Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Moderator: Socrates
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la MunDzi »

To je strasna bolest.

Znam porodicu kojima su zivoti generacijski unisteni.
Muz i zena, koji su tim stilom zivota unistili vlastitu cerku i sina.

Sin i cerka su sada zreli, odrasli ljudi sa vlastitim porodicama.
Cerka je postala ista kao i roditelji,,,,od svoje kuce je napravila uzas.....njen muz ne moze da se izbori za normalitet, a njihovo djete koji je sada mladic je krenuo majcinim stopama.

S druge strane, sin je postao susta krajnost.
Toliko je patio u kakvoj je kuci odrastao, da je on sada otisao u drugu krajnost. On svojoj porodici pravi probleme kad nesto hoce da kupe iako su svi minimalisti. Covjek je u tolikom strahu da mu se ne zatrpa zivotni prostor, da on baca iz kuce i sto treba i sto ne treba.

Generacije unitenih zivota. A kad probas pricati sa takvim ljudima, to je kao da pricas sa ispranim mozgom.
Ne daju reci da imaju problem.
Sto god da kazes, sto god predlozis, za sve imaju odgovor i izgovor zbog cega nesto ne moze da se desi, a da se tice nekog rasciscavanja. Oni jednostavno ne mogu da podnesu pomisao da se rastave od icega sto su navukli u kucu, a kamo li da jos probas fizicki da im nesto izneses u smece. To su napadi histerije, kao da im udrobu cijepas.

Po meni, to je zesca psihicka bolest koju bi trebalo lijeciti u instituciji, jer ti ljudi zive u neuslovnim uslovima, a u totalnoj su magli..nece da priznaju u cemu zive. A sto su strucnjaci da lazu i udaraju maglu i sebi i drugima, maferi da sakriju u cemu zive. Pa to je opasnost i za komsiluk. U takvim kucama/stanovima malo fali da izbije pozar ili neka infestacija. Zamisli pozar u prostoriji koja je nagomilana svim i svacim do plafona. Pa takve kuce mogu buknuti sad pa sad. Tempirana bomba.
1
1 slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Moonlight »

I meni bi bilo teško bilo kakvu knjigu baciti. Mogu se donirati biblioteci ili nekoj čitaoni.
Moj tata je bio picajzla, znači ni praška nije nigdje smjela biti. Odjednom se promijenio. Sad nema šta ne kupuje i dovlači. Tavan, podrum....sve je puno, oko kuće gluposti. Od 4 sobe, samo u dnevnoj se može normalno boraviti, i tu nema čega ne stavi. Stalno se s njim svadjamo i tjeramo ga da taj nered riješi.
Najjače mi je bilo kad smo mu došli na rođendan, a on dobio od brata novi PC, stavio ga kralj na stol u ddnevnoj, a na ćoša od ugla centralnu jedinicu, produžni kabal, tastaturu i sve što ide uz to :palm
Još mu svi govorili laptop da kupi.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Odgovori

Natrag na “Psihologija”