Misery loves company

Moderator: Socrates
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Misery loves company

Post Postao/la Socrates »

Izvinjavam se zbog naslova na engleskom, ali nema adekvatnog prevoda ove poslovice. Sve i da sam napisao nesto na nasem, morao bih dodatno objasnjavati.

Na latinskom bi tek bilo prepotentno.

Solamen miseris socios habuisse doloris. :djed

Dakle, poslovicu smo dobili iz latinskog, i znacenje joj je da ljudi koji su dozivjeli neku nesrecu i u tuzi su zbog toga, osjecaju olaksanje, cak i utjehu, u saznanju da su drugi ljudi dozivjeli nesrecu takodje.

Koliko u ovome ima istine?

Na ovom principu, otprilike, se zasnivaju i grupe podrske (support groups). Ljudi slicnih sudbina se redovno sastaju da pricaju kako prolaze kroz nesretnu fazu. U knjizi (i u filmu) Fight Club se opisuje dinamika tih grupa podrske, i glavni junak ocajnicki trazi grupu koja njemu odgovara, jer njemu se nista ocigledno tragicno i nije desilo.

I zakljucuje da mu svaka odgovara, i zloupotrijebljava ih. I nalazi olaksanje u svakoj. Medjutim, kada sretne zenu koja takodje zloupotrijebljava grupe iz prakticnih razloga (hrana I pice) njegova magicna terapija vise ne funkcionira. Neki kazu zato sto se zaljubio u tu zenu. Neki kazu zato sto ga je ona podsjetila da je uljez u tim grupama.

Nakon toga, on osniva grupu u kojoj ce konacno osjetiti neki fizicki bol - Fight Club. Sve ga ovo vodi u vjerovanje da je Veliki Vodja i on tone u fasizam.

Ovo sam sve ispricao zato sto je osnovni motiv glavnog lika da svoju nesrecu, koju ne zna ni odrediti, podjeli sa drugim ljudima. On se bolje osjeca u sudaru sa pravom patnjom, jer oni znaju sta im je.

Dakle, da li "nesreca trazi drustvo" i zasto je to dobro a zasto ne? Zasto je ljudima koji su nesretni lakse kad znaju da i neko drugi pati? Jeste li ikad iskusili takav osjecaj?

Naravno, ova cudna dinamika nekad ima i ovakve efekte;



Nama smijesno, ali, da li je zaista?
3
3 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Misery loves company

Post Postao/la Polaris »

Ja sam mizerna 😒
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Misery loves company

Post Postao/la Polaris »

A ne znam da li bas nalazim utjehu u tudjoj nesreci
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Misery loves company

Post Postao/la Heidi »

Bijeda voli drustvo?
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Misery loves company

Post Postao/la Socrates »

Pretpostavlja se da bi mnogi ljudi lakse pretrpjeli Smak Svijeta i nestanak citave ljudske vrste (ukljucujuci njih) nego svoju smrt. :hm
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Misery loves company

Post Postao/la Heidi »

Ljudi koji ne vole drugima prepustiti sa radoscu I iskrenom zeljom da uzivaju u necemu, zato ne trpe. A I strah od suocavanja sa temom smrt I kuda covjek ide kad se ugase svjetla.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Misery loves company

Post Postao/la storm »

Povezujem sa fenomenom "loših vijesti", koje su naravno najklikanije, najčitanije, najkomentiranije, na portalima...
Podsvijest voli, govori ti..."ma vidi stari, nije tebi tako loše, vidi ovo"
Ne znam koliko je to zdravo.
Suočavam se sa tim, i dok tražim članke za teme i vijesti....pa kad je nešto dobro i pozitivno, kao ozaren poletim staviti....ali je prokleto teško na našim potralima te iste, u nekoj većoj količini i ugledati.
U reali....maknuo sam se od mnogih ljudi zbog njihove sposobnosti, da satima melju o lošem, o negativi, što se sve ljudima i njima loše događa....umore me, ispiju. U redu je, da mi iznesu svoje probleme, ponudim viđenje na želju, mišljenje o riješenju na inzistiranje....ali kvragu, ne moramo 3 sata o tome.
Obično se pojave i na nekom BBQ svežu mi se za vrat i unište hepening :D
Pa sa d i to biram, gdje ću i tko će sve biti :oo
2
2 slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Misery loves company

