Preokrenite zavist u akciju

Moderator: Socrates
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Crvena Nit »

Ariel je napisao/la: 26 maj 2021, 15:19 Ja nemam ni sad straznjice, ne smijem ni pomisliti sta ce ce biti tek kad ostarim, nestat ce skroz 😶😂
Neče ako se krečeš.
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Xeno »

I ako sama krecis. :djed
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Username »

Krecanje ili krecenje?
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Xeno »

Siguran sam da ce se Nit snaci. Dobro joj je krenulo. :hm
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Username »

Ako ne upadne u crveno
1
1 slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la ina »

Ariel je napisao/la: 26 maj 2021, 12:12
ina je napisao/la: 26 maj 2021, 09:59

Nemoj me pogrešno shvatiti, jer sigurna sam da svako za sebe najbolje zna kako i šta osjeća.. Ali ja kod tebe, nikad ama baš nikad nisam primijetila odraz zavisti..
Ponekad mi se čini da ispoljavaš više neki splet nesigurnosti koji si utemeljila sama sebi, iz ko zna kojih razloga..
Pa necu ovdje govoriti kako zavidim sestri, ali eto morala sam jer mislite da ne zavidim nikome. Mada i mnogim forumasima i forumasicama zavidim ali nebitno. Ja jesam nesigurna ali i imam problem sa zavisti.
👍
1
1 slika
Neka ljubav caruje..
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Iskra »

Ma nisam.zavidna..ne u negativnom smislu svakako. Vrhunac iskazivanja moje zavisti je kad moja hafiza skoro svaki dan prica sa svojom tetkom, pa pimuslim:blago njoj. Malo se rastuzim, i postanem.sjetna. tako bih voljela da imam tetku. :tugi

Eto, zavidim svim curama.koje imaju tetku! Tetke su cool, tetke vole kao mama...:plaki
1
1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Miss Y. »

Tetke po majci u zakonu porodicnom imaju status kao treći roditelj, u mislu da imaju prednosti pri usvajanju itd.

Ja svoje sestriće bas osjecam kao da su moja djeca. Neobicno je to zaista.
Ljubav velika.

Radjajte kcerkama sestre koje ce sutra biti tetke :srce
2
2 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Iskra »

Ja nemam tetku, tata je jedinac, a mama ima dva brata..najblize tetki sta sam.imala je bila tatina bliska rodica , koja je preselila prije 11 mjeseci. Uzasno mi nedostaje.

Ja znam.da cu biti abd super tetka, brat mi se zeni u oktobru abd. Dolaze nam.sretni dani , nadam.se. :srce
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Heidi »

Ja sam ponosna tetka.

Ponekad mi je tesko povjerovati da su sad neovisni I odrasli ljudi.

Moj necak je sad 192 visok I zove me mala :ha
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Fatih »

Ja, nazalalost, nikada necu znati kako je biti tetka. :malagani
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Xeno »

I ja razmisljam o ovome sto je Blonde napisala. Zadeveralo me. :maxuz
1
1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Iskra »

AUTOR ČLANKA - Iva Gregov, mag. psih.

Kako iskoristiti zavist za vlastiti rastVećina nas je u nekom trenutku života osjetila zavist. Ona može postati problem te se postavlja pitanje kako malo manje „zelenjeti“ od muke, a pritom možda i iskoristiti taj osjećaj za vlastiti rast

Svi se ljudi međusobno uspoređuju. Uspoređivanje je način na koji evaluiramo sebe, svoje ponašanje, vještine, znanja… To je način „mapiranja“ sebe na društvenoj karti. Ljudi se uglavnom uspoređuju s osobama unutar svog društvenog kruga (primjerice, više ćemo se uspoređivati u odnosu na kolege s posla ili fakulteta, nego što ćemo se uspoređivati s holivudskim glumcima). Ipak, pod utjecajem društvenih mreža, donekle se i ovaj aspekt usporedbe promijenio, pa su se mnogi danas skloni uspoređivati „virtualno“,  s osobama koje vide tek na društvenim mrežama.

Psihologija bogatstva: je li moguće kupiti sreću novcem?

Što je zavist

Ponekad u toj usporedbi možemo procijeniti da je netko drugi „u boljem položaju“ od nas, i u nama se može javiti osjećaj zavisti. Zavist je osjećaj nezadovoljstva i zamjeranja uzrokovan mišlju da netko drugi ima nešto što bismo i sami htjeli, a uglavnom se odnosi na posjed druge osobe, kvalitete ili sreću te osobe.

Zavist nastaje kada vlastita postignuća cijenimo manjima u odnosu na ona druge osobe. Ako na život gledamo kao na utrku (što je zapravo vrlo nekonstruktivan pogled koji može donijeti mnogo nezadovoljstva), onda bi predmet zavisti u toj utrci bio ispred nas, i javio bi se osjećaj ljutnje, tuge, zamjeranja, tjeskobe i općenito – neprihvaćanja takvog nesrazmjera.



Premda je zavist osjećaj koji nevoljko priznajemo, većina ga je doživjela nekad u životu. S dolaskom društvenih mreža na kojima svi prikazuju samo one najbolje elemente svoga života, putovanja, zabave i dobra raspoloženja, mnogi se pitaju – gdje ja griješim?

Kada je zavist „problematična“?

Neki psiholozi govore o dvije vrste zavisti – deprimirajućoj i hostilnoj. Deprimirajuća je ona vrsta zavisti gdje se, percipirajući nečiji uspjeh, osobe osjećaju loše jer svoja postignuća procjenjuju lošijima u odnosu na drugoga. Uspjeh druge osobe skloni su shvatiti osobno, kao svojevrsno ogledalo vlastitog neuspjeha.

Hostilna zavist je ona u kojoj se osjećamo ljutito zbog uspjeha druge osobe, smatrajući da je on produkt puke sreće, manipulacije, nepoštenja i slično te želimo da ta osoba ne uspije. Ova vrsta zavisti poznata je pod nazivom Schadenfreude, odnosno zluradost.

Možemo li „izliječiti“ zavist?

Kao prvi korak potrebno je zavist prihvatiti. Potrebno je osvijestiti da je ona, premda neugodna, posve uobičajena emocija. Nije pitanje hoćemo li doživjeti zavist ili nećemo, već što ćemo učiniti kada ju osjetimo?

Identifikacija negativnih misli – da bismo prihvatili zavist, važno je osvijestiti da je ona prisutna u odnosu na neku osobu. Kada to učinite, zapitajte se, koje se misli javljaju kada razmišljam o uspjehu te osobe (primjerice, neuspješan/na sam, ja sam gubitnik/ca, ja to nikad neću imati…)? Na kojim životnim poljima se javlja zavist (primjerice, na polju posla, ali ne i na polju zdravlja)? Odgovori na ova pitanja dat će vam uvid u to na kojim životnim poljima možda želite poraditi.Identifikacija vlastitih snaga – također, vrijedi se zapitati, koje ja to vrline imam koje drugi u meni cijene i koje ja cijenim kod sebe? Koje dijelove sebe ne vidim jer ih blokira fokusiranost na drugu osobu? Što „dugujem“ sebi i drugima ponuditi s obzirom na vrline koje posjedujem?  Cilj ovih pitanja je vratiti fokus na sebe i na svoje snage, umjesto stalno se (negativno) uspoređivati s drugima.

(P)ostanite optimistični: kako odagnati mračne misli i krenuti dalje

Optimizam, pozitivno razmišljanje, samopouzdanje... uz ovih nekoliko „trikova“ moguće je preuzeti konce u svoje ruke i trgnuti se kada...

Zavist kao motivator

Osim deprimirajuće i hostilne, postoji i benigna zavist. Benigna zavist je divljenje prema nečijim uspjesima i kvalitetama te ona posjeduje motivirajući kapacitet jer nas „tjera“ da se i mi okušamo u nečemu što bi nam moglo donijeti takav uspjeh.

Ona nas motivira da se zapitamo kako druga osoba postaje uspješna i što ja trebam napraviti da bih to postigao/la (npr. raditi vikendom, zdravo se hraniti, posvetiti više vremena nečemu itd.)?

Ovakvo promatranje zavisti, i odgovori na pitanja postavljena u tekstu mogli bi biti od pomoći u razumijevanju zavisti i transformiranju ovog neugodnog osjećaja u nešto što možete iskoristiti za vlastiti rast.
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Crvena Nit »

Još sam ljubomorna na ljude koji žive na Jadranu. :oo
1
1 slika
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la ROOT »

Ne'am tu emociju jerbo se nikad nisam ravnj'o spram drugih.
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Crvena Nit »

@Miss Y. meni nema lijeka za to, pardon ima, da živim tamo. :D :ljubi
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Iskra »

Nisam.Bogu hvala.ljubomorna nikom, niti zavidna u pezorativnom smislu te riječi.
0
Odgovori

Natrag na “Psihologija”