Zlo u nama

Moderator: Socrates
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Zlo u nama

Post Postao/la Iskra »

Intrigantna studija Psihologija zla međunarodno priznatog stručnjaka za autizam i razvojnu psihopatologiju Sajmona Barona Koena bavi se jednim od najnegativnijih fenomena civilizacije, a to je ljudska surovost. Autor se pita kako je moguće da se neki ljudi prema drugim ljudima ophode kao prema objektima, potpuno zanemarujući njihova osećanja, patnju, bol.

Nakon višegodišnjeg posvećenog istraživanja autizma Baron Koen je došao do vrlo zanimljive pretpostavke da je osnovni preduslov za nanošenje zla drugim ljudima odustvo empatije.

Baron Koen smatra da se jedan od uzroka slabo razvijene empatije krije u genima, ali naglašava da se negativno nasleđe ne može razviti i ispoljiti ukoliko nije potpomognuto sredinskim uticajima, odnosno lošim vaspitanjem, zanemarivanjem i zlostavljanjem deteta.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Iskra »

"Empatija je kao univerzalni rastvarač. Bilo koji problem uronjen u nju postaje rešiv. To je efikasan način anticipiranja i rešavanja interpersonalnih problema, bilo da je reč o bračnom ili interpersonalnom konfliktu, problemu na poslu."
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Iskra »

Msljenja sam da svi u sebi ne nosimo zlo, ali da svi takodjer zbamo da budemo.ponrkad okrutni i neempaticni.
Ono sto ne shvatam, je kako ljudi koji konstantno ispoljavaju svoje zlo kroz pokusaje nanosenja stete drugim osobama, kako zive? Je li moguce da ih te negativnosti pokrecu? Kakav je to zivot, gdje je spokoj? Kako se postaviti prema takvim osobama?
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 12 feb 2021, 08:19 Msljenja sam da svi u sebi ne nosimo zlo, ali da svi takodjer zbamo da budemo.ponrkad okrutni i neempaticni.
Ono sto ne shvatam, je kako ljudi koji konstantno ispoljavaju svoje zlo kroz pokusaje nanosenja stete drugim osobama, kako zive? Je li moguce da ih te negativnosti pokrecu? Kakav je to zivot, gdje je spokoj? Kako se postaviti prema takvim osobama?
Obzirom da sam se nagledao svega u životu, postoje ljudi koji čine zlo, ne smatrajući to tako kao zlo samo po sebi...
3
1 slika 1 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Mehaning »

Za nanošenje zla i patnje jedan drugome, najčešče su u igri "višlji ciljevi", koje netko time želi postiči... :ovaj

Puno rijeđi su patološki primjeri, koji to rade radi nekog bolestnog zadovoljstva, iako postoje i takvi... :ovaj

Koji bi mogli biti višlji ciljevi, za koje su ljudi spremni ubijati, svakako si sami odgovorite... :meha2
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 12 feb 2021, 09:38 Za nanošenje zla i patnje jedan drugome, najčešče su u igri "višlji ciljevi", koje netko time želi postiči... :ovaj

Puno rijeđi su patološki primjeri, koji to rade radi nekog bolestnog zadovoljstva, iako postoje i takvi... :ovaj

Koji bi mogli biti višlji ciljevi, za koje su ljudi spremni ubijati, svakako si sami odgovorite... :meha2
Da li visi ciljevi uzrokuju manjak ili unistavaju empatiju ili su pojedini ljudi skloni zlu, a ti visi ciljevu su samo izgovor za cinjenje istog...

To je bas dilema
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zlo u nama

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 12 feb 2021, 08:19 Msljenja sam da svi u sebi ne nosimo zlo, ali da svi takodjer zbamo da budemo.ponrkad okrutni i neempaticni.
Ono sto ne shvatam, je kako ljudi koji konstantno ispoljavaju svoje zlo kroz pokusaje nanosenja stete drugim osobama, kako zive? Je li moguce da ih te negativnosti pokrecu? Kakav je to zivot, gdje je spokoj? Kako se postaviti prema takvim osobama?
Ja mislim, da život može svakoga učiniti zlim...samo netko ima jače predispozicije, i nemogućnost kontroliranja, i što piše maxo, uglavnom svoje ponašanje i odnos sa ljudima i ne smatraju zlim...potpuni manjak ispravne percepcije...
Nikad se ne uhvate u mislima "uhh ovo bi bilo zlobno od mene...." te ne korigiraju poslije ...
Kako?...detektirati, i glavom bez obzira od takvih..
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Iskra »

storm je napisao/la: 12 feb 2021, 09:49
Iskra je napisao/la: 12 feb 2021, 08:19 Msljenja sam da svi u sebi ne nosimo zlo, ali da svi takodjer zbamo da budemo.ponrkad okrutni i neempaticni.
Ono sto ne shvatam, je kako ljudi koji konstantno ispoljavaju svoje zlo kroz pokusaje nanosenja stete drugim osobama, kako zive? Je li moguce da ih te negativnosti pokrecu? Kakav je to zivot, gdje je spokoj? Kako se postaviti prema takvim osobama?
Ja mislim, da život može svakoga učiniti zlim...samo netko ima jače predispozicije, i nemogućnost kontroliranja, i što piše maxo, uglavnom svoje ponašanje i odnos sa ljudima i ne smatraju zlim...potpuni manjak ispravne percepcije...
Nikad se ne uhvate u mislima "uhh ovo bi bilo zlobno od mene...." te ne korigiraju poslije ...
Kako?...detektirati, i glavom bez obzira od takvih..
"Zivot je cesma suza i svirala jauka, ne dozvoki da te bol ucini zlim, boljet ce te jos jace"
M. Selimovic
Po meni je zlo stvar licnog izbora
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zlo u nama

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 12 feb 2021, 12:09
storm je napisao/la: 12 feb 2021, 09:49

Ja mislim, da život može svakoga učiniti zlim...samo netko ima jače predispozicije, i nemogućnost kontroliranja, i što piše maxo, uglavnom svoje ponašanje i odnos sa ljudima i ne smatraju zlim...potpuni manjak ispravne percepcije...
Nikad se ne uhvate u mislima "uhh ovo bi bilo zlobno od mene...." te ne korigiraju poslije ...
Kako?...detektirati, i glavom bez obzira od takvih..
"Zivot je cesma suza i svirala jauka, ne dozvoki da te bol ucini zlim, boljet ce te jos jace"
M. Selimovic
Po meni je zlo stvar licnog izbora
Zato kažem, u svima je... Ostalo je izbor.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Iskra »

Je li zlo , u stvari zloupotreba vlastite slobode u donosenju odluka, ili uopceno nacinu zivota, tj odabiru puta kojim želimo ici?
0
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Zlo u nama

Post Postao/la ina »

Baron Koen smatra da se jedan od uzroka slabo razvijene empatije krije u genima, ali naglašava da se negativno nasleđe ne može razviti i ispoljiti ukoliko nije potpomognuto sredinskim uticajima, odnosno lošim vaspitanjem, zanemarivanjem i zlostavljanjem deteta
Tačno.. 👍

Svako od nas nosi i dobro i nevaljalosti..
Zavisi samo kako i koliko se šta (više) hrani
1
1 slika
Neka ljubav caruje..
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19233
Postovi: 13100
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Lana »

Covjek nema moci svima ciniti dobro..ali zato ima izbor da nikome ne cini zlo.
6
3 slika 3 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Zlo u nama

Post Postao/la vjesticanametli »

vidi na netu il netflixu film experiment
sta okolina radi
zlo ima u nama a mi smo ti koji imamo moc da racionalno mislimo
ja ga ne cinim nikom al ako me baaas handris bice ti ko u paklu i kad te prekrizim nema te vise
x jednako mrtav
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zlo u nama

Post Postao/la lejlamo »

zlo ne mora da kao podlogu ima bilo kakvu izopačenost u nečijoj ličnosti, traume koje su dovele do nje i sl. dovoljna je samo glupost, plićak u razmišljanju i slijepo slijeđenje nečijih naredbi, ideologije...tada je osoba ubijeđena da samo odrađuje svoj posao i radi za viši cilj.

ne znam koliko bi nas pristalo/odbilo da radi poslove kojima će direktno nanositi zlo/teškoću drugima poput izvršilaca deložacija, neke postupke u ratnim uslovima kada postoji strah za vlastiti život ukoliko odbiješ naređenje, i tako neke poslove sa sličnim posljedicama...
o tome treba razmisliti...
zanimljivo je pitanje
do koje posljedice smo spremni ići odbijajući da učinimo nekome zlo i bismo li mogli tvrditi za sebe da bismo uvijek izabrali učiniti dobro imajući na umu sve uslove pa i ugroženost integriteta i vlastitog, ali i života najmilijih?

s ovim se slažem
„Vođeni žudnjom činimo zlo. Vođeni ljutnjom činimo zlo. Vođeni neznanjem činimo zlo. Vođeni strahom činimo zlo“. to mogu biti okidači zla.

čovjek uvijek ima izbor, a od mentalne stabilnosti zavisi kako će postupiti.
1
1 slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Zlo u nama

Post Postao/la ina »

Lana je napisao/la: 26 feb 2021, 10:45 Covjek nema moci svima ciniti dobro..ali zato ima izbor da nikome ne cini zlo.
I moja mama tako kaže. :srce
A fale mi. Jedva čekam da se vrate..



@lejlamo Dobar osvrt..
Ipak ja primjer razlikujem nevaljalosti od zla.
Za ovo zadnje smatram da mora biti nekih izopačenosti, trauma itd
0
Neka ljubav caruje..
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19233
Postovi: 13100
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Lana »

ina je napisao/la: 05 mar 2021, 09:00
Lana je napisao/la: 26 feb 2021, 10:45 Covjek nema moci svima ciniti dobro..ali zato ima izbor da nikome ne cini zlo.
I moja mama tako kaže. :srce
A fale mi. Jedva čekam da se vrate..



@lejlamo Dobar osvrt..
Ipak ja primjer razlikujem nevaljalosti od zla.
Za ovo zadnje smatram da mora biti nekih izopačenosti, trauma itd
Bar se nadas da ce ti se vratiti :srce
I ja zivim u toj nekoj masti da ce se pojaviti..bez obzira sto znam da nece nikada-:(

A ovo za vezano za temu,ja nekako tako mislim.
2
2 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zlo u nama

Post Postao/la Socrates »

U normalnim situacijama, nikad ne bih pristao raditi posao u kojem nanosim zlo neduznima.

Mada, i ova formulacija nenanosenja zla kroz posao se mora dobro pod lupu. :hm Ima ociglednih primjera, gdje je sve crno-bijelo, ima manje ociglednih primjera.

U nenormalnim okolnostima, ako su u pitanju zivoti najblizih, vjerovatno bih cinio zlo. Ako je u pitanju samo moj zivot, vjerovatno ne bih.

Pisem "vjerovatno" jer tesko je ocjeniti sta bi covjek radio u nenormalnim okolnostima.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Psihologija”