razumjevanja i gledanja na tematiku. Razlicitosti su garancija progresa
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 05 jan 2021, 23:28
lejlamo je napisao/la: 05 jan 2021, 11:52 napisala sam da saosjećanje ne uključuje nužno empatiju, a ne obrnuto kako ti navodiš.

razlika je razumjeti nečiju emociju i saživjeti se sa nečijom emocijom i situacijom u kojoj se nalazi.
Apsolutno vrijedi i obrnuto, bar ja to tako vidim.
Onaj ko je empatican taj je i suosjecajan i obrnuto. I jedna i druga emocija podrazumjevaju se kod emotivne inteligencije , zato ne vidim nista pogresno u clanku, tj u kontekstu teme ne vidim problem upotrebe naziva empatija i suosjecajnost.
Ipak, prihvatam da mozda stavka 4. Jeste malo nejasna...i inace ljudi od struke.imaju problem napisati laiku prihvatljivim i razumljivim jezikom, neko strucno objasnjenje..ja npr imam taj problem na medicini. Ne koristim strucne izraze radi lakseg razumjevanja onome koji cita.
Obzirom da je autorica magistra psihologije , sumnjam da je pkmjesala pojmove, ali...moze se svakim desiti. Prije bih rekla da je do naseg razumjevanja i gledanja na tematiku. Razlicitosti su garancija progresa
nisi me razumjela.

ne vrijedi obrnuto.

saosjećajnost znači samo razumjeti nečiju emociju, a empatija uživjeti se i saživjeti s nečijim emotivnim stanjem (proživljavati emotivno stanje u kojem je osoba).

saosjećanje podrazumijeva tješenje, sagledavanje situacije i iz drugog ugla, nuđenje pomoći i rješenja.

empatija podrazumijeva sve to ali ono što je razlikuje od saosjećanja je lično proživljavanje toga što osoba doživljava. to saosjećajna osoba ne radi.

empatičar se identifikuje s drugom osobom, tj. stanjem u kojem je. u tome je ta bitna razlika. i zato saosjećanje ne uključuje nužno empatiju.

a što se tiče problema sa objašnjavanjem i uproštavanjem stručnih termina to ne bi smio biti problem.
najbolji pokazatelj da nešto zaista poznaješ i vladaš materijom je kada to možeš približiti djetetu.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 06 jan 2021, 10:46
Iskra je napisao/la: 05 jan 2021, 23:28

Apsolutno vrijedi i obrnuto, bar ja to tako vidim.
Onaj ko je empatican taj je i suosjecajan i obrnuto. I jedna i druga emocija podrazumjevaju se kod emotivne inteligencije , zato ne vidim nista pogresno u clanku, tj u kontekstu teme ne vidim problem upotrebe naziva empatija i suosjecajnost.
Ipak, prihvatam da mozda stavka 4. Jeste malo nejasna...i inace ljudi od struke.imaju problem napisati laiku prihvatljivim i razumljivim jezikom, neko strucno objasnjenje..ja npr imam taj problem na medicini. Ne koristim strucne izraze radi lakseg razumjevanja onome koji cita.
Obzirom da je autorica magistra psihologije , sumnjam da je pkmjesala pojmove, ali...moze se svakim desiti. Prije bih rekla da je do naseg razumjevanja i gledanja na tematiku. Razlicitosti su garancija progresa
nisi me razumjela.

ne vrijedi obrnuto.

saosjećajnost znači samo razumjeti nečiju emociju, a empatija uživjeti se i saživjeti s nečijim emotivnim stanjem (proživljavati emotivno stanje u kojem je osoba).

saosjećanje podrazumijeva tješenje, sagledavanje situacije i iz drugog ugla, nuđenje pomoći i rješenja.

empatija podrazumijeva sve to ali ono što je razlikuje od saosjećanja je lično proživljavanje toga što osoba doživljava. to saosjećajna osoba ne radi.

empatičar se identifikuje s drugom osobom, tj. stanjem u kojem je. u tome je ta bitna razlika. i zato saosjećanje ne uključuje nužno empatiju.

a što se tiče problema sa objašnjavanjem i uproštavanjem stručnih termina to ne bi smio biti problem.
najbolji pokazatelj da nešto zaista poznaješ i vladaš materijom je kada to možeš približiti djetetu.
S definicijom se slazem. To je tako. Ali , ne raspravljamo o pojmovima tj terminima nego o empatiji i saosjecanju kao uslovu za emocionalnu inteligenciju. Apsolutno je za istu potrebno i.ati oboje. Ukoliko empaticar , a po definiciji tako stoji, moze zna i umije da spozna tudju patnju i razumije je, onda je suosjecanje ( gdje ce saglesati situaciju realno i ponuditi adekvatnu pomic/misljenje), uzrocno posljednicna reakcija empaticara.
Po meni to je tako.
To su tako dvije prisne emocije da je skoro nrmoguce odvohiti ih u smislu ciljanog djelovanja ili ispoljavanja.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la lejlamo »

tačno, tema nije isključivo empatija, ali je spomenuta u citiranom članku, pa sam napravila digresiju. naravno da je sve povezano, samo sam htjela ukazati na razliku koja ipak postoji, a često ljudi pobrkaju to dvoje. no, u suštini, vjerovatno nije ni bitno.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalna inteligencija

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 06 jan 2021, 11:10 tačno, tema nije isključivo empatija, ali je spomenuta u citiranom članku, pa sam napravila digresiju. naravno da je sve povezano, samo sam htjela ukazati na razliku koja ipak postoji, a često ljudi pobrkaju to dvoje. no, u suštini, vjerovatno nije ni bitno.
:ok
Ma.to se slazem.naravno. i dalje mislim da je stavka 4 na koju si se referirala malo "nevjesto"napisana upravo iz razloga kojeg sam navodila.

A ja isto ta dva pojma , razumijevam ( jel.ovo ovako može da se kaze) iz ugla lijecnice. Ja kao empaticar cu se sazivjeti s problemom svog pacijenta, a kao susojecajma osoba nastojat cu savjetom, djelovanjem.....da mu pomognem, kroz objektivan i realan stav i akciju koja ce iz toga proizaci i poluciti najbolje na njega. Zato su meni te dvije stvari jako povezane.
No, shvatam i da ne mogu kroz te naocale posmatrati globalno, ali svakako mislim da je jako tesko odvojiti empatiju i saosjecanje u smislu necijeg djelovanja. Kao definiciju svakako da.
0
Odgovori

Natrag na “Psihologija”