Preokrenite zavist u akciju

Moderator: Socrates
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Heidi »

slika
forbes.com


Spremnost da pomognemo drugima u nevolji jedna je od temeljnih ljudskih vrijednosti. Razmišljali o sebi ili ljudima kojima se želimo okružiti, velikodušnost je oduvijek bila na vrhu liste poželjnih osobina. No, što je sa spremnošću da uživamo u tuđim uspjesima i zadovoljstvu?


Svatko od nas zasigurno želi biti osoba koja se veseli kad drugi postižu dobre rezultate, dobiju priznanje, ostvare svoj san, žive ispunjenim životom. No, u stvarnosti, ponekad je puno lakše drugima biti podrška u nevolji, nego podrška u sreći. Pomaganjem postajemo savjetnici i zaštitnici što nas čini da se osjećamo važnima i potrebnima. S druge strane, slavljenjem tuđih uspjeha ostajemo u pozadini i prepuštamo svjetla pozornice nekom drugom. Tada vrlo lako do izražaja može doći i druga osobina, jednako ljudska kao i velikodušnost – zavist.


Popričajmo otvoreno o zavisti


Krivo nam je što je naš kolega dobio posebno priznanje za svoj rad i rezultate. Osjećamo ljubomoru što je prijateljica našla novog dečka. Primjećujemo samo nedostatke u novo-uređenom stanu susjeda.

Iako smo ju svi vjerojatno barem jednom u životu osjetili, rijetko kad otvoreno pričamo o zavisti, a kamoli da smo spremni priznati da ju osjećamo. Zato radije šutimo i pravimo se kao da ne postoji.

Mi razumski znamo da to nije poželjna, ni „potrebna“ emocija i, na kraju krajeva, ne želimo se tako osjećati, a kamoli ponašati. No, što više potiskujemo ili se borimo protiv tog dijela sebe, to on često dodatno jača i postaje sve glasniji. U tom trenutku, u nama se stvara ogromna količina energije koja može raditi protiv nas, ali i za nas, ovisno o tome kamo ju usmjerimo. Što to znači?

Zavist kao glasnik

Ključno pitanje je kada se zavist javlja. Ne ulazeći pretjerano u analiziranje takvog osjećaja, jasno je da se on pojavljuje onda kad nismo u potpunosti zadovoljni sobom. Drugim riječima, zavist je glasnik koji nam s puno srčanosti donosi poruku – postoji nešto što jako želiš ostvariti, a što još trenutačno nisi napravio. Želim ostvariti partnerski odnos pun razumijevanja i ljubavi. Želim biti bolji u onome što radim i ostvarivati još zapaženije rezultate. Želim imati prekrasan dom u kojem ću uživati.

Ovakve misli, koje se kriju u pozadini zavisti, jako su važne za svakog od nas i kao takve u sebi nose veliku snagu. Međutim, ukoliko tu energiju usmjerimo na vlastito samosažaljenje, ona će biti okrenuta protiv nas i snažno nas nagrizati. Nažalost, tada često postajemo zajedljivi i destruktivni u komunikaciji u drugima, omalovažavamo njihov uspjeh, kako bi se sami lakše osjećali. Takvo ponašanje neizbježno vodi do mnogih loših emocija, kako vlastitih, tako i tuđih. Brzo se nađemo u zatvorenom krugu pogoršanja odnosa, gubitka povjerenja i uopće želje da se pokrenemo. Tada je silno važno zaustaviti se, vratiti se na početak i postaviti si pitanje – što ja želim – i zatim svu silinu energije koju ponekad neželjene emocije, pa tako i zavist, (do)nose, iskoristiti kako bismo pokrenuli sebe u željenom smjeru. Što se tada događa?


Siguran dobitak

Prvo – krećemo u akciju za nečim što nam je važno i što će nas učiniti sretnijima. Drugo – samim time postajemo bliži vlastitim ciljevima. Treće – osjećamo da smo stvari uzeli u svoje ruke, što nas čini ponosnima na sebe i zadovoljnima. Četvrto – transformiramo osjećaj zavisti u entuzijazam i uzbuđenje zbog vlastitog napretka. Peto – oslobađamo prostor u sebi da se uistinu počnemo iz srca radovati tuđoj sreći i uspjehu. Šesto – postajemo svjesni da, koliko god ponekad bili „samo ljudi“ i osjećali ono što bismo najradije zaboravili o sebi, možemo biti dirigenti svog života i kreirati glazbu u kojoj ćemo uživati i mi, i svi oko nas.

Zato, ako ikad osjetite da vam je teško iskreno se radovati zbog tuđeg uspjeha, sjetite se da se u toj emociji krije gorivo koje vas može dovesti do neslućenih daljina. Preuzmite upravljačke komande svog svemirskog broda, poznatog i pod nazivom mozak ☺, te svoju energiju usmjerite u akciju ostvarenja onog što vi želite i trebate. Samim time oslobodit ćete sreću koju u sebi nosite za druge, i kad im treba pomoć i zaštita, i kad im trebate kao podrška dok oni sjaje na pozornici. Pritom imajte na umu da, na kraju, taj osjećaj sreće najviše blista na vašem licu i najviše donosi – upravo vama!


Martina Trboglav Podvorac
mag. psych.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Heidi »

Razmisljala sam sinoc o zavisiti, posto je @Ariel nekako sigurna da posjeduje taj osjecaj.

Uporedila sam neke situacije sa porodicom, prijateljima, poznanicima i prolaznicima.

Kad je moja porodica u pitanju zaista nemam ni bogdu te emocije. Ponosna sam na sve njih i sretna sam kad imaju dovoljno i mozda vise od toga.
Sa prijateljima isto tako. Sve bih i za njih dala, predana sam im do groba i oni meni.

Kod poznanika i prolaznika ...nemam ni tada. Jednsotavno mi za sada ne pada nista na pamet. AKo se sjetim, dodat cu.

Prilicno sam operisana od materije, a duhovno sam zauzeta vaznijim stvarima.
3
3 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Sarajka »

Biti zavidan nekome jako je loš osjećaj, čak i u virtualnim bespućima. Pa će se mnogi libiti i otvoreno priznati. Hajde što je ruzno zavidjeti, nego je i ponizavajuće po onoga ko zavidi.

Ja imam ponekad taj osjećaj. Bez uljepšavanja. Ne zavidim ne nikome na materijalnim stvarima, ljepoti itd itd
Ali bude mi krivo recimo, kad moja najbolja prijateljica s mojom mamom ima neki kvalitetniji/bolji odnos od mene. Totalno je suludo i pomisliti da moja majka moze biti emotivno privrzenija mojoj prijateljici, nego meni. Ali da su njih dvije sličnijih (opuštajućih karaktera) jesu.
Dok sam ja praktična osoba i čvrsto na zemlji. Njih dvije su operirane od svakodnevnice, problema i tričarija. I voljela bi zaista ponekad biti „opuštena“ i „ bezbrizna“ kao one. Dodje mi..

Ali onda skontam, koliko bi to bilo nepraktično i kako jednostavno sam drugačiji tip.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Sarajka »

Moja mama recimo, ima vozačku preko 30 godina. Ali je idlučila da ne zelim se zamarati voznjom, po milionskom gradu. I ona jednostavno nikad nije ni pokusala voziti. U Sarajevu super fercera kad smo na odmoru, a ovdje ne zeli. I onda je prije bila ovisna o tati, sad o meni.
No nju to niti zamara, niti nervira. Niti joj stvara nelagodu. Ona zna rodjaka ili ujaka naručiti kad su u gradu da joj nešto dovezu. (Zive u donjoj Austriji) i ona to tako normalno uradi, dok bi mene oblilo sedam znojeva nelagodnosti. Da pitam bilo koga. Ali eto. Ona šarmantno djeluje i nju nikad niko nije odbio za nešto. Ili ja ne znam, da jeste.
Fakat bi voljela biti poput nje ponekad. Ali samo ponekad! 😂
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Miss Y. »

ma ja nisam nikome lično zavidna.
mogu biti zavidna ljudima koji žive blizu mora, onima koji ustraju u vjezbanju, koji mogu jesti bez da se ugoje itd.
al to je prolazna misao Eh da mi je...
nista zlobno. ne njegujem taj osjecaj u sebi zaista, narocito prema bliskim ljudima, to ni slučajno!
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Hannibal »

znaci meni zavidis ☹
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Crvena Nit »

Sarajka je napisao/la: 25 maj 2021, 13:04 Biti zavidan nekome jako je loš osjećaj, čak i u virtualnim bespućima. Pa će se mnogi libiti i otvoreno priznati. Hajde što je ruzno zavidjeti, nego je i ponizavajuće po onoga ko zavidi.

Ja imam ponekad taj osjećaj. Bez uljepšavanja. Ne zavidim ne nikome na materijalnim stvarima, ljepoti itd itd
Ali bude mi krivo recimo, kad moja najbolja prijateljica s mojom mamom ima neki kvalitetniji/bolji odnos od mene. Totalno je suludo i pomisliti da moja majka moze biti emotivno privrzenija mojoj prijateljici, nego meni. Ali da su njih dvije sličnijih (opuštajućih karaktera) jesu.
Dok sam ja praktična osoba i čvrsto na zemlji. Njih dvije su operirane od svakodnevnice, problema i tričarija. I voljela bi zaista ponekad biti „opuštena“ i „ bezbrizna“ kao one. Dodje mi..

Ali onda skontam, koliko bi to bilo nepraktično i kako jednostavno sam drugačiji tip.
Sarajka, način ispoljavanja emocija ka svakoj osobi je drugačiji, ali nekad, s godinama, počnemo drugačije i lakše ispoljavati emocije. Ti meni djeluješ kao brižna i empatična osoba. Ja sam uvijek u oblacima, meni osobe poput tebe odgovaraju. :ples
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Sarajka »

Miss Y. je napisao/la: 25 maj 2021, 13:13 ma ja nisam nikome lično zavidna.
mogu biti zavidna ljudima koji žive blizu mora, onima koji ustraju u vjezbanju, koji mogu jesti bez da se ugoje itd.
al to je prolazna misao Eh da mi je...
nista zlobno. ne njegujem taj osjecaj u sebi zaista, narocito prema bliskim ljudima, to ni slučajno!
Ma da. I to su eto neke stvari, koje čovjeku prolaze kroz glavu kad govorimo o zavisti.
Ne znam da iko ima u potpunosti operiran od osjećaja, da nikad nije pozelio nesto što drugi ima. Ili neku društvenu vještinu recimo i sl. Ali to je prirodno i normalno
Neprirodno i nenormalno je kad bi nam sve bilo ravno do mora. Ili da s druge strane bolesno zelimo nesto sto drugi ima Ili posjeduje.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Sarajka »

Crvena Nit je napisao/la: 25 maj 2021, 13:16
Sarajka je napisao/la: 25 maj 2021, 13:04 Biti zavidan nekome jako je loš osjećaj, čak i u virtualnim bespućima. Pa će se mnogi libiti i otvoreno priznati. Hajde što je ruzno zavidjeti, nego je i ponizavajuće po onoga ko zavidi.

Ja imam ponekad taj osjećaj. Bez uljepšavanja. Ne zavidim ne nikome na materijalnim stvarima, ljepoti itd itd
Ali bude mi krivo recimo, kad moja najbolja prijateljica s mojom mamom ima neki kvalitetniji/bolji odnos od mene. Totalno je suludo i pomisliti da moja majka moze biti emotivno privrzenija mojoj prijateljici, nego meni. Ali da su njih dvije sličnijih (opuštajućih karaktera) jesu.
Dok sam ja praktična osoba i čvrsto na zemlji. Njih dvije su operirane od svakodnevnice, problema i tričarija. I voljela bi zaista ponekad biti „opuštena“ i „ bezbrizna“ kao one. Dodje mi..

Ali onda skontam, koliko bi to bilo nepraktično i kako jednostavno sam drugačiji tip.
Sarajka, način ispoljavanja emocija ka svakoj osobi je drugačiji, ali nekad, s godinama, počnemo drugačije i lakše ispoljavati emocije. Ti meni djeluješ kao brižna i empatična osoba. Ja sam uvijek u oblacima, meni osobe poput tebe odgovaraju. :ples
Ti si poput moje mame. 🌹i moje najbolje prijateljice. I ja privlačim takve osobe :)
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Miss Y. »

mislim da je razlika imati prolaznu misao izazvanu nekim dogadjajem, i imati stabilnu emociju koju njegujes i koja traje mozda godinama, mozda odkako si živ.
ogromna je razlika.
ovo prvo te moze malo i motivisati da postignes taj cilj, a ovo drugo je skoro pa i bolest koja te psihički vuče ka dole, utiče na raspoloženje, samopouzdanje i cjelokupnu sreću i zadovoljstvo svojim životom.
2
2 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Crvena Nit »

Sarajka je napisao/la: 25 maj 2021, 13:22
Crvena Nit je napisao/la: 25 maj 2021, 13:16

Sarajka, način ispoljavanja emocija ka svakoj osobi je drugačiji, ali nekad, s godinama, počnemo drugačije i lakše ispoljavati emocije. Ti meni djeluješ kao brižna i empatična osoba. Ja sam uvijek u oblacima, meni osobe poput tebe odgovaraju. :ples
Ti si poput moje mame. 🌹i moje najbolje prijateljice. I ja privlačim takve osobe :)
:ples
1
1 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Sarajka »

Miss Y. je napisao/la: 25 maj 2021, 13:25 mislim da je razlika imati prolaznu misao izazvanu nekim dogadjajem, i imati stabilnu emociju koju njegujes i koja traje mozda godinama, mozda odkako si živ.
ogromna je razlika.
ovo prvo te moze malo i motivisati da postignes taj cilj, a ovo drugo je skoro pa i bolest koja te psihički vuče ka dole, utiče na raspoloženje, samopouzdanje i cjelokupnu sreću i zadovoljstvo svojim životom.
Svakako. U pravu si. Sve emotivno, negativno i dugotrajno što razara osobu iznutra, nije preporučljivo. Niti moze biti zdravo za psihu.
2
2 slika
A sad adio :sara
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la ina »

Zavist nije začin. Nego (ne)pečeno nezadovoljstvo. Svakome se desi bar jednom u životu i nije neki glomazni problem, jer sigurno nadjačaju ostale nutritivne vrijednosti..
U suprotnim dugotrajnim sitacijama individuo ima onda puno dublje neke neobrađene namirnice u magazi sebe..
2
2 slika
Neka ljubav caruje..
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Socrates »

Stvarno ne mogu reći da sam osjetio zavist ikad.

Možda kao dijete, ali ni toga se ne sjećam.

Ili možda :hm Eto, u toku pisanja sam se sjetio da sam nekad zavidan na napisano, naslikano, otpjevano, ufilmljeno, itd.

Zavidan sam samo u tom smislu.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Heidi »

Zavidim ljudima koji sviraju neki instrument. :hm
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Heidi »

Zavidim piscima, poetima :ccc

Ja ne znam nista. :muhadzir
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Preokrenite zavist u akciju

Post Postao/la Socrates »

Ti slikaš. :zbunj
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Psihologija”