Post Postao/la toxic »

Susretala sam se s ljudima koji se osecaju sigurnije kad budu u drustvu drugih koji imaju isti ili slican problem. Ali pretpostavljam da zavisi u kakvom se stanju taj neko nalazi.. Neko pokusava da ide napred i da tu tezinu ispusta, dok se neko ne pomera s mesta i pokusava druge povuci za sobom. Osecaju se sigurnije tako nesretni :zbunj

Dobro je imati nekog ko moze da saoseca, pa mozda se zajednickim snagama izvuci iz te 'bede'. Suprotno tome, nista gore nego u takvom nesretnom stanju biti okruzen ljudima koji su sretniji od vas.

Ja se uvek trudim pokazati razumevanje za ovakve osobe, ali ne volim pokazivati sazaljenje sto takvi cesto ocekuju.
A ima ih koji ta svoja stanja koriste i kako bi manipulisali drugim ljudima, empate su tu na udaru.
3
3 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Misery loves company

Post Postao/la storm »

toxic je napisao/la: 06 feb 2021, 19:08 Susretala sam se s ljudima koji se osecaju sigurnije kad budu u drustvu drugih koji imaju isti ili slican problem. Ali pretpostavljam da zavisi u kakvom se stanju taj neko nalazi.. Neko pokusava da ide napred i da tu tezinu ispusta, dok se neko ne pomera s mesta i pokusava druge povuci za sobom. Osecaju se sigurnije tako nesretni :zbunj

Dobro je imati nekog ko moze da saoseca, pa mozda se zajednickim snagama izvuci iz te 'bede'. Suprotno tome, nista gore nego u takvom nesretnom stanju biti okruzen ljudima koji su sretniji od vas.

Ja se uvek trudim pokazati razumevanje za ovakve osobe, ali ne volim pokazivati sazaljenje sto takvi cesto ocekuju.
A ima ih koji ta svoja stanja koriste i kako bi manipulisali drugim ljudima, empate su tu na udaru.
E baš o ovima, i na ove sam mislio...
Naravno, svi imamo bedake u nekim fazama, i to je normalno...ali ta sorta drži, davi, niti želi gore.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Misery loves company

Post Postao/la lejlamo »

Dakle, da li "nesreca trazi drustvo" i zasto je to dobro a zasto ne? Zasto je ljudima koji su nesretni lakse kad znaju da i neko drugi pati? Jeste li ikad iskusili takav osjecaj?
pa prirodno je kada smo u nekoj nevolji da tražimo razumijevanje, saosjećanje, podršku...

lakše nam je kada znamo da se još neko bori ili se izborio sa istim problemom..npr. oboljeli od malignih bolesti, dijeljenje iskustava, međusobne podrške, ili bilo koji drugi primjer.
važan je taj osjećaj da nismo sami u tome, da se ne dešava samo nama...tako se dobije nada da ćemo se izvući.

tako ja gledam na tu izreku.
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Misery loves company

Post Postao/la Atomic »

True story,kad bude belaj na poslu,lakse je da jos jednog junaka okrive,osim mene :yes
2
2 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Misery loves company

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 06 feb 2021, 19:58
Dakle, da li "nesreca trazi drustvo" i zasto je to dobro a zasto ne? Zasto je ljudima koji su nesretni lakse kad znaju da i neko drugi pati? Jeste li ikad iskusili takav osjecaj?
pa prirodno je kada smo u nekoj nevolji da tražimo razumijevanje, saosjećanje, podršku...

lakše nam je kada znamo da se još neko bori ili se izborio sa istim problemom..npr. oboljeli od malignih bolesti, dijeljenje iskustava, međusobne podrške, ili bilo koji drugi primjer.
važan je taj osjećaj da nismo sami u tome, da se ne dešava samo nama...tako se dobije nada da ćemo se izvući.

tako ja gledam na tu izreku.
Ovo je istina.

Medjutim, nije uvijek medjusobna podrska u pitanju.

Naprimjer, ja sam prije nekoliko godina imao poplavu u ulici. Nekim ljudima poplavili podrumi, sam Bog zna zasto. Ko nije imao bolju pumpu za vodu, bio je zrtva. I pita mene moj komsija da li je meni poplavio podrum. Ja kazem nije.

U njegovim ocima i ponasanju sam vidio razocarenje sto sam izbjegao njegovu sudbinu..

Imas cak slucajeva da ljudi aktivno rade neke stvari da druge ljude dovedu na svoj nivo bijede, da bi imali saucesnika u bijedi. Da li je to iz ciste pakosti, ili samo zato sto trebaju drustvo, nisam sad siguran. :hm

Mozda sam "preusko" postavio temu.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Misery loves company

Post Postao/la Polaris »

Ja sad ne kontam sta je tacno tema
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Misery loves company

Post Postao/la Socrates »

Uopsteno, tema je da li se ljudi koji iskusavaju neke probleme bolje osjecaju kada znaju da i drugi imaju iste ili slicne probleme. Ako da, zasto je tako. Lejla je pojasnila. Sto se tice mene licno, ja se nikad ne bih bolje osjecao ako je neko drugi iskusio sto i ja.

Prosirili smo temu. Da li se ljudi koji imaju odredjene probleme osjecaju nepravedno kaznjeni ako sretnu ljude koji bi trebali imati iste probleme ali ih nemaju. To je ovaj primjer sa poplavom. Ali, ima i ozbiljnijih primjera.

Konacno, postoje li ljudi koji aktivno rade na tome da druge povuku sa sobom nadole? Ovo moze biti oko ozbiljnijih situacija, ali moze i oko svakodnevnih situacija.

I za kraj.

Da li biste ikad osjecali griznju savjesti sto je neko izvukao deblji kraj iz situacije zbog koje ste i vi mogli zavrsiti unesreceni ali niste?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 790
Postovi: 696
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Misery loves company

Post Postao/la grunf »

Ariel je napisao/la: 06 feb 2021, 21:33 Ja sad ne kontam sta je tacno tema
Tema su ljudi koji su istinski nesretni i siti neuspjeha u zivotu.

Neki su dobri i neophodna im je podrska i pomoc, drugi su zli i zasluzuju prezir ili bananu, a mnogi i lijecenje.

Ti si dobra, jedinstvena, prilicno lijepo izgledas i nemas razloga da se bijedno osjecas.

To sam ti jednom davno rekao.
1
1 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Misery loves company

Post Postao/la Polaris »

grunf je napisao/la: 06 feb 2021, 22:25
Ariel je napisao/la: 06 feb 2021, 21:33 Ja sad ne kontam sta je tacno tema
Tema su ljudi koji su istinski nesretni i siti neuspjeha u zivotu.

Neki su dobri i neophodna im je podrska i pomoc, drugi su zli i zasluzuju prezir ili bananu, a mnogi i lijecenje.

Ti si dobra, jedinstvena, prilicno lijepo izgledas i nemas razloga da se bijedno osjecas.

To sam ti jednom davno rekao.
Hvala...
Po cemu sam tacno jedinstvena?
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 790
Postovi: 696
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Misery loves company

Post Postao/la grunf »

Ariel je napisao/la: 06 feb 2021, 22:32
grunf je napisao/la: 06 feb 2021, 22:25
Tema su ljudi koji su istinski nesretni i siti neuspjeha u zivotu.

Neki su dobri i neophodna im je podrska i pomoc, drugi su zli i zasluzuju prezir ili bananu, a mnogi i lijecenje.

Ti si dobra, jedinstvena, prilicno lijepo izgledas i nemas razloga da se bijedno osjecas.

To sam ti jednom davno rekao.
Hvala...
Po cemu sam tacno jedinstvena?
Opet reagujes intenzivno.

Ne trazi validaciju.

To moras sama pronaci.
1
1 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Odgovori

Natrag na “Psihologija”