Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Moderator: Socrates
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Moonlight »

Da li poznajete nekoga ko ima ili je imao ovaj poremećaj? Kako se nosi sa istim? Da li mu utječe na kvalitet života i odnosa sa porodicom i prijateljima?


Patološko sakupljanje, poznato i kao silogomanija ili hording (engl. compulsive hoarding), predstavlja mentalni poremećaj koji se odlikuje kompulzivnim sakupljanjem stvari koje imaju malu ili nikakvu novčanu vrednost. Svjetska zdravstvena organizacija ovaj poremećaj opisuje kao „akumulaciju, odnosno gomilanje stvari bez obzira na njihovu stvarnu vrijednost”.

Hording odnosno sakupljanje nepotrebnih stvari ljude može da izloži riziku jer prostor u kome žive ponekad postaje toliko zatrpan stvarima da uzrokuje povrede ili postaje nemoguće da izađu iz kuće. Pored toga, nagomilane stvari mogu da povećaju i rizik od požara. Ovaj poremećaj često je povezan sa drugim mentalnim bolestima uključujući depresiju, šizofreniju, ili opsesivno-kompulzivni poremećaj.

Kada osoba sakuplja stvari poput poštanskih markica, šolja, razglednica, obično ih drži uredno složene u kutiji, fioci i slično. Te stvari su lako dostupne. Ljudi koji pate od poremećaja, međutim, sakupljene stvari drže razbacane i neorganizovane, nekad te stvari zauzmu cijelu prostoriju. Takozvano „hordovanje” se smatra problemom kada utiče na svakodnevni život (blokira ulaz u sobu, na primer) ili stvara probleme u međuljudskim odnosima. Stvari koje ove osobe sakupljaju najčešće nemaju nikakvu ili imaju malu vrednost, ali ako bi neko pokušao da ih raščisti i baci, te osobe se veoma uznemire.
Ljudima koji opsesivno sakupljaju stvari uglavnom se preporučuje kognitivna bihejvioralna terapija, ponekad u kombinaciji sa antidepresantima.

Izvor: Wikipedia
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Max »

Moonlight je napisao/la: 01 mar 2021, 12:36 Da li poznajete nekoga ko ima ili je imao ovaj poremećaj? Kako se nosi sa istim? Da li mu utječe na kvalitet života i odnosa sa porodicom i prijateljima?


Patološko sakupljanje, poznato i kao silogomanija ili hording (engl. compulsive hoarding), predstavlja mentalni poremećaj koji se odlikuje kompulzivnim sakupljanjem stvari koje imaju malu ili nikakvu novčanu vrednost. Svjetska zdravstvena organizacija ovaj poremećaj opisuje kao „akumulaciju, odnosno gomilanje stvari bez obzira na njihovu stvarnu vrijednost”.

Hording odnosno sakupljanje nepotrebnih stvari ljude može da izloži riziku jer prostor u kome žive ponekad postaje toliko zatrpan stvarima da uzrokuje povrede ili postaje nemoguće da izađu iz kuće. Pored toga, nagomilane stvari mogu da povećaju i rizik od požara. Ovaj poremećaj često je povezan sa drugim mentalnim bolestima uključujući depresiju, šizofreniju, ili opsesivno-kompulzivni poremećaj.

Kada osoba sakuplja stvari poput poštanskih markica, šolja, razglednica, obično ih drži uredno složene u kutiji, fioci i slično. Te stvari su lako dostupne. Ljudi koji pate od poremećaja, međutim, sakupljene stvari drže razbacane i neorganizovane, nekad te stvari zauzmu cijelu prostoriju. Takozvano „hordovanje” se smatra problemom kada utiče na svakodnevni život (blokira ulaz u sobu, na primer) ili stvara probleme u međuljudskim odnosima. Stvari koje ove osobe sakupljaju najčešće nemaju nikakvu ili imaju malu vrednost, ali ako bi neko pokušao da ih raščisti i baci, te osobe se veoma uznemire.
Ljudima koji opsesivno sakupljaju stvari uglavnom se preporučuje kognitivna bihejvioralna terapija, ponekad u kombinaciji sa antidepresantima
znam

ja


:da mi vidiš podruma u šta se pretvorio
:medzed
3
2 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Dina »

Ja se nekada emotivno vežem za gluposti, ali ne podnosim nered, pa ako primjetim da se počelo skupljati, s takvim apetitom pobacam i što treba i što ne treba :smoto

Pretjeram s proljetnim pospremanjem pa onda danima tražim nešto prije nego se sjetim da sam to bacila :ha
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Moonlight »

@Max nisi vidio podrum, tavan i dvorište mog tate :palm

Ja sam suprotnost, bacam sve što mi smeta i što ne koristim. Ne podnosim puno stvari i nered oko sebe.
Često se pokajem kad nešto bacim, ali ne odustajem. Više volim i ponovo da kupim, nego da me nervira, pravi mi stres i dodatnu obavezu čišćenja i održavanja.
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Max »

Moonlight je napisao/la: 01 mar 2021, 12:44 @Max nisi vidio podrum, tavan i dvorište mog tate :palm

Ja sam suprotnost, bacam sve što mi smeta i što ne koristim. Ne podnosim puno stvari i nered oko sebe.
Često se pokajem kad nešto bacim, ali ne odustajem. Više volim i ponovo da kupim, nego da me nervira, pravi mi stres i dodatnu obavezu čišćenja i održavanja.
imam ba čak i prazne limenke nekog češkog piva

:palm
3
3 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Čuvarkuća »

Problem nastane kada taj sakupljač proširi na komšiluk svoju opsesiju. Imali smo u jednog takvog, konstantna borba.
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Polaris »

Taj problem je moj dedo rahmetli imao ali je on sve u stali skupljao, nista nije bacao i kad je on umro morao je kamion 3 4 puta da dolazi i odvlaci stvari koliko je bilo toga nakupljano preko godina..
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la storm »

Poremećen sam....skupljam mnogo toga, i žao mi baciti totalne gluposti :face
2
2 slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la toxic »

Poznajem jednu osobu koja skuplja sve i svasta, ne samo svoje nego i stvari koje bi neko drugi bacio ona uzme i skuplja to kod sebe, a ne treba joj.
Niti ce joj ikad trebati. Ne znam sta da mislim o takvim ljudima, al' mi nije jasna ta potreba gomilanja stvari, premestanje s jednog mesta na drugo samo da ne ode u smece :zbunj
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Moonlight »

Da li neko zna kako ste ovo liječi? Imate li primjere u svojoj okolini koji su se izliječili?
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la toxic »

Moonlight je napisao/la: 08 mar 2021, 19:07 Da li neko zna kako ste ovo liječi? Imate li primjere u svojoj okolini koji su se izliječili?
Ja ne znam kako se leci, samo ne preporucujem da im se bacaju te stvari koje golimaju bez njihovog pristanka.
Probala jednom prilikom tokom selidbe, drama :meha2
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la SmokingMan »

Ja bih rado proveo dan sa tim osobama čisto da napravim foto-reportažu.
1
1 slika
slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la Atomic »

toxic je napisao/la: 08 mar 2021, 18:19 Poznajem jednu osobu koja skuplja sve i svasta, ne samo svoje nego i stvari koje bi neko drugi bacio ona uzme i skuplja to kod sebe, a ne treba joj.
Niti ce joj ikad trebati. Ne znam sta da mislim o takvim ljudima, al' mi nije jasna ta potreba gomilanja stvari, premestanje s jednog mesta na drugo samo da ne ode u smece :zbunj
Imam dajdzu,covjek bio perfekcionist,stan maksimalno uredan.
Sad u penziji skuplja nekakvu polovnu odjecu,obucu i sl. :zbunj
0
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la toxic »

Atomic je napisao/la: 08 mar 2021, 22:00 Imam dajdzu,covjek bio perfekcionist,stan maksimalno uredan.
Sad u penziji skuplja nekakvu polovnu odjecu,obucu i sl. :zbunj
Slicno je i u ovom slucaju sto sam prethodno spomenula.
Verovatno ima veze s godinama i sa staroscu zasto ljudi pocnu tako da se ponasaju :zbunj

To je skupljanje raznoraznog nepotrebnog otpada.
Neko ostavi stvari pored kontejnera neke stvari jer nizasta nisu, osoba naidje i pokupi to, a ne treba joj.
Niti ima potrebu da rovi po smecu jer ima sasvim ok primanja i zivot. To jeste poremecaj.

Da ne budem pogresno shvacena, svi mi imamo stvari koje cuvamo jer nam mogu nekad zatrebati, to se razlikuje od gomilanja raznog smeca.
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la CocoMa »

:yes

Imam jednu u kuci :malagani

Cuva sve papir poklone..ono u čemu bili poklon umotan... :malagani

Cuva sve etikete sa odjece..cijene..račune.. :malagani kutije od obuce.. :malagani
Kese iz butika odjece..I to savije i sve su kao ne upotrebljene / nove.

Čuvala bi ona još svasta nesto da joj dozvolimm..osjecam da nisam reagovala na vrijeme sobu bi pretvorila u skladiste nepotrebnih stvari.

Ne mogu ja tog skupljanja i čuvanja.. dva puta godišnje sklanjam iz plakara odjecu koju nisam nosila predhodne sezone.. donesem u Crveni krst..tamo uvjek nekom dobro dođe nesto od odnesenog.

Bila sam kod jedne tete..ta nema sta ne cuva..od jogurta case.. tegle.. kese..plastične one kutije u kojima budu kolači.. radni stol u kuhinji je pretrpan..ne znam da radnu površinu i koristi jer nema prostora.

U spavacim sobama po ormarima kutija ..kesa..nema čega nema..a I ispod ormara takoder..kreveta isto..

Ja se loše osjecam u takvim prostorijama..vjerovatno sto je kod mene vrlo malo namještaja.. pa tako da sam navikla na prostrane i poluprazne prostorije.. :heidi2

Čak još nemam zavjesa... :valja

Nije lako sa takvim osobama.. vjerujem da postoje terapije.. samo je problem da te osobe prihvate "tu bolest" i odluče se na pomoc... :malagani onda sve lakše ide..
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la storm »

Ja sam danas opet spasio desetak knjiga od smetlišta :yes
Ima tu i naslova poput Victor Hugo i njegov Notredame, pa sve do Tajni dnevnik Goebellsa 1 i 2 ...
Ja više neam kud s tim :lupa
Ali ne kontam ljude, koji mogu baciti knjigu...oke ne treba ti, ne znaš što s tim, pokloni, daj besplatno u antikvarijat...a ne na otpad za kilo starog papira baciti.
Nacisti su palili knjige...
4
2 slika 2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Diogenov sindrom - poremećaj skupljanja stvari

Post Postao/la storm »

i neka sam poremećen...
0
Odgovori

Natrag na “Psihologija